Anti-inflamator dhe analgjezik për trajtim të përbashkët Arthrodarin

Tabela më poshtë rendit substancat kryesore që përmbahen në arthrodarin.

DiacereinSubstanca kryesore aktive me efekt anti-inflamator dhe anti-reumatik.
Stearat magnezi E572Një përbërës kimik që shërben si ekscipient ndihmon ilaçet për të ruajtur një qëndrueshmëri uniforme. Praktikisht nuk ka efekt në trup.
Laktozë MonohidratShtë një substancë ndihmëse. Në farmakologji përdoret si mbushës për përgatitjet e tabletave dhe kapsulave. Në një masë të vogël, ndihmon për të përmirësuar thithjen e substancës kryesore aktive.
Povidone K30Polivinilpirrolidoni vepron si një përbërës lidhës. Kjo përbërje kap molekulat e substancës kryesore aktive, dhe kur futet në rrjedhën e gjakut, ajo gradualisht lëshohet. Kjo bën të mundur zgjatjen e fillimit të efektit shërues, dhe gjithashtu shpërndarjen e dozës hyrëse të ilaçit në gjak. Ajo ka një efekt të dobët bakteriostatik dhe tërheqës.
IndigotinePërdoret si bojë. Kohët e fundit, kompanitë farmakologjike nuk e kanë përdorur këtë kompleks për shkak të efektit të tij kancerogjen.
dioksid titaniumiKy komponent është absolutisht neutral në raport me trupin e njeriut. Përdoret për zbardhjen e tabletave dhe formave të kapsulave të ilaçeve.
Natriumi CroscarmelloseShërben si disintegrant. Përdoret për të siguruar biodisponibilitetin e nevojshëm të komponentit kryesor aktiv. Ndihmon që ilaçi të zhytet shpejt në traktin gastrointestinal, si dhe të sigurojë një përqendrim të vazhdueshëm të përbërësit kryesor aktiv.
Dioksidi koloidal silikoniPërdoret si enterosorbent, ndihmon për të përshpejtuar thithjen e përbërësve kryesorë të ilaçit. Redukton efektin e toksinave dhe ushqimit në thithjen e ilaçit.
Oksidi i hekurit i verdhëShërben për ngjyrosjen e disa përbërësve të një preparati farmakologjik. Në një masë të vogël, kontribuon në një rritje të hemoglobinës në gjak.
XhelatinëShërben si substanca kryesore e kapsulës së ilaçit.

Pharmacodynamics

Karakteristika kryesore e ilaçit është efekti i tij frenues në interleukin-1 dhe interleukin-6. Ata janë përbërësit kryesorë që stimulojnë proceset inflamatore në trup, dhe gjithashtu marrin pjesë në aktivizimin e sistemit imunitar.

Një sasi e shtuar e interleukin-1 në gjak çon në një përshpejtim të shkatërrimit të kërcit dhe indit lidhës të trupit. Diacereina e përfshirë në arthrodarin lidhet me receptorët e makrofagëve, limfocitet B dhe fibroblastet, gjë që çon në një bllokim të plotë të prodhimit të këtyre ndërmjetësve inflamator.

Kjo ju lejon të zvogëloni numrin e interleukinave në gjak, dhe të parandaloni intensifikimin e procesit inflamator.

Nga ana tjetër, arthrodarin pengon vetë interleukinat, gjë që çon në çaktivizimin e tyre të plotë. Për të arritur një efekt të ngjashëm, lejoni proteina të veçanta që lidhen me proteinat e ndërmjetësit inflamator dhe pengojnë aktivitetin e tij.

Përbërësit aktivë të arthrodarin janë në gjendje të frenojnë metalloproteazat, të cilat janë të përfshira në shkatërrimin e kërcit dhe indit lidhës në artrozë. Ato ndihmojnë për të zvogëluar sintezën dhe aktivitetin e kolagjenazës dhe elastazës, kjo do të rivendosë strukturën normale të kërcit artikular ose parandalon shkatërrimin e saj të mëtejshëm.

Farmakokinetika

Për shkak të përbërjes së tij të veçantë, arthrodarin absorbohet shpejt në traktin gastrointestinal. Përdorimi i ilaçit pas ngrënies mund të përmirësojë tretshmërinë. Me asimilimin e diacerein, metabolizohet shpejt, dhe futet në qarkullimin e gjakut si një metabolit – rhein. Përqendrimi më i lartë i rheinit vërehet 144 minuta pas aplikimit.

Lexo artikullin:  Kondrozë e karakteristikave të sëmundjes së palcës së kraharorit, simptoma, trajtim

Me përdorimin e zgjatur të këtij ilaçi, vërehet grumbullimi i tij në gjak, për shkak të të cilit përqendrimi maksimal i rheinit rritet me kohën. Për shkak të kësaj, varet fillimi i efektit terapeutik, më së shpeshti manifestohet pas 3-4 javësh të përdorimit të vazhdueshëm.

Rhein është në gjendje të depërtojë në mënyrë aktive pengesat në tru-gjak dhe placental. Kjo është një arsye e mirë për ndërprerjen e këtij ilaçi gjatë shtatëzanisë.

Me ndihmën e veshkave, rheina ekskretohet si:

 • Sulfati – ekskretohet rreth 20%;
 • Glukuron> Më shpesh, arthrodarin përdoret për:

 1. Artroza primare – shkaqet e shfaqjes nuk sqarohen. Arthrodarin në këtë rast ju lejon të ndaloni simptomat kryesore, dhe të arrini një gjendje të faljes së zgjatur.
 2. Artriti sekondar – shfaqet kur i ekspozohet disa faktorëve ose sëmundjeve të caktuara. Ky ilaç përdoret si një trajtim kompleks, së bashku me ilaçe që synojnë eliminimin e sëmundjes që shkaktoi artrozën.
 3. Proceset degjenerative-destruktive në nyjet e shtyllës kurrizore.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Dozimi dhe Administrimi

Për shkak të veçantisë së thithjes dhe grumbullimit të ilaçit, më racionale është përdorimi i tij gjatë një periudhe të gjatë. Shtë gjithashtu e mundur të përdorni kurse të arthrodarin, kohëzgjatja e përdorimit përcaktohet nga mjeku që merr pjesë, por duhet të jetë së paku 15-17 javë.

Kapsulat duhet të merren tërësisht, të lahen me shumë ujë. Për thithjen më të mirë të substancës kryesore aktive, ju duhet të merrni arthrodarin pasi të keni ngrënë.

Ndalohet përtypja, thyerja ose shpërndarja e kapsulave. Ky medikament merret një kapsulë dy herë në ditë (mëngjes dhe mbrëmje).

Para fillimit të efektit kryesor terapeutik, ky ilaç kombinohet me qetësues të tjerë ose ilaçe anti-inflamatore jo-steroide.

Efektet anësore

Përbërja e këtij ilaçi përmban shumë substanca që mund të shkaktojnë efekte të padëshiruara. Kur përdorni arthrodarin, dukuritë e mëposhtme janë më të zakonshme:

 • Fenomene alergjike dermatologjike – me përdorim të zgjatur, mund të ndodhin një skuqje, zhvishem ose plagë të vogla në lëkurë. Gjithashtu, pacientët shpesh ankohen për kruajtje, e cila intensifikohet pas përdorimit të ilaçit.
 • Nauze dhe të vjella – shfaqen për shkak të aktivitetit të substancës aktive kryesore – diacerein. Më shpesh, një reagim i ngjashëm vërehet në periudhën fillestare të kursit të trajtimit, me përdorimin e vazhdueshëm të ilaçit, nauze dhe të vjella zhduken plotësisht.
 • Diarre – mund të ndodhë për shkak të efektit stimulues të disa komponentëve në traktin gastrointestinal. Pacientët që vuajnë nga intoleranca e laktozës shpesh ankohen për jashtëqitje të vazhdueshme të lirshme pas marrjes së arthrodarin. Në këtë rast, shkaku i çrregullimeve të tretjes është laktoza, e cila përmbahet në këtë ilaç.
 • Reagimi anafilaktik – shfaqet për shkak të intolerancës ndaj njërit prej përbërësve të ilaçit. Nëse keni vështirësi në frymëmarrje, një ndjenjë shtrëngimi në fyt, ënjtje në fytyrë ose ënjtje të gjuhës, menjëherë duhet të kërkoni ndihmë mjekësore.
 • Dhimbja në pjesën e sipërme të barkut është një shenjë e rritjes së aktivitetit të traktit gastrointestinal. Për të mbrojtur veten nga manifestimi i dhimbjes, duhet të merrni arthrodarin pasi të keni ngrënë dhe të pini shumë lëngje.
 • Dhimbje në rajonin e mesit – më shpesh shfaqet në pacientët që vuajnë nga sëmundje të veshkave. Arthrodarin metabolizohet dhe ekskretohet nga veshkat, kështu që gjatë përdorimit të këtij ilaçi është e nevojshme të monitorohet vazhdimisht gjendja dhe funksionimi i veshkave.
 • Ndryshimi i ngjyrës së urinës – mund të bëhet i verdhë i ngopur ose kafe. Nëse shfaqet një simptomë e tillë, duhet të kërkoni urgjentisht ndihmë mjekësore. Ky fenomen mund të jetë një shenjë e dështimit renal progresiv;

Nëse neglizhoni rregullat e përdorimit të këtij ilaçi, thyerjen ose përtypjen e kapsulës, mund të pësoni një ndjesi djegieje në fyt, rritje të pështymës, kollitje, siklet pas sternumit.

Këto mund të jenë shenja të thithjes së pluhurit medicinal, i cili kur ekspozohet drejtpërdrejt në mukozën, shkakton acarim të rëndë. Për të hequr qafe fenomene të tilla, duhet të shihni një mjek, dhe pastaj të ndiqni me kujdes të gjitha rekomandimet e tij për përdorimin e arthrodarin.

contraindications

Arthrodarin është e ndaluar të marrë në këto raste:

 1. Shtatzënia ose periudha e ushqyerjes me gji – diacereina është në gjendje të depërtojë mirë përmes barrierës placental, e cila kontribuon në akumulimin e saj në plazmën e fetusit. Një fenomen i tillë mund të ndikojë negativisht në zhvillimin e tij të mëtejshëm. Gjithashtu gjatë periudhës së ushqyerjes me gji, rekomandohet të ndërpritet përdorimi i arthrodarin.
 2. Intoleranca ndaj përbërësve të ilaçit – në prani të reaksioneve alergjike, si dhe çrregullimeve të tretjes për shkak të laktozës, rekomandohet të konsultoheni me mjekun tuaj në mënyrë që të zëvendësoni këtë ilaç.
 3. Fëmijët – arthrodarin nuk rekomandohet për përdorim te fëmijët nën 17 vjeç.

Ndërveprimi me ilaçe të tjera

Një ulje në efektivitetin e arthrodarin mund të vërehet kur përdoret në lidhje me:

 1. Ilaçet antacitike – ndikojnë negativisht në disponueshmërinë bio të disponueshmërisë së diacerein, dëmtojnë tretshmërinë dhe thithjen e formës së dozës në traktin gastrointestinal;
 2. Sorbents – lidhin substancën aktive të arthrodarin dhe ekskretojnë atë me feces;
 3. Ilaçet dhe ushqimet që përmbajnë fibra – nuk tretet në aparatin tretës, dhe kapja e një sasie të madhe uji ekskretohet në feces, kjo gjithashtu kontribuon në ekskretimin e shtuar të substancave aktive të këtij ilaçi.

Një rritje në manifestimin e çrregullimeve të tretjes vërehet me përdorimin e përbashkët të arthrodarin me ilaçe antibakteriale. Për të shmangur një dukuri të tillë, është e nevojshme të kryhet parandalimi efektiv i dysbiosis.

Kur merrni një sasi të madhe të arthrodarin, shfaqja e:

 • Të qenët i përgjumur
 • lodhje;
 • Vëmendje e dëmtuar;
 • përzier;
 • të vjella;
 • Diarre.

Nëse kjo situatë ndodh, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Shtë ai që merr vendimin për të zvogëluar dozën e barit.

Vlerësime

Olga, 56 vjeç, Chelyabinsk «Unë u mundova nga artroza e nyjës së hip. Ajo përjetoi dhimbje të forta, shpesh për një kohë të gjatë që nuk mund të ngrihej, të ecë normalisht. Ajo mori qetësues të ndryshëm kundër dhimbjeve, të cilat vetëm pakësuan përkohësisht dhimbjen. Pas një vizite tjetër te mjeku, ai rekomandoi Artrodarin. Mjeku menjëherë paralajmëroi se nuk kishte nevojë të prisni për një efekt të shpejtë. Pas dy javësh që e morra këtë ilaç çdo ditë, vura re se dhimbja ishte zhdukur pothuajse. Nuk ka dhimbje për momentin, falë mjekut tim dhe Artrodarin. "

Ivan, 60 vjeç, Moskë "Ai vuajti nga dhimbje të forta në nyjen e gjurit. Pasi vizitoi një mjek, ai u diagnostikua me artrozë. Ai mori shumë kurse të fizioterapisë, të cilat ishin të pasuksesshme. Dhembjet po rriteshin, ai filloi të ecë dobët. Tashmë po mendoja për protetikën e gjurit, por në internet hasa një artikull në lidhje me Artrodarin. Pastaj, pasi lexova shumë komente për mjekët dhe pacientët në lidhje me këtë ilaç, vendosa ta provoj vetë. Tani dhimbja praktikisht nuk më shqetëson dhe mund të lëviz normal. Unë rekomandoj këtë ilaç për të gjithë. "

Nikolai, 27 vjeç, Rostov-on-Don “Nëna ime kishte probleme me nyje që nga fëmijëria. Ajo nuk i kushtoi shumë rëndësi kësaj, dhe një vit më parë ajo filloi të vërejë një rritje të dhimbjes në gju, më pas ajo filloi të çalojë shumë dhe gjithnjë e më shumë kalon kohë në shtrat. Unë menjëherë e çova tek një mik, reumatolog, i cili më këshilloi të merrja një kompleks droge, i cili përfshinte Artrodarin. Doktori tha që ai do të lehtësojë dhimbjet dhe do të ndihmojë në vendosjen e nënës në këmbë. Pas rrjedhës së trajtimit, nëna ecën përsëri normalisht, nuk ankohet për dhimbje, thotë se e nderon veten më të ri. Shumë i kënaqur me Artrodarin, e rekomandoj atë për të gjithë miqtë e mi. "

ExpertNews Shqipëri