Arthrosis i hip i shkallës 2 – simptoma dhe trajtimi i sëmundjes

Osteoartriti i nyjës së hipit të shkallës 2 (ose koksartrozës) është një proces degjenerativ-distrofik që është i natyrshëm kronik dhe manifestohet nga dëmtimi i kërcit dhe nyjeve të kockave. Shkaqet kongjenitale mund të shërbejnë si një impuls për shfaqjen e patologjisë: gjatësi të ndryshme të ekstremiteteve të poshtme, zhvendosje kongjenitale, siringomyelia, etj. Arthrosis për një kohë të gjatë nuk manifestohet me ndonjë simptomë. Shtë shumë e rëndësishme që pacientët të predispozuar ndaj sëmundjes të shpërndajnë ngarkesën në sistemin muskulor, të mos marrin shumë peshë dhe të marrin pjesë (intervale) për të ushtruar.

Fazat e zhvillimit të sëmundjes

Ekzistojnë tre faza të artrozës:

 1. Faza e parë është fillestare; dhimbja shfaqet pas ushtrimit fizik në nyjen e hip, nuk tejkalon atë, ndonjëherë mund të rrezatojë deri në gju. Shtë e vështirë për të diagnostikuar këtë shkallë të artrozës, sepse praktikisht nuk ka simptoma.
 2. Faza e dytë karakterizohet nga dhimbje të mëdha që shfaqen si pas një ngarkese në sistemin muskulor, ashtu edhe në pushim. Pacienti mund të vërejë një efekt domethënës në lirinë e lëvizjeve fizike: ato bëhen të zinxhiruara, muskujt shtësues / rrëmbues të kofshës dobësohen, shpesh ndodh çmenduri. Diagnostifikimi i patologjisë është i nevojshëm jo vetëm empirikisht, por edhe radiologjikisht, pasi që në këtë fazë specialisti, bazuar vetëm në simptoma, mund të bëjë një diagnozë të pasaktë. Në pamjet radiologjike, vërehet rritje e ndjeshme e indit kockor, kontura e kokës së femurit fiton forma atipike, hendeku i hip i bashkimit është dukshëm i ngushtuar. Shkalla e dëmtimit të nyjës së hip ndryshon.
 3. Faza e tretë: lëvizjet bëhen shumë të kufizuara, dhimbja bëhet e rregullt, muskujt e atrofisë së ekstremiteteve të poshtme, është e mundur të shkurtohen këmbët, TBS humbet lëvizshmërinë deri në paaftësi. Boshllëku i kyçit praktikisht mungon, nyja e hip është i bashkuar, merr formën e një kocke "të tërë". Shtë e vështirë të trajtosh këtë shkallë; ndërhyrja kirurgjikale është shpesh e nevojshme.

Trajtim

Coxarthrosis i diagnostikuar kërkon terapi racionale patogjenetike dhe simptomatike. Shtë e mundur për të trajtuar artrozën e hip duke ndikuar në etiologjinë (d.m.th. shkaku i shfaqjes), por mjekësia moderne nuk mund të garantojë një rikuperim absolut, për të mos përmendur trajtimin me mjete juridike popullore, por një qasje e integruar në terapi do ta kthejë pacientin në një gjendje fizike gati optimale.

Lexo artikullin:  Simptomat e osteomielitit dhe trajtimi i sëmundjes së eshtrave

Eleminimi i sindromës së dhimbjes që shoqëron vazhdimisht artrozën e shkallës 2 të nyjës së hip kërkon përdorimin e ilaçeve analgjezikë anti-inflamator. Dhimbja është sinjali i parë i një organizmi në lidhje me shkeljet në të.

Përdorimi i qetësuesve të fortë në këtë fazë nuk ofrohet, mjaftueshëm ilaçe anti-inflamatore jo-steroide:

NSAID-të trajtohen në formë tabletash; gjatë një përkeqësimi, ata mund të përshkruajnë një injeksion të ilaçeve me të njëjtën substancë aktive. Mjafton një herë marrja e barit në ditë gjatë ose pas një vakt (kjo do të zvogëlojë shkallën e efekteve anësore).

Heqja e simptomave me NSA> Piroxicam> Phenylbutazone> Diklofenac = Ibuprofen. Këshillohuni me siguruesin tuaj të kujdesit shëndetësor për mënyrat për të zvogëluar rrezikun e efekteve të padëshiruara nga marrja e NSAIDs.

NSAID që frenojnë COX-2 duhet të jenë ilaçet e zgjedhura për trajtimin simptomatik të artrozës së nyjës së hip, pasi raporti i përfitimit / efektit anësor në këtë rast tejkalon këtë grup të veçantë të barnave.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Trajtimi patogjenetik

Disordersrregullimet degjenerative-distrofike që shoqërojnë artrozën e hip 2 të fazës 3 kërkojnë një qasje kompensuese në trajtim: dëmtimi i kockave dhe i kërcit stimulojnë rritjen e osteofiteve, të cilat, nëse nuk mjekohen, do të çojnë në artrozën e fazës XNUMX me të gjitha pasojat e saj. Një funksion i tillë do të supozohet nga përgatitjet nga grupi i kondroprotektorëve:

Lexo artikullin:  Artriti i simptomave të nyjeve të bërrylit dhe trajtimi me ilaçe dhe kirurgji

Edhe ARTROZ i “lënë pas dore” mund të shërohet në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Mjekët rekomandojnë trajtimin e koksartrozës së shkallës së 2 fillimisht me injeksione, dhe më pas kalimin në format e tabletave.

Më shumë rreth kondroprotektorëve:

 1. Chondroitnesulfate. Ajo vepron si një “lubrifikant” për kompleksin artikular, është një substancë natyrale e prodhuar nga kondrocitet e trupit tonë. Një komponent integral i një rikuperimi gjithëpërfshirës.
 2. Glucosamine. Stimulon prodhimin e acidit sulfurik të hialuronik dhe kondroitinës>

Përdorimi i ilaçeve të kombinuar në trajtimin e artrozës

Ekzistojnë ilaçe të kombinuara, duke përfshirë si kondroprotektorët ashtu edhe NSAID (Teraflex Advance, Movex, Asset, etj.).

Kombinimi i kondroprotektorëve me NSAIDs mund të zvogëlojë ndjeshëm efektet anësore të qetësuesve, duke zvogëluar sasinë e konsumuar nga këta të fundit.

Më vete, dallojmë Diacerein: ai i përket të dy grupeve në të njëjtën kohë, ai ka efekte korresponduese në proceset e kyçeve dhe inflamatore në të, duke pasur edhe efekte anti-katabolike, anabolike. Në trajtimin e artrozës së shkallës 2 jep një efekt për 6 javë.

Duhet të theksohet ilaçi Alflutop është një ilaç i bazuar në ekstrakte nga organizmat detarë. Ka efekt anti-inflamator, analgjezik. Ajo vepron në nivelin makromolekular, stimulon proceset e rikuperimit. Një kompleks i aminoacideve, mineraleve dhe peptideve ndikon në mënyrë gjithëpërfshirëse në fokusin e inflamacionit të hip, ka një efekt të dobishëm në rifillimin e strukturës së kërcit. Ilaçi administrohet thellësisht intramuskular në një dozë prej 1 ml për 20 ditë ose 1-2 ml në secilën nyje të hip, pasuar nga një trajtim / m. Kursi i trajtimit përsëritet çdo gjashtë muaj.

Trajtimi me mjete juridike popullore

Shtë e mundur për të trajtuar artrozën e nyjës së hip të shkallës 2 me metoda alternative, por përsëri në një qasje të integruar. Në shumicën e rasteve, përdoren fasha dhe ngrohja, të cilat ndihmojnë në zvogëlimin e ënjtjes së zonës së përflakur.

Kompresat e alkoolit mund të përfshijnë mjaltë, jod, lëng aloe, substanca të tjera që irritojnë mbaresat nervore, shkaktojnë një nxitim të gjakut në fokusin e inflamacionit, duke përmirësuar kështu qarkullimin, duke zvogëluar ënjtjen.

Mjetet juridike popullore nuk e përjashtojnë kurrë terapinë tradicionale!

Jeta është lëvizje

Trajtimi i coxarthrosis është një efekt kompleks. Një fizioterapist, bazuar në dëshminë e mjekut që ndjek, do të përcaktojë ngarkesën e lejuar për ju, të hartojë një sekuencë ushtrimesh që do të zhvillojnë me qëllim lëvizjen e aparatit të hip, dhe jep rekomandime për zbatimin e tyre për trajtim efektiv. Masazhe Wellness mund të përshkruhen që rrisin lëvizshmërinë e përbashkët.

Shouldfarë duhet të kërkoj?

Karakteristikat e trajtimit të coxarthrosis:

 1. Fizioterapia është e përjashtuar gjatë rëndimit të artrozës së shkallës 2.
 2. Efekti klinikisht i rëndësishëm i marrjes së kondroprotektorëve në trajtimin e artrozës së nyjës së hip manifestohet në 4-6 javë të përdorimit të rregullt.
 3. Futja e Alflutop në nyjen e hip shoqërohet me një rritje të dhimbjes.
 4. Trajtimi i artrozës me diacerein është kundërindikuar në pacientët me patologji gastrointestinale.
 5. Vitaminat A, C dhe elementët gjurmë rrisin efektivitetin e glukozaminës.
 6. Përdorimi i kondroprotektorëve në trajtimin e artrozës së shkallës 2 nuk rekomandohet për gratë shtatzëna.

Diagnostifikimi i hershëm i artrozës së nyjës së hip dhe trajtimi kompleks mund të parandalojë shumë komplikime, t'i japë pacientit një mundësi absolute për të rikthyer aparatin e hip, për të udhëhequr një mënyrë jetese të shëndetshme pa acarime të rënda të artrozës.

Të nderuar lexues, lini mendimin tuaj për artikullin në komente; Na tregoni në çfarë mënyrash keni luftuar me këtë sëmundje.

ExpertNews Shqipëri