Trajtimi i vajit të epikondilitit të bërrylës

Dhimbja akute e shpimit në bërryl është në gjendje të kufizojë përgjithmonë lëvizshmërinë e krahut, të shkaktojë siklet të konsiderueshëm dhe të zvogëlojë aktivitetin motorik të një personi. Një person i rrallë nuk ka hasur në një fenomen të tillë të paktën një herë në jetën e tij. Mund të ketë shumë shkaqe të dhimbjes në bërryl, njëra prej tyre është epikondiliti.

Epikondiliti i përbashkët i bërrylës është një proces inflamator që ndodh në bërryl, duke prekur zonën e indeve të vendosura afër nyjes. Sëmundja karakterizohet gjithmonë nga dhimbje akute shpuese dhe paaftësi për të përkulur / rregulluar krahun në bërryl gjatë një sulmi dhimbjeje. Inflamacioni me epikondylit mund të lokalizohet si nga anët e jashtme ashtu edhe nga ato të brendshme të bërrylës, në varësi të kësaj, në mjekësi njihen dy lloje sëmundjesh:

 • E jashtme, ose e jashtme (anësore);
 • Epikondiliti i brendshëm (medial).

Llojet e sëmundjes

 1. Epikondiliti i jashtëm është një sëmundje e shoqëruar me inflamacion të muskujve të bashkangjitur në epikondilën e shpatullave. Rastet e inflamacionit të kësaj pjese të muskujve ndodhin më shpesh në ata njerëz që luajnë tenis dhe tendosin vazhdimisht muskujt e shpatullës dhe parakrahut.
 2. Epikondiliti i brendshëm është një sëmundje e bërrylit e karakterizuar nga inflamacion i muskujve përgjegjës për përkulje / zgjatje të duarve. Epikondiliti i mesëm është shumë më i zakonshëm sesa i jashtmi, më shpesh preket nga njerëzit që punojnë në fushën e blegtorisë (qumështore), ndërtimin dhe riparimin (piktorë, bashkues, llaç) dhe sporte (boksierë, ngritës peshash).

Sëmundja më së shpeshti shfaqet pas dëmtimit të ligamenteve dhe tendinave, dhe fusha e aktivitetit vetëm nuk mund të jetë fajtori i fillimit të inflamacionit. Profesioni vetëm ju bën të punoni dhe të teproni një grup të caktuar të muskujve, duke provokuar sëmundjen. Më shpesh, është dora e punës që preket, ajo që po udhëheq, dhe ajo preket kryesisht nga jashtë. Sëmundja është shumë e zakonshme në mesin e sëmundjeve të tjera, por përqindja totale e pacientëve me epikondilit është e vështirë të përcaktohet, sepse në vend që të shkojë te mjeku, i sëmuri përdor qetësues, ointments anti-inflamatorë ose ngrohës.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Format e sëmundjes

Epikondiliti i nyjës së bërrylit ka disa faza të kursit:

 • Akut karakterizohet nga fillimi intensiv dhe i vazhdueshëm i simptomave;
 • Subakut manifestohet kur një ngarkesë aplikohet në bashkim, dhe ajo vihet në lëvizje;
 • Faza kronike – kur të gjitha simptomat e inflamacionit zgjasin nga 3 muaj ose më shumë, dhe dhimbja vazhdon edhe në pjesën tjetër të nyjes.

Sëmundja është e rrezikshme sepse në mungesë të trajtimit shfaqen komplikime serioze, që sjell atrofi të plotë dhe kontraktimin e nyjës së bërrylit.

Simptomat

Simptomat e fillimit të epikondilitit zakonisht manifestohen te njerëzit me një kategori moshe nga 40 deri në 60 vjeç. Më shpesh, pacientët ankohen për:

 1. Dhimbje djegëse, shpuese në krah nga bërryl në dorë, e cila ndodh pa arsye gjatë përkuljes.
 2. Ndonjëherë fokusi i dhimbjes është i vendosur në epikondil dhe derdhet në bërryl dhe dora.
 3. Skuqja vërehet në zonën e bërrylit, zona është e nxehtë në prekje.
 4. Forcimi i dhimbjes në nyje kur përpiqeni të shtrydhni / zhbllokoni dorën, ngrini kupën, sillni atë në buzë.
 5. Dhimbja është akute gjatë fillimit të inflamacionit dhe dhembjes, e shurdhër – në një fazë të përparuar.
 6. Në fushën e nyjës, formohet një rritje.

Trajtim

Epikondiliti i nyjeve të bërrylave është një sëmundje serioze, dhe nëse nuk filloni të trajtoni me kohë zonën e bërrylit, mund të mbeteni të paaftë.

Trajtimi i epikondilitit të nyjës së bërrylit fillon me vizitën e pacientit në klinikë, një ekzaminim paraprak dhe një diagnozë të saktë të bërë nga kirurgu ortoped.

Gjatë ekzaminimit, mjeku ekzaminon me kujdes vendet ku shfaqet dhimbja, i ndjen ato, zgjat dhe përkul krahun, kërkon të shtrydhë dorën në grusht. Nëse dyshoni në epikondylit, një analizë me rreze X është e përshkruar për të studiuar gjendjen e nyjës së bërrylit, një tomogram kompjuterik. Pas konfirmimit të diagnozës, mjeku përshkruan trajtim.

Edhe problemet e "neglizhuara" të përbashkëta mund të kurohen në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Epikondiliti fillon të mjekohet menjëherë, duke përcaktuar shkallën e dhimbjes dhe sëmundjes. Trajtimi përbëhet nga disa faza:

 1. Largimi i procesit inflamator. Në raste të tilla, ilaçet anti-inflamatore jo-steroide (Orthofen, Diclofenac, Ibuprofen, Nise, Indomethacin) përdoren në tableta. Nëse inflamacioni është shumë i theksuar, atëherë injeksionet, të cilat i përshkruan mjeku, i shtohen formës së tabletës.
 2. Largimi i dhimbjes në nyjen e bërrylit. Sindroma e dhimbjes lehtësohet nga përdorimi i ilaçeve analgjezik dhe ointments, krem, xhel bazuar në diklofenak ose ibuprofen.
 3. Terapia e valës së goditjes, fizioterapia, akupunktura, mbështjellësi parafine, elektroforeza. Metoda përshkruhet pas heqjes së inflamacionit dhe dhimbjes, pas 7-14 ditësh. Terapia përfshin ekspozimin ndaj lezionit duke aplikuar ndihmës të tanishëm, gjilpëra, parafinë dhe ndihmës të tjerë.
 4. Massotherapy. Isshtë përshkruar pas ndalimit të simptomave kryesore të sëmundjes, ajo kryhet nga masazhe me përvojë duke masazhuar nyjen e bërrylit, shpatullën dhe parakrahin, tehun e shpatullave.
 5. Fizioterapi. Kjo nënkupton ushtrime që synojnë të qetësojnë muskulin e dëmtuar, lehtësimin e ndjenjës së ngurtësisë dhe dhimbjes.
 6. Parandalimi i relapsit Faza përbëhet nga një sërë veprimesh që synojnë eliminimin e simptomave dhe shfaqjen e tyre të mëtejshme.

Për parandalimin e epikondilititit, rekomandohet të braktisni ushtrimet e tepërta fizike mbi supet, nyjet e bërrylave dhe qafën, gjithashtu duhet të braktisni zakonet e këqija, ushtrimet e notit dhe fizioterapisë, duke respektuar regjimin e punës dhe pushimit. Atletët duhet t'i kushtojnë vëmendje konformitetit të pajisjeve sportive me kërkesat themelore teknike; kur shtrini muskujt, fashat elastike dhe shiritat e krahëve duhet të vishen.

Nëse sëmundja tashmë po zhvillohet në formë të përparuar, atëherë kryhet operacioni për të hequr atrofinë e muskujve.

Ju mund ta trajtoni sëmundjen me mjete juridike popullore në shtëpi, duke përdorur ointments dhe duke kryer ushtrime të caktuara.

Trajtimi i epikondilitit me mjete juridike popullore në shtëpi

Në shtëpi, trajtimi i sëmundjeve të nyjeve të bërrylave me mjete popullore përdoret gjerësisht.

 1. Për shembull, përdoren rrënjët dhe gjethet e comfrey, nga të cilat përgatitet vaji. Për ta bërë këtë, merrni rrënjët dhe gjethet e bimës në një raport 1 me 1, grijeni, mjalti dhe vaji i lulediellit (gjithashtu në sasi të barabarta) i shtohen masës dhe përzihen tërësisht derisa gjethet dhe rrënjët të futen në pluhur. Ointment është i ngopur me ind pambuku dhe mbështillet rreth një nyje të lënduar për një ditë, një qese plastike është e lidhur në majë, pastaj një tjetër shtresë e indit të ngrohtë është plagë. Kursi i trajtimit është një muaj.
 2. Balta blu Valdai është një mënyrë tjetër për të hequr qafe dhimbjen në bërryl. Balta e tretur në ujë të nxehtë aplikohet në garzë, e cila mbështillet rreth bërrylit. Fiksoni me një fashë në krye, ngroheni me një leckë të butë për 30 minuta.
 3. Mbetjet e çajit jeshil në një tigan janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të lehtësuar inflamacionin e nyjës së bërrylit dhe për të relaksuar muskujt me epikondylitin e jashtëm. Për të përgatitur një kompresë të çajit, gjethet e përdorura të çajit janë ngrirë në frigorifer dhe pjesët e akullit që rezultojnë drejtohen rreth nyjës së bërrylit në lëvizje rrethore.

Simptomat e epikondilitit me mjete juridike popullore hiqen më së miri kur mjekimi kryesor ka përfunduar, inflamacioni është hequr, dhe mjeku e ka lejuar atë.

Ushtrime fizioterapie për epikondylitin

Ushtrime speciale gjithashtu ndihmojnë për të përballuar dhimbjen, duke eleminuar simptomat e sëmundjes. Për ta bërë këtë, duhet të bëni ushtrime dy herë në ditë (mëngjes dhe mbrëmje), duke përfshirë ushtrimet e mëposhtme:

 1. Lëvizjet e ngadalta rrethore të duarve në zonën e muskujve në njërën, pastaj në anën tjetër.
 2. Lëvizjet rrethore të dorës së pari në një drejtim dhe pastaj në drejtimin tjetër.
 3. Goditje dhe shpimi i nyjës së bërrylit.

përfundim

Kështu, simptomat kryesore të sëmundjes janë dhimbja akute e shpimit dhe rritja në zonën e nyjës së bërrylit. Trajtimi i epikondilitit kryhet me ilaçe anti-inflamatore jo-steroide, mjete juridike popullore. Ushtrimet speciale konsolidojnë rezultatin dhe janë parandalimi i relapsit. Vetëm një mjek mund të përcaktojë se cila metodë e trajtimit të sëmundjes mund të përcaktohet, kështu që vetë-mjekimi nuk ia vlen.

Fatkeqësisht, nëse inflamacioni ka ndodhur në fushën e sistemit muskulor skeletik, është plotësisht e pamundur të kurohet, megjithatë, në mungesë të faktorëve provokues dhe qasjes së duhur ndaj trajtimit, duke respektuar të gjitha kërkesat e përcaktuara nga mjeku duke bërë rregullisht speciale ushtrime, ju mund të hiqni plotësisht simptomat e epikondilitit dhe të shpëtoni nga dhimbja në nyjen e bërrylit, duke arritur falje të qëndrueshme.

Lista e ointments për trajtimin e epikondylitit të nyjës së bërrylit

Pomë anti-inflamatore dhe analgjezike për epikondilitin e nyjës së bërrylit është një pjesë e rëndësishme e trajtimit kompleks. Qëllimi i terapisë është heqja e dhimbjes, rivendosja ose përmirësimi i qarkullimit të gjakut, normalizimi i gamës së lëvizjes në nyjen e prekur dhe parandalimi i atrofisë së muskujve të parakrahut. Vlerësimi i ointimeve më të mira për trajtimin e epikondilitit kryesohet nga ato që i përkasin grupit të ilaçeve anti-inflamatore jo specifike që kanë një efekt kompleks.

Lexo artikullin:  Ushtrimi i osteokondrozës

Karakteristikat e NSAID-ve në patologjitë e përbashkëta

Terapia anti-inflamatore jostoidale përdoret jo vetëm për lehtësimin e simptomave klinike të epikondilitit ulnar, por edhe për të ndikuar në fokusin e inflamacionit.

Droga nga ky grup karakterizohet nga një efekt i shumëanshëm – ata lehtësojnë dhimbjen, inflamacionin dhe ënjtjen e nyjeve, aktivizojnë qarkullimin e gjakut dhe përmirësojnë indin trofik.

Ilaçet anti-inflamatore josteroide karakterizohen nga një numër mjaft i madh i kundërindikacioneve për përdorim dhe efekte anësore. Një formë dozimi në formën e një vaji karakterizohet nga siguri më e madhe sesa tabletat ose tretësirat injektuese. Kjo është për shkak të faktit se ilaçi ka një efekt ekskluzivisht lokal, duke depërtuar në qarkullimin sistemik në një sasi të kufizuar.

Një mjek duhet të zgjedhë një ilaç për trajtimin e epikondilitit, pasi që secila ilaç ka të meta. Specialisti do të marrë parasysh domosdoshmërisht praninë e kundërindikacioneve për përdorim, në mënyrë që të parandalojë zhvillimin e komplikimeve dhe reagimeve anësore.

NSAID-të në çdo formë dozimi janë të ndaluara rreptësisht për t'u përdorur nga njerëzit me citopenia, patologji të rënda të mëlçisë dhe veshkave në fazën e dekompensimit, ulçerës së stomakut dhe 12 ulcera duodenale. Ndalimi përfshin shtatzëninë dhe laktacionin.

Si çdo ilaç, një vaj antiinflamator mund të çojë në një reaksion alergjik. Kjo është e mundur nëse një person ka mbindjeshmëri ndaj substancës kryesore aktive ose përbërësve ndihmës. Manifestimet kryesore janë skuqja e lëkurës, kruajtja dhe ënjtja në vendin e aplikimit të xhelit. Ndonjëherë ka një thatësi të rëndë të epidermës, e cila shfaqet menjëherë pas aplikimit të ilaçit.

Si të aplikoni xhel dhe ointments?

Shtë e nevojshme për të trajtuar epikondylitin e nyjës së bërrylit jo vetëm me ointments, me ndihmën e tyre është e pamundur të arrihet një rezultat i theksuar pozitiv. Terapia e sëmundjes duhet të jetë gjithëpërfshirëse dhe të përfshijë jo vetëm trajtim lokal, por edhe të përgjithshëm. Për ta bërë këtë, përdorni NSAIDs në formë tabletash ose injeksioni. Në raste të rënda, një bllokadë tregohet për lehtësimin e dhimbjes ose administrimin e glukokortikosteroideve.

Ointments duhet të aplikohen rregullisht për 10-14 ditë. Përdorimi më i gjatë është jopraktik, pasi me kalimin e kohës ilaçet humbasin efektivitetin e tyre, që do të thotë se me ndihmën e tyre është e pamundur të arrihet një efekt analgjezik. Nëse nuk ka rezultat pozitiv nga terapia brenda 1-2 javësh, patjetër që duhet të konsultoheni me një specialist në mënyrë që mjeku që merr pjesë të rregullojë takimin dhe të zgjedhë fonde të tjera për përdorim lokal.

Për të arritur një efekt të shpejtë terapeutik të ointments anti-inflamator, lëkura së pari duhet të pastrohet nga sebum dhe papastërtitë e tjera. Aplikoni një shtresë të hollë në zonën e nyjeve të prekura dhe fërkojeni atë në epidermë me lëvizje të lehta masazhi. Kjo do të përmirësojë qarkullimin e gjakut dhe do të përmirësojë depërtimin e substancave kryesore aktive në lëkurë. Të gjitha manipulimet duhet të kryhen vetëm me duar të pastra.

Para se të përdorni ilaçin, duhet të studioni patjetër udhëzimet për përdorim. Disa ilaçe karakterizohen nga një përbërje komplekse, si rezultat i së cilës ato kanë një efekt të theksuar ngrohjeje. Prandaj, nuk keni nevojë të frikësoheni nëse, pas aplikimit të vajit, shfaqet një ndjesi e lehtë djegieje dhe një ndjenjë ngrohtësie.

Trajtimi aktual i epikondilitit ulnar gjithashtu ka kufizime të caktuara. Nuk rekomandohet të aplikoni pomadë ose xhel në lëkurë në rast të shkeljes së integritetit të tij dhe pranisë së mikrodamazheve, si dhe me sëmundje pustulare dhe sëmundjeve të tjera të lëkurës.

Pasqyrë e disa mjeteve

Ekzistojnë një numër i madh i ointments për trajtimin e epikondilitit të nyjës së bërrylit. Mjeku do të zgjedhë ilaçin e duhur për pacientin, duke marrë parasysh kundërindikacionet për përdorimin e një ilaçi të veçantë.

Vlerësimi i ointimeve më të mira nga grupi NSAID drejtohet nga ilaçet e mëposhtme:

 1. Ibuprofen. Ndryshon në sigurinë e madhe. Lehtëson në mënyrë efektive dhimbjen dhe ënjtjen, zvogëlon ashpërsinë e procesit inflamator. Produkti duhet të aplikohet në lëkurë 3-4 herë në ditë. Vaji duhet të fshihet butësisht, në mënyrë që të mos dëmtojë aksidentalisht më tej nyjen. Intervali minimal midis trajtimit duhet të arrijë 4-5 orë, përndryshe rreziku i një reaksioni alergjik rritet.
 2. Indomethacin. Pomadë shumë efektive, një rezultat pozitiv pas aplikimit të së cilës vihet re shumë shpejt. Ai lehtëson ënjtjen mirë, gjë që rrit lëvizshmërinë në nyjen e prekur dhe rifillon vargun normal të lëvizjes. Zhduk ngurtësinë e mëngjesit. Doza maksimale ditore e indometacinës nuk duhet të kalojë 15 cm të barit.
 3. Diclofenac. Efekti terapeutik i vajit është për shkak të frenimit të sintezës së prostaglandinave, të cilat janë përgjegjëse për procesin inflamator në trupin e njeriut. Heq dhimbjen dhe inflamacionin, heq skuqjen dhe ënjtjen. Diklofenaku është në gjendje të grumbullohet në inde, kështu që efekti vazhdon edhe pas përfundimit të trajtimit. Ointment duhet të aplikohet në nyjet e sëmura 3-4 herë në ditë për 1-2 javë. Shtë e padëshirueshme të tejkaloni dozat e rekomanduara, pasi që ilaçi ka veti kumulative, si rezultat i të cilave mund të provokojë reaksione anësore.
 4. Piroksikam. Ka efekte anti-inflamatore dhe dekompozuese. Rivendos lëvizshmërinë e përbashkët dhe lehtëson dhimbjen. Kohëzgjatja e trajtimit me ilaçin nuk duhet të kalojë 2 javë. Produkti duhet të fërkohet në lëkurë në nyje 3-4 herë në ditë. Piroxicam është në gjendje të provokojë zhvillimin e komplikimeve në formën e skuqjes, kruajtjes, lëkurës dhe ndjeshmërisë së lëkurës. Tërheqja e drogës tregohet vetëm me zhvillimin e reaksioneve sistemike në formën e urtikarisë, edemës së Quincke ose shokut anafilaktik, gjë që është jashtëzakonisht e rrallë.

Trajtimi i epikondilititit të nyjës së bërrylit duhet të bëhet nën mbikëqyrjen mjekësore.

Në asnjë rast nuk duhet të përpiqeni të merreni me problemin vetë. Vetëm një mjek është në gjendje të vlerësojë në mënyrë adekuate praninë ose mungesën e dinamikës pozitive nga terapia në vazhdim dhe të rregullojë në kohë emërimet.

Zgjedhja e vajit për epikondylitin e nyjës së bërrylit

Liria e lëvizjes së një personi varet nga shëndeti i sistemit muskuloskeletor. Sëmundjet që fillojnë me sindromat e butë të dhimbjes, pa trajtim të duhur, mund të shndërrohen në një problem serioz, zgjidhja e të cilit shpesh kërkon ndërhyrje kirurgjikale. Epikondiliti i përbashkët i bërrylave është një patologji që shfaqet në sfondin e mbikëqyrjes së vazhdueshme, shpërthimit dhe dëmtimeve, e cila më së shpeshti manifestohet tek njerëzit mbi 35 vjeç dhe ka nevojë për trajtim në kohë.

Zgjedhja e vajit për epikondylitin e nyjës së bërrylit

Në varësi të lokalizimit të dhimbjes, sëmundja ndahet në 2 lloje kryesore:

 • epikondeliti lateral (i jashtëm) i nyjës së bërrylit, i cili manifestohet në sindromat e dhimbjes me një shtrëngim duarsh, duke e kthyer pëllëmbën e dorës me pëllëmbën lart, zgjatjen e parakrahut;
 • epikondiliti medial (i brendshëm), simptomat e të cilit janë dhimbja përgjatë skajit të brendshëm të parakrahut, e shkaktuar nga përkulja dhe pronimi i saj.

Në varësi të shkaqeve, ekzistojnë 3 lloje të sëmundjes:

 1. traumatik: zhvillohet në sfondin e dëmtimeve sistematike të vogla të shkaktuara nga kryerja e veprimeve të ngjashme. Sëmundjet shoqëruese janë deformimi i artrozës, osteokondroza e qafës së mitrës dhe dëmtimi i nervit ulnar:
 2. post-traumatik: është pasojë e mos implementimit të programit të masave rehabilituese pas marrjes së dëmtimeve serioze dhe spërkatjeve të nyjës së bërrylit;
 3. kronike: lloji më karakteristik i epikondilitit, gjatë së cilës rëndimet alternative alternojnë me relapsa. Me kalimin e kohës, dhimbja bëhet një karakter i dhimbshëm i vazhdueshëm, muskujt dobësohen deri në atë masë sa është e pamundur të kapni edhe objektin më të lehtë.

Për të parandaluar zhvillimin e një forme kronike të sëmundjes, me simptomat e para, është e nevojshme të filloni trajtimin e nyjës së bërrylit. Në fazat e hershme, pacienti zakonisht rekomandohet të zvogëlojë ngarkesën dhe të përpiqet të bëjë sa më pak lëvizje të jetë e mundur, duke shkaktuar parehati. Në rast të sindromës së dhimbjes së rëndë, përshkruhet një fashë fiksuese – një orthosis.

Ngjitësit e dhimbjeve dhe ilaçet anti-inflamatore për epikondilitin e nyjës së bërrylit janë një nga përbërësit e terapisë komplekse. Objektivat kryesore të trajtimit janë lehtësimi i dhimbjes, rivendosja e qarkullimit normal të gjakut dhe parandalimi i atrofisë së muskujve. Ointments për trajtimin e epikrndylitit të nyjës së bërrylit bazuar në NSAIDs (ilaçe anti-inflamatore jo-steroide) zënë një pozitë udhëheqëse në vlerësimin e barnave të rekomanduara.

Sidoqoftë, droga në këtë grup ka një numër kundërindikacionesh, në të cilat qëllimi i tyre bëhet i pamundur:

 • rrezik i rritur i gjakderdhjes i shoqëruar me koagulimin e dobët të gjakut dhe sëmundjen e ulçerave peptike;
 • shkelje e veshkave dhe mëlçisë;
 • përmbajtje të ulët të qelizave të gjakut: qelizat e kuqe të gjakut, qelizat e bardha të gjakut;
 • shtatzënia dhe laktacioni.

Kufizimet në përdorim rekomandohen për njerëzit e moshuar, si dhe pacientët me astmë bronkiale, dështim të zemrës ose hipertension.

Përveç kundërindikacioneve dhe kufizimeve të listuara më lart, është e nevojshme të merret parasysh intoleranca individuale e çdo përbërësi që përbëjnë përgatitjet.

Kujdes. Para se të merrni kursin, rekomandohet të bëni një test të ndjeshmërisë së lëkurës. Për ta bërë këtë, aplikoni një sasi të vogël vaji në pjesën e pasme të dore dhe prisni 10-15 minuta. Nëse nuk ndodhin reaksione alergjike, trajtimi mund të fillojë.

Ilaçet më efektive

Me epikondilitin e nyjës së bërrylit, një trajtim kompleks i përbërë nga marrja e medikamenteve dhe fizioterapia plotësohet me ointments. Kompanitë farmaceutike në vende të ndryshme kanë zhvilluar shumë ointments për trajtimin e nyjeve të bërrylave. Për të zgjedhur ilaçin më efektiv dhe të sigurt, është më mirë të konsultoheni me një mjek.

Ilaçet kryesore në top listën e ointments më të njohura NSAID për trajtimin e epikondylitit të nyjeve të bërrylave janë ilaçet e mëposhtme:

Ibuprofen

Substanca aktive është ibuprofen 5%. Ilaçi është një analgjezik i fortë me efekt anti-inflamator. Lehtëson shpejt dhimbjen dhe ënjtjen. Ndalon procesin inflamator. Frekuenca e përdorimit duhet të jetë së paku 3 herë në ditë me një interval prej 4 deri në 5 orë. Vaji duhet të aplikohet me lëvizje të lehta, duke u përpjekur të shmangë presionin në nyje.

indomethacin

Përbërësi aktiv aktiv – indometacina 10%. Drogë anti-inflamatore dhe dekompestuese e prodhuar në Rusi. Përdoret për përdorim të jashtëm. Zbut dhimbjen, ndërsa efekti vazhdon edhe gjatë lëvizjes. Përdorimi i kursit të indometacinës ndihmon në lehtësimin e ënjtjes së mëngjesit të nyjës së bërrylit dhe rritjen e lëvizshmërisë së tij. Frekuenca e përdorimit të vajit me 10% të substancës aktive është 2-3 herë në ditë.

Lexo artikullin:  Lëngu i hip

Diclofenac

Substanca aktive e vajit është diklofenaku 1% (në xhel – 5%). Efekti anti-inflamator përmirësohet nga ekscipientët. Vaji përdoret jo vetëm për dhimbjen në nyjen e bërrylës, por edhe për reumatizmin dhe bruizimet traumatike. Ilaçi aplikohet në zonën e inflamacionit 3 herë në ditë. Kohëzgjatja maksimale e kursit është 2 javë.

piroksikam

Substanca aktive është piroksicam 1%. Përdoret në procese inflamatore që çojnë në shkatërrimin e kockave. Lehtëson në mënyrë efektive dhimbjen në muskuj, tendona dhe nyje. Redukton puffiness, rrit lëvizshmërinë. Rekomandohet për përdorim në rastet e dëmtimit të nervit periferik dhe gjatë periudhës së rehabilitimit pas lëndimeve. Rregullsia e përdorimit 3 herë në ditë. Dozimi – 1 gr.

E rëndësishme. Kohëzgjatja e terapisë së vajrave për dhimbje në nyjen e bërrylit është maksimum 2 javë. Përdorimi më i gjatë është jopraktik sepse varësia ndodh, dhe efektiviteti i drogës zvogëlohet.

Indikacionet për përdorim

Të gjitha ilaçet e mësipërme kanë një efekt të ngjashëm terapeutik, por ndryshojnë në përbërjen dhe përqendrimin e eksipientëve. Indikacionet për përdorimin e ointments NSAIDs janë si më poshtë:

 1. sëmundjet reumatike;
 2. dhimbje akute muskuloskeletale;
 3. cerma;
 4. nevralgji.

Rekomandohet të kombinoni trajtimin e barnave të nyjës së bërrylit me procedurat fizioterapeutike:

 • elektroforeza me novokainë;
 • krioterapi (trajtim i ftohtë);
 • ultratinguj;
 • fasha baltë;
 • stimulimi elektrik.

Për të arritur efektin maksimal në trajtimin e epikondilitit të nyjës së bërrylit është e mundur vetëm me terapi komplekse.

Epikondiliti i përbashkët i bërrylës: trajtim, ointments

Emri i dytë për epikondylit është "bërryl tenisi". Për herë të parë kjo sëmundje u përshkrua pak më shumë se një shekull më parë – në epokën e mani aristokratike për tenis. Sidoqoftë, përkundër emrit të treguar të sëmundjes, jo vetëm atletët vuajnë prej saj. "Fitoni" problemi rrezikohet nga të gjithë, veprimtaria e të cilit është e lidhur me mbikëqyrjen e tendinave të bërrylave dhe ligamenteve.

Cfare eshte?

Epikondiliti është një inflamacion që zhvillohet në vendin e ngjitjes së tendinave të muskujve në kockat e parakrahut. Procesi kryesisht mbulon periosteum – një film i dendur që mbulon kockën nga jashtë. Pastaj përhapet në indet fqinje.

Ekzistojnë forma të jashtme dhe të brendshme të sëmundjes. Në rastin e parë, preken "kocka" e jashtme e bërrylit (ajo quhet "epikondil lateral") dhe muskujt e bashkangjitur me të, përgjegjës për procesin e zgjatjes. Në të dytën, "kocka" e brendshme (epikondili medial) dhe muskujt flexor të bashkuar me të bëhen të përflakur.

Besohet se sëmundja themelore është mikrotrauma e periosteumit, të cilat ndodhin gjatë lëvizjeve të zgjatura, të njëtrajtshme në nyjen e bërrylit. Këto dëmtime në vetvete janë aq të vogla sa ato mezi janë të dukshme në rrezet X. Por për një guaskë kockore të pasur me mbaresa nervore, rezulton të jetë e mjaftueshme për të krijuar një ndjesi të fortë të dhimbjes.

Epikondiliti i jashtëm është i përhapur në mesin e njerëzve, aktiviteti i të cilëve shoqërohet me ngarkesa të larta në nyjen e bërrylit:

 • atletët (tenistë, golfistë, mundës të krahut),
 • joiners
 • masonët
 • terapistë masazhesh
 • piktorë.

Shumica e pacientëve janë burra.

Forma e brendshme e sëmundjes shpesh zhvillohet në gratë që merren me punë të lehtë fizike:

Si manifestohet?

Sëmundja mund të vazhdojë në mënyra të ndryshme. Në disa pacientë, dhimbja në bërryl rritet gradualisht. Në fillim, ato ndjehen vetëm pas ushtrimit fizik, pastaj gjatë lëvizjeve të thjeshta (për shembull, kur hapet dera), dhe më pas ato bëhen të përhershme fare. Në të tjerët, sindroma e dhimbjes ndodh papritmas dhe menjëherë mundon shumë. Pa trajtim, sëmundja mund të zgjasë me muaj.

Dhimbja mund të jetë në formë brezi, të lokalizuara në vetëm një pikë të bërrylit ose të përhapet në mes të parakrahut. Ndonjëherë lumbago i jepet gishtit të mesëm të dorës.

Në ekzaminim, nyja e bërrylit duket normale. Nuk bymehet apo skuqet. Por kur ndiheni në të, është e lehtë të gjesh vendin e dhimbjes më të madhe.

Diagnostics

Diagnoza bazohet në ankesat e pacientëve dhe rezultatet e ekzaminimit. Për të konfirmuar dyshimet e tij, mjeku bën teste për rezistencën ndaj lëvizjes aktive. Me formën e jashtme të sëmundjes, mjeku parandalon zgjatjen e bërrylës së pacientit me dorën e tij, dhe me përkuljen e brendshme. Pacienti në të njëjtën kohë vëren një rritje të dhimbjes.

Për më tepër, MRI dhe ultratingulli i nyjës së bërrylit mund të përshkruhet. Në fazat e mëvonshme, këto metoda ju lejojnë të përcaktoni shkallën e dëmtimit të tendinave.

Metodat e terapisë

Në shenjat e para të një sëmundjeje, është e nevojshme të zvogëlohet ngarkesa në nyje derisa dhimbjet të zhduken plotësisht. Në fazat e hershme të pacientit, ata thjesht kërkojnë të mos bëjnë lëvizje që provokojnë ndjesi të pakëndshme, të mos ngrenë pesha dhe përkohësisht të refuzojnë të luajnë sport. Me dhimbje të forta, rekomandohet të vishni një fashë mbajtëse – një orthosis.

Përdorimi efektiv i fondeve lokale – ointments dhe gels bazuar në ilaçe anti-inflamatore jo-steroide (NSAIDs). Duke shtypur veprimin e enzimave që provokojnë një reagim të inflamacionit, ato eliminojnë dhimbjen dhe pengojnë zhvillimin e mëtejshëm të procesit patologjik.

Preferenca u jepet ilaçeve të fuqishëm bazuar në ketoprofen (Ketonal, gel Fastum) ose diklofenak (Voltaren, Diklak, Ortofen). Produkti i zgjedhur aplikohet në nyjen e bërrylit me një shirit 3 cm dhe fërkohet derisa të përthithet plotësisht. Frekuenca e aplikimit është deri në 4 herë në ditë.

Nga efektet anësore, zhvillimi i reaksioneve lokale të lëkurës është i mundur: kruajtje, skuqje, zhvishem. Në këtë rast, vaji duhet të zëvendësohet me një tjetër, i cili përfshin përbërës të tjerë aktivë.

Kohëzgjatja e terapisë së jashtme me agjentë jo-steroide është 2-3 javë. Nëse është joefektive, mjeku përshkruan një bllokadë hormonale me kortikosteroide (Diprospan ose Hydrocortisone). Ilaçi administrohet në pikën e dhimbjes maksimale. Siklet kalon fjalë për fjalë disa minuta pas injektimit. Sidoqoftë, për shkak të efektit negativ të hormonit në kërc të nyjes, procedura mund të kryhet jo më shumë se 2 herë në vit.

Si një terapi shtesë, rekomandohet fizioterapia:

 • elektroforeza me novokainë,
 • cryotherapy,
 • terapi shoku valë
 • ultratinguj,
 • aplikacione baltë
 • electromyostimulation.

Në raste të avancuara, indi i përflakur hiqet kirurgjikal.

Riaftësim

Pas eleminimit të dhimbjes, për të rivendosur funksionet e dorës, pacientit është përshkruar një kurs i ushtrimeve terapeutike. Klasat kryhen 2 herë në ditë me një rritje graduale të ngarkesës.

Një grup i përafërt i ushtrimeve:

 1. Shtrydhni një top palestre në dorën tuaj për një minutë.
 2. Ngrini një krah të lënduar në nivelin e shpatullave, pëllëmbën lart. Përkulni furçën në një kënd prej 90 gradë. Me dorën tjetër, butësisht tërhiqeni furçën drejt bërrylit. Shtrije muskujt tuaj për 20 sekonda.
 3. Ulur. Vendosni dorën e një dore të sëmurë në gju. Merrni një shtangë dore që peshon 250 g në dorë. Ngadalë përkuleni dhe hiqni dore.
 4. Vendosni gishtat e ngushtë me elastikë në majë të gishtave. Duke kapërcyer rezistencën e saj, përhapni gishtat larg.

Exercisedo ushtrim duhet të përsëritet 5 deri në 15 herë.

Ushtrimi fizik ditor ndihmon në parandalimin e kohërave të përsëritura të sëmundjes.

Nëse ju pëlqeu artikulli, ju lutemi ndani atë me miqtë tuaj. Klikoni në ikonën e rrjetit tuaj social nën tekst. Faleminderit!

epicondylitis

Epikondiliti – dëmtim i nyjës së bërrylit me formimin e të ashtuquajturit "bërryl tenisi" – një proces distrofik përparimtar në zonën e kyçit, ku muskujt janë ngjitur në zgjatjet në humerus.

Procesi çon në inflamacion të rëndë të indeve përreth dhe funksionim të dëmtuar të dorës, shpesh është një dëmtim profesional për atletët, aktivitetet e të cilëve shoqërohen me lëvizje aktive të duarve – tenis, golf, baseball.

Shkaku kryesor i epikondilitit është stresi i vazhdueshëm dhe mikrotrauma në bërryl, e lidhur me aktivitete profesionale ose sportive. Zakonisht kjo ndodh kur luani lojëra me përfshirjen aktive të duarve, gjatë ngritjes dhe mbajtjes së peshave, me ngarkesa joadekuate në zonën e bërrylit.

Në thelb, epikondiliti ndodh për shkak të veprimeve të njëtrajtshme të fleksionit-zgjatjes së bërrylave, me ngarkesë të njëkohshme në zonën e krahut në zonën e dorës dhe parakrahut.

Veprimet profesionale për gjarpërimin ose mosdiskutimin e krahut provokojnë epikondilitin (riparuesit, mekanikët e makinave, atletët), fryn në bërryl.

Në pjesën më të madhe, kjo gjendje zhvillohet tek njerëzit me dysplasia kongjenitale të indit lidhës dhe nyje “të lirshme”, shpesh epikondiliti i kombinuar me osteokondrozën në shpinë të qafës së mitrës ose kraharorit.

Burrat vuajnë më shpesh sesa gratë. Epikondiliti është i zakonshëm në mesin e atletëve, masazhuesve, transportuesve, piktorëve. Më shpesh është e djathtë, por për njerëzit e majtë, përkundrazi.

Tre lloje të epikondilitit mund të dallohen në varësi të vendndodhjes së lëndimeve dhe dhimbjes:

Epikondiliti lateral (i jashtëm)

 • Kjo formë quhet edhe "bërryl tenisi", me të lezione lokalizohet kryesisht në pjesën e jashtme të bërrylit.
 • Një ndjenjë e ngutshme lind mbi kockat që hyjnë në zonën e përbashkët dhe tendonet.
 • Disrregullimi i lëvizjes së duarve si veshja, rrëmbimi ose ngritja e sendeve me dorën tuaj.

Epikondiliti medial (i brendshëm)

 • Quhet gjithashtu "bërryl i lojtarit", dhe dëmi lokalizohet përgjatë pjesës së brendshme të nyjës, ku tendonët janë shtrirë dhe shfaqet shqetësim në zonën e kockave.

Inflamacion i shpinës së bërrylit

Në këtë gjendje, bursiti zhvillohet, mukoza e bagazhit preket.

Zakonisht ndodh kur bie në bërryl, me shtrirje të tepruar të krahut, kur bëni lëvizje të papritura.

Shenja më fillestare dhe kryesore e epikondilitit të jashtëm është dhimbja – kjo është dhimbje lokale në zonën e pjesës së jashtme të bërrylit.

Dhimbja mund të hiqet nga shpatulla dhe përgjatë skajit të jashtëm të krahut, dhe mund të rrezatojë në parakrah. Ekziston dhimbje edhe kur lëviz, mund të ndodhë kur ndjen zonën e bërrylit përgjatë pjesës së jashtme të saj, si dhe kur gjarpëron krahun nga brenda me lakimin e tij në bërryl, krahu nuk dëmton. Lëvizjet pasive në bërryl gjithashtu nuk janë të dhimbshme, dhimbja ndodh vetëm me rezistencë aktive, me tension të muskujve.

Dhimbja mund të përkeqësohet duke shtrënguar grushtin dhe duke fiksuar kyçin e dorës, gradualisht dhimbja intensifikohet, duke u manifestuar edhe me lëvizje të lehta ose gjatë mbajtjes së peshave të vogla në dorë.

Nga ana e jashtme, krahu nuk është ndryshuar, gama e lëvizjes në të nuk është e kufizuar, kur të provoni, mjeku mund të përcaktojë pikën e dhimbjes maksimale, e vendosur si në fushën e ngjitjes së tendinit, ashtu edhe në fushën e lidhjes së muskujve. .

Ndonjëherë edema e indeve në zonën e dëmtimit kompreson degët e nervit radial, i cili manifestohet me parezë të muskujve që zgjasin gishtat dhe dorën.

Zakonisht, epikondiliti i jashtëm ndodh në mënyrë kronike, me krijimin e pushimit dhe pushimit, muskujt e dëmtuar dhe tendonët e dhimbjes zhduken, por me një përpjekje të konsiderueshme ose rifillimin e stërvitjes, ato rishfaqen. Forcimi i ngarkesës provokon sulme të forta dhimbjeje.

Epikondiliti i brendshëm zakonisht shfaqet tek ata që i nënshtrohen një ushtrimi fizik të lehtë, por të zgjatur dhe monoton (shoferë, rrobaqepësues, instalues, lojtar golfi). Kjo formë nuk është e rrallë tek gratë.

Lexo artikullin:  Osteopenia çfarë është se si të trajtohet

Dhimbja me epikondylitin medial ndodh në pjesën e brendshme të bërrylës, me presion në epikondilin e brendshëm. Dhimbjet rëndohen duke përkulur krahun dhe duke e shtrembëruar atë brenda, duke i dhënë rajonit të pjesës së brendshme të shpatullës deri në sqetull dhe përgjatë parakrahit në gisht. Kjo formë është gjithashtu kronike.

Baza e diagnozës është manifestimet klinike, si dhe një ekzaminim i plotë dhe sqarim i llojit të aktivitetit të pacientit.

Në të ardhmen, rrezet x të bashkimit përdoren në disa projeksione, dhe nëse është e nevojshme, tomografi e llogaritur. Ndryshimet në nyje mund të zbulohen vetëm në rrjedhën afatgjatë kronike.

Testet e gjakut dhe biokimi për epikondylitin nuk ndryshojnë.

Epikondiliti i vazhdueshëm duhet të dallohet nga një frakturë e epikondilit, reumatizmës dhe dëmtimeve të tjera të nyjës së bërrylës, frakturë intartartikulare e humerusit.

Trajtimi kryhet nga një kirurg ortopedik i traumës. Trajtimi është kryesisht konservator, kryesisht i kryer:

 • përdorimi i jashtëm i ilaçeve anti-inflamatore të bazuara në ibuprofen ose diklofenak,
 • për dhimbjen, tregohet futja e një përzierje të hormoneve kortikosteroide me anestetikë,
 • në raste të avancuara dhe komplekse, përdoret terapi ekstrokorporale e valës së shokut,
 • pushoni në zonën e bashkimit me fustane imobilizues (fashë në formën e një figure prej tetë duke përdorur një bërryl mbrojtës).

Barërat e duarve duhen dhënë gradualisht, së pari duke aplikuar metodat e ushtrimeve të fizioterapisë dhe vëllime të vogla lëvizjesh.

Me diagnozën në kohë, është e mundur të arrihet shërimi i plotë i epikondylitit në disa javë, mesatarisht, lehtësimi vjen në 3-5 ditë, por rehabilitimi zgjat rreth një muaj.

Procesi është i prirur për përsëritje, prandaj është e nevojshme të kryhet profilaksi me ngarkesa dozuese në krah, duke shmangur lëvizjet stereotipike.

Gjithçka për nyjet

Epikondiliti i nyjeve të bërrylave është një patologji inflamatore degjenerative e indeve në zonën e bërrylit, e cila ndodh, shpesh për shkak të mbingarkesës fizike dhe shtrirjes së tendinave, e shoqëruar me një shkelje të integritetit normal në periosteum, epikondil dhe tendin dhe shfaqjen e dhimbjes intensive . Kjo sëmundje quhet edhe "bërryl tenisi". "Epicondylitis" i përkthyer nga "epicondylus" Latinisht do të thotë epikondil, dhe fundi i "itis" sinjalizon një proces inflamator.

Kjo sëmundje është mjaft e zakonshme dhe mund të zhvillohet tek çdo person. Megjithatë, njerëzit më të vjetër se 35 vjet janë më të prirur për pamjen e saj. Duke pasur parasysh lokalizimin e procesit degjenerues-inflamator, dallohet epikondiliti lateral ose i jashtëm, kodi i sëmundjes mo ICD-10 është M77.1 dhe ai medial ose i brendshëm, kodi sipas ICD-10 është M77.0. Terapia për sëmundjen është zakonisht konservative. Prognoza, me qasje në kohë tek një kirurg ortoped dhe trajtim i duhur, është i favorshëm.

Thelbi i sëmundjes dhe shkaqet e zhvillimit

Humeri në bërryl është i pajisur me formacione specifike të kockave – epikondyluses (epikondyluses). Stilet epikondike, ndryshe nga zgjatjet e tjera të eshtrave, nuk marrin pjesë në formimin e nyjës së bërrylit. Ata janë vendi i lidhjes së ligamenteve, tendinave të muskujve flexor dhe ekstensensivë të gishtërinjve dhe kyçeve. Procesi inflamator dhe degjenerues prek saktësisht epikondilusët dhe ligamentet ngjitur, muskujt dhe tendinet.

Sëmundja nuk zhvillohet më vete, shpesh është një ndërlikim i kushteve të tjera patologjike. Megjithëse shkaqet e sëmundjes deri më sot nuk janë studiuar plotësisht, është vërejtur se epikondiliti ndodh më shpesh te njerëzit që detyrohen (për shkak të okupimit) të kryejnë lëvizje të vogla por të përsëritura uniforme, d.m.th., të përkulen dhe unbendojnë parakrahu dhe dora: instalues, ndërtues, rrobaqepës, instalues, atletë (tenistë, boksierë).

Humeri është i pajisur me dy epikondil: të brendshëm (medial) dhe të jashtëm (anësor). Prandaj, patologjia mund të jetë e dy llojeve: anësore dhe mediale. Muskujt janë ngjitur në epikondilin e brendshëm, të cilët janë përgjegjës për rrotullimin e brendshëm ose pronimin e gishtërinjve të kockave, parakrahut dhe dorës, si dhe për përkuljen e dorës. Sa i përket epikondilit të jashtëm, shërben si një vend për ngjitjen e muskujve ekstensorë të dorës dhe gishtërinjve. Këta muskuj janë përgjegjës për rrotullimin e jashtëm ose mbarimin e dorës dhe parakrahut.

Ndodhja e patologjisë mund të jetë për shkak të:

 • dëmtimet direkte: bruizë, zhvendosje, frakturë e kockave;
 • lëvizje të përsëritura shpesh në nyje;
 • procese inflamatore ose degjeneruese në nyje;
 • mbingarkesa të vazhdueshme, për shkak të të cilave ekziston pamja në indin e tendinit të mikro-frakturave të para, dhe më pas një reaksion inflamator dhe përhapja e tij në indin themelor;
 • duke mbajtur peshë konstante.

Një artikull i dobishëm "Mjetet juridike popullore për epikondylitin."

Si manifestohet sëmundja? simptomat

Simptomat e sëmundjes zhvillohen gradualisht. Në fillim, vihet re shfaqja e ndjesive të pakëndshme me një ngarkesë në gjymtyrën e prekur. Me përparimin e sëmundjes, siklet në bërryl shoqëron një person dhe në pushim.

Shenja kryesore e patologjisë është shfaqja e dhimbjes intensive në shpatull dhe parakrah. Për më tepër, dhimbja mund të jetë e ndryshme: djegia, dhembja, tërheqja, e shurdhër, akute.

Dhimbja mund të jetë aq e theksuar, është e vështirë për një person të marrë një filxhan në dorë ose të mbajë një lugë. Përveç ndjesive të dhimbshme, sëmundja karakterizohet nga një ndjesi e ndjesi shpimi gjilpërash, mpirjeje dhe zvarritjesh.

Kur shfaqen simptoma të tilla, duhet të kërkoni ndihmën e një ortopedi. Mos i injoroni manifestimet e sëmundjes. Kjo është e mbushur me pasoja të rënda.

Diagnostics

Për të identifikuar sëmundjen, përveç anketës, janë të përshkruara edhe histori mjekësore dhe ekzaminim vizual, teste funksionale (testi Velt dhe testi i lëvizshmërisë). Për testin Velta, pacientit i kërkohet të zgjasë krahët para tij dhe t'i kthejë pëllëmbët lart e poshtë në të njëjtën kohë. Me epikondylitin, gjatë stërvitjes, krahu i prekur mbetet prapa atij të shëndetshëm.

Testi i lëvizshmërisë kryhet si më poshtë. Mjeku rregullon bërrylin, por në të njëjtën kohë kthen furçën në anën. Pastaj ai i kërkon pacientit të kthejë furçën në drejtim të kundërt. Në këtë rast, është e nevojshme të kapërceni rezistencën e dorës së mjekut. Me epikondylitin, të gjitha këto lëvizje do të shoqërohen me dhimbje të fortë.

Një numër studimesh janë planifikuar gjithashtu:

 • radiografi;
 • ekzaminimi me ultratinguj;
 • tomografia e llogaritur;
 • imazh i rezonancës magnetike.

Terapia e epikondylitit të nyjës së bërrylit

Trajtimi i sëmundjes duhet të përshkruhet dhe kryhet ekskluzivisht nga një specialist i kualifikuar. Terapia e patologjisë mund të jetë konservatore dhe operative.

Trajtimi gjithëpërfshirës, ​​duke përfshirë përdorimin e ilaçeve, metodave fizioterapeutike, ushtrimeve të fizioterapisë, si dhe veshjen e një fashë ndihmon në eliminimin e sëmundjes.

Në mënyrë që të kurohet plotësisht sëmundja dhe të minimizohen simptomat e pakëndshme, rekomandohet të krijoni një regjim mbrojtës për një dorë të sëmurë. Për ta bërë këtë, rekomandohet të përdorni një fashë elastike, një fashë sipas llojit të shallit ose fashës, e cila rregullon krahun në pjesën e tretë të sipërme të shpatullës. Nëse sindroma e dhimbjes është shumë e theksuar, tregohet aplikimi i një çarje të llaçit në zonën e përbashkët.

Përveç krijimit të pushimit për një gjymtyrë të sëmurë, të veshur me fashë, përdorimi i:

 • ilaçe anti-inflamatore jo-steroide: Diklofenac, Ortofen, Nimesulide, Nise, Ibuprom, Ibuprofen, Meloxicam, Movalis, Mataren;
 • glukokortikosteroide: Diprospana, hidrokortizoni, prednizoni;
 • anestetikë lokale: lidokainë, ultrakain;
 • fasha me Dimexidum. Ky mjet ka qetësues kundër dhimbjes, ngrohjen dhe vetitë antiseptike dhe ndihmon në përmirësimin e qarkullimit të gjakut në gjymtyrët e prekura;
 • agjentë antibakterialë (në rast të komplikimeve bakteriale).

Një komponent integral i trajtimit të një sëmundje është përdorimi i procedurave fizioterapeutike:

 • terapi magnetike pulsuese;
 • aplikime parafine dhe ozokerite;
 • terapi diadinamike;
 • elektroforeza;
 • terapi e valës së shokut;
 • cryotherapy.

Fizioterapia për epikondylitin e nyjës së bërrylit është shumë e efektshme. Ndikimi në zonën e përflakur dhe të dëmtuar të metodave fizike ndihmon në përmirësimin e qarkullimit të gjakut dhe metabolizmit, si dhe eliminimin e simptomave të pakëndshme. Kohëzgjatja e kursit të trajtimit me metodat e mësipërme duhet të jetë së paku dhjetë ditë. Mjetet juridike popullore gjithashtu do të ndihmojnë në trajtimin e bërrylit të një tenisti.

Terapia e ushtrimeve për procesin inflamator degjenerativ në bërryl

Kryerja e ushtrimeve speciale ndihmon në rivendosjen e funksionit të muskujve dhe tendinit. Përcaktoni përdorimin e terapisë së ushtrimeve mund të jetë vetëm mjek. Nuk rekomandohet të bëni ushtrime në prani të dhimbjes. Do ushtrim duhet të kryhet për dy minuta. I gjithë kompleksi duhet të kryhet dy herë në ditë.

 1. Shtrije krahët para teje. Shtrydhni dhe zhbllokoni furçat në mënyrë alternative.
 2. Bend dhe unbend parakrahët e të dy duarve në mënyrë alternative.
 3. Rrotulloni parakrahët tuaj në mënyrë alternative.
 4. Vendosini duart tuaja së bashku në një mbyllje dhe përkuleni dhe zgjasni parakrahët e të dy duarve së bashku.
 5. Mbërtheni dorën me një dorë të shëndetshme dhe filloni ta përkulni ngadalë në nyjën e kyçit të dorës. Në pozicionin e lakimit maksimal, është e nevojshme të rregulloni dorën për disa sekonda.
 6. Shtrije krahët para teje. Kryeni lëkundje horizontale.

Kirurgjia epikondiliti

Ndërhyrja kirurgjikale për këtë patologji përdoret rrallë – në rast të efikasitetit të pamjaftueshëm të trajtimit kompleks konservator ose me epikondylit të avancuar.

Metodat e mëposhtme janë të mundshme:

 • zgjatja e tendinit të ekstensorit të shkurtër të dorës;
 • diseksion i tendonit të ekstensorit të shkurtër të dorës;
 • efektet artroskopike;
 • tenoperiosthetomy.

Më e zakonshme që përdoret sot është operacioni i Gomanit. Ai konsiston në heqje të tendinit në vendin e ngjitjes së tendinit në kockë. Një operacion kryhet duke përdorur një lazer, i cili jo vetëm që heq indin, por gjithashtu sterilizon sipërfaqen dhe ndalon gjakderdhjen.

Parandalim

Për të parandaluar zhvillimin e kësaj sëmundje të pakëndshme, rekomandohet që: para stërvitjes, ngrohni dhe masazhoni nyjet që do të përfshihen, hani ushqime të shëndetshme të pasuruara me elementë gjurmë, vitamina dhe proteina, dhe trajtoni sëmundjet kronike në kohën e duhur .

Vlerësime

Anastasia, terapist masazhesh, 43 vjeç. Kishte dhimbje të forta në bërryl. Nuk i kushtova shumë rëndësi. Dhimbja u shfaq dhe u zhduk. Por kur u bënë të përhershëm, ajo shkoi në spital. Diagnoza është epikondiliti i nyjës së bërrylit. Mjeku përshkruajti një masazh, terapi ushtrimore dhe fasha me Dimexidum. Sëmundja është shëruar. Bënë vetëm 10 fasha. Një ilaç shumë efektiv.

Nikita, një veteriner, 34 vjeç. Herë pas here, vura re siklet në bërryl. Pastaj kishte dhimbje. Ai nuk ra, nuk goditi, në përgjithësi, për të kuptuar pse nuk mund të lëndonte. Spitali tha se ishte epikondiliti. Masazhi dhe stërvitja janë bërë shpëtimi im. Simptomat e pakëndshme u zhdukën pas tre javësh.

Marina, shitësi, 45 vjeç. Kam pasur një "bërryl tenisi" disa vjet më parë. Ndërsa dëgjova diagnozën, mendova se operacioni do të kryhej. Por, mjeku tha që i lënduari sapo kishte filluar të zhvillohej dhe se ishte e mundur të kurohej me ndihmën e kompresave me Dimexidum, masazh dhe gjimnastikë. Trajtimi zgjati rreth dy muaj.

ExpertNews Shqipëri