Trajtoni artrozën në shtëpi

Duke folur për vetë-trajtimin, ata sugjerojnë ilaçin tradicional. Pyetja se si të trajtohet artroza në shtëpi shqetëson ata që janë përballur me patologji të përbashkët. Duke vëzhguar bimët për shumë shekuj, njerëzit kanë fituar përvojë në trajtimin e sëmundjeve me barëra. Kjo zonë është bërë baza e termit mjekësor – ilaç bimor. Ka raste kur mjekësia tradicionale është e pafuqishme, dhe recetat e shëruesve tradicional kursen.

Simptomat dhe diagnoza e artrozës

Simptomat e artrozës dhe artritit janë të ndryshme. Me artrozë:

 • dhimbja shfaqet gjatë ditës me lëvizje;
 • në fazën fillestare, dhimbja është e dukshme gjatë ushtrimeve fizike dhe zhduket kur një person pushon;
 • "Përtypje" dhe shtypje në nyjen e prekur;
 • ulje në amplituda e lëvizjes dhe lëvizshmërisë;
 • në fazën e fundit të patologjisë, nyja është deformuar.

Ata vuajnë nga artroza për shkak të mbipeshes, ngarkesave të tepërta, dëmtimeve, alergjive dhe infeksioneve. Tipar diagnostik – me artrozë është e pamundur të përcaktohet sëmundja me anë të një testi gjaku. Ashtu si me artritin, kërkohet tomografi e llogaritur ose rrezet x.

Ekzistojnë shumë procedura fizioterapeutike që kursejnë artrozën. Më e efektshmja prej tyre:

 • magnetotherapy;
 • phonophoresis;
 • dekompresioni i barkut;
 • trajtimi me oksigjen;
 • akupunkturë.

Paralelisht me këto procedura, organizohet edhe trajtimi në shtëpi, i cili ju lejon të ndikoni në mënyrë efektive në nyjet e prekura.

Trajtimi në shtëpi për artrozë

Shtë e pamundur të kurohet artroza, megjithatë, kur kombinoni trajtimin e ilaçeve dhe recetave alternative, ata arrijnë një rezultat të pranueshëm. Për trajtimin e artrozës në shtëpi, mjekësia tradicionale rekomandon fasha, banja, fërkim, lëngje dhe infuzione bimore.

Rekomandime të shëruesve tradicionalë: si ta trajtoni artrozën në shtëpi

Duke folur për vetë-trajtimin, ata sugjerojnë ilaçin tradicional. Pyetja se si të trajtohet artroza në shtëpi shqetëson ata që janë përballur me patologji të përbashkët. Duke vëzhguar bimët për shumë shekuj, njerëzit kanë fituar përvojë në trajtimin e sëmundjeve me barëra. Kjo zonë është bërë baza e termit mjekësor – ilaç bimor. Ka raste kur mjekësia tradicionale është e pafuqishme, dhe recetat e shëruesve tradicional kursen.

Simptomat dhe diagnoza e artrozës

Simptomat e artrozës dhe artritit janë të ndryshme. Me artrozë:

 • dhimbja shfaqet gjatë ditës me lëvizje;
 • në fazën fillestare, dhimbja është e dukshme gjatë ushtrimeve fizike dhe zhduket kur një person pushon;
 • "Përtypje" dhe shtypje në nyjen e prekur;
 • ulje në amplituda e lëvizjes dhe lëvizshmërisë;
 • në fazën e fundit të patologjisë, nyja është deformuar.

Ata vuajnë nga artroza për shkak të mbipeshes, ngarkesave të tepërta, dëmtimeve, alergjive dhe infeksioneve. Tipar diagnostik – me artrozë është e pamundur të përcaktohet sëmundja me anë të një testi gjaku. Ashtu si me artritin, kërkohet tomografi e llogaritur ose rrezet x.

Ekzistojnë shumë procedura fizioterapeutike që kursejnë artrozën. Më e efektshmja prej tyre:

 • magnetotherapy;
 • phonophoresis;
 • dekompresioni i barkut;
 • trajtimi me oksigjen;
 • akupunkturë.

Paralelisht me këto procedura, organizohet edhe trajtimi në shtëpi, i cili ju lejon të ndikoni në mënyrë efektive në nyjet e prekura.

Trajtimi në shtëpi për artrozë

Shtë e pamundur të kurohet artroza, megjithatë, kur kombinoni trajtimin e ilaçeve dhe recetave alternative, ata arrijnë një rezultat të pranueshëm. Për trajtimin e artrozës në shtëpi, mjekësia tradicionale rekomandon fasha, banja, fërkim, lëngje dhe infuzione bimore.

Trajtimi për artrozë është i pamundur nëse nuk angazhoheni në shërimin e trupit. Trajtimi në shtëpi fillon me kalimin e pacientit në një dietë tre-ditore që konsiston në konsumimin e lëngjeve të selino dhe karrotës. Nga dita e katërt, produktet e qumështit, frutat me perime, lëngjet e shtrydhura fllad të selino, panxhar, kastravec dhe karrota futen në dietë.

Përveç rivendosjes së proceseve metabolike, një dietë që ndihmon për të humbur peshë ndihmon në kurimin e artrozës. Pacienti është i ndaluar të pijë alkool. Rekomandohet të hani ushqim në pjesë të vogla dhe të refuzoni të hani pas nëntëmbëdhjetë orë.

Tani ata po flasin për përfitimet e kombinimit të duhur të produkteve. Pointështja kryesore është se nuk mund të hani gjithçka me radhë, pa dallim:

 • ushqimet proteinike kombinohen me barishte dhe perime, por dobët me enët me niseshte;
 • është e dëmshme të hani mish pas alkoolit;
 • ushqimet e papërpunuara duhet të preferohen – perime, barishte, fruta;
 • mungesa e kripërave minerale dhe vitaminave përbëjnë produktet natyrore;
 • përjashtoni ushqimin "e ngordhur" nga menyja – produktet e miellit, ëmbëlsirat dhe sheqerin;
 • është e ndaluar të overeat, pasi kjo rrit ngarkesën në nyje dhe prish hemostazën, në të cilën zhvillohen para kohe ndryshime të ndryshme degjenerative-distrofike.

Me artrozë, kërc dëmtohet. Ai ka nevojë për kolagjen, i cili gjendet në manaferrat dhe xhelatët e frutave, xhelatinë, enët me peshq të pelte dhe mishin e pelte. Për shembull, trajtimi i artrozës së këmbës përfshin përdorimin e një recete të thjeshtë. 5 g xhelatinë derdhen çdo ditë brenda natës në një gotë gjysmë ujë të freskët. Pasi të zgjoheni, holloni përzierjen me ujë të ngrohtë, dhe pastaj pijeni. Edhe pse shija nuk mund të quhet e këndshme, megjithatë, një mjet i tillë është i dobishëm për artrozën. Ju mund ta rafinoni pijen nëse shtoni bllokim, sheqer ose shurup në të. Vetëm 150 g xhelatinë do të shkojnë në një kurs mujor të terapisë.

Arthroza tregohet për aktivitet fizik të moderuar. Dëshira për të lëvizur është dëshira natyrore e njeriut. Gjatë lëvizjes aktivizohet aktiviteti i sistemeve vitale, stimulohen proceset metabolike. Aktiviteti fizik është mënyra më e mirë për parandalimin dhe trajtimin e artrozës.

Kur diagnostikohet artriti i këmbës, trajtimi për përkeqësim përfshin kryerjen e ushtrimeve gjatë shtrimit. Por në falje, ushtrimet bëhen gjatë qëndrimit në këmbë. Qëllimet e procedurave të trajtimit:

 • forconi muskujt e një nyje të sëmurë;
 • të riaftësojë funksionet e tij;
 • konsolidimi i rezultateve të arritura të trajtimit.
Lexo artikullin:  Gjimnastikë terapeutike me artrozë hip

Për terapi të suksesshme me mjete shtëpiake, trajnimi i gjatë dhe i rregullt është i rëndësishëm. Thelbi i trajtimit:

 • ushtrimet e para statike dhe periudhat e relaksimit;
 • pastaj ushtrime dinamike pranë mbështetjes.

Kur preket nyja e gjurit ose hip, rezultati është biçikleta e stërvitjes dhe pajisje të tjera për zhvillimin e muskujve. Në çdo situatë rekomandohet noti. Nëse diagnostikohet koxarthrosis, është e nevojshme të forcohen muskujt e barkut, shpina dhe ijet. Për këtë, rekomandohen ushtrimet e mëposhtme:

 • lëvizjet maksimale të lejuara të lëkundjes së gjymtyrëve prapa dhe në anët;
 • Lëvizjet rrethore të kryera nga nyja e hip
 • në pozicionin e shpinë, ndajini krahët në anët, duke e ngritur trupin për disa sekonda;
 • vazhdoni të gënjeni, së pari përkuleni, dhe pastaj shtrini këmbët, sillni përsëri;
 • gjithashtu e shtrirë, por nga ana juaj, përpiquni të maksimalizoni këmbën tuaj ndërsa e mbani atë për disa sekonda;
 • bëni një imitim të zvarritjes në dysheme në një mënyrë plastussky;
 • në një pozë në të katër anët për të provuar të rregulloni këmbën në gju dhe në nyjen e hip.

Ka shumë ushtrime terapeutike. Sidoqoftë, aplikimi i tyre është dakord me mjekun, i cili do të rekomandojë numrin e klasave, llojet e ushtrimeve dhe ngarkesat e lejuara.

Ka shumë receta për fasha bazuar në mjetet juridike shtëpiake:

 1. Zhduk dhimbjen në gjethen e lakrës së artrozës, të lyer me mjaltë lulesh. Aplikohet në një nyje të lënduar, të mbështjellë me film dhe ind.
 2. Kompresoni nga lëngu i lakrës – kaloni perimet përmes një mulli mishi, njomni pambukun me lëngun që rezulton, dhe pastaj bashkojeni atë në bashkim, duke e mbështjellur atë me një film, si dhe një leckë të leshtë.
 3. Kompresa e tërshërës – thekonat gatuhen në ujë, qullja ftohet dhe aplikohet në bashkim, të mbuluar, si në recetat e mëparshme.
 4. Për të rritur përqendrimin e kalciumit në nyjen e prekur, aplikoni një kompresë kefir me shkumës ose guaskë veze. Për këtë, përbërësit përzihen derisa të merret një masë e trashë. Aplikohet në një bashkim të lënduar, të mbuluar me leckë prej liri nga lart, dhe më pas të mbështjellë në një model të njohur.
 5. Kompresat e parafinës ndihmojnë në shtëpi.
 6. Kanavacë me propolis aplikohet në nyje të sëmura, duke e mbështjellur atë me një fashë.
 7. Bischofite është një ilaç tjetër për një kompresë në shtëpi.
 8. Kompresa e pulpës së kuajve – fërkoni rrënjët e bimës, vendosni në ujë, vlim, përhapni masën e nxehtë në kanavacë dhe aplikoni në bashkimin e prekur.
 9. Zbatohet në gjethet e terapisë në shtëpi. Për të përgatitur një kompresë, përdoret një nga dy opsionet: ose lani fletën, dhe më pas shpëlajeni me një kunj rrotullues, më pas bashkëngjitni bashkuesin ose zgjedhni disa gjethe rodhe, bluajini ato me një mulli mishi dhe përdorni masën që rezulton për kompresën, e cila është e mbuluar me një çarçaf të freskët me rrathë dhe mbështjellë çdo leckë të leshtë.

Arthrosis gjithashtu trajtohet me fërkim. Këtu janë disa receta për këtë terapi:

 • insistoni për dy javë 50 g rrënjë elecampane në 25 ml vodka, pastaj fërkoni tretësirën e përfunduar në nyje;
 • mbushni një shishe të errët me lule luleradhiqe dhe mbushni ato me një kolonikë të trefishtë; pas një muaji insistimi në errësirë, tendosje;
 • përzieni mjaltin me alkoolin, glicerinë dhe jod, përzieni, pas tre orësh mund të filloni të fërkoni;
 • përzieni mjaltin me 300 ml lëng rrepkash të shtrydhur fllad, 1 tbsp. l kripë dhe 120 ml verë të kuqe.

Trajtimi i bimëve

Këtu janë disa receta të thjeshta për trajtimin në shtëpi për artrozën:

 1. Në verë, një kapelë duhet të shkëputet nga një luledielli që lulëzon dhe ta kalojë atë nëpër një mulli mishi. Në gruel, shtoni sapun rrobash, grirë dhe 500 ml vodka. Përzieni përbërjen deri sa të qetë dhe vendoseni në errësirë ​​për dy javë. Pastaj fërkoni nyjet e prekura me një përzierje dhe mbështillni ato për disa orë.
 2. Përbërja për ngrohjen e nyjeve përgatitet si më poshtë. Merrni në mënyrë të barabartë vaj perimesh, mjaltë dhe pluhur mustardë. Zijeni përzierjen për pesë minuta, pastaj përzieni. Ruani produktin në një gotë dhe fërkojeni në nyje për dhimbje.
 3. Ju duhet të zgjidhni 25 lule nga luleradhiqja, pas së cilës ata derdhin një flluskë me koll të trefishtë. Dy javë i rezistojnë tinkturës në errësirë. Fërkoni përbërjen e bashkimit të prekur për një javë dhe dhimbja nuk do të shqetësojë më.

Një trajtim i pazakontë për artrozën

Kishte një kohë kur njerëzit nuk dinin për kimikate, kështu që ata i trajtonin nyjet vetëm me mjete juridike natyrore. Një opsion i pazakontë për një terapi të tillë janë milingonat pyjore. Lidhjet e prekura trajtohen me një ekstrakt vaji, tretësirë ​​alkooli dhe kafshime insektesh.

Në pyll ju duhet të gjeni një anthill të madh dhe të vendosni gjymtyrët e prekura nga artrosis direkt në të. Disa burra trima madje shtrihen në anthill, duke pësuar vuajtje të jashtëzakonshme. Kur milingonat kafshojnë, lëshohet një acid që irriton lëkurën, duke ushtruar një efekt baktericid. Gjithashtu, milingonat ngopin trupin me zink, aminoacide, proteina dhe vitamina.

Për të përgatitur tretësirën, duhet të mbledhni gjysmë shishe milingonash të gjalla, dhe më pas mbushni enën plotësisht me vodka. Thith shishen në errësirë ​​për 10 ditë, pastaj fërkoni nyjet me përbërjen. Kjo ndihmon për të eleminuar dhimbjen.

Për tu trajtuar në këtë mënyrë, ju duhet një këmishë prej liri ose pambuku me mëngë të gjata. Rrobat përhapen në një anthill për gjysmë ore, pastaj insektet shkunden dhe një këmishë vihet në një trup të zhveshur. Ju nuk mund ta hiqni atë për tre ditë. Pastaj përsërisni procedurën. Përveç këmishës, mund të përdorni një pjesë të indeve për të mbështjellur nyjet e prekura.

Lexo artikullin:  Ushtrime fizioterapie për skoliozën në video video

Energjia elektrike do të ndihmojë

Në shkollë, u krye një eksperiment në të cilin shkarkimet elektrike u morën pas fërkimit të një pëlhure leshi kundër një shkopi ebonit. Kjo metodë ndihmon në trajtimin e nyjeve të prekura. Isshtë zbuluar se kur goditni me një rreth lëkure me zile, formohet një ngarkesë negative e energjisë elektrike. Formon biokurentë të parëndësishëm, energjia e të cilit stimulon në mënyrë aktive indet.

Shtë e nevojshme të merret një rreth eboniti dhe të kryhen goditje rrethore në një drejtim të akrepave të orës, për të goditur lëkurën në zonën e nyjes së prekur për një çerek ore. Për patologjitë kardiake, kryeni procedurën për maksimum 10 minuta. Për një rrëshqitje më të mirë, rekomandohet spërkatja e lëkurës me pluhur talcum.

Meqenëse secili person ka një organ individual, ai përgjigjet në mënyrën e vet për trajtimin në shtëpi. Prandaj, vetë-mjekimi nuk duhet të bëhet, çdo procedurë shtëpiake duhet të jetë dakord me mjekun në mënyrë që të mos merrni një rezultat negativ të terapisë me mjetet e rekomanduara më lart.

Si trajtohet artroza e shkallëve të ndryshme?

Arthrosis është një ndryshim kronik degjenerativ-distrofik në kërcin artikular, i cili në mënyrë të pashmangshme çon në deformim të indit kockor. Sinonime për artrozën, sipas Klasifikimit Ndërkombëtar të fundit të Sëmundjeve të vitit 1989, janë termat: osteoartriti, osteoartriti, artriti deformues, osteoartroza deformuese (DOA), artriti-artriti. Konsideroni simptomat dhe metodat e mundshme të trajtimit të sëmundjes.

Fjala "osteoartrosis" është vonë latine, e cila ka dy rrënjë greke të lashta: osteon – "kockë" dhe artrron – "të përbashkët", -osis – një përfundim që tregon një formë kronike, shkatërruese të sëmundjes, në kontrast me përfundimin -itis , që flet për një proces inflamator akut. Për këtë arsye, është e rëndësishme të dalloni artritin, ose osteoartrozën, nga artriti – njëra sëmundje është kronike, tjetra është kryesisht e një natyre akute inflamatore. Sidoqoftë, në praktikë ato mund të kombinohen.

Në fakt, artriti ndryshon nga artriti edhe në atë që sëmundja mbulon tërë bashkimin (qesen artikulare (kapsulë) dhe membranën sinoviale, kockën subkondrale, ligamentet dhe muskujt periartikularë të vendosur brenda), dhe jo vetëm kërcin artikular.

Simptomat e artrozës

Osteoartroza prek kryesisht nyjet e gjurit, atëherë mbizotërimi është nyjet e hip dhe nyjet e gishtit të madh në ekstremitetet e poshtme. Më rrallë, artroza ndikon në kyçin e këmbës dhe nyjet interfalangale distale të vendosura në skajet e gishtërinjve. Lidhjet e tjera preken jashtëzakonisht rrallë nga osteoartroza.

Ekzistojnë katër simptoma kryesore të zakonshme të artrozës, këto janë:

 • Dhimbja në nyjet e prekura gjatë lëvizjes, megjithatë, në fillimin e sëmundjes, ato shprehen dobët, gjë që, nga ana tjetër, është arsyeja pse shpesh shkaktohet artroza. Në fazën e dytë, sindroma e dhimbjes ndodh edhe me ngarkesa të parëndësishme në nyjet e prekura, dhe në të tretën – dhimbja mund të vizitojë edhe në një pozicion të palëvizshëm. Nëse, së bashku me artrozën, një person vuan nga sëmundje kardiovaskulare, atëherë dhimbja mund të ndodhë gjatë një ndryshimi të motit.
 • Përtypja e thatë dhe e trashë në nyjet e prekura është një tjetër provë e artrozës, ndodh me fërkime të sipërfaqeve të artikuluarve të veshur, në fazat e dyta dhe të treta, përtypja bëhet më e dallueshme dhe më e zëshme. Duhet të theksohet se krisja e zakonshme, e zërit në nyje, e cila nuk shoqërohet me dhimbje, është absolutisht e padëmshme, nuk tregon një sëmundje dhe nuk çon në të.
 • Një rënie graduale e amplituda e lëvizjes në nyjet e prekura, e shoqëruar me ngërçe të muskujve, një rënie në hendekun e përbashkët dhe shfaqjen e osteofiteve (rritjet e kockave, thumba).
 • Modifikimi i nyjeve të prekura, i shprehur në deformimin e eshtrave artikulues, në zhvillimin e osteofiteve dhe në “shpërthim” me një vëllim të madh të lëngut synovial, i cili shtyp nyjen nga brenda. Një rritje e vëllimit të lëngut synovial shoqërohet me acarim të indeve të artikulacioneve kockore dhe quhet "sinoviti".

Dallimi kryesor midis dhimbjes së artritit dhe dhimbjes së artritit është se në rastin e parë, dhimbja shfaqet gjatë lëvizjes dhe kryesisht gjatë ditës, dhe në të dytën nuk varet nga lëvizja dhe zakonisht shfaqet gjatë natës. Dhimbjet e artritit janë më akute dhe intensive.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Shkallët e artrozës

Në mjekësi, është e zakonshme të dalloni tre shkallë (faza) të osteoartritit:

 • Faza e parë e artrozës është pothuajse asimptomatike dhe shoqërohet vetëm ndonjëherë me dhimbje të vogla gjatë lëvizjes dhe ngarkesa të tjera në nyjet e prekura. Ndryshimet patologjike ndodhin në membranën sinoviale dhe lëngun, përbërja e të cilave ndryshon. Muskujt janë dobësuar, por nuk mutated.
 • Faza e dytë e artrozës shënohet me fillimin e shkatërrimit të nyjës, shfaqen osteofitet e para. Dhimbja bëhet e tolerueshme, por e theksuar. Një ngërçe dëgjohet qartë në nyjet e prekura. Ekziston një shkelje e funksioneve të muskujve në funksion të një shkelje të rregullimit refleks të neurotrofisë.
 • Faza e tretë e artrozës është më e vështira, me të ka deformime patologjike të vendeve mbështetëse të nyjeve të prekura që ndryshojnë boshtet e gjymtyrëve. Baganta e përbashkët bashkohet, ligamentet janë shkurtuar, gjë që çon në inflamacion dhe dhimbje kronike, dhe si rezultat – në një ulje të konsiderueshme të funksionit motorik të nyjes së prekur, pamundësisë për të kryer lëvizje natyrore. Ekziston një ndryshim në pikat e lidhjes normale të kompleksit muskul-tendin, deformim të muskujve sipas llojit të zgjatjes ose tkurrjes. Aftësia e muskujve për të kontraktuar plotësisht është zvogëluar. Disordersrregullimet trofike gradualisht përhapen nga muskujt dhe ligamentet e kyçit në të gjitha indet e gjymtyrëve.
  Në fund të fazës së tretë të artrozës, nyja shkatërrohet plotësisht, e shoqëruar nga imobiliteti i plotë i saj ose lëvizshmëria e pjesshme e panatyrshme – neoartroza. Zakonisht në këtë pikë, mjekët nxjerrin aktgjykim për zëvendësimin e një nyje të dëmtuar. Për shembull, artroza e nyjës së hip mbaron me shkrirjen e sipërfaqeve të eshtrave – ankilozim, ose mbyllje të nyjes, dhe kjo ndodh në një pozicion të panatyrshëm, i cili shkel biomekanikën e sistemit muskuloskeletor.
Lexo artikullin:  Zhvendosja kongjenitale e nyjës së hip në trajtimin dhe parandalimin e fëmijëve dhe të rriturve

Metodat e trajtimit të artrozës

Ekzistojnë disa parime për trajtimin e artrozës, midis tyre:

 • kufizimi i ngarkesave në nyjet e dëmtuara;
 • mënyra ortopedike;
 • ushtrime fizioterapie (kineziologji);
 • fizioterapi: terapi hivamat dhe terapi me valë shoku, ultratinguj, puls elektromagnetik dhe magnetoterapi;
 • dekompresimi i metaepifizës dhe bllokadës intartartikulare;
 • farmakoterapia;
 • plazma e pasur me trombocitet (terapi PRP);
 • ushqimi i duhur;
 • Trajtimi i banjës.

Skema e mësipërme është klasike në trajtimin e artrozës, ne gjithashtu do të përqendrohemi në farmakoterapi dhe një dietë terapeutike.

Gjëja e parë për të cilën synohet farmakoterapia është ulja e dhimbjeve dhe proceseve inflamatore. Prandaj, mjeku menjëherë pas diagnozës përshkruan "standardin e artë" në trajtimin e artritit dhe artrozës – ilaçe anti-inflamatore jo-steroide, ose NSAID. Si rregull, ato përshkruhen në mënyrë intravenoze ose intramuskulare, në mënyrë që të mos irritojnë mukozën e stomakut dhe të marrin një efekt shërues më shpejt. Zbatimi lokal i këtyre fondeve mund të konsiderohet vetëm si një shtesë, pasi efektiviteti i ointments dhe gels është jashtëzakonisht i ulët.

NSAID-të fillohen me dozat më të ulëta efektive, duke shmangur përdorimin e zgjatur. Në të njëjtën kohë, ilaçet më të "padëmshme" përdoren së pari. Për të zvogëluar rrezikun e shkatërrimit të mukozës së stomakut, omeprazole është e përshkruar.

Gjatë periudhave të rëndimit të artrozës, kortikosteroidet hormonale – Hydrocortisone, Diprospan – përdoren në mënyrë intraartikulare. Kondroprotektorët, substanca që ndihmojnë në rivendosjen e kërcit dhe rritjen e cilësisë së lëngut synovial, gjithashtu janë të përshkruara. Këto përfshijnë chondroitin sulfate dhe glukozaminë. Karakteristika e tyre është një kurs i gjatë kursi deri në efektin e parë. Sidoqoftë, nëse brenda gjashtë muajsh nuk zbulohen shenja të efektit të tyre, këto ilaçe anulohen. Acidi hialuronik, ose më saktë, ilaçet e bazuara në të (Giastat, Dyrolan, Ostenil, Hialart, Sinokorm, Fermatron), përdoren së bashku me kondroprotektorët, pasi që është gjithashtu pjesë e indeve lidhës, duke formuar një membranë të qelizave të kërcit artikular – chondrocytes. Droga administrohet në mënyrë intraartikulare. Plazma e gjakut të vetë pacientit të pasuruar me trombocitet gjithashtu mund të administrohet, kjo procedurë quhet terapi PRP.

Përveç NSAID-ve "klasike", diakereina, e cila është një frenuese e veprimtarisë së interleukin-1, e cila stimulon proceset inflamatore dhe nxit degradimin e kërcit, është përshkruar edhe për osteoartritin. Efekti ndodh jo më herët se dy javë më vonë, më shpesh pas një muaji administrimi.

Nuk ka dietë të rreptë, si me përdhes, gjatë trajtimit të osteoartritit, për shembull, nuk ka nevojë më të vogël për të refuzuar mishin dhe rrënjët. Veçanërisht të rëndësishme janë ato produkte në të cilat mbizotërojnë vitaminat e grupit B dhe C. Marrja e bollshme e lëngjeve është e mirëpritur, por konsumimi i alkoolit është kundërindikuar në mënyrë rigoroze.

Shëndeti i përbashkët është çelësi i jetëgjatësisë. Prandaj, duhet të keni kujdes për dietën, të mos abuzoni me alkoolin dhe të mos harroni për aktivitetin fizik. Dhe natyrisht, në shenjat e para të artrozës, duhet të konsultoheni me një specialist.

Në cilën klinikë mund të shkoj për artroza?

Ne e pyetëm këtë pyetje Zhang Ziqiang, një specialist kryesor i Klinikës TAO të Mjekësisë Tradicionale Kineze. Dhe ja çfarë u përgjigj:

"Osteoartriti është një sëmundje serioze, prandaj mos lejoni që ajo të shkojë. Në simptomat e para ia vlen të kontaktoni një qendër mjekësore, ku mjekët e kualifikuar mund të ofrojnë ndihmë. Një shembull i një qendre të tillë është Klinika TAO e Mjekësisë Tradicionale Kineze. Profesionistë të vërtetë që kanë studiuar në universitetet më të mira në Kinë, punojnë këtu. Specialistët vijnë tek ne nën një marrëveshje me Universitetin Henan. Mjekët kanë punuar në klinikën TAO për disa vjet. Falë kësaj, pacienti mund të vëzhgohet nga një specialist, dhe ai nuk do të duhet që urgjentisht të kërkojë një mjek të ri.

Një nga arritjet e rëndësishme të mjekësisë tradicionale kineze është aftësia për të bërë pa operacion, aty ku do të duket se është e pashmangshme. Kjo mund të ndihmohet nga procedura të ndryshme që përfshihen në listën e shërbimeve të qendrës sonë mjekësore, të tilla si ilaç bimor, akupunkturë, lloje të ndryshme masazhesh dhe shumë më tepër.

Si rregull, në klinikën "TAO" është një kurs trajtimi. Një kurs zakonisht përfshin dhjetë seanca. Kur paguajmë për të gjithë kursin, ne japim një zbritje prej 15%. "

PS Ju mund të njiheni me listën e shërbimeve të klinikës së mjekësisë tradicionale kineze "TAO" në faqen e internetit ose përmes telefonit.

Liçensa për ofrimin e shërbimeve mjekësore Nr. LO-77-01-000911 të datës 30.12.2008, u dha nga Departamenti i Shëndetit në Moskë.

ExpertNews Shqipëri