Trajtimi i simptomave të nevralgjisë interkostale në shtëpi

Qëllimi kryesor i terapisë së ilaçeve: lehtësimi i dhimbjes është shenja kryesore e sëmundjes. Pilula dhe injeksione ndihmojnë të heqin qafe dhimbjen e zgjatur të dobësimit. Për lehtësimin e dhimbjeve të përshkruara zakonisht:

Për të ndaluar dhimbjen e padurueshme që shfaqet me edemë të fibrave nervore, sindromën e kompresimit të rrënjës, aplikoni:

Për të lehtësuar dhimbjen dhe për të parandaluar sulmet e reja, përdorni analgjezikë:

Këto ilaçe janë të disponueshme në tableta, zgjidhje injeksioni, në formën e ointments dhe gels. Ato merren në tableta. Për lehtësimin e përshpejtuar të dhimbjes, bëhen injeksione dhe vendosen pikatore.

Kursi i trajtimit me anestetikë është i shkurtër, nuk kalon 4-5 ditë. Ato prishin funksionimin normal të traktit gastrointestinal.

Anestetikë lokale

Anestetikët lokalë lehtësojnë edemën dhe dhimbjen që janë naturalgjike në natyrë. Ato janë të përshkruara për lehtësimin e përkohshëm të dhimbjes akute. Ulni dhimbjen dhe eliminoni tensionin e muskujve me ointments, gels, zgjidhje injeksioni.

Droga aplikohet ose injektohet direkt në lezion. Me ndihmën e tyre, ata bëjnë bllokada. Dhimbja shtypet me injeksione të lidokainës, Novocaine ose Xylocaine. Përdorimi i anestetikës lokale është i kufizuar në kohë. Ata janë agjentë shumë toksikë që mund të shkaktojnë dëm të madh në trup. Dhimbja e patolerueshme lehtëson bllokimet një herë.

Droga anti-inflamatore

Proceset inflamatore në fibrat nervore çojnë në edemë dhe dhimbje. Indet edematoze shtrëngojnë nervat. Shkelja e rrënjëve nervore shoqërohet me dhimbje. Heqja e inflamacionit, eliminoni dhimbjen.

Proceset inflamatore shtypen nga ilaçe anti-inflamatore jo-steroide:

Mjetet në mënyrë efektive lehtësojnë inflamacionin. Nëse ato përdoren në mënyrë korrekte, sipas skemës së dhënë nga mjeku, mund të merrni falje të qëndrueshme afatgjatë. Për të eliminuar inflamacionin, një tabletë merret 2 herë në ditë, administrohet një injeksion ose përdoren supozitorë rektale.

Ndjeshmëria e trupit ndaj drogës është pothuajse e njëjtë. Por më e mira nga të gjitha, ato thithen përmes mukozave. Trajtimi afatgjatë me ilaçe anti-inflamatore përkeqëson disa sëmundje (për shembull, gastrit ose ulcerë). Ato nuk duhet të përdoren pa recetën e mjekut.

Relaksues të muskujve

Në trajtimin mjekësor të nevralgjisë ndërkostale përfshijnë relaksues të muskujve – ilaçe me një efekt qetësues. Ata eleminojnë dhimbjen, relaksojnë muskujt, përmirësojnë mirëqenien e pacientit. Cila prej tyre mund të përdoret për trajtim:

Relaksues i pranuar i muskujve eliminon ngecjen në indet e muskujve, edemën. Për trajtimin duke përdorur një ilaç të përshkruar nga një mjek.

Terapi me vitamina

Për të shtypur proceset inflamatore, plotësoni vitaminat dhe mineralet, forconi imunitetin, është e nevojshme të merren komplekse të veçanta. Ilaçet me vitamina B janë të përfshirë në bllokimin e proceseve inflamatore në vazhdim të menjëhershme që shpërthejnë në indet nervore. Komplekset e vitaminave lehtësojnë ngërçet e muskujve, neutralizojnë efektet negative të ilaçeve të përdorura.

sedatives

Ndjesitë e dhimbjes përkeqësojnë mirëqenien e pacientëve, i zhytin ata në një gjendje stresi të zgjatur, krijojnë një ndjenjë shqetësimi dhe ulin cilësinë e jetës. Përdorimi i ilaçeve qetësuese për nevralgjinë ndërkostale ndihmon në lehtësimin e tendosjes nervore, relaksimin e muskujve skeletorë dhe normalizimin e gjendjes së një personi të sëmurë.

Për këtë qëllim, një ilaç me ekstrakt të një bimë medicinale qetësuese mund të përfshihet në terapinë e ilaçeve. I përshtatshëm për trajtim:

Bimët qetësuese përdoren individualisht ose përgatiten prej tyre. Vlen të pihet prej tyre infuzione dhe zierje. Barnat e farmacisë kanë një efekt efektiv: shurupe, tinkturë.

Një qetësues është i dehur gjatë natës. Promovon gjumë të mirë, pushim të mirë, lehtëson tensionin nervor dhe muskujve. Vajrat esencialë: livando dhe nenexhik kanë një efekt të shkëlqyeshëm relaksues.

Ilaçet me helmin e bletëve dhe gjarprit

Zhdukni nevralgjinë interkostale me ilaçe të bazuara në helmin e gjarprit dhe bletëve. Efektiviteti i ointments dhe gels me këto helme është mjaft i lartë. Ata ngrohin lëkurën, përshpejtojnë qarkullimin e gjakut, largojnë produktet metabolike, indet e ngopura me substanca bioaktive. Droga rigjeneron indin nervor të dëmtuar.

Agjenti me helmin përdoret jashtë; ajo fërkohet në lezione me lëvizje të butë masazhi, duke anashkaluar zonën e zemrës. Për përdorim të trajtimit:

  • Apisatron. Një vaj me helmin e bletëve shtyp dhimbjen dhe inflamacionin, rikthen rrjedhën e gjakut.
  • Vyprosal. Një vaj me helm viper eliminon dhimbjen, përmirëson qarkullimin e gjakut. Camphor dhe bredhi, i cili përmban ilaçin, kanë një efekt analgjezik.

Këto ointments përdoren siç përshkruhet nga mjeku. Ato nuk përdoren gjithmonë për trajtim me:

Ilaçet antivirale

Problemi: si të trajtojmë nevralgjinë ndërnjerëzore të një natyre virale, zgjidhet thjesht. Për ta shtypur atë, përdorni ilaçe antivirale. Patologjia luftuese në mënyrë efektive:

Ointments dhe Gel

Mjetet juridike për nevralgji në formën e ointments dhe gels anestezojnë shpejt. Ata menjëherë depërtojnë nëpër poret e lëkurës në indet e thella, deri në lezione, zvogëlojnë forcën e sindromës së dhimbjes dhe eliminojnë ënjtjen.

Mjetet e jashtme stimulojnë qarkullimin e gjakut, shpërqendrohen nga dhimbja, largojnë tensionin nervor. Falë tyre, furnizimi me gjak në vendin e lënduar përmirësohet, ushqimi i indeve të dëmtuara, dhimbja largohet.

Për trajtimin e nevralgjisë interkostale përdorni:

  • Xhel fastum. Mjeti lehtëson dhimbjen, stimulon rrjedhjen e gjakut, eliminon ënjtjen.
  • Capsicum. Vaji, për shkak të efektit efektiv të ngrohjes, përshpejton furnizimin e gjakut në inde. Rivendos trofizmin e indeve, ndihmon në plotësimin e lëndëve ushqyese.
  • Finalgon. Vaji ngrohet. Falë saj, enët e gjakut zgjerohen. Rrjedha e gjakut rritet. Oksigjeni dhe lëndët ushqyese hyjnë në inde.
  • Indomethacin, Ortofen, Naklofen, Ibuprofen. Ointments luftojnë inflamacionin, ënjtjen dhe dhimbjen.
  • Menovazine. Ointment ka një efekt analgjezik të theksuar.
  • Chondroxyl. Kondroprotektori kthen lëvizshmërinë në shpinë.

Preferenca u jepet vajrave. Shkalla e depërtimit të tyre në inde është më e lartë se ajo e xhelave. Në fazat e hershme dhe me dhimbje të forta, përdoren ointments që mund të lehtësojnë dhimbjet e muskujve dhe të relaksojnë muskujt.

Pacientët që vuajnë nga dhimbje të forta, përpiquni të mos përshkruani ointments me një efekt të djegies. Duke rritur stimulimin në vendin e lezionit, është e mundur të provokoni zhvillimin e krizës ishemike, sulm në zemër për shkak të rrjedhjes së tepërt të gjakut nga enët koronare.

antispasmodics

Me nevralgji, indet e muskujve që rrethojnë fibrat nervore të dëmtuara janë ngushtuar, toni i tyre është jashtëzakonisht i lartë. Pa eliminimin e dhimbjeve të muskujve, nuk mund të shpëtoni nga dhimbjet. Një ton i rritur hiqet me antispasmodics:

Për të eleminuar spazmat, ato marrin pilula dhe japin injeksione.

Neuralgjia ndërkostale kërkon trajtim kompleks terapeutik. Falë tij, ata lehtësojnë shpejt dhimbjen, përmirësojnë mirëqenien e pacientit dhe bllokojnë proceset inflamatore që shkaktuan sëmundjen. Emërimi i trajtimit nga një mjek është një parakusht. Ilaçet e përshkruara do të japin efektin maksimal terapeutik, nuk do lejojnë që të zhvillohen komplikime.

Neuralgjia ndërkostale – si ta ndihmoni veten në shtëpi

Sëmundja më e zakonshme në mesin e sëmundjeve të sistemit nervor është nevralgjia ndërkostale. Ajo është në gjendje të shkaktojë dhimbjen më të rëndë dhe ngacmuese te pacienti i saj. Kjo patologji është rezultat i ngjeshjes ose acarimit të nervave ndërkostal, gjë që çon në shfaqjen e dhimbjes në sternum. Shumë njerëz që kurrë nuk kanë hasur në këtë sëmundje mund të ngatërrojnë sulmet e nevralgjisë me sëmundje të ndryshme të zemrës. Sot do t'ju tregoj për simptomat, shkaqet dhe trajtimin e kësaj sëmundje, sepse nëse nuk e njeh atë me kohë dhe filloni ta trajtoni atë, atëherë pasojat nuk do të zgjasin shumë.

Shkaqet e nevralgjisë interkostale

Shkaqet e kësaj sëmundje janë të dy sëmundjet e zakonshme inflamatore, dhe përdorimi i ilaçeve të caktuara. Shpesh zhvillohet në procesin e ndryshimeve të lidhura me moshën, në sfondin e diabetit mellitus, kushteve patologjike të shpinë dhe brinjëve, si dhe me mungesë të vitaminave B. Njerëz të çdo moshe dhe gjinie preken nga kjo sëmundje. Hipotermia, stresi i vazhdueshëm dhe mbivlerësimi nervor gjithashtu mund të çojnë në nevralgji, duke përfshirë ndërkostalin.

  • Sëmundjet kronike dhe akute të sistemit nervor;
  • Prania e fokave infektive në trup;
  • Përdorimi afatgjatë i barnave të caktuara;
  • Lëndime kurrizore dhe gjoks;
  • Neoplazmat, hernia dhe kistet e shtyllës kurrizore.

Shkaku më i zakonshëm i nevralgjisë është akoma duke u bërë osteokondroza e rajonit të kraharorit. Drejtimi i osteokondrozës çon në patologji të shpinës dhe nervave dhe muskujve përreth. Pastaj nevralgjia ndërnjerëzore fillon të manifestohet.

Simptomat intervalale të nevralgjisë dhe trajtimi në shtëpi

Tani le të mësojmë në lidhje me simptomat kryesore të kësaj sëmundje neurologjike. Simptoma kryesore është një dhimbje karakteristike që lokalizohet në zonën e gjoksit. Sa më shumë të preken nga nervat e shtypur, aq më të fortë dhe dhimbje do të ketë. Ajo madje mund të japë në zonën e teheve të shpinës së poshtme ose të shpatullave.

Zona e prekur në vetvete mund të jetë e fryrë, e zbehtë, vërehet një ndryshim në ndjeshmërinë e lëkurës. Një tipar dallues i dhimbjes në nevuralgjinë ndërnjerëzore është se është shumë i fortë, i përhershëm. Për shumë njerëz, madje duket se është e padurueshme. Tjetra, unë do t'ju tregoj se si manifestohet nevralgjia dhe si ta trajtoni atë në shtëpi.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Neuralgjia ndërkostale – simptoma

Shenjat e para të nevralgjisë janë, natyrisht, dhimbje në gjoks. Dhimbja mund të jetë edhe në njërën anë të sternumit, edhe bilaterale. Dhimbja është aq e rëndë dhe e mprehtë sa i duket pacientit sikur përshkon të gjithë trupin. Në të njëjtën kohë, ka një ndjesi djegie, mpirje dhe ndjesi shpimi gjilpërash të lëkurës. Gjatë një fryme të thellë, dhimbja intensifikohet ndjeshëm. Gjëja kryesore është të mos ngatërroni nevralgjinë me sëmundjet akute të organeve të tjera. Për shembull, simptomat mund të ngjajnë me dhimbje barku në veshka ose sulm në zemër.

Lexo artikullin:  Shqyrtime të trajtimit të bursitit në bërryl

Needsfarë duhet të bëhet në prani të simptomave të tilla? Thirrni një mjek menjëherë në shtëpi, dhe nëse dhimbja u intensifikua në anën e majtë, atëherë është më mirë të telefononi një ambulancë. Pasi të bëhet EKG, mjeku do të jetë në gjendje të bëjë një diagnozë të saktë (përjashton sëmundjen e zemrës).

Cili mjek trajton nevralgjinë interkostale – një neurolog. Sigurisht, ju mund të kërkoni ndihmën e një terapisti, por vetëm një specialist i ngushtë i sëmundjeve nervore mund të kryejë një diagnozë më të saktë.

Si të trajtojmë nevralgjinë ndërnjerëzore

Në këtë pjesë të artikullit, ne do të shqyrtojmë se si ta trajtojmë dhe si ta trajtojmë këtë sëmundje. Trajtimi është kompleks, dhe konsiston në marrjen e qetësuesve të ilaçeve, ilaçe anti-inflamatore, antispazmatike. Përdoren gjithashtu ointments të ngrohtë dhe xhel me efekte tërheqëse. Akupresura ka provuar veten mirë për nevralgjinë.

Anestezia – përfshin administrimin e analgjezikëve për 3-5 ditë. Me dhimbje shumë të forta dhe ngacmuese, mjeku mund të bëjë një bllokadë të veçantë (futja e novokainës ose lidokainës në vendin e lezionit);

Trajtimi i procesit inflamator – për këto qëllime, përdoren ilaçe anti-inflamatore jo-steroide. Mund të jetë ose tableta ose injeksione. Zakonisht, mjeku së pari përshkruan injeksione në 3 ditët e para, dhe për trajtimin e mëtutjeshëm – gjithashtu një ilaç, por tashmë në tableta. Voltaren, nimesulide, diklofenac, movalis, etj. – të gjitha këto janë ilaçe anti-inflamatore;

Heqja e ngërçeve të muskujve – midokal, baclofen ose baclosan (merrni 1 tabletë 3 herë në ditë për jo më shumë se 7 ditë);

Terapi me vitamina – me sëmundje të tilla, mjekët gjithmonë përshkruajnë vitamina B (kombinilen, milgamë).

Sot, në barnatore mund të blini suva speciale. Ata janë në gjendje të lehtësojnë dhimbjen për 12 orë, të zvogëlojnë ënjtjen dhe të luftojnë inflamacionin. Ata janë ngjitur në lezion për 12 orë, pastaj hiqen dhe bëjnë një pushim 12-orësh. Shtë shumë i përshtatshëm në shtëpi të përdorni ointments të ndryshme terapeutike dhe krem. Do të shkruaj më në detaje rreth kësaj forme të mjekësisë pak më vonë, në një pjesë tjetër të artikullit.

Magnetoterapia ka një efekt të mirë. Nëse keni një pajisje ALMAG, sigurohuni që ta përdorni për trajtim në shtëpi. Një kurs prej 5-7 procedurash do të jetë i mjaftueshëm për të lehtësuar dhimbjen dhe inflamacionin. Lexoni udhëzimet për përdorimin e pajisjes në shtëpi këtu.

Si të trajtoni nevralgjinë ndërnjerëzore gjatë shtatëzanisë

Fatkeqësisht, gratë gjatë shtatëzanisë gjithashtu mund të zhvillojnë këtë sëmundje. Si shfaqet nevralgjia interkostale në gratë shtatzëna – simptomat janë standarde. Cilat ilaçe do të trajtojnë nevralgjinë në gratë shtatzëna varet nga ashpërsia e situatës.

Shpesh është e mundur të kurohet me metoda të buta, të cilat përfshijnë marrjen e vitaminave, masazhit dhe ointments të fërkimit. Mos mjekoni vetveten, më e rëndësishmja, vetëm një specialist mund të përshkruajë terapi.

Ekzistojnë një numër i madh i llojeve të veçanta të ushtrimeve nga nevralgjia për gratë shtatzëna, të cilat ndihmojnë në rivendosjen e rrjedhjes së gjakut në shpinë dhe nyje, lehtësimin e dhimbjes dhe përmirësimin e mirëqenies.

Si të trajtoni nevralgjinë ndërnjerëzore në shtëpi

Do formë e nevralgjisë interkostale mund të trajtohet në shtëpi. Mjafton të merrni ilaçe të përshkruara nga një mjek dhe të vëzhgoni pushimin në shtrat. Më shpesh, ointments të ndryshme dhe xhel përdoren për trajtimin në shtëpi, duke marrë pilula. Faza më akute e sëmundjes zgjat jo më shumë se 5 ditë – është gjatë kësaj periudhe që është e rëndësishme të mos e tendosni trupin dhe të ndiqni rekomandimet e një specialisti.

Ointments për nevralgji interkostale

Ointments dhe gels nga nevralgjia aplikohen nga jashtë. Një efekt i mirë trajtimi do të jetë kur t’i fërkoni 2-3 herë në ditë. Ata mund të kurojnë shpejt sëmundjen, pasi ato depërtojnë mjaft thellë në inde, duke dërguar substancën e nevojshme në zonën e prekur. Shtrohet pyetja, cila vaj është më e mira për t'u përhapur në mënyrë që sëmundja të largohet shpejt. Shtë shumë e vështirë të përgjigjem kësaj pyetjeje, cilat vajra ndihmojnë më mirë, dhe cilat janë më efektive dhe më të mirat. E gjithë kjo është individuale.

Në një shënim! Për efektin më të mirë terapeutik, përdorni ointments nga nevralgjia (xhel të shpejtë, fastgel, dolobene dhe të tjerë) së bashku me një ilaç që përmirëson furnizimin e gjakut vaskular. Për shembull, kapilar. Shtë e mjaftueshme që t'i përzieni ato në përmasa të barabarta dhe të aplikoni në një vend të lënduar. Periudha e rikuperimit do të ulet ndjeshëm.

Përveç ointments dhe gels, ju mund të përdorni ngrohje të thatë dhe tinkturat dhe zgjidhjet e ndryshme të ngrohjes. Mund t’i bëni vetë, por mund t’i blini në barnatore. Një efekt i shkëlqyeshëm analgjezik ka valide të lëngshme dhe menovazinë.

Mos harroni! Mos bëni një banjë të nxehtë ose avull në banjë gjatë një sëmundjeje. Procedurat e ujit mund të rritin ënjtjen dhe të përkeqësojnë mirëqenien.

Masazh për nevralgjinë ndërnjerëzore

Shtë shumë e dobishme të bëni masazh (veçanërisht akupresurë) dhe ushtrime terapeutike për nevralgji. Qëllimi kryesor i procedurave të tilla është heqja e dhimbjes, relaksimi i muskujve të prekur. Masazhi mund të bëhet si në gjoks, ashtu edhe në pjesën e pasme. Gjendja kryesore, së pari bëni stroking dhe ngrohjen e muskujve, dhe vetëm atëherë fillojnë të ziejnë zonën e prekur.

Gjatë masazhit, mos e teproni, kjo vlen për gatimin e vendit të lënduar. Këshillohet që të zhvillohen seanca masazhesh me një specialist në mënyrë që të mos dëmtojnë. Për shembull, mund të pyesni një neurolog për një masazh (zakonisht bëhet në spital ditor), ose të telefononi një terapist me masazh me pagesë në shtëpi.

Neuralgjia ndërkostale – trajtim me mjete juridike popullore

Pasi lexova komente të ndryshme në lidhje me trajtimin e mjeteve juridike popullore, unë identifikova disa receta që ndihmojnë vërtet. Këtu janë ato kryesore:

Përzierje vazelinë-terpentine. Përzieni 2 pjesë të vazelisë dhe 1 pjesë të terpentinës. Me këtë përzierje, masazhojeni vendin e lënduar me lëvizje masazhi, pastaj mbështilleni veten në nxehtësi dhe shtrihuni pak;

Tinkturë jodi me glicerinë. Në një enë qelqi të errët përzieni në përmasa të barabarta glicerina të pastër dhe tretësirë ​​farmaci të jodit, tundeni mirë. E rëndësishme – kjo përzierje nuk fërkohet, por aplikohet në një vend të lënduar me një shtupë pambuku gjatë natës çdo ditë tjetër. Përsëriteni procedurën 15 herë;

Lëng nga rrush i kuq ose rrepkë e zezë (e shtrydhur fllad). Duhet të fërkohet në një vend të lënduar disa herë në ditë.

Mjekësia tradicionale është përdorur për disa mijëvjeçarë. Ajo mund të na ofrojë më shumë se 100 mënyra për të hequr qafe sëmundje të ndryshme. Këshillohet që ta përdorni atë përveç trajtimit kryesor. Në fund të fundit, ka situata kur sëmundja mund të përparojë, nëse nuk filloni ta trajtoni atë si duhet.

Të nderuar lexues, sot mësuat se çfarë është nevralgjia ndërnjerëzore dhe si trajtohet nga mjekësia zyrtare dhe tradicionale. Kujdesuni për veten, mos lejoni shfaqjen e kësaj sëmundjeje.

Neuralgjia ndërkostale: trajtimi në shtëpi. Ointments, injeksione dhe tableta për nevralgji ndërnjerëzore

Shpesh, një mjek i përgjithshëm vizitohet nga pacientë të moshuar dhe të moshës së mesme, të cilët ankohen për periudha të dhimbjes ngacmuese në zonën e gjoksit. Për më tepër, shumë argumentojnë se shkaku i shqetësimit, sipas mendimit të tyre, qëndron me shumë gjasë në një problem me sistemin kardiovaskular. Por një terapist kompetent nuk do të përshkruajë menjëherë trajtim, por do t'i referojë pacientit në një ekzaminim të hollësishëm, dhe jo vetëm te një kardiolog, por edhe te një neurolog. Dhe shumë shpesh kjo e fundit, pas kryerjes së një studimi të plotë, zbulon nevralgji interkostale te pacienti – sëmundja nuk është e rrezikshme, por përkundrazi e pakëndshme dhe e dhimbshme.

Isfarë është nevralgjia interkostale?

Neuralgjia ndërkostale nuk është gjë tjetër veçse një patologji e nervave ndërkostal të rajonit të kraharorit, e shoqëruar me humbjen ose acarimin e tyre si rezultat i ngjeshjes ose proceseve inflamatore. Shtrydhja mund të jetë rezultat i dëmtimeve ose mund të jetë e një natyre kompresive (për shembull, me peshë të tepërt, hernie ndërvertebrale). Më rrallë, shkaqet e sëmundjes mund të jenë helmimi, çrregullime në sistemin imunitar ose onkologji.

Lexo artikullin:  Trajtimi i drogës i një hernie të shpinës së qafës së mitrës

Ka raste kur edhe fëmijët vuajnë nga kjo sëmundje, megjithëse kryesisht sëmundja prek njerëzit e moshuar. Për të parandaluar zhvillimin e mëtutjeshëm të patologjisë dhe të mos vuani nga sulmet, rekomandohet të konsultoheni me një mjek. Specialisti do të përshkruaj një sërë procedurash mjekësore që eliminojnë në mënyrë efektive nevralgjinë ndërnjerëzore. Trajtimi në shtëpi (subjekt i rekomandimeve të mjekut) është, si rregull, lloji kryesor i luftës me sëmundjen.

Simptomat

Dhimbja është simptoma kryesore që karakterizon nevralgjinë ndërnjerëzore. Trajtimi në shtëpi është pikërisht qëllimi për të hequr qafe, para së gjithash, nga sindromi i dhimbjes. Dhimbja mund të jetë ose e shurdhër, e dhimbshme, konstante ose e shfaqur në formën e konfiskimeve të mprehta, të djegura në hapësirën ndërnostale. Ndonjëherë intensifikohet kur përpiqeni të ktheni trupin, lëvizjen më të vogël ose ecjen, dhe madje edhe kur kolliteni dhe teshtitni.

Zonat e prekura janë të dhimbshme nga palpimi, lëkura e kësaj zone mund të ketë skuqje ose, anasjelltas, të jetë e zbehtë e panatyrshme. Gjatë sulmit, pacienti ndjen kërcitje të muskujve, që është rezultat i spazmës së tyre. Irrigon dhimbjen zakonisht në rajonin e mesit, zemrën dhe nën tehun e shpatullave. Herë pas here, vërehet një rritje e temperaturës së trupit.

Diagnostics

Diagnoza e nevralgjisë interkostale, si dhe sëmundje të tjera, duhet të kryhet pa dështuar. Kjo duhet të bëhet jo vetëm në mënyrë që të përcaktohen shkaqet kryesore të sëmundjes për eliminimin e tyre të mëtejshëm, por edhe për të përcaktuar ashpërsinë e sëmundjes.

Në shtëpi, nevralgjia interkostale, e cila vazhdon në një formë të butë, i jep vetes mirë trajtimit. Në raste ekstreme – ashpërsia e moderuar. Forma të rënda, akute, të shoqëruara nga një rritje e temperaturës së trupit dhe të rënduar nga patologji të tjera serioze (të tilla si onkologjia ose diabeti mellitus), duhet të trajtohen në një spital. Për më tepër, me sëmundje të tilla shoqëruese, si rregull, ekzistojnë kundërindikacione për shumë metoda dhe receta të mjekësisë tradicionale. Për më tepër, në raste të tilla kërkohet monitorim i vazhdueshëm nga një mjek.

Dhe nëse nja dy dekada më parë, diagnoza e sëmundjes që ne po konsideronim përfshinte vetëm intervistimin e pacientit, ekzaminimin e tij dhe palpimin e hapësirave interkostale, tani shkenca moderne i jep diagnostikuesit një numër pajisjesh speciale mjekësore. Këto janë tomografë, dhe makina me ultratinguj, dhe elektrospondilograf, etj. Myelografia, MRI, diskografia e kontrastit, radiografia – të gjitha këto metoda mund të identifikojnë shkaqet e sëmundjes, të përcaktojnë lokalizimin e saktë të dhimbjes, tonin e muskujve.

Komplekset e procedurave të përdorura në trajtimin e nevralgjisë ndërkostale

Të dyja mjekësia tradicionale dhe ato tradicionale kanë zhvilluar komplekse të tëra, të cilat janë përdorur për të trajtuar një sëmundje të tillë si nevralgjia ndërnjerëzore. Simptomat, trajtimi në shtëpi ose në spital, metodat, ilaçet – të gjitha këto çështje duhet të merren parasysh dhe duhet të merret një vendim i ekuilibruar për ta, natyrisht, mjeku.

Detyra e parë në këtë sëmundje është heqja e dhimbjes. Vetëm pas kësaj, është e mundur të aplikohen metoda komplekse të trajtimit që synojnë eliminimin e jo simptomave, por shkaqet aktuale që provokuan një sëmundje të quajtur nevralgji interkostale. Kjo është ajo që duhet së pari të identifikojë një neurolog.

Një trajtim i plotë kompleks i nevralgjisë interkostale duhet të përfshijë fizioterapi dhe ilaçe. Kjo e fundit përfshin përdorimin e ilaçeve në formën e tabletave, injeksioneve dhe ointments të ndryshme. Përdorimi i saktë i këtyre metodave në kombinime të ndryshme të vendosura nga mjeku jo vetëm që do të lehtësojë gjendjen e pacientit, por edhe plotësisht të shpëtoj nga një sëmundje e tillë e pakëndshme si nevralgjia ndërnjerëzore. Trajtimi në shtëpi mund të plotësohet me ilaç efektiv tradicional, i cili ofron shumë receta për përgatitjen e zierjeve bimore, infuzioneve dhe ointimeve.

Fizioterapi për nevralgjinë interkostale

Siç u përmend më lart, dhimbja është shkaku kryesor i shqetësimit dhe shëndetit të dobët me një sëmundje të tillë si nevralgjia ndërnjerëzore. Simptomat (trajtimi në shtëpi është mjaft i pranueshëm) hiqen shpejt me ndihmën e një procedure të tillë të thjeshtë si ngrohja e zakonshme. Especiallyshtë veçanërisht e efektshme në rastet kur shkaku i patologjisë janë proceset inflamatore, sëmundja vazhdon në një formë të butë, pa temperatura të larta.

Ndonjëherë është e mjaftueshme që vetëm të aplikoni diçka të ngrohtë në zonën e prekur. Mund të jetë një shall i leshtë, një shall ose një shall. Mjekësia tradicionale rekomandon përdorimin e gjërave të bëra nga flokët e qenve: ato mbajnë nxehtësinë më gjatë. Përdorimi i suva me spec spec ose suva të mustardës është gjithashtu i përshtatshëm. Sidoqoftë, duhet të mbahet mend se ato nuk mund të vendosen direkt në shpinë!

Në trajtimin e nevralgjisë interkostale, rezultate shumë të mira tregohen në procedurat e terapisë manuale, refleksologjisë dhe masazhit special, i cili ndihmon për të qetësuar muskujt dhe për të lehtësuar dhimbjet.

Terapia fizike dhe procedurat e ujit ndihmojnë për të përballuar sëmundjet. Ushtrimet e zgjedhura posaçërisht normalizojnë proceset në shpinë, rajone të kraharorit dhe qafës së mitrës, gjë që lehtëson shumë gjendjen e pacientit.

Një trajtim harduerik i përshkruar nga një mjek mund të përfaqësohet me elektroforezë, terapi lazer ose rrezatim ultravjollcë.

Cilat pilula dhe injeksione mund të përshkruajë një mjek për nevralgji interkostale?

Mjeku, duke hartuar një regjim trajtimi, shumë shpesh zgjedh pilula nga arsenali i ilaçeve. Sidoqoftë, ndonjëherë përdorimi i formave të tabletave prodhon një efekt të pamjaftueshëm për të eleminuar simptomat dhe për të përmirësuar mirëqenien e pacientit. Pastaj drejtohuni në ndihmë të injeksioneve.

Të gjitha ilaçet janë të përshkruara duke marrë parasysh karakteristikat individuale të pacientit, një reagim i mundshëm ndaj një ilaçi të veçantë. Mjeku bën një zgjedhje bazuar në raportin e dëmit të mundshëm të ilaçit dhe përfitimin e pritur nga ai.

Sigurisht, pacientët janë të interesuar në pyetjen se sa shpejt do të fillojë të përsëritet nevralgjia ndërnjerëzore. Trajtimi (tableta, injeksione) ka për qëllim lehtësimin ose eliminimin e sindromës së dhimbjes. Një skemë e ndërtuar saktë do t'ju lejojë të përballeni me sëmundjen brenda disa ditësh. Por vetë-mjekimi ndonjëherë vonon procesin e shërimit.

Më shpesh, për të arritur këtë qëllim, përdoren analgjezikë dhe antispazmatikë: Sedalgin, Analgin, Paracetamol ose Spazgan. Këto fonde duhet të merren me kujdes dhe të mos merren prej tyre, pasi trupi ka një tendencë të mësohet me ilaçe të tilla, dhe më pas ata pushojnë së përmbushuri funksionin kryesor (lehtësimin e dhimbjes).

Përveç kësaj, përdoren ilaçe anti-inflamatore (si në formën e tabletave ashtu edhe në formën e injeksioneve):

Domosdoshmërisht për të ruajtur dhe rivendosur sistemin nervor, nga i cili janë një pjesë e nervave ndërkostal të prekur, është e nevojshme të përdoren ilaçe që përmbajnë vitamina B: "Neurobeks" ose "Neurovitan".

Me spazma të rënda dhe paaftësi për t'u çlodhur muskujt e zonës së prekur, relaksuesit e muskujve mund të përshkruhen shtesë:

Ndonjëherë, nëse ilaçet e zakonshme anti-inflamatore nuk ndihmojnë, përshkruani injeksione të hormoneve jo-steroide dhe steroide të përdorura në çdo proces inflamator, përfshirë ato që shoqërojnë nevralgjinë ndërnjerëzore. Trajtimi (injeksione) mund të shkaktojë disa dëm në shëndetin e pacientit, pasi ilaçet hormonale sigurisht që do të kenë një numër efektesh anësore. Prandaj, kjo metodë është përdorur në raste ekstreme.

Trajtimi i nevralgjisë interkostale me ointments

Të gjitha llojet e ointments dhe gels janë të përhapura në përdorimin shtëpiak të njerëzve që vuajnë nga sëmundje të ndryshme të nyjeve, muskujve dhe ligamenteve. Përfshirë që ato përdoren me dëshirë nga pacientë që janë të mërzitur nga nevralgjia ndërnjerëzore. Trajtimi në shtëpi me ointments nuk është vetëm efektiv, por gjithashtu, në një farë mënyre, dhe i këndshëm. Në fund të fundit, ointments zakonisht kanë një efekt ngrohjeje, dhe kjo jo vetëm që zvogëlon dhimbjen dhe ndihmon në lehtësimin e inflamacionit, por gjithashtu jep kënaqësi nga një ndjenjë e ngrohtësi dhe relaksim i muskujve.

Një efekt i tillë i theksuar mund të ushtrohet nga fondet e bazuara në helmet e gjarpërinjve ose bletëve:

Por kjo listë nuk kufizon zgjedhjen e barnave të përdorura për të luftuar sëmundjen e quajtur nevralgji ndërkostale. Trajtimi, vaji në të cilin mjeku i zgjedhur individualisht për pacientin, do të jetë më efektiv. Ilaçi zgjidhet duke marrë parasysh substancën kryesore aktive, vetitë e tij anti-inflamatore ose analgjezike, reagimin e mundshëm të trupit ndaj tij.

Pra, diklofenaku, klofesoni, ketorolac, tramadoli, pyoksecam, ibuprofen, indomethacina mund të veprojnë si përbërësi kryesor aktiv.

Ointments bërë në bazë të këtyre substancave përfaqësohen nga një gamë edhe më e gjerë:

ethnoscience

Gjatë shekujve të ekzistencës së saj, mjekësia tradicionale ka dhënë një kontribut të paçmuar në procesin e vështirë të luftimit të sëmundjeve të ndryshme. Recetat e bazuara në dhuratat e natyrës së nënës ndihmojnë për të përballuar një sëmundje të tillë si nevralgjia ndërnjerëzore. Trajtimi në shtëpi, rishikimet e njerëzve për të cilët zakonisht janë pozitivë, përfshin përdorimin e shumë bimëve, frutave, farave, lëvore dhe veshkave të ndryshme të bimëve të ndryshme.

Shëruesit e popullit përgatisin ilaçe nga lëvorja e shelgut, thupra, dafina, trumza, farat e farës, yarrow, barbarozë, aspen. Duke gjykuar nga rishikimet e njerëzve që preferojnë terapinë e ilaçeve me mjete juridike natyrore, dhimbja e shkaktuar nga nevralgjia ndërnjerëzore zvogëlohet nga lëngu i rrepkës së zezë, vaji i gjirit, tretësira e specit dhe madje edhe terpentina. Trajtimi në shtëpi me ilaçin tradicional është një shtesë e shkëlqyeshme e grupit të masave të përshkruara nga një mjek. Ilaçi bimor rekomandohet të shoqërohet dhe të jetë i sigurt për të përfunduar trajtimin e nevralgjisë ndërnjerëzore.

Simptomat dhe trajtimi i nevralgjisë interkostale. Arsyet e provokimit të tij, metodat alternative të terapisë

Neuralgjia interkostale ose torakalgjia nënkupton një proces patologjik që ndodh si rezultat i ngjeshjes, inflamacionit ose acarimit të nervave ndërkostal. Sëmundja shkakton fenomene dhimbjeje shumë të forta dhe të dhimbshme, të cilat shpesh maskohen si simptoma të sëmundjeve që prekin organet e gjoksit dhe zgavrën e barkut dhe shpinë.

Lexo artikullin:  Shkaqet e dhimbjes në këmbë nga gjuri në këmbë

Vetë fjala nevralgji në përkthimin fjalë për fjalë do të thotë dhimbje nervore. Me nevralgji, sindroma e dhimbjes përhapet përgjatë nervit, duke e bërë lëvizjen natyrale të gjoksit "frymëzim-skadim" jashtëzakonisht të dhimbshëm. Neuralgjia ndërkostale është një simptomë me shkaqe specifike. Simptomatologjia e nevralgjisë është e gjallë, por ashpërsia e ngjashme e klinikës shpesh ju bën të mendoni për patologji serioze të zemrës, stomakut dhe shpinë, duke e detyruar mjekun të ndjekë rrugën e rreme diagnostike. Në lidhje me nevralgjinë interkostale, simptomat dhe trajtimin e këtij sindromi, artikulli ynë.

Shkaqet e nevralgjisë interkostale

Shkaqet e nevralgjisë janë me origjinë krejtësisht të ndryshme. Një shkak i rrallë por akoma i mundshëm i nevralgjisë ndërnjerëzore është një ndryshim patologjik në nervat ndërkostal për shkak të dëmtimit të membranave të tyre (demelelinim nervor).

Mikrotrauma, trauma dhe dehja e trupit mund të provokojnë këtë simptomë dhimbjeje, si të jashtme (toksina bakteriale, metale të rënda, disa ilaçe), ashtu edhe të brendshme (për shkak të sëmundjeve të organeve të brendshme).

  • Sëmundjet infektive dhe patologjitë e shtyllës kurrizore

Patologjitë e shtyllës kurrizore dhe aparaturave ligamentoze të muskujve janë shkaku kryesor i nevralgjisë – osteokondroza, osteoporoza, skolioza, zhvendosja e rruazave, brinjët shtesë, disqet hernie, spondiloza e deformimit. Spazma e muskujve dhe pezmatimi i muskujve ndërkostal shkaktojnë ngjeshje të nervave ndërkostal dhe gjithashtu provokojnë një kompleks simptomash nevralgjike. Një numër sëmundjesh dhe infeksionesh përfundimisht mund të çojnë në nevralgji – polyradiculoneuritis, sklerozë të shumëfishtë, tuberkuloz, SARS, herpes zoster, pleurit, aneurizëm aortale. Kompresimi i nervave nga formacionet tumorale dhe indet sklerotike çon në zhvillimin e nevralgjisë.

  • Faktorë të tjerë

Një rol të rëndësishëm në zhvillimin e nevralgjisë luajnë faktorë të zakonshëm si abuzimi me alkoolin, ulja e imunitetit, lodhja kronike, si dhe patologjitë e sistemit endokrin (diabeti mellitus, tirotoksikoza), trakti tretës për shkak të mungesës së vitaminës B (ulçera peptike , gastrit, hepatit, kolit), sëmundje të sistemit të zemrës dhe të qarkullimit të gjakut (ateroskleroza e enëve cerebrale, hipertensioni arterial, reumatizmi, anemia).

Gratë gjatë menopauzës, kur osteoporoza shfaqet për shkak të ndryshimeve hormonale, si dhe të moshuarit që kanë ndryshime të lidhura me moshën në inde dhe organe, janë në një rrezik të caktuar të zhvillimit të nevralgjisë interkostale (shiko osteoporozën: shkaqet dhe simptomat).

Si përmbledhje, duhet të theksohet se nevralgjia ndërnjerëzore jashtëzakonisht rrallë zhvillohet nën ndikimin e një faktori të vetëm. Si rregull, disa shkaqe që veprojnë njëkohësisht ose sekuencialisht veprojnë si provokator i nevralgjisë ndërnjerëzore.

Simptomat e nevralgjisë interkostale

Një pacient i diagnostikuar me nevralgji interkostale, simptomat e kësaj sëmundje fjalë për fjalë helmojnë jetën, sepse ato janë jashtëzakonisht të dhimbshme që nga manifestimi i parë. Ekziston një sindromë dhimbjeje me intensitet të theksuar, që përhapet përgjatë hapësirave ndërkostale, pra përhapet përgjatë nervit. Intensiteti i dhimbjes rritet në frymëzim, me lëvizje dhe kthesa të trupit, kollitje dhe bisedë me zë të lartë. Dhimbja e mprehtë nuk ndalet në qetësi dhe shqetëson pacientin, duke u intensifikuar pa ndonjë arsye të dukshme. Kohëzgjatja e një sulmi dhimbje ndryshon nga disa orë deri në disa ditë.

Karakteristikat dalluese të nevralgjisë interkostale, karakteristikë e rrjedhës klasike të sëmundjes:

  • sindroma e dhimbjes mund të jetë nga qepje e lehtë deri në intensitet të lartë, me një ndjesi djegieje, dhimbje të fortë, të krahasueshme me dhimbjen e veshkave;
  • palpimi i hapësirës interkostale me nervin e prekur shkakton një rritje të mprehtë të dhimbjes;
  • një person ndjen qartë lëvizjen e dhimbjes përgjatë nervit ndërkostal dhe mund të tregojë përhapjen e valës së dhimbjes;
  • lëkura mbi zonën e prekur mund të humbasë plotësisht ose pjesërisht ndjeshmërinë.

Simptomat dytësore të nevralgjisë të këtij lokalizimi:

  • djersitje e shtuar
  • hiperemia ose zbehja e lëkurës
  • tkurrja e segmenteve individuale të muskujve

Me simptomat e mësipërme të nevralgjisë, diagnoza nuk është problem, por sëmundja mund të maskohet nga diagnoza të tjera për shkak të simptomave të saj të ndryshme të dhimbjes. Natyra e dhimbjes mund të jetë e dhimbshme dhe madje e shurdhër, me intensifikim periodik ose shqetësime të dhimbjes vazhdimisht të pranishme.

Përveç lokalizimit tipik në hapësirat ndërkostale, dhimbja mund t’i jepet shpinës, skapulës, zemrës dhe stomakut. Arsyeja është e thjeshtë – nervat ndërkostal kanë degë të vogla që shtrihen në organet e mësipërme dhe pjesët e trupit.

Megjithë këtë maskim, dhimbja nevralgjike është akoma e lehtë për tu dalluar nga dhimbja që shoqërohet me një patologji të veçantë: nëse dhimbja në zemër është e lokalizuar, ajo nuk do të lehtësohet nga nitroglicerina, por do të ulet nën ndikimin e ilaçeve qetësuese dhe qetësuese (korvalol , validol, valocordin); kur parashikoni dhimbje në vendndodhjen e stomakut, antispasmodics nuk do të ndihmojë.

Si ndryshon dhimbja në zemër nga dhimbja me nevralgji? Dhimbja gjatë nevralgjisë interkostale është konstante, përkeqësohet duke e kthyer trupin, pjerrësuar, marrë frymë thellë, teshtin, kollitet, palpon brinjët dhe hapësirat midis tyre. Në sëmundjen koronare të zemrës (angina pectoris), dhimbja shoqërohet qartë me ushtrimin (ndodh gjatë ushtrimit fizik dhe zhduket pasi ndalet) dhe nuk është ngjitje, por kompresive (më pak e ngutshme). Dhimbja lind ashpër dhe kalon shpejt, veçanërisht kur merrni nitroglicerinë, dhimbja në zemër nuk intensifikohet me një ndryshim të pozicionit ose frymëmarrje të thellë, më shpesh dhimbja në zemër shoqërohet me një ndryshim të presionit të gjakut (ulje ose rritje) dhe shkelje të ritmit e pulsit.

Trajtimi interkostal i nevralgjisë

Sasia e nevojshme e masave terapeutike përshkruhet pas ekzaminimit të pacientit dhe konfirmimit të diagnozës. Ju nuk mund të bëni vetë-diagnostikim, pasi dhimbja mund të maskojë dhimbjen e veshkave, sëmundjet e zemrës. Ju duhet të këshilloheni menjëherë me një mjek i cili mund të përshkruaj një rreze x-ray, EKG, ultratinguj të organeve të barkut.

Nëse shkaku i sëmundjes ishte një shkelje e rrënjëve të nervave kurrizore, atëherë vetëm trajtimi i patologjisë që çoi në shkeljen e osteochondrosis, disqe hernie, etj mund të kontrollohet me nevuralgji. Prescribedshtë përcaktuar terapi specifike për ilaçet – ilaçe nostoidale dhe steroidale të dhimbjes (përfshirë në formën e injeksioneve epidural), relaksues të muskujve, masazh terapeutik dhe gjimnastikë, terapi manuale. Në raste të rënda, përshkruhet tërheqje e kolonës kurrizore ose korrigjim kirurgjik i patologjive të identifikuara.

Me etiologjinë virale të nevralgjisë (herpes zoster, infeksione akute të frymëmarrjes virale), trajtimi specifik antiviral përshkruhet me përdorimin e terapisë imunostimuluese, qetësues.

Aktivitetet e përgjithshme terapeutike

Me manifestime të forta dhimbjeje, pacientit i caktohet një pushim i rreptë në shtrat me një qëndrim në një sipërfaqe të vështirë dhe imobilizim maksimal – përjashtimi i lëvizjeve të papritura që provokojnë dhimbjen.

Për qetësimin e dhimbjeve, përshkruhen qetësues për qetësimin e dhimbjeve (analgin, spazgan dhe të tjerët), si dhe bllokada të novokainës dhe lidokainës, të cilat lejojnë anestezimin e zonës së përflakur në nivelin lokal.

Trajtimi i ilaçeve të nevralgjisë ndërkostale konsiston në marrjen e ilaçeve anti-inflamatore në tableta (voltaren, celebrex, indomethacin), ato përdoren për lehtësimin e inflamacionit në zonën e prekur (shihni të gjitha NSAIDs në tableta dhe injeksione për dhimbje prapa). Relaksuesit e muskujve (sirdalud, tizanidine, baclofen) janë të përshkruara për të lehtësuar spazmën e muskujve dhe vitaminat B, pa të cilat funksionimi normal i indit nervor është i pamundur.

Për të ulur sindromën e dhimbjes, përdoren gjithashtu metoda fizioterapeutike:

  • UHF
  • jonoforeza me novokainë
  • refleksologjia me efekte në zona të veçanta të lëkurës përgjegjëse për ndjeshmërinë e nervave ndërkostal
  • akupunkturë
  • terapi vakumi
  • farmakopunkturë me futjen e ilaçeve në pikat e akupunkturës
  • magnetoterapi dhe trajtim lazer

Trajtimi lokal luan një rol të rëndësishëm në gamën e masave terapeutike – kremrat dhe vajrat me efekte anestetizuese, ngrohjeje dhe anti-inflamatore, të cilat kanë një efekt relaksues dhe ngrohës dhe indirekt zvogëlojnë pragun e dhimbjes së ndjeshmërisë (shih ointments for pain back). Përgatitjet lokale që përmbajnë helme të disa insekteve janë dëshmuar mirë në këtë drejtim, dhe copëza e specit ndihmon për të qetësuar muskujt dhe për të zvogëluar dhimbjen.

Trajtimi i nevralgjisë interkostale me metoda alternative

  • Fërkimi në mënyrë efektive me tretësirë ​​të valerisë, ose me infuzion të sythave të thupërve – efekti i tyre nuk është në asnjë mënyrë inferior ndaj ointments të prodhimit industrial. Sidoqoftë, është më mirë të mos aplikoni kompresa alkooli gjatë natës – ekspozimi i zgjatur ndaj alkoolit mund të çojë në djegie.
  • Ngrohja gjithashtu ndihmon, por efekti termik në nevralgjinë ndërnjerëzore nuk duhet të jetë i drejtpërdrejtë, domethënë të mos aplikoni një jastëk ngrohjeje, patate të nxehtë ose vezë, por të mbështilleni veten në një shall të thurur me një gjë të leshtë. Nëse vendi i dhimbshëm nxehet shumë, dhimbja do të largohet për një kohë të shkurtër dhe atëherë një efekt i tillë vetëm do të rrisë edemën e indeve të buta dhe do të sjellë dhimbje edhe më të madhe.
  • Brenda, rekomandohet të merrni një zierje:
    • kamomil
    • karamele mente
    • infuzion i një përzierje medicinale të gjetheve të balsamit të limonit, mjaltit, lëkurave të portokallit dhe tretësirës së valerianit
    • infuzion me lule të pavdekshme
    • zierje e barberry.
  • Për aplikim aktual në zonat e prekura, përdoret lëngu i rrepkës së zezë ose lëngu i rrikë. Kompresat në bazë të farave të lirit të avullit ndihmojnë shumë.
  • Geranium shtëpie ndihmon për të ulur shpejt dhimbjen, me një gjethe të së cilës ata fërkojnë zonën e dhimbjes dhe mbështjellin zonën e prekur me një shall të leshtë.
  • Banjat e sherebelës me kripë deti ndihmojnë në lehtësimin e stresit dhe zvogëlimin e dhimbjes.
  • Për të parandaluar kronikitetin e nevralgjisë, është e rëndësishme të përjashtohen efektet e faktorëve të dëmshëm shoqërues, të tilla si stresi emocional, tendosje e rëndë fizike, abuzimi me alkoolin, si dhe të trajtohen sëmundjet ekzistuese të sistemit nervor, sistemet dhe organet, etj.

Një telefonatë e hershme te specialistët ndihmon për të trajtuar shpejt dhe në mënyrë efektive nevralgjinë ndërnjerëzore, simptomat e së cilës duhet të dallohen nga sëmundjet e tjera dhe të përjashtojnë mundësinë e patologjisë që të shkojë në fazën kronike.

ExpertNews Shqipëri