Barnat jostoidale anti-inflamatore për trajtimin e osteokondrozës

Në trupin e njeriut, ciklooksigjenaza përmbahet në tre lloje:

  E para (COX-1) është përgjegjëse për sigurimin e vazhdueshëm të mbrojtjes së trupit dhe kryerjen e funksioneve fiziologjike. Përdorimi i NSA>Veprimi i ilaçeve anti-inflamatore jo-steroide ka për qëllim frenimin e ciklooksigjenazës. Kështu, ata:

 • eliminojnë ënjtjen;
 • ndaloje dhimbjen. Në përgatitjet, përdoren substanca të ndryshme aktive. Disa komponentë aktivë mund të shtypin vetëm dhimbjen e butë, të tjerët mund të shtypin dhimbjen shumë të fortë, të cilat pengojnë lëvizjen e lirë;
 • lehtëson inflamacionin;
 • ul temperaturën.

Ilaçi më i mirë

Zakonisht, trajtimi i osteokondrozës zgjat mjaftueshëm, kështu që terapia e zgjedhur dobët, dozimi dhe kushtet për marrjen e NSAID-ve nën kushte të caktuara mund të provokojnë një shkelje në traktin tretës, veshkat, mëlçinë dhe të çojnë në humbje të gjakut.

Barnat më të njohura përfshijnë:

  Një nga ilaçet, i cili ka një efekt të fuqishëm analgjezik, është Diklofenac me të njëjtën substancë aktive. Ky është një nga ilaçet më të njohura në treg. Ka një efekt negativ në mëlçi, ngadalëson zhvillimin e kërcit. Diclonate-P retard-100 me një përbërës aktiv të ngjashëm ka më pak s>Për të ndaluar dhimbjen, NSAIDs përdoren në formën e ointments dhe gels. Midis tyre:

 • Pomë indomethacin;
 • Voltaren;
 • Gourmets xhel;
 • Butadion.

Kohëzgjatja dhe dozimi i NSAIDs përcaktohet nga mjeku dhe varet nga gjendja e pacientit, nga ashpërsia e simptomave, prania e sëmundjeve shoqëruese. Kur përdorni drogë, duhet të respektohen disa rekomandime:

 • marrja e ilaçeve është rreptësisht nën mbikëqyrjen e një mjeku;
 • kohëzgjatja e trajtimit të vazhdueshëm nuk mund të jetë më shumë se një javë;
 • kur përdorni drogë, kryhet monitorim i rregullt i presionit të gjakut, puna e mëlçisë, veshkave kryhet;
 • merrni kapsula dhe tableta vetëm me ujë;
 • tabletat merren në mënyrë rigoroze pas ngrënies;
 • përjashton përdorimin e njëkohshëm të disa llojeve të ilaçeve anti-inflamatore jo-steroide;
 • pirja e alkoolit gjatë përshkrimit të NSAIDs është e ndaluar;
 • së bashku me përdorimin e ilaçeve jo steroide, përshkruhen fizioterapi, masazh.
Lexo artikullin:  Dhimbjet e kyçit të këmbës, simptomat, diagnoza, trajtimi

Reagimet dhe kundërindikimet anësore

Ilaçet anti-inflamatore josteroide kanë një efekt të fortë në trup. Sidoqoftë, ky efekt nuk ka vetëm një efekt pozitiv. Në disa raste, vërehen efektet anësore. Appearanceshtë pamja e tyre që kufizon përdorimin e zgjatur të NSAIDs ose zëvendësimin e barnave individuale.

Efektet anësore përfshijnë:

 1. Ulje e viskozitetit të gjakut. Me marrje të pakontrolluar të ilaçeve mund të shkaktojë humbje të madhe të gjakut dhe hemorragji.
 2. Formimi i erozionit, ulcerat e stomakut, zorrët.
 3. Alergji. Një efekt anësor i shpeshtë është një reaksion alergjik, i manifestuar me kruajtje, hiperemi, edemë të Quincke.
 4. Funksionimi i dëmtuar i mëlçisë dhe veshkave. Droga ekskretohet në urinë dhe nëpër zorrët. Futja e zgjatur ose e pakontrolluar provokon një shkelje të filtrimit në glomeruli të veshkave, dëmton qelizat e mëlçisë.
 5. Rritja e presionit të gjakut.

Ekzistojnë një numër i kushteve patologjike në të cilat ndalohet përdorimi i NSAID-ve.

 • astma aspirinë;
 • mbindjeshmëria ndaj substancave të përfshira në ilaçe;
 • shkelja e traktit tretës, përfshirë ulcerat dhe gastritin;
 • sëmundja e veshkave;
 • ulje e funksionit të mëlçisë.

Kur përdorni gel, ointments, ekzistojnë kufizime shtesë. Ato nuk përdoren për shkelje të integritetit të lëkurës, dermatitit, ekzemës.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri