Trajtimi i përbashkët i hip me mjete juridike popullore

Kockat e ijëve janë pjesa më e brishtë në sistemin tonë skeletik, ato janë të parat që vishen dhe ata kanë nevojë për më shumë kujdes të butë. Ngarkesat konstante të femurit mund të zhvillohen në një sëmundje serioze të quajtur artroza, e quajtur edhe coxarthrosis. Me artrozën, si rregull, preket vetëm një kockë, por pasojat e kësaj mund të jenë të trishtueshme, deri në humbjen e plotë të aftësisë së punës së pacientit.

Zhvillimi i sëmundjes zhvillohet në mënyrë të konsiderueshme në fazat e para dhe e bën veten të ndihet në fazat tashmë të lënë pas dore, kur trajtimi i artrozës së nyjës së hip bëhet problematik, por i mundur.

Shkaqet e sëmundjes

Sëmundja zhvillohet te njerëzit, pavarësisht nga gjinia në moshën 40+. Ndër arsyet kryesore mund të identifikohen:

 • Një mënyrë jetese e ulur, mungesa në jetën e pacientit për edukim fizik ose ecje.
 • Predispozicioni gjenetik.
 • Metabolizëm i dobët dhe mbipesha.
 • Ngarkesa super të forta në shpinë.
 • Dietë e pabalancuar, mungesë e vitaminave dhe mineraleve thelbësore në dietë.
 • Personi i moshuar.

Simptomat e zhvillimit të sëmundjes

Sinjalet e fillimit të sëmundjes janë mjaft të gjera, por ka disa shenja kryesore:

 1. "Gëlltitja" e parë e zhvillimit të sëmundjes do të jetë dhimbje e shurdhër e dhimbshme në eshtrat e ijëve ose ijëve. Dhimbja mund të jetë e vazhdueshme ose afatshkurtër. Intensiteti i dhimbjes varet nga faza e artrozës.
 2. Pastaj vjen ngurtësia e lëvizjeve, dhembjet, vështirësitë gjatë ecjes ose qëndrimit të zgjatur.
 3. Pastaj tek pacienti shfaqet një çmenduri dhe një ngërç në nyjet e hip.
 4. Faza më e fundit është paaftësia ose paaftësia për të lëvizur për shkak të dhimbjeve të forta në ijë.

Dietë terapeutike dhe stërvitje

Kur diagnostikoni këtë sëmundje në vetvete, ia vlen të rishikoni plotësisht dietën tuaj. Menyja nuk duhet të jetë ushqim i yndyrshëm, i kripur dhe i tymosur. Shmangni të gjitha llojet e snacks me ushqim të shpejtë. Mundohuni të hani sa më shumë fruta dhe perime, të pini shumë lëngje të shtrydhur fllad. Përjashtoni plotësisht alkoolin dhe sodën me sheqer, më pak kafe dhe çaj të fortë.

Nëse jeni mbipeshë, duhet të mendoni për humbjen e peshës, pasi çdo formë e mbipeshes përkeqëson problemin dhe komplikon trajtimin e mëtutjeshëm. Vlen të filloni të përfshiheni rregullisht në terapi fizike ose yoga.

parandalimi i sëmundjes

Në rast se keni një predispozicion gjenetik ose punë në lidhje me një mënyrë jetese të ulur, ia vlen të kryeni një kompleks parandalues, i cili përbëhet nga:

 1. Ushtroni / yoga rregullisht ose bëni ushtrime në mëngjes. Ushtrimi i moderuar do të shpërndajë gjakun e ndenjur dhe do të shtojë fleksibilitet në nyje.
 2. Shikoni dietën tuaj me kujdes, mos e kaloni. Pini komplekse vitaminash dhe minerale rregullisht.
 3. Mos mbani peshë, mos abuzoni me ushtrime të forta fizike.
 4. Nëse është e mundur, vizitoni një terapist masazhesh të paktën një herë në vit.

Trajtimi i artrozës me metoda alternative

Kur trajtoni artrozën e nyjës së hip me metoda alternative, përdorni kompleksitetin dhe rregullsinë. Gjatë trajtimit, përdoren fërkime, ointments, fasha, banja. Shtë mirë të pini çaj nga barërat.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Teajra dhe zierje medicinale

 1. Një mënyrë e njohur për të hequr qafe dhimbjen është çaji nga ëndrrat e zakonshme. Për ta bërë këtë, zgjidhni barishte në kopsht ose në vend, krijoni ujë të valë në një çaj dhe pijeni gjatë gjithë ditës. Nëse është e mundur, është e dobishme të shtoni gjethe vjollce në ëndërr.
 2. Një zierje e gjetheve të rodheve promovon prodhimin e kolagjenit. Për të përgatitur supën, duhet të merrni 2 lugë gjelle. l barishte / rrënjë / inflorescences dhe derdh një gotë ujë të valë. Pini sipas nevojës gjatë gjithë ditës.
 3. Zierje e lulëzimit të lisit. Kjo supë largon mirë toksinat dhe kripërat nga nyjet, merrni gjithë dimrin. Për gatim, merrni 2 tbsp. lule l, mbushni 1 tbsp. ujë të valë dhe insistoni 1-3 orë. Merrni gjysmë gotë.

Tinkturat e alkoolit

 1. Tinkturë në Sabelnik. Për gatim, merrni 4 tbsp. l barishte, derdhni 0.5 l vodka dhe insistoni në një shishe të mbyllur fort me syze të errëta për 2 javë. Merrni 30-40 pika para ngrënies, mund të shpërndahen në një gotë me ujë, 3 herë në ditë.
 2. Tinkturë në jargavan. Për gatimin, nevojiten vetëm jargavan të freskët, kështu që nëse keni probleme me nyje, përgatituni për përdorim në të ardhmen në pranverë. Në 100 gr. jargavanët e pjekur fllad duhet 0.5 l vodka, insistojnë 2 javë. Nëse e ruani tretësirën në një vend të errët, atëherë mund të merret gjatë gjithë vitit. Pini 40-50 pika para ngrënies, të paktën 2 herë në ditë.

Kompresat dhe bluarjet

 1. Mjetet numër 1 nga gjethet e lakrës së artrosis me mjaltë. Përhapni një gjethe lakre me gjatësi të mesme në mënyrë liberale me mjaltë të ngrohtë dhe ngjitni në një vend të lënduar. Mbështilleni fort me shalle ose shalle të ngrohta dhe lëreni brenda natës. Kursi i trajtimit është të paktën 2 muaj.
 2. Merrni pjesë të barabarta të amoniakut, jodit dhe mjaltit. Përziejini gjithçka dhe aplikojeni në zonën e prekur gjithë natën, pasi ta keni veshur me kujdes me shalle të ngrohta.
 1. Merrni një banjë terpentine çdo ditë tjetër. Në një banjë të plotë 2 lugë gjelle. l terpentinë. Merrni 30 minuta, pastaj prehet nën një batanije të ngrohtë për 3 orë.
 2. Një banjë efektive e degëve të pishave. Një banjë e plotë kërkon 1 kg degë pishe, të ziera më parë në një tigan për 20 minuta mbi nxehtësi të ulët. Bëni një banjë të paktën 30 minuta para gjumit.

Hirudotherapy

 1. Jo më pak efektive në trajtimin e artrozës së nyjeve të hip dhe lehave të farmacisë. Aplikoni në njolla të lënduara 1 f. në javë, një kurs i trajtimit të 10-20 procedurave, në varësi të shkallës së sëmundjes.

Deri më tani, ekziston një numër i madh i metodave popullore për trajtimin e artrozës së nyjeve të hip, gjëja kryesore është që të filloni me kohë dhe të mos përfundoni deri në rikuperimin e plotë.

Mjetet juridike popullore për trajtimin e nyjës së hip

Ka shumë sëmundje që prekin nyjet njerëzore. Për më tepër, si pacientët e moshuar ashtu edhe të rinjtë mund të vuajnë prej tyre. Trajtimi i nyjës së hipit me mjete juridike popullore ndihmon në largimin e shpejtë të simptomave të pakëndshme dhe ndalimin e shkatërrimit dhe deformimit të nyjes, por vetëm me përdorimin e terapisë komplekse dhe diagnozën e saktë. Prandaj, së pari duhet të konsultoheni me një mjek për të sqaruar llojin e patologjisë dhe ta eliminoni sa më shpejt të jetë e mundur.

Të gjitha recetat mund të përdoren vetëm pasi të konfirmohet diagnoza nga një mjek. Njerëzit me alergji dhe lëkurë të ndjeshme këshillohen të braktisin përdorimin e produkteve që përfshijnë përbërës agresivë, dhe përbërës që mund të shkaktojnë intolerancë. Të dy pacientët e rinj dhe të moshuar mund të përdorin të njëjtat metoda alternative për trajtimin e nyjës së hip.

Coxarthrosis

Sëmundja quhet edhe osteoartroza dhe artroza deformuese. Ndikon negativisht në lëngun e përbashkët, bëhet më i trashë dhe sasia e tij zvogëlohet, me kalimin e kohës, kërc fillon të hollohet, gjë që çon në deformim të eshtrave, shfaqjen e rritjeve dhe pikave mbi to. Kjo mund të shkaktojë shkatërrim të plotë të aparatit artikular.

Patologjia zakonisht shfaqet tek të rriturit mbi 40 vjeç, dhe gratë vuajnë nga artroza më shpesh sesa burrat.

Mjetet juridike më efektive për trajtimin e koksartrozës:

 • Grind 3 limon së bashku me lëvozhgën, shtoni 120 g hudhër të copëtuar imët pa lëvore dhe 250 g selino. Përziejini të gjithë përbërësit në një kavanoz qelqi, derdhni ujë të valë dhe lëreni për 10 orë. Mjet stimulon sistemin imunitar, aktivizon metabolizmin, ai duhet të merret çdo mëngjes në stomak bosh 50 g;

Receta është e vlefshme vetëm për pacientët që nuk kanë probleme me traktin gastrointestinal.

 • Përzierni 20 g tërfil të freskët, kone hopi, hypericum të freskët, shtoni 100 g vazelinë në to. Të gjithë përbërësit duhet të copëtohen imët në mënyrë që vaji të ketë një qëndrueshmëri uniforme. Aplikoni ilaçin 2 herë në ditë derisa dhimbja të qetësohet;
 • Derdhni 50 g mustardë dhe të njëjtën sasi vaj kamfori në 100 ml alkool, përzieni plotësisht. Shtoni butësisht të bardhat e vezëve. Fërkoni vajin para gjumit për 5-7 ditë rresht;
 • Merrni 50 g gjethe hithre të copëtuara imët dhe manaferrat e dëllinjës, kombinoni lëndët e para me 20 g thelp të shkrirë dhe rrihni derisa të qetë. Trajtimi i nyjeve të hipit kryhet tre herë në ditë, për 1-3 javë.
Lexo artikullin:  Gonarthrosis 2 shkallë të shkakut, simptomat, metodat e trajtimit

Artriti i hip

Koksiti karakterizohet nga zhvillimi i inflamacionit të indit lidhës të nyjeve në zonën e kryqëzimit të eshtrave të kofshës dhe të legenit, i cili mund të çojë në inflamacion të membranës synoviale dhe të shkaktojë sinovitin.

Metodat më të mira për trajtimin e inflamacionit të hip me mjete juridike popullore:

 • Ziejeni hudhrat në një sasi të vogël uji për 20 minuta, shtoni lugë gjelle. lëng limoni. Në lëngun e filtruar që rezulton, lyejeni pëlhurën e pambukut dhe ngjiteni në zonën e prekur. Ju mund ta përsërisni procedurën çdo ditë tjetër;
 • Përzieni 1 lugë gjelle. lule prej pelushi, majdanoz dhe rrënjë rodhe, gjethe thupër. Disa komponentë duhet të blihen nga një farmaci. Hidh barishte në një gotë me ujë, pastaj ngadalë silleni në një çiban dhe lëreni në furrë për 5 minuta të tjera. Lëreni supën për të krijuar 30 minuta, tendosni dhe hani gjysmë gote përpara se të hani. Mbledhja e ilaçeve forcon mbrojtjen e trupit dhe parandalon shkatërrimin e nyjeve;
 • Merrni një rrepkë të madhe dhe hiqni mesin nga ajo. Në vrimën që rezulton, vendosni mjaltë, lini të korrën rrënjë për 4 orë. Gjatë kësaj kohe, rrepka do të sekretojë lëng, i cili përzihet me mjaltë. Lyejeni një ind natyral me të dhe bashkëngjitni një këmbë të lënduar para gjumit. Në mëngjes, zona e trajtuar duhet të lahet dhe masazhohet;
 • Kompresat nga gjethet e freskëta të hithrës stimulojnë qarkullimin e gjakut dhe eliminojnë dhimbjen. Mjeti mund të përdoret çdo ditë deri në përkeqësimin e sëmundjes.

Kur trajtoni sëmundjet e nyjeve të hip, është e padëshirueshme të ngrini dhe ftohni, kjo mund të ngadalësojë procesin e shërimit dhe të anulojë efektivitetin e trajtimit me mjete popullore.

Trochanteritis

Bursiti i pështymës, ose trocharteriti, është një proces inflamator në tendinat që mund të mbulojnë jo vetëm nyjen, por edhe strukturën e kockave në trokhanterin e madh të femurit. Nëse nuk mjekohet, inflamacioni bëhet kronik, duke kufizuar lëvizshmërinë e përbashkët.

Recetat më të mira në shtëpi dhe tinkturat për trajtimin e trokhanteritit:

  Përzieni lëngun e homogjenitetit>

Tendinosis

Zakonisht shfaqet për shkak të dëmtimeve të shumta të tendinit. Në procesin e zhvillimit të patologjisë, indet e tendinit bëhen më të hollë dhe të përflakur, atëherë kolagjeni përgjegjës për elasticitetin e bashkimit shkatërrohet, gjë që çon në ndryshime në nyje. Terapia në shtëpi ndihmon në eliminimin e simptomave dhe lehtësimin e dhimbjeve të nyjeve.

  Nëse kyçja e hip dhemb, banjat halore do të ndihmojnë. Derdhni ujë të valë në disa degë të bredhave, lëreni të krijojë derisa të lëngët>

sinoviti

Sëmundja ndikon në membranën sinoviale, duke çuar në formimin e eksudatit, i cili grumbullohet në zgavrën e përbashkët. Pacienti përjeton dhimbje dhe ënjtje, në raste të avancuara ndodh që lëvizja e nyjes sjell siklet.

Mjetet juridike më të përdorura për dhimbjet në nyjen e hip:

 • Për të eliminuar shenjat e sinovitit, një tretësirë ​​e bimëve medicinale është i përshtatshëm. Kombinoni pjesë të barabarta të mijëvjecarit, trumzës, echinacea, rigon, tansy dhe tufë të bardhë, përzieni dhe derdhni 1 lugë gjelle. një përzierje prej 200 ml ujë të valë, lëreni të krijojë për 60 minuta. Tinktura merret para çdo vakt, derisa të eliminohen simptomat e sëmundjes;
 • Llokoçis 6 tbsp. fletë gjiri të copëtuar, 1 tbsp gjilpëra dëllinjë dhe 12 lugë gjalpë deri sa të qetë. Fërkoni butësisht vajin në zonën e prekur, do të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjes dhe stimulimin e metabolizmit qelizor në tendin;
 • Aplikoni mjaltë të lëngshëm me lule natyrale në gjethet e lakrës, ngjitni në zonën e lënduar në nyjen e hip, pastaj mbështillni filmin e celofanit në majë dhe izoloni me një leckë natyrale. Ndryshoni kompresën dy herë në ditë. Trajtimi zgjat për një muaj, mjeti ndihmon në lehtësimin e inflamacionit dhe dhimbjes, është e ndaluar të përdoret për pacientët me intolerancë ndaj produkteve të bletarisë.

Në raste të rralla, vetë-trajtimi i inflamacionit mund të shkaktojë një përkeqësim të gjendjes së pacientit. Prandaj, para se të trajtoni një të përbashkët me mjetet juridike popullore, këshillohuni me një mjek.

Mos harroni gjithashtu për ushtrime terapeutike, masazhe, fizioterapi dhe trajtim të ilaçeve. Vetëm një efekt kompleks në trup do të ndalojë shkatërrimin e bashkimit dhe do të ngadalësojë zhvillimin e kushteve patologjike.

Mjetet juridike popullore janë një shtesë efektive në trajtimin kryesor. Me ndihmën e mjeteve të improvizuara, ju mund të eliminoni dhimbjen dhe inflamacionin, të lehtësoni ënjtjen e nyjës së hip dhe të lehtësoni gjendjen e pacientit. Përgatitja e ilaçeve shtëpiake nuk kërkon shpenzime të mëdha financiare dhe kohore, por ato përshpejtojnë rikuperimin ose eliminojnë simptomat.

A kanë përfitime nga mjetet juridike popullore për trajtimin e hip?

Në trajtimin e nyjës së hip, mjetet juridike popullore janë përdorur prej kohësh. Përbërjet e përgatitura në shtëpi kanë provuar në mënyrë të përsëritur efektivitetin e tyre kundër dhimbjes dhe inflamacionit të nyjeve të hip. Si të trajtohen sëmundje të tilla pa kosto shtesë?

Receta të mjekësisë tradicionale

Kyçi i hip është i prirur ndaj shumë sëmundjeve inflamatore, pasi i nënshtrohet një ngarkese të jashtëzakonshme kur kryen një funksion mbështetës:

 • coxarthrosis;
 • bursit;
 • artriti i nyjës së hip.

Gjithashtu shumë ndikim ka shumë njerëz. Prandaj, është e rëndësishme të njihni simptomat dhe trajtimin e kësaj sëmundje.

Trajtimi alternative për dhimbjen në nyjen e hip është një metodë ndihmëse dhe përdoret vetëm si një shtesë në trajtimin kryesor.

E rëndësishme! Si çdo ilaç tjetër, mjetet juridike popullore mund të jenë kundërindikuar.

Infuzione dhe zierje

Infuzionet përgatiten duke pjekur lëndë të para bimore me ujë të nxehtë, dhe për të marrë një zierje, duhet të gatuani barëra medicinale për një kohë në nxehtësi të ulët. Tinkturat merren duke shtuar alkool në bimët medicinale. Mjetet më efektive të gatimit janë mjaft të thjeshta:

 1. Pritini imët 2 limona, vendoseni në një enë qelqi, shtoni 2000 ml ujë dhe 56 g mjaltë. Aplikoni me gojë në 40 – 50 ml të infuzionit që rezulton.
 2. Rekomandohet të shtoni 32 ml vodka në 450 g rizoma elecampane ose fidaneve të thata të saberit, hiqni përzierjen për 6 ditë në një vend të errët. Aplikoni me gojë 25 deri në 35 pika një herë në ditë.
 3. Rekomandohet të shtoni 15 ml ujë në 20-900 g lëvore të shelgut të copëtuar imët, gatuajeni për gjysmë ore në nxehtësi mesatare. Merrni oralisht 60 ml në ditë.
 4. Merrni 2 lugë të plota të bimëve të mëposhtme: lule prej pelushi, gjethe thupër, rrënjë majdanoz, leh shelg, rrënjë rrënjë. Shtoni 2000 ml ujë, vlim për rreth 5 deri në 10 minuta. Mjetet për përdorim të brendshëm në 80 – 100 ml në ditë.
 5. Kërkohet të shtoni 6 ml ujë në 250 g gjethe lingonberry, kuzhinier për të paktën 10 minuta. Merrni me gojë në 45 ml, mundësisht të paktën dy herë në ditë.

Para aplikimit të këtyre metodave alternative të trajtimit, kërkohet konsultim i detyrueshëm paraprak me mjekun që merr pjesë.

Fasha dhe ointments

Agjentët e jashtëm kanë një efekt terapeutik në sëmundjet e nyjes së legenit, pasi ato lokalisht ndikojnë në zonën e nyjës së sëmurë, duke eleminuar inflamacionin, ënjtjen dhe dhimbjen:

 1. Kompresa nga gjethet e lakrës ose rodhe. Shtë e nevojshme për të marrë disa gjethe, gatuaj ato me duart tuaja ose një majë rrotulluese për të bërë që lëngu i shëndetshëm të dalë në pah. Aplikoni gjethe në zonën e përbashkët për 30 minuta, vendosni një film dhe një peshqir të mprehtë në krye për një efekt termik. Shtë më mirë ta bëni këtë kompresë para gjumit.
 2. Një vaj i bazuar në fruta dëllinjë dhe gjethe të thata hithre. Thërrmoni lëndët e para medicinale, përzieni përzierjen që rezulton në përmasa të barabarta me 15 g yndyrë ose gjalpë të bërë në shtëpi. Fërkoni zonën e problemit 2 herë në ditë për 20 deri në 30 ditë. Vendosni vajin shërues në një filxhan qelqi dhe mbajeni në një vend të freskët.
 3. Ointment nga një përzierje e bimëve medicinale. Kërkohet të përzihen 40 g gjethe nenexhiku me të njëjtën sasi gjethe të eukaliptit të copëtuar imët dhe 45 ml lëng aloe. Aplikoni vajin që rezulton disa herë në ditë, duke fërkuar zonën e nyjës së sëmurë.
 4. Bluarja e rrënjëve të qetësisë Shtoni 45 ml alkool 700% në 40 g rrënjë, ruajeni për 12 ditë në një vend të ftohtë, duke mos harruar të shkundni. Tendosni përzierjen që rezulton. Mjeti duhet të aplikohet nga jashtë, duke fërkuar zonën e bashkimit të prekur 2 herë në ditë.
 5. Bluarje e gështenjës së kalit të tharë. Frutat duhet të priten në 2 pjesë, shtoni vodka ose alkool dhe fshihen në një vend të errët për 12 ditë. Shkundni tretësirën çdo ditë. Me tretësirën e fituar, fshij zonën e nyjës së sëmurë për disa muaj.

Pacienti, duke ndjerë periodikisht dhimbje në nyjen e hip, tashmë mund të fillojë trajtimin me mjete të jashtme popullore të gatimit në shtëpi së bashku me metodat e tjera:

 • terapia e ilaçeve;
 • fizioterapi;
 • Terapia e ushtrimeve.

Këto receta shëruese janë të mira për dhimbjen e nyjeve nëse përdoren për një kohë të gjatë.

Banja shëruese

Si tjetër mund ta trajtoni nyjën e hip? Një ilaç efektiv në mjekësinë popullore është miratimi i banjove medicinale. Ata mund të fillojnë trajtimin me simptomat e para të sëmundjeve të kyçeve:

 1. Shtë e nevojshme të shpërndahen 0,8 kg kripë deti të trashë. Këshillohet që të bëni një banjë për 10-20 minuta. Funksioni i kundërindikuar i tiroides (për shembull, hipertiroidizmi) konsiderohet një kundërindikacion.
 2. Rekomandohet të merrni 200 g kalamus, shtoni 2,7 litra ujë të ftohtë, pastaj gatuajeni për 10 minuta, sigurohuni që të tendosni.
 3. Për të përgatitur banjën, kërkohen 130 g ekstrakt halor të thatë dhe 1,8 kg kripë deti të trashë; treten plotësisht përbërësit në ujë. Shtë më mirë të kryeni procedurën gjatë natës.

Nëse merrni disa lloje të bimëve, efekti do të jetë i shumëanshëm, domethënë, banjë do të ketë një efekt të dobishëm jo vetëm në nyje, por edhe të ndihmojë në ruajtjen e gjendjes së lëkurës. Për ta bërë këtë, përzieni përbërësit e mëposhtëm në sasi të barabarta:

 • gjethe hithre;
 • sytha pishe;
 • gjethe kokrrizash;
 • trumzë.

Pasi të keni marrë 7 lugë gjelle të koleksionit, shtoni 1500 ml ujë, gatuajeni në ujë të valë për rreth 5 – 7 minuta.

Per referim! Duhet të kihet parasysh që temperatura e ujit duhet të jetë brenda 380C në mënyrë që të shmangen efektet negative në zemër dhe enët e gjakut.

Recetat e mjekësisë tradicionale rekomandohen për përdorim në trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve të nyjeve të hip. Rezultati do të jetë një ulje në ngërç, ënjtje dhe inflamacion të nyjës së hip dhe dhimbje në këtë zonë.

Ne do të jemi shumë mirënjohës nëse e vlerësoni dhe e ndani në rrjetet sociale

Trajtimi i dhimbjes së hipit me mjete juridike popullore

Riparimi i hip

Kur kemi ngelur vetëm me dhimbjet në rritje në zonën e nyjeve kockore të legenit, dhe ne nuk dimë se si ta trajtojmë nyjën e hip me mjetet juridike popullore, mbi të gjitha në këtë moment ne duam të gjejmë mënyra efektive për të përmirësuar gjendjen tonë. Dhe kjo gjendje shpesh ndodh jo vetëm në moshën dyzet vjeç, por kur një person është nervoz ose ka marrë një sasi mjaft të madhe të aktivitetit fizik.
Dhimbja që rezulton në nyjen e hip në trajtimin e mjeteve juridike popullore mund të eliminohet me ndihmën e përbërësve më të thjeshtë.
Për të zgjidhur problemin, do t'ju duhet të merrni një kurs për disa receta për mjete juridike popullore për dhimbje në hip. Sigurisht, është mirë nëse përdorimi i jashtëm i substancave plotësohet nga përdorimi i brendshëm i mjeteve juridike popullore për trajtimin e nyjës së hip. Mund të jetë një kompleks me farmaceutikë të përshkruar.
Ulja e vëllimit të rritur të indeve të buta do të zvogëlojë dhimbjen, kjo është gjëja e parë që duhet të bëni, dhe më pas fillon faza tjetër, si të kurohet nyja e hipit me mjetet juridike popullore. Dhe në të dy rastet, substancat e aplikuara me origjinë bimore do të funksionojnë nëse aplikohen si duhet. Për ta bërë këtë, ju mund të shtoni alkool në to, dhe në disa raste ato madje mund të nxehen kur ekziston një kurs i gjatë i patologjisë dhe është e pakëndshme të ngrini ose hiqni gjymtyrët.

Lexo artikullin:  Ushtrimi i osteokondrozës

Llojet e dhimbjes
• Për të përcaktuar se si të trajtoni dhimbjet e nyjeve të hipit me mjete juridike popullore, është e nevojshme të bëni dallimin midis dhimbjes së mprehtë, të mprehtë nga tërheqja dhe e pakëndshme. Në opsionin e parë, ju mund të hiqni manifestimin akut, por ajo që qëndron prapa kësaj është e panjohur. Në rast të dhimbjes akute të patolerueshme, nuk duhet të vetë-mjekohet.
• Dhe me tërheqje, dhemb dhimbje në kofshë, trajtimi me mjete juridike popullore, përkundrazi, do të zvogëlojë manifestimin e tij dhe do të zvogëlojë procesin e pakëndshëm të ndryshimit brenda nyjes së kockave, çfarëdo qoftë shkaku. Për ta bërë këtë, ia vlen të bëni tinktura, zierje, ointments në shtëpi dhe të merrni banja terapeutike për sëmundjet e nyjës së hip për trajtim, në trajtimin e mjeteve juridike popullore është arritur një ulje pothuajse e menjëhershme e parehati.

Përbërjet speciale insistonin në alkool

• Kalanchoe. Gjethet e këmbëngulura të bimës (të reja, të vogla) në vodka në një shumë prej një deri në një për një periudhë të një jave në një vend të errët. Tretësirë ​​fërkohej në këmbë për një javë. Dhimbja do të ulet dhe inflamacioni do të kalojë pas 2-3 herë aplikimit. Kjo është një nga mënyrat për të trajtuar nyjet e hip me mjete juridike popullore.

• Buds pishe. Për përdorim, përgatitet një përbërje e veçantë, e cila bëhet shurup, falë sheqerit në mënyrën e zakonshme. Duke u zhvendosur në shtresa, sheqeri me veshkat lihet për një javë në një vend të mbrojtur nga dielli, me kushtin që të jetë mjaft i ngrohtë. Pas 7 ditësh, sythat e pishave do të fillojnë të sekretojnë lëng, i cili përdoret në trajtimin e nyjës së hip, një ilaç popullor do të ndihmojë në lehtësimin e sulmeve të dhimbjes në gjymtyrë.
• Piper për të përmirësuar rrjedhën e gjakut lokal, duke krijuar kështu kushte për transportimin e lëndëve ushqyese në zonën e nyjës së kockave, në trajtimin e nyjeve të hip me mjete juridike popullore, ju duhet të merrni 7-8 pod me spec të nxehtë (të djegur) dhe kombinohen me vajguri dhe vaj (perime) secilën gotë. Përzierja injektohet për 10 ditë. Pasi të jetë gati për përdorim. Bluarja kryhet nga një javë në dhjetë ditë dhe është e përshtatshme për pezullimin e sëmundjes së nyjeve të hip me mjete juridike popullore (me efekt të zgjeruar).

Aplikimi i komponimeve duke përdorur fërkimin

• Rrënja e kryesit. Fërkimi i zonës së kompleksit të përgatitur paraprakisht me vaj, efektiviteti i ilaçit popullor për dhimbje në nyjen e hip do të jetë i dukshëm në mëngjes. Pas zierjes së yndyrës së derrit (300g) dhe pjesën rrënjësore të pabesisë (200g) për rreth 4 minuta, vaji është tharë. Fërkimi i zonës së problemit në hip, vaji i vajit përdoret për një javë para gjumit. Një substancë kremoze me një sëmundje të nyjës së hip në trajtimin e mjeteve juridike popullore do të lehtësojë shqetësimin. Ruhet për një kohë të gjatë në frigorifer, pa humbur vetitë e tij.
• Të verdhë veze me terpentinë. Përfshirë në përbërjen e 1 verdhë veze, terpentinë (1 lugë), uthull molle (1 lugë gjelle) janë të përgatitur për të marrë një vaj në një formë më të lëngshme sesa forma e zakonshme e ointments. Përbërësit e kamxhikut me një mikser aplikohen menjëherë në kofshë. Efekti do të vijë nëse ato fërkohen në nyjen e hip, trajtimi me mjete popullore me një përbërje të tillë do të fillojë proceset metabolike në një vend të lënduar, i cili është aq i nevojshëm në zonën e patologjisë.

Banja shëruese

• Degët e bredhit. Degët e freskëta, të mbushura me ujë të valë, hëngrën për gjysmë ore, në mënyrë që të ishin gati për përdorim. Pasi të keni zhytur gjymtyrën për gjysmë ore në një lëng në një temperaturë prej 38 ° C, do të jetë e mundur të heqni qafe dhimbjen në nyjen e hip përmes trajtimit me një ilaç popullor, i cili përmban etere. Pas zhytjes, mbështilleni këmbën me një shall të leshtë për një orë. Ju mund ta bëni procedurën për një javë, dhe nëse është e nevojshme një herë. Kursi përsëritet me artrit reumatoid, pasi kjo është një sëmundje që përkeqësohet gjatë periudhës së ftohtë.
• Zierje të hithrave. Gjethet e thata dhe të freskëta të hithrës së gjelbër derdhen me ujë. Vendoseni në zjarr dhe vlim për 30 minuta. Supë është gati për banjë. Lëngu që rezulton duhet të jetë jo vetëm i përqendruar, por edhe për efektivitetin e mjeteve juridike popullore për trajtimin e nyjeve të hip në sasi të mëdha, në mënyrë që supë e derdhur në banjë të ketë efektin e nevojshëm anti-inflamator. Ju mund të shpëtoni nga dhimbjet në nyjen e hip me një ilaç popullor nëse merrni një lëng nga 4 kg gjethe hithre të freskëta, të përmbytura me ujë. Gjethet vendosen në një kovë me dhjetë litra smalt. Vetëm në sasi të tilla do të jetë e mundur të arrihet efekti i zvogëlimit të inflamacionit.

Pasi të keni mësuar recetat e disa kompozimeve, si ta trajtoni artritin e nyjës së hip me mjete juridike popullore, arritja e një uljeje të qëndrueshme të dhimbjes mund të jetë shumë më e lehtë. Dhe më e rëndësishmja, rritja e rrjedhës së gjakut në indet afër nyjes në rast të sëmundjes së nyjeve të hip dhe trajtimi me mjete popullore aktivizon proceset e dorëzimit të elementeve të nevojshme për të rivendosur shtresën sipërfaqësore midis kockave. Pa këtë, çdo proces brenda nyjes, qoftë artriti apo artrozë, do të çojë në pasoja më të këqija.
Duke rivendosur lëvizjen e gjymtyrëve duke trajtuar mjete juridike popullore për sëmundjet e nyjës së hip, mund të filloni me ushtrime të lehta, pa të cilat gjithashtu nuk është e mundur dërgimi i ushqyesve.

Si për të trajtuar coxarthrosis e mjeteve juridike popullore të hip?

Mjekësia alternative, në të cilën coxarthrosis e nyjës së hip trajtohet me mjete popullore, premton të shpëtojë pacientin nga simptomat e pakëndshme dhe të ndalojë përparimin e patologjisë. Por mos harroni se terapia në shtëpi mund të kryhet vetëm me marrëveshje të të gjitha pikave me mjekun. Nuk është e sigurt të përdorësh trajtim alternative si bazë, sepse kjo mund të provokojë pasoja negative.

Përfitimet e recetave shtëpiake

Artriti deformues i nyjës së hip është një sëmundje degjenerative-distrofike në të cilën strukturat e kyçeve shkatërrohen për shkak të çrregullimeve metabolike në trup. Në fillim, simptomat e patologjisë nuk shprehen, por ndërsa përparojnë, në fazat 2-3, personi fillon të shqetësohet nga shenjat karakteristike që nuk mund të injorohen. Trajtimi me mjete juridike popullore nuk do të ndihmojë plotësisht të heqni qafe Coxarthrosis, por do të jetë e mundur të ndaloni shkatërrimin dhe të lehtësoni shenjat. Recetat e zgjedhura siç duhet dhe përdorimi i tyre i përditshëm ndihmon në rivendosjen e kërcit dhe përmirësimin e qarkullimit të gjakut në nyje. Si bazë, rekomandohet të përdorni banjot terapeutike, fasha, tinkturat dhe zierjet për fërkim, ointments.

Nuk ekziston një diagnozë e tillë si "bashkëkartroza e nyjës së gjurit". Coxarthrosis është një lezion i vetëm i nyjës së hip. Por nëse sëmundja nuk mjekohet në kohën e duhur, nyjet e gjunjëve preken, çrregullimet degjenerative-distrofike gjithashtu fillojnë të përparojnë në to.

Receta efektive për shtëpi

Si ta kurojmë problemin duke aplikuar banjot?

Me coxarthrosis të nyjës së hip në shtëpi, ju mund të kryeni procedurat e ujit që lehtësojnë inflamacionin, eliminoni ngërçet e muskujve dhe tensionin, dhe kontribuoni në rigjenerimin e indeve të dëmtuara. Infuzione të forta të bazuara në barëra medicinale mund të shtohen në banjë. Receta është si më poshtë:

 1. Kombinoni në përmasa të barabarta kamomili, yarrow, plantain dhe wort e Shën Gjonit.
 2. Ndani dhe bini në gjumë në një termos 6 tbsp. l përzierje bimore, derdh gjithçka me ujë të valë në një sasi prej 1,5 litra.
 3. Lëreni të krijojë për 3-5 orë, derdhni tërë infuzionin në ujë të ngrohtë për banjë.
 4. Procedura kryhet 25-30 minuta.

Larje e dobishme në një banjë me kripë. Për gatimin, keni nevojë për kripë deti pa aditivë dhe aromat. Tjetra, procesi përgatitor kryhet në sekuencën vijuese:

 1. Për të mbushur një vaskë me ujë.
 2. Shtoni atje 4-6 grushta kripë.
 3. Merrni procedurat me kripë uji për 20-25 minuta.

Ju mund të trajtoni coxarthrosis duke marrë banjot terpentinë:

 1. Përgatitni ujë për banjë, shtoni 1,5 lugë në të. terpentinë dhe 2-3 lugë gjelle. l dashuri
 2. Përziejini gjithçka, noti rekomandohet të paktën 15-20 minuta.

fasha

Trajtimi i artrozës së nyjës së hip të shkallës 1-2 është efektiv nëse vendosni rregullisht një kompresë në zonën e prekur, për të cilën mund të përdorni bimë të zgjedhura fllad, infuzione me barishte. Receta të tilla janë efektive:

 • Locione me gjethe lakre. Lani fletën, pure në mënyrë që lëngu të dalë. Pastaj ngroheni mbi avull dhe aplikoni një shtresë të hollë mjalti. Aplikoni në hip të prekur për tërë natën, duke u fiksuar në mënyrë të sigurt me një fashë.
 • Kompresoni me jod. Në përmasa të barabarta, kombinoni dhe përzieni biliare, jod, mjaltë dhe glicerinë. Imprengoni pëlhurën natyrale me produktin e përfunduar, rregulloni dhe vishni gjatë ditës. Kur do të jetë e nevojshme të zëvendësoni fashën, lëkura duhet të lahet me sapun dhe ujë.
 • Infuzion bimor. Përziejini kamomilin, gjethe dredhëzën dhe vatrën e Shën Gjonit në një raport 1: 1: 1. Ndani 2 tbsp. l dhe derdhni ujë të valë, lëreni të krijojë për 20-30 minuta. Pas njomjes me infuzionin e përfunduar, indet natyrore dhe bashkëngjitni nyjen e sëmurë. Vishni derisa kompresa të jetë e thatë, atëherë bashkëngjitni një të re.
Lexo artikullin:  Kirurgjia e përbashkët e shpatullave

Për përgatitjen e ilaçit, vetëm një produkt natyral është i përshtatshëm.

Locione të provuara mirë me mamatë. Për gatimin, ju duhen 100 g përbërës kryesor dhe 50-75 gr mjaltë. Përziejini mirë, aplikoni në një vend të lënduar, mbështilleni me film të kapur dhe lëreni deri në mëngjes. Për të ndjerë rezultatin, hiqni qafe dhimbjen dhe përshpejtoni shërimin, është e rëndësishme që rregullisht të përdorni këtë mjet.

Tinkturat dhe zierjet

Për të eleminuar simptomat e dhimbjes dhe për të përmirësuar ushqimin e nyjeve të prekur të femurit, rekomandohet të përdorni metodat e mëposhtme të përgatitjes së tretësirave të alkoolit:

 • Bazuar në saber. Ju do të keni nevojë për rrënjët e bimës në një shumë prej 2,5 lugë gjelle. l Ata janë grimcuar, pastaj derdhni 0,5 l vodka. Saberi duhet të injektohet për 2-3 javë. Kur infuzioni është gati ai filtrohet, atëherë merrni çdo ditë 1 litër 3 herë në ditë.
 • Me leh plepin. Grind përbërësin dhe veçojmë 2 tbsp. patate të skuqura që duhet të derdhin 2 gota alkool. Këmbëngulni 1,5-2 javë. Kur ilaçi të jetë gati, fërkoni nyjen e hip të sëmurë me të.

Metodat alternative të trajtimit të coxarthrosis përfshijnë përdorimin e zierjeve medicinale brenda, për shembull, me selino. Mund ta gatuani në këtë mënyrë:

 1. Pritini në copa të vogla 250 g rrënjë selino, 10-15 karafil hudhër dhe 3 limonë me lëvozhgë.
 2. Vendosni gjithçka në një tigan, derdhni ujë të valë dhe ziejini në sobë për 7-10 minuta.
 3. Ftoheni dhe merrni ¼ filxhan çdo mëngjes para vaktit.

Dhe gjithashtu mund të përgatisni një zierje të zierjes:

 1. Lulja e Linden derdh 250 ml ujë të valë, vendoseni në një banjë me ujë, vlim për 2-3 minuta.
 2. Lejoni të ftohet, pastaj tendosni dhe pini gjysmë gote 3 herë në ditë para ngrënies.

Ointments rigjeneruese dhe ngrohëse

Këto fonde, të cilat kanë një efekt ngrohjeje dhe nxitës, do të ndihmojnë në normalizimin e qarkullimit të gjakut në një nyje të lënduar, për shkak të së cilës simptomat e pakëndshme do të zhduken dhe inflamacioni do të ndalojë përparimin. Vajra të tilla e kanë provuar veten mirë:

 • Bazuar në dhjamin e dhisë dhe mustardën. Yndyrë në sasinë e 2 lugë gjelle. Unë kam nevojë për të zbutur, është e përshtatshme për të bërë në një banjë me ujë. Kur masa të bëhet plastike, shtoni 1 lugë të madhe mustardë dhe të bardhë veze. Kombinoni gjithçka, lejoni që të ftohet në një konsistencë kremoze. Aplikoni në nyjen e hip, rregulloni me një fashë dhe lini një ditë.
 • Me yndyrë derri. Simptomat e coxarthrosis zvogëlohen nëse përdoret një vaj i tillë i pjekur. Për përgatitjen e saj, merret një copë yndyrë, e shtrembëruar në një mulli mishi, pas së cilës 10 karafil të hudhrës të grirë dhe 2 tbsp. Shtohen atje. i copëtoj gjethet e freskëta të gjethe delli. Përziejini gjithçka mirë, pastaj shpërndani atë në zonën e prekur, duke e mbuluar atë me film të ngjitur dhe leckë të leshtë. Ointment duhet të përdoret çdo ditë.

Mjete të tjera juridike popullore për trajtimin e coxarthrosis të nyjës së hip

Sistemi i mjekësisë tradicionale Ayurvedic orientale do të ndihmojë në shërimin e koksartrozës, për të fituar ekuilibrin fizik dhe shpirtëror. Falë aplikimit të kësaj praktike, është e mundur të rivendosni proceset metabolike, të shpëtoni nga inflamacioni dhe të ndihmoni trupin të drejtojë forcat e tij mbrojtëse drejt shërimit. Por para se të përdorni këtë praktikë, duhet të konsultoheni me një mjek, sepse përdorimi i tij i pahijshëm mund të provokojë komplikime.

Tërheqja në koxarthrosis ka një efekt pozitiv. Falë procedurës, ngarkesa në nyje dhe kërc është zvogëluar. Tërheqja kryhet duke përdorur një aparat të veçantë, procedura rekomandohet të kryhet të paktën 10 herë. Masazhi manual do të ndihmojë në normalizimin e qarkullimit të gjakut, përmirësimin e ushqimit të zonave të prekura, përshpejtimin e rigjenerimit të indeve.

Dhimbjet e kyçeve në dhemb – anestezohet receta popullore, shërohet

Për shumë njerëz, dhimbja në nyjen e hip është një gjë e njohur. Kjo është kryesisht për shkak të konsumit, dhe sipas statistikave, më së shpeshti simptomat e sëmundjes shfaqen te njerëzit mbi 40 vjeç, pavarësisht nëse bëhet fjalë për një burrë apo grua. Zakonisht gjithçka fillon me dhimbje, gjë që e bën të vështirë hapjen në këmbë.

Por ka edhe shkaqe të tjera të dhimbjes në nyje. Në terminologjinë mjekësore, këto janë tendonjit dhe bursit, dhe këto janë vetëm dy prej tyre. Për ta bërë më të qartë, tendoniti është inflamacion i tendinave që rrethojnë kofshën, dhe bursiti është inflamacion i qeseve periartikulare (bursa) që janë të mbushura me lëng.

Për të identifikuar shkakun rrënjësor të sëmundjes, konsultimi i mjekut është i nevojshëm, dhe më pas do të jetë e mundur të zgjidhni një kompleks trajtimi, i cili mund të përfshijë shtesa bimore, të cilat kanë pothuajse të njëjtin efekt si ilaçet.

Si të trajtojmë një nyjë të hip me barëra dhe mjete juridike popullore?

Ka shumë barishte dhe mjete juridike popullore që kanë një efekt terapeutik në nyjen e hip. Për shembull, Boswellia dhe rozmarina. Këto barishte kanë një përmbajtje të lartë të substancave anti-inflamatore. Recetat mjekësore bazuar në to mund të përgatiten në shtëpi. Si rregull, ata nuk kërkojnë shumë kohë dhe nuk heq një pjesë të madhe të buxhetit të familjes.

Besohet se ilaçi më i efektshëm popullor në trajtimin e dhimbjes së hip është Angelica, e cila vepron jo vetëm si një substancë anti-inflamatore, por edhe një anestezik. Mjalti, sipas shëruesve popullorë, është një ilaç universal për trajtimin e shumë sëmundjeve, përfshirë edhe nyjen e hip.

Mjalti me limon

 1. Ju do të keni nevojë për 3 limonë të mesëm, të cilat, së bashku me lëvozhgën, prerë në kube, vendosni në një kavanoz prej 3 litrash, në krye mbushni me ujë të valë.
 2. Kur të ftohet, shtoni 3 lugë gjelle. l mjalte dhe perziej.
 3. Në trajtimin e nyjës së hip, merrni 1-2 lugë gjelle. ditë për një muaj të tërë.
 4. Përbërja medicinale, e cila përfshin limon, këshillohet të merret me kujdes, veçanërisht kush ka ulçerë në stomak ose ulçerë duodenale.

Ne përgatisim zierje barishtore

1. Supë përgatitet nga 5 përbërës: rrënjët e rodheve dhe majdanozit, gjethet e thuprës, lulet e lisit dhe lehja e shelgut (të gjitha në aksione të barabarta, 1 tbsp.) Derdhen me 1 litër ujë. Silleni në një çiban, mbajeni në zjarr të ulët për 5 minuta të tjera dhe ftohuni për 20 minuta. Merrni një zierje në një formë të ngrohtë në gjysmë gotë para ngrënies. Mund të pini jo më shumë se 2 litra në ditë.

2. Infuzion i saberit në artrozë dhe koksartrozë. Gjysmë litër vodka të mirë dhe 60 gr. Cinquefoil, derdhur në një kavanoz, mbështjellë me kapak dhe ruhet për një muaj në një vend të errët. Mos harroni se infuzioni duhet të tronditet në mënyrë periodike.

Pasi të filtroni nëpër disa shtresa garzë, pini 30 pika para ngrënies. I njëjti infuzion mund të përdoret për të fërkuar një vend të lënduar me artroza të nyjes së gjurit.

Ata nuk këshillohen të marrin saber dhe ata që kanë presion të ulët të gjakut ose kanë bradycardia.

3. Tinkturë e jargavanit. Lloji 50 gr. gjethet e jargavanit derdhin gjysmë litër vodka. KS dhe insistoni 10 ditë, duke u tundur çdo ditë. Merrni si dhe 30 pika pikat e para të vaktit.

4. Mbledhja. Manaferrat e dëllinjës dhe arta e artë (1 pjesë), hithra, sherebelja, lëpusha, rrënjë rrënjë dhe lule plakore (2 pjesë), tërfili, rrënjë luleradhiqe, nenexhik (3 pjesë), rrënjë majdanoz dhe kopër (4 pjesë), lule vjollce dhe derdh thupër pemë (5 pjesë) dhe leh shelg – 8 pjesë. Grind rrënjët, frutat dhe lëvoren, përzierni gjithçka mirë, merrni 2 lugë gjelle. l përbërjen që rezulton, derdhni gjysmë litër ujë të valë, mbuloni fort dhe insistoni deri në mëngjes. Filtri (torta mund të përdoret si fasha në njolla të lënduara), merrni gjysmë gote pas një vakt. Disa pinë në vend të çajit, por më pas mund të pini jo më shumë se 2 litra në ditë.

5. Selino, limon, hudhër. Do të duhen një çerek kilogrami rrënjë selino, 3 limonë të mesëm dhe 125 gr. hudhër.

Vendosni gjithçka në një kavanoz me 3 litra dhe mbushni në majë me ujë të valë, mbështilleni dhe lëreni deri në mëngjes. Merrni tretësirën e përgatitur në mënyrë rigoroze në 70 g gjysmë ore para ngrënies.

Zakonisht 3 kanaçe janë të dehur për kurs. Përsëri, përbërja përfshin hudhër dhe limon, kështu që ju duhet ta merrni këtë përbërje me kujdes ekstrem, por është më mirë të konsultoheni me një specialist.

Lidhja e hip është një nga strukturat më të mëdha në trupin e njeriut. Sensdo ndjesi e pakëndshme në zonën e saj duhet të ju alarmojë, sepse edhe një dhimbje e lehtë tregon që diçka e keqe po ndodh në nyje. Në këtë rast, është e nevojshme të konsultoheni me një specialist (traumatolog ortopedik) për të përjashtuar proceset inflamatore ose ndryshimet degjenerative.

Në mjekësinë popullore, ka shumë mjete që lehtësojnë dhimbjen në nyjen e hip, dhe ato gjithashtu kontribuojnë në aktivizimin e rigjenerimit të kërcit dhe indeve të eshtrave. Infuzionet e bimëve mund të përdoren brenda dhe si kompresa për artritin, ointments në bazë natyrore gjithashtu do të përmirësojnë mirëqenien tuaj.

Pomë fërkimi

Do t'ju duhet një hap i bardhë, një emër tjetër për bryonia është i bardhë. Kjo bimë është përdorur prej kohësh si qetësues, anti-inflamator, antipiretik. Më shpesh përdoret në Kaukaz sepse nganjëherë quhet "xhensen Kaukazian". Për të përgatitur vajin, merrni 300 gr. yndyrë derri dhe 200 gr. rrënjët, ziejini për 5 minuta, ftohuni dhe ruajeni në frigorifer. Fërkoni njolla të lënduara gjatë natës, për të rritur efektin, nyjet e lënduar mbështillen me leckë të leshtë.

Pavarësisht nga dëmtimi i sitit, me dhimbje të ndryshme në nyje, duhet të përfshini peshkun yndyror, vajin vegjetal në dietën tuaj dhe të pini të paktën 2 litra ujë në ditë. Lëngjet nga grejpfrut, ananas dhe portokall do të jenë shumë të dobishme. Shtë e nevojshme të përpiqeni të konsumoni më shumë produkte të qumështit të fermentuar, veçanërisht gjizën.

Dhe një tjetër, mjetet juridike popullore në trajtimin e nyjës së hip nuk janë një ilaç. Bimët, si ilaçet, mund të kurohen dhe mund të bëjnë dëm. Prandaj, qasja është thjesht individuale, dhe vetëm një mjek mund të përshkruajë terapinë e saktë. Ji i shendetdhem!

ExpertNews Shqipëri