Artriti reumatoid i nyjes së gjurit se si të kurohet

Vetëm një specialist mund të bëjë diagnozën e saktë. Përveç një ekzaminimi vizual, mjeku shqyrton historinë mjekësore të pacientit dhe pyet të afërmit për sëmundjet kronike. Në shfaqjen e artritit reumatoid, trashëgimia luan një rol të rëndësishëm.

Më tej, diagnostifikimi përfshin:

Një rol të rëndësishëm në ekzaminim luhet nga prania e proteinës reaktive C në plazmën e gjakut, hemoglobina e ulët dhe një rritje në ESR. Në artritin reumatoid, shpimi i lëngjeve të kyçeve është informues. Në prani të një faktori reumatoid, rezultati konsiderohet pozitiv.

Trajtim

Artriti reumatoid mund të trajtohet me një metodë konservative ose kirurgjikale. Kjo e fundit përdoret nëse e para nuk është efektive. Zgjedhja e terapisë varet nga faza e sëmundjes. Qëllimet kryesore të trajtimit:

 • ndaloni procesin inflamator;
 • zvogëloni ngarkesën në nyjen e gjurit;
 • shpëtoj nga puffiness dhe dhimbje;
 • rivendosni lëvizshmërinë normale dhe strukturën e përbashkët.

Trajtimi i artritit reumatoid është i gjatë. Effectiveshtë efektiv vetëm nëse terapia është komplekse.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ilaç

Terapia me ilaçe është një pjesë integrale e trajtimit të artritit. Me ndihmën e ilaçeve, inflamacioni dhe dhimbja mund të zvogëlohen. Përdoren mjetet e mëposhtme:

 • NSAIDs – Diclofenac, Ibuprofen, Ketoprofen, Piroxicam, Indomethacin;
 • citostatikë – Metotreksat, Azathioprine;
 • analgjezikë – Analgin, Aspirin;
 • chondroprotectors – Arthra, Teraflex;
 • imunomoduluesit – Ribomunil, Timogen, Polyoxidonium;
 • komplekset e vitaminave – përgatitje të përshtatshme, të cilat përfshijnë vitamina të grupit B (Duovit, Pentovit, Decamevit).
Lexo artikullin:  Relaksues dhimbje anti-inflamatore

Në raste të përparuara, kur NSAIDs kanë një efekt të dobët, përdoren ilaçe hormonale që administrohen në mënyrë intraartikulare (prednizoni është efektiv).

Me ndihmën e operacionit, heqja e qëndrueshme mund të arrihet edhe në rrjedhën më të rëndë të sëmundjes. Treguesi për ndërhyrje kirurgjikale është:

 • proceset nekrotike;
 • shkatërrimi i plotë ose deformimi i rëndësishëm i bashkimit;
 • dhimbje të forta që nuk ndalen me ilaçe.

Endoprostetika është mënyra e vetme nëse pacienti bëhet me aftësi të kufizuara.

Një protezë me cilësi të lartë do të zgjasë 10-15 vjet, atëherë nevojitet zëvendësimi i saj.

Masazh

Masazhi mund të kryhet vetëm gjatë periudhës së faljes, kur sindroma e dhimbjes nuk është aq e theksuar. Në fazën fillestare, 5 seanca janë të mjaftueshme. Procedura zgjat rreth 20 minuta.

Gjatë seancës, teknika të tilla zbatohen në mënyrë alternative – stroking, fërkim, shtrydhje dhe zierje. Lëvizjet duhet të jenë ritmike, por jo të mprehta.

Ju duhet të filloni masazhin nga ijet, duke lëvizur gradualisht në nyjen e gjurit.

Me ndihmën e ushtrimeve terapeutike, është e mundur të rivendosni lëvizshmërinë e nyjës së gjurit dhe të forconi muskujt. Duhet të merresh me trajnerin.

Kompleksi për artrit reumatoid duket si ky:

 • Ulur në një karrige duke bërë lëkundje të pavullnetshme të këmbëve. Asnjë përpjekje nuk është e nevojshme.
 • Ulur në një karrige, ngrini këmbën paralelisht me dyshemenë dhe mbajeni në këtë pozicion për të paktën 3 sekonda.
 • Të shtrirë në dysheme, përkulni këmbën në gju. Pastaj, në këtë pozicion, kapni gjymtyrën deri në gju dhe përpiquni ta tërheqni atë në gjoks.
 • E shtrirë në shpinë, ngrini këmbën në një lartësi prej 30 cm mbi dysheme dhe mbajeni për 5 sekonda.
 • Ushtrimi "biçikletë". Të shtrirë në shpinë imitoni çiklizmin.
 • Ulur në dysheme bëj përkulje përpara. Shtë e nevojshme të përpiqeni të mbështillni krahët rreth këmbëve.
Lexo artikullin:  Trajtimi i artrozës së nyjës së hip klasës 3 nëse ekzistojnë metoda

Në secilin ushtrim, bëni 15-20 përsëritje.

Parimi themelor i një diete terapeutike është ushqimi i shpeshtë, por i pjesshëm. Shtë e rëndësishme të përjashtoni ushqimet pikante dhe të kripura nga dieta. Në menu duhet të mbizotërojnë frutat dhe perimet e freskëta. Sa më shumë të jetë e mundur ju duhet të hani ushqim deti dhe hikërror.

Shtë më mirë të gatuani ushqim për një çift, kuzhinier ose zierje, por ushqimet e skuqura duhet të hidhen. Ju gjithashtu nuk duhet të hani agrumet, mishin e varieteteve yndyrore, mollëza, tërshëra dhe thekër. Shtë e nevojshme të kufizoni konsumin e produkteve të qumështit.

Mjetet juridike popullore

Me ndihmën e mjekësisë tradicionale, është e pamundur të heqësh qafe sëmundjen, por inflamacioni dhe dhimbja mund të zvogëlohen. Mjete të tilla janë të përshtatshme:

 • kompresë e patateve të papërpunuara;
 • locione me një solucion prej 6% uthull (1 lugë gjelle l. për 500 ml ujë të ngrohtë);
 • zierje e gjethes së gjirit për administrim oral (1 lugë. l. lëndë të parë për 20 ml ujë të valë);
 • kompresojeni nga gjethet e lakrës, bagazhi ose lëpjeta.

Parandalim

Për të parandaluar sëmundjen, është e rëndësishme të drejtoni një mënyrë jetese të shëndetshme, të hani drejt, të parandaloni mbipesha dhe të shmangni dëmtimet dhe hipoterminë.

Artriti reumatoid është i vështirë për tu trajtuar. Nuk ia vlen të trajtoni sëmundjen në shtëpi, mundësia e komplikimeve është e lartë.

ExpertNews Shqipëri