Trajtimi i drogës i një hernie të shpinës së qafës së mitrës

 • Zbutni dhimbjet në 1-2 seanca
 • Trajtimi i hernisë së qafës së mitrës pa pilula dhe efekte anësore
 • Konsultimi fillestar me një mjek FALAS

1. Dhimbje koke – ne trajtojmë qafën.

Lëvizshmëria e lartë, ose lëvizja e rruazave të qafës së mitrës, çon në zhvendosje të shpeshta të tyre. Në rastet kur lëvizshmëria e shpinës së qafës së mitrës është e kufizuar nga spazma e muskujve, kjo shkakton ngjeshje të brendshme dhe kompresim të disqeve. Kjo zakonisht manifestohet nga dhimbje koke.

Marrja e analgjezikëve në këtë rast është e kotë. Tabletat nuk e rregullojnë problemin. Dhe konsiston në shtrydhjen e arteries së gjakut, e cila kalon pranë zverkut të qafës së mitrës. Një hernie shkakton një refleks të dhimbjes. Muskujt, tashmë të tensionuar, vijnë në një gjendje spazmi. Spazma e muskujve shtrëngon arteriet dhe parandalon hyrjen e gjakut në tru, dhe truri i përgjigjet me një dhimbje koke.

2. Si të korrigjoni një hernie të qafës së mitrës? Në asnjë mënyrë!

Mendimi i parë që shfaqet me dhimbje në qafë është të kontaktoni një chiropractor. Dhe kjo ka logjikën e vet. Në të vërtetë, shpesh shkaku i dhimbjes është zhvendosja e rruazave të qafës së mitrës për shkak të lëvizshmërisë së tyre të lartë. Por edhe në këtë rast, terapia manuale mund të jetë e rrezikshme, për të mos përmendur herninë ndërvertebrale. Nuk mund të vendoset në asnjë rast. Në thelb kjo nuk është e mundur dhe gjithashtu krijon një rrezik të komplikimeve.

Vetëm një pacient shumë i pakujdesshëm mund të lërë pas dore një ekzaminim të tillë si MRI nëse dyshoni për një hernie ndërvertebrale të qafës së mitrës. Një terapi manuale mund të bëhet pa ekzaminim vetëm nga një mjek i papërgjegjshëm (nëse është mjek me arsim të lartë fare).

3. Një hernie e diskut të qafës së mitrës është një rast i veçantë!

Karakteristika kryesore e një hernie në qafë është se edhe një zgjatje e lehtë e diskut mund të çojë në pasoja të rënda. Për shkak të ngushtimit të kanalit kurrizor në këtë vend, çdo presion mbi palcën kurrizore bën që ajo të kontraktohet në mënyrë të konsiderueshme. Në gjuhën mjekësore, kjo quhet stenozë. Kjo shpjegon natyrën akute të simptomave në herninë ndërvertebrale të shpinës së qafës së mitrës.

 • Klinika Tibet – Baza Klinike e Universitetit të Parë Shtetëror Mjekësor në Moskë të emëruar nga IM Sechenov i Ministrisë së Shëndetësisë së Rusisë (Universiteti Sechenov)
 • Klinika Tibet është laureate e tmimit prestigjioz Evropian Aurora Health & Beauty, fitues në nominimin "Klinika më e mirë e mjekësisë orientale"

Trajtimi i një hernie të shpinës së qafës së mitrës

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Faza e parë (punë me dhimbje, mpirje dhe simptoma të tjera, diagnoza)

Akupunktura ndihmon në lehtësimin e simptomave akute. Akupresura mund të përdoret gjithashtu (teknika të buta). Terapia manuale pa një ekzaminim paraprak përjashtohet. Ndoshta përdorimi i ilaçeve homeopatike, por vetëm si një metodë ndihmëse (farmakopunkturë).

Bllokadat anestetizuese në klinikën tonë, si rregull, nuk zbatohen. Akupunktura nuk funksionon më keq dhe zakonisht eliminon dhimbjen në vetëm një ose më shumë seanca. Përveç lehtësimit të dhimbjes dhe spazmës së muskujve, seancat e akupunkturës krijojnë kushte për trajtimin pasues të suksesshëm. Heqja e simptomave dhe eliminimi i shkaqeve të tyre në Tibet nuk është dy trajtime të ndryshme, por një proces i vetëm.

Nëse dyshohet një hernie ndërvertebrale, menjëherë bëhet një ekzaminim. Mund të jetë vetëm rezonancë magnetike (MRI). Asnjë metodë tjetër ekzaminimi nuk jep informacion mjaft të plotë diagnostikues. Sipas pamjeve të MRI, mjeku mund të përcaktojë me saktësi vendndodhjen, drejtimin dhe sasinë e prolapsit, stenozën kurrizore, gjendjen e ligamenteve, rrënjët nervore dhe nervat kurrizorë dalës.

Nga metodat lindore të ekzaminimit, mjeku ushtron presion në pikat afër shtyllës kurrizore dhe në qafë. Kjo metodë ndihmon për të identifikuar ngushtësinë e dhimbshme të muskujve, ngërçet. Tjetra, mjeku shqyrton forcën e muskujve të gishtërinjve të pacientit, reflekset (neurologjike, tendin). Kjo i jep atij informacion shtesë për aftësinë përcjellëse të nervave.

Rast nga praktika Një grua 48-vjeçare që kishte vuajtur nga dhimbje koke për një kohë të gjatë iu drejtua klinikës Tibet për ndihmë. Një skanim MRI tregoi një hernie prej 4 mm në segmentin C4-C5. Gjatë një ekzaminimi të jashtëm, mjeku gjeti tension të fortë të muskujve në shpinë të qafës së mitrës.
Kursi i parë i trajtimit përfshinte 10 seanca komplekse, përfshirë akupunkturën, akupresurën, terapinë manuale, moxoterapinë dhe hirudoterapinë. Si rezultat i masave terapeutike, dhimbjet e kokës u zhdukën plotësisht, u stabilizua presioni, shqetësimet vizuale, mpirja në gishta shkuan, memorja u përmirësua. Imazhi i kontrollit tregoi një rritje në lartësinë e boshllëqeve në shpinë të qafës së mitrës dhe një rënie në madhësinë e prolapsit në 3 mm. Pas 6 muajsh, u krye një kurs i dytë i trajtimit, pas së cilës madhësia e hernies ra në 2 mm. Simptomat nuk përsërisin më.

 • Në klinikën "Tibet" – është mbajtur një konsultë fillestare FALAS, në të cilën mjeku do të diagnostikojë dhe raportojë një plan për trajtimin e një hernie të shpinës së qafës së mitrës në rastin tuaj!

Bëni një takim

Faza e 2-të (puna me shkakun e hernisë, eleminimi i besueshëm i simptomave)

Pasi të përcaktojë vendndodhjen dhe madhësinë e hernisë, mjeku vazhdon për trajtim. Një nga metodat kryesore që ai përdor është akupunktura. Gjilpërat e hollë futen në pika të ndryshme sipas një skeme individuale. Numri i gjilpërave mund të ndryshojë nga 6-10 në 20. Efekti kryesor i kësaj procedure është të lehtësojë tensionin dhe të lehtësojë dhimbjet. Një seancë akupunkture është zakonisht nga 20 minuta në 40 minuta.

Para vendosjes së gjilpërave, mjeku zakonisht zhvillon një seancë akupresure. Objektivat kryesore të kësaj metode janë zvogëlimi dhe heqja e ngarkesës kompresive në qafë.

Në kompleks, akupunktura dhe akupresura eliminojnë faktorin kryesor në zhvillimin e sëmundjes. Gjaku fillon të rrjedhë në disqe, gjë që sjell kolagjenin. Kjo është substanca kryesore për azhurnimin e disqeve. Kolagjeni sintetizohet në trup. Mëlçia merr pjesë aktive në këtë proces, prandaj akupunktura me një hernie përfshin ekspozimin në pikat bioaktive të trupit. Kjo është e nevojshme për të sjellë proceset metabolike në normalitet. Ilaçet bimore tibetike të përshkruara për herninë ndërvertebrore shërbejnë për të njëjtin qëllim.

Terapia manuale e qafës përdoret vetëm në formën e metodave të buta të tërheqjes. Kjo metodë përdoret për të krijuar vëllimin e nevojshëm për rikuperimin e diskut. Me një hernie, lartësia e boshllëqeve midis vertebrave zvogëlohet në minimum. Nëse nuk zmadhohet, disku intervertebral nuk mund të shërohet, dhe zgjatja e tij nuk mund të ulet. Metodat harduerike për hernie nuk mund të përdoren. Të gjitha manipulimet kryhen vetëm me dorë, shumë butësisht dhe vetëm pas një seance masazhi.
Tjetra, mjeku përdor metoda ndihmëse. Këto përfshijnë ngrohjen në vend, ose trajtimin me moxas. Kjo metodë aktivizon mirë metabolizmin lokal dhe proceset e rikuperimit. Objektivi kryesor i riparimit të hernies është rinovimi i diskut. Moxoterapia me puro prej pelushi ose kone të butë ndihmon për të arritur përparim vendimtar në këtë drejtim.

Lexo artikullin:  Coxarthrosis 4 gradë

Në rast të ngecjes së konsiderueshme të gjakut dhe sindromës së rëndë të arteries cervikale, mjeku mund të trajtojë me hirudoterapi. Një nga manifestimet më të habitshme të këtij sindromi është presioni i rritur ose i paqëndrueshëm. Vendosja e shushunjeve ndihmon në eliminimin e tij, stabilizimin e presionit. Ky trajtim përmirëson furnizimin me gjak të trurit dhe lehtëson dhimbjet e kokës.
Terapia me vakum magnetik është një metodë e kombinuar e trajtimit me vakum dhe akupunkturë. Me hernie të qafës së mitrës, ajo luan një rol mbështetës dhe rrit efektin e përgjithshëm të seancave të trajtimit.

Do seancë trajtimi mund të përfshijë 3 deri në 6 trajtime dhe zakonisht zgjat 1,5 orë. Kursi i trajtimit të hernisë është nga 10 deri në 15 seanca komplekse. Pas kësaj, merret një imazh kontrolli i MRI dhe vërehet një ndërprerje në trajtim. Pas 6 muajsh, mund të kryhet një kurs i dytë i trajtimit.

 • Trajtimi i një hernie të shpinës së qafës së mitrës në klinikën Tibet kryhet nga më shumë se 30 mjekë me arsim të lartë mjekësor, të cilët flasin rrjedhshëm në metodat e mjekësisë orientale.
  Specialistët tanë.

Rezultatet e trajtimit të një hernieje të shpinës së qafës së mitrës

Pas një kursi trajtimi, simptomat e një hernie të qafës së mitrës ulen ose zhduken ndjeshëm. Madhësia e hernies zvogëlohet, siç dëshmohet nga një skanim MRI. Në shumë raste, nuk ka nevojë për trajtim kirurgjikal. Avantazhi kryesor i metodave gjithëpërfshirëse tibetase është kohëzgjatja afatgjatë e ndryshimeve pozitive.

Nëse ndiqen rekomandimet mjekësore, problemi i hernies bëhet shumë më pak i rëndësishëm ose humbet plotësisht rëndësinë. Do te thote:

 • duke hequr qafe të gjithë kompleksin e simptomave,
 • rivendosja e performancës mendore dhe fizike,
 • duke mbajtur një cilësi të lartë të jetës,
 • minimizuar rrezikun e komplikimeve.

Rast nga praktika ”> Një 54-vjeçar erdhi në Tibet me ankesa për dobësi dhe ulje të ndjeshmërisë së gishtërinjve. Për nga natyra e simptomave shoqëruese (marramendje, ngritje të presionit, tringëllimë në veshët), mjeku dyshoi për praninë e një hernie të qafës së mitrës. Një skanim MRI konfirmoi diagnozën paraprake. Një hernie u gjet në segmentin 5 mm C6-C3. Pas trajtimit kompleks (15 seanca), simptomat u zhdukën plotësisht, madhësia e hernisë ra në 1 mm.

 • Trajtimi i qafës së mitrës në klinikën Tibet
  nga 2800 fshij 2520 fshij

Pyetjet e bëra më shpesh për Hernia e qafës së mitrës

1. A mund të shpëtojë një jastëk ortoped nga një hernie në qafë?

Jastëku ortopedik nuk mund të eliminojë spazmat e muskujve të qafës. Kjo mund të bëhet vetëm me akupunkturë dhe akupunkturë. Prandaj, as nuk mund të ngadalësohet dhe as të parandalojë zhvillimin e një hernie në prani të osteokondrozës së qafës së mitrës.

2. Pse ekziston një hernie ndërvertebrale në rajonin e qafës së mitrës?

Një hernie e shtyllës kurrizore mund të ndodhë papritur, por kurrë nuk ndodh ashtu si ajo. Para zgjatjes, dhe madje edhe më shumë këputja e diskut, vuan për një kohë të gjatë nga mungesa e energjisë dhe ngarkesat e rritura. Ky proces quhet osteokondrozë. Thelbi i saj është se veshja e disqeve të qafës së mitrës është përpara shërimit të tyre. Si rezultat, kjo çon në shkatërrimin e disqeve.

Trajtimi i një hernie të shpinës së qafës së mitrës pa operacion, metodat e trajtimit

Hernia e qafës së mitrës është një patologji e karakterizuar nga prolapsi i diskut intervertebral në kanalin kurrizor. Kur sëmundja fillon të zhvillohet, kompresimi i mbaresave nervore ndodh, personi ndjen dhimbje të forta. Një pyetje e arsyeshme lind menjëherë: a është e mundur të trajtohet një hernie e shpinës së qafës së mitrës pa operacion? Le të shohim se çfarë është një hernie, cilat metoda të trajtimit mund të përdoren.

Shkaqet e hernies

Disqet ndërvertebral marrin të gjitha elementet e nevojshme nga indet fqinje me anë të difuzionit, pasi ato nuk kanë enët e tyre të gjakut. Nëse disku nuk merr numrin e kërkuar të artikujve, mund të shfaqen probleme. Të njëjtat probleme presin nëse trupi i njeriut nuk do të merrte aktivitet fizik të mjaftueshëm.

Si rezultat, disku fillon të humbasë ujin, dhe më pas vetitë e jastëkut. Ajo pushon së përmbushuri funksionet e saj, disku fillon të rrafshohet, formohet zgjatja, nëse trajtimi injorohet në këtë fazë, zhvillohet një hernie. Kjo do të thotë se hendeku shfaqet në disk intervertebral, përmes të cilit del bërthama pulpoze. Për zgjatjen e qafës së mitrës, dhe pastaj një hernie, bëhet një katastrofë e vërtetë.

Mundësitë e mjekësisë

Dhimbje kur kollitet, teshtitni, ndjeni dhimbje prapa – kjo është ajo që ndjen një pacient me hernie në qafë. Burrat dhe gratë janë në mënyrë të barabartë në rrezik të zhvillimit të kësaj sëmundje. Yeardo vit sëmundja bëhet më e re, diagnostikohet më shpesh në moshë të re, por është shumë e rrallë tek fëmijët.

Njerëzit, pasi kanë dëgjuar për diagnozën e tyre, kanë frikë nga frika e operacionit. Por statistikat mjekësore sugjerojnë që operacioni tregohet në vetëm 5% të rasteve. 95shtë e mundur për të trajtuar një hernie pa kirurgji në XNUMX% të rasteve. Mjekësia moderne ofron metoda të ndryshme të trajtimit të një hernie të shpinës së qafës së mitrës. Në fazën akute të sëmundjes, trajtimi ka për qëllim lehtësimin e inflamacionit dhe eliminimin e simptomave të para.

Therapies

Pas ekzaminimit, mjeku do të jetë në gjendje të zgjedhë metodën më të mirë të trajtimit të sëmundjes. Metodat kryesore përfshijnë:

 • terapia e ilaçeve;
 • fizioterapi;
 • Terapia e ushtrimeve dhe joga;
 • masazh i shpinës së qafës së mitrës.

Metodat alternative të ilaçeve përdoren gjithashtu me sukses në trajtimin e hernisë së shpinës së qafës së mitrës.

Mjekim

Një hernie e shpinës së qafës së mitrës shoqërohet me dhimbje të forta që shfaqen për shkak të procesit inflamator. Trajtimi i përshkruar nga një specialist përfshin marrjen e ilaçeve që mund të lehtësojnë inflamacionin, eliminojnë dhimbjen dhe të marrin pjesë në procesin e riparimit të kërcit të dëmtuar dhe indeve të rruazave.

Më shpesh, pacientët përshkruajnë ilaçe: Indomethacin, Diclofenac, Ibuprofen, Meloxicam. Ata kanë një efekt analgjezik, niveli i acarimit të indeve zvogëlohet. Në prani të spazmës së muskujve, rekomandohet të merrni relaksues të muskujve, këto përfshijnë Midokalm, Sirdalud, duke vepruar pothuajse menjëherë pas administrimit.

Përdorimi i kondroprotektorëve për herninë e qafës së mitrës është e nevojshme për të përmirësuar kërcin. Ilaçet Alflutop, Don, Teraflex përshkruhen gjatë periudhës së faljes. Ato gjithashtu sigurojnë ushqimin e nevojshëm për kërc. Analgjezikët mund të përshkruhen për të lehtësuar dhimbjen. Nëse sëmundja shoqërohet me simptoma shtesë: ndjesi shpimi gjilpërash, marramendje, mjeku do të vendosë për recetën e barnave. Gjëja kryesore për t'u mbajtur mend është se të gjithë kanë efekte anësore dhe kundërindikacione. Kërkohet konsultim me një mjek!

Procedurat fizioterapeutike

Fizioterapia është një trajtim ndihmës për herninë e qafës së mitrës pa operacion, llojet e saj të mëposhtëm janë efektive:

 • phonophoresis;
 • elektroforeza;
 • elektromostimulimi intersticial;
 • UHF;
 • akupunkturë;
 • banjot parafine.

Lloji i procedurave zgjidhet individualisht nga fizioterapisti. Ata nuk japin një shërim të plotë, por lehtësojnë në mënyrë efektive simptomat e sëmundjes.

Elektroforeza është e vendosur mirë. Falë tij, ilaçet shpërndahen përmes gjëndrave dhe kanaleve të lëkurës në zonën e prekur, pavarësisht nga qarkullimi i gjakut, sepse rrjedhja e gjakut gjatë një hernie është e dëmtuar. Shtë e mundur për të shmangur kontaktin e ilaçit me aparatin tretës dhe mëlçinë, ilaçi nuk humbet ushqyesit e tij, nuk përbën një kërcënim për organet. Rryma elektrike e përdorur gjatë procedurës ka një efekt terapeutik në qelizat nervore dhe muskujt.

Aplikimet UHF, fonoforeza dhe parafina janë metoda të ngjashme të ekspozimit kur zona e prekur preket nga ultrazërit. Me fonoforezën, përdoren përgatitjet bimore. Me UHF, efekti në zonën e prekur të qafës me rrymë ka një efekt termik. Doza e nxehtësisë zgjidhet individualisht. Banjat e parafinës gjithashtu kanë një efekt ngrohjeje, vetëm me parafinë. Për të hequr qafe një hernie, procedurat kryhen për një kohë të gjatë.

Akupunktura, ose akupunktura, i referohet mjekësisë kineze. Kjo metodë është e njohur që nga kohërat e lashta. Metoda konsiderohet shumë e efektshme për trajtimin e një hernieje të shpinës së qafës së mitrës. Metoda bazohet në futjen e gjilpërave në pikat bioaktive, secila prej të cilave është e lidhur me organe të caktuara. Gjilpëra është një ngacmues i zonës bioaktive, përmirëson rrjedhën e limfave, rrjedhjen e gjakut, duke siguruar substancat e nevojshme në zonat e prekura.

Stimulimi elektrik intersticial – ndikimi i rrymës përmes gjilpërave të elektrodës speciale në rajonin patologjik. Me procedura të rregullta, siklet në zonën e qafës zhduken shpejt, sindromi i dhimbjes ndalet, funksioni i rrënjëve nervore është rikthyer, rrjedhja e gjakut përmirësohet.

Proceduresdo procedurë fizioterapeutike është efektive vetëm në kombinim me trajtimin konservator, dhe vetëm në fazën fillestare të sëmundjes.

Terapia e ushtrimeve dhe joga me një hernie të qafës

Gjimnastika terapeutike është e dobishme për hernie të qafës së mitrës. Rekomandohet zvarritje ose shpërthim. Kjo ju lejon të relaksoheni kurrizin, për të siguruar pozicionin e tij të saktë natyror. Një grup ushtrimesh zgjidhet nga një specialist në terapinë e ushtrimeve. Prezantimi i ushtrimeve terapeutike që mund të kryhen çdo ditë për të lehtësuar gjendjen.

 1. Duke qëndruar ose ulur, ne i ulim duart, i kthejmë pa probleme kokat në drejtime të ndryshme, 7 herë secila.
 2. Prodhojmë ulje të ngadaltë të kokës dhe e rritim atë 10 herë.
 3. Ngadalë merrni kokën prapa, pastaj kthejeni atë në një pozicion të nivelit. Bëni 11 herë.
Lexo artikullin:  Struktura e këmbës njerëzore

Me një hernie të shpinës së qafës së mitrës, të gjitha ushtrimet duhet të kryhen me kujdes, pa lëvizje të papritura, në mënyrë që të mos dëmtojë nervin. Ju nuk mund të tendosni muskujt, i gjithë trupi duhet të jetë i qetë. Anydo ushtrim duhet të ndalet menjëherë nëse shfaqet dhimbja.

Yoga për hernia e qafës së mitrës mund të përdoret vetëm nën mbikëqyrjen e një specialisti të certifikuar. Jo të gjitha pozat dhe asanat lejohen, pasi është e nevojshme të shmangni mbikëqyrjen e muskujve, ngarkesa të rënda me një hernie.

Nuk ka siklet kur kryeni një teknikë të yogas. Klasat duhet të kryhen vetëm kur nuk ka dhimbje. Ushtrimet më të thjeshta që mund të bëni në shtëpi mund të jenë:

 • Marjariasana (poza e maceve). Shtë e nevojshme të futeni në të katër anët, të bëni devijimin maksimal në mënyrë që të formohet një hark. Pamja duhet të transferohet nga një temë në tjetrën.
 • Rrotullon kokën. Prirjet kryhen ndërsa ulen në një karrige, së pari përpara gjoksit, pastaj mbrapa. Bëni 20 përsëritje.
 • Shtrirja e muskujve kurrizorë. Kryeni rrotullime në dysheme, duke tërhequr gjunjët në mjekër dhe duke i kapur me duar, të shtrirë në shpinë.

Ushtrimet e hernies ndihmojnë në përmirësimin e qarkullimit të gjakut, rritjen e rezistencës së trupit ndaj sëmundjeve dhe zhvillimin e elasticitetit të ligamenteve.

Masazh hernie

Ekzistojnë shumë teknika, lloji i masazhit zgjidhet individualisht. Massagedo masazh terapeutik për një hernie në qafë të kryer nga një profesionist do t'ju lejojë të:

 • lehtëson dhimbjen;
 • forcojë proceset metabolike dhe rrjedhën e gjakut në zonën e dëmtuar;
 • lehtësojnë stresin për shkak të nervave të shtypur;
 • qetësoni muskujt;
 • zvogëlojnë inflamacionin dhe ënjtjen.

Trajtimi me mjete juridike popullore

Asnjë ilaç tradicional, fërkim, fasha, barishte nuk mund të kurojë një hernie të shpinës së qafës së mitrës. Por në një fazë të caktuar të sëmundjes, ata do të ndihmojnë në lehtësimin e inflamacionit, zvogëlimin e dhimbjes dhe largimin e sikletit. Kjo ia vlen të kujtohet kur filloni vetë-mjekimin. Këshillimi i një mjeku, përshkrimi i ilaçeve për herninë ndërvertebrale të shpinës së qafës së mitrës në disa raste është alternativa më e mirë, pasi nuk do ta përkeqësojë situatën ose nuk do të shkaktojë komplikime.

 • Bimë shtëpie Kalanchoe ka veti anti-inflamatore. Gjethet e saj, nëse hiqni filmin mbrojtës prej tyre, dhe aplikoni në zonën e prekur gjatë natës, në mënyrë efektive lehtësoni dhimbjen dhe ënjtjen.
 • Mjalti i bletës dhe vaji i bredhit ngrohin mirë zonën e prekur. Shtë e nevojshme të bëni një përzierje të këtyre përbërësve dhe të bëni një masazh të lehtë të qafës me fërkim. Qarkullimi i gjakut përmirësohet, dhimbja zhduket.
 • Një përzierje e mamave dhe mjaltit të bletës mund të përdoret si fasha në qafë. Zjarri aplikohet në zonën e dhimbshme, duke u mbyllur me polietileni. Pas 5 fasha, duhet të ndodhë një përmirësim.
 • Një efekt i mirë terapeutik arrihet nga përdorimi i kompresave të yndyrës së kalit. Kompresa duhet të vishet të paktën 2 ditë.
 • Kompresat e patates me hudhër. Për përgatitjen e tyre, ju duhet të copëtoni patatet e qëruara të papërpunuara, shtoni pulpën e hudhrës. Përzierja që rezulton aplikohet në garzë, e aplikuar në qafën e lënduar. Mbi një copë polietileni, një leckë e ngrohtë. Dy orë më vonë, hiqni kompresën, mbështilleni vendin e lënduar.
 • Promolniku filamentar. Nga kjo barishte ju duhet të përgatisni një infuzion. Për 250 ml ujë të valë, merrni një lugë gjelle maja. Këmbëngulni derisa të ftohet. Merrni atë në një çerek filxhan.
 • Kamomil. Merrni një lugë gjelle kamomili në një gotë me ujë të valë. Këmbëngulni katër orë. Pastaj filtrohet, ata pinë gjysmë gotë në mëngjes dhe në mbrëmje. Ka efekt anti-inflamator.

Profilaksia e hernisë së qafës së mitrës

Pas trajtimit, është e pamundur të filloni përsëri trupin tuaj, prandaj, duhet të respektohen disa rregulla për të shmangur shfaqjen e patologjisë serioze.

 • Ju duhet të bëni sport ose yoga. Tregohet noti.
 • Rregullisht është e nevojshme që të bëni ekzaminim në qendrën mjekësore, bëni masazh dy herë në vit.
 • Ju duhet të hani drejt, të hiqni dorë nga alkooli.

Trajtimi i një hernie të shpinës së qafës së mitrës

Një hernie e shpinës së qafës së mitrës gjendet në çdo pacient të pestë që trajton dhimbje në qafë. Shenjat e para me të cilat fillon sëmundja, siklet në qafë dhe nevoja për ta "zhdukur" atë. Më tej, numri i simptomave rritet:

 • dhimbjet e kokës rriten, rëndohen duke e kthyer kokën;
 • fillojnë kërcimet në presionin e gjakut;
 • dhimbjet shfaqen në zonën e teheve të shpatullave
 • ndodhin kushte të zbehjes.

Një hernie në shpinë të qafës së mitrës është e rrezikshme për shkak të afërsisë së arteries vertebrale, e cila është përgjegjëse për furnizimin e gjakut në tru. Mbetur pa trajtim në kohë, një hernie çon në paralizë, parezë, goditje ishemike dhe çrregullime të ndjeshmërisë.

Një hernie e shpinës së qafës së mitrës ndodh kur:

 • dëmtimet kurrizore;
 • dëmtimet sportive;
 • predispozicion gjenetik;
 • osteochondrosis;
 • ndryshimet në lidhje me moshën;
 • sëmundjet e sistemit endokrin;
 • punë zyre në lidhje me punën e gjatë në kompjuter;
 • pirja e duhanit dhe abuzimi me alkoolin.

Këto simptoma duhet t'ju paralajmërojnë, dhe nëse ato janë të njohura për ju, ju rekomandojmë të kërkoni këshilla nga Qendra Mjekësore Inovative.

Si shfaqet një disk hernie në shpinë të qafës së mitrës?

Në fazën fillestare të sëmundjes, një hernie mund të mos manifestohet dhe të mos shkaktojë telashe. Në një situatë kur guaska e jashtme e diskut është e shqyer dhe bërthama pulpoze bie jashtë në vendin e këputjes. Fundet nervore janë të ngjeshura dhe ndjeni dhimbje të padurueshme. Shpesh, kur shpina e qafës së mitrës është e dëmtuar, dhimbja e fortë shoqërohet nga paaftësia për të mprehur qafën në disa aeroplan.

Për shkak të presionit të hernisë në rrënjët nervore, shfaqen edemë dhe pezmatime, të cilat pacientët shpesh largojnë me ilaçe gjatë vetë-trajtimit. Vjen lehtësimi dhe iluzioni i rimëkëmbjes, i cili në të vërtetë nuk ndodh. Në fund të fundit, lehtësimi i dhimbjes pa ndikuar në shkakun kryesor të sëmundjes jep vetëm një efekt afatshkurtër. Pas ca kohësh, dhimbjet kthehen dhe simptomat shtohen.

Pse ja vlen një hernie e shpinës së qafës së mitrës të kontaktoni Qendrën Mjekësore Inovative?

Kur trajtoni pacientë me hernie të shpinës së qafës së mitrës, mjekët e Qendrës sonë përqëndrohen në gjetjen e shkakut dhe burimit të dhimbjes. Si pjesë e një programi gjithëpërfshirës të trajtimit, mjekët e klinikës kombinojnë:

  metodat moderne të lehtësimit të dhimbjes: bllokada, futja e ac hyaluronic>

 • aparati unik Khivamat-200, i cili stimulon ushqimin e indeve, zvogëlon ënjtjen, përmirëson rrjedhën e limfave dhe ka një efekt anti-inflamator,
 • sesione masazhesh në qafë dhe përgjime që përmirësojnë qarkullimin e gjakut, eliminojnë dhimbjen, lehtësojnë tensionin e muskujve, rivendosin lëvizshmërinë;
 • ton i shkëlqyeshëm i rivendosjes pas seancave të klasave në kriosuna dhe sauna infra të kuqe.

Një hernie e shpinës së qafës së mitrës është një sëmundje komplekse, por nëse filloni me kohë të shërueshëm pa operacion. Kontaktoni Qendrën Mjekësore Inovative – ne patjetër do t'ju ndihmojmë !!

Kush do të të trajtojë?

Qendra Mjekësore e Inovacionit punëson mjekë të kategorisë më të lartë, mjekë dhe kandidatë të shkencave mjekësore, të cilët kanë ndihmuar shumë pacientë të harrojnë dhimbjet në qafë dhe të bëjnë pa operacion. Në vijim specializohen në trajtimin e hernies së shpinës së qafës së mitrës:

Bogdanov Vadim Yurievich – mjek kryesor, ortoped – traumatolog. Ai iu nënshtrua praktikës në Gjermani për të kryer ndërhyrje arthroskopike komplekse, përvojë të suksesshme në kryerjen e mijëra operacioneve. Lexoni më shumë rreth mjekut.

Ronami Valery Huseynovich – profesor, doktor i shkencave mjekësore, neurolog, reflexolog dhe terapist manual me 40 vjet përvojë. Lexoni më shumë rreth mjekut.

Dlubovskaya Larisa Florovna është një fizioterapist me përvojë shumë vjeçare në specialitet. Ajo punoi në Lojërat Olimpike Paralimpike dhe Rinisë si anëtare e ekipit mjekësor. Lexoni më shumë rreth mjekut.

Paretsky Maxim Dmitrievich – një terapist profesionist masazhimi i cili zotëron teknika të ndryshme masazhesh. Shumë pacientë me hernie të shtyllës kurrizore ndihmuan në rikuperimin. Lexoni më shumë rreth mjekut.

Si po shkon procesi i shërimit?

Diagnostifikimi i ultrazërit dhe MRI në shumicën e rasteve tregon se është e mundur të shmangni operacionin. Mjekët tanë përdorin një qasje gjithëpërfshirëse dyfazore për trajtimin e hernies së shpinës së qafës së mitrës, e cila konsiston në:

  terapi analgjezike me emërimin e jo-stero>

 • Kinesitherapy – një metodë moderne e trajtimit me lëvizje në simulatorët e dekompresionit, e cila kthen rruazat e shpinës së qafës së mitrës në pozicionin e duhur, zvogëlon ngarkesën në kërc, duke eliminuar rrezikun e fshirjes, forcon muskujt dhe shmang relapsin e dhimbshëm të hernies. Ky është ndryshimi kryesor midis sallës sonë dhe sallave të tjera të LFK-së.
 • terapi manuale duke përdorur pajisje tërheqje. Falë tij, kompresimi i rrënjëve nervore zhduket, dhimbja e kokës, marramendja, mpirja dhe simptoma të tjera të pakëndshme të një hernie zhduken.
Lexo artikullin:  Karakteristikat e përbashkëta të xhelatinës, si të pini, përfitimet dhe kundërindikimet

Kombinimi i duhur i metodave në programin e trajtimit lejon mjekët e Qendrës sonë të përballojnë shkakun e një hernie të shpinës së qafës së mitrës, të lehtësojnë simptomat dhe të parandalojnë kthimin e dhimbjes. Kjo konfirmohet nga rishikimet e pacientëve tanë për të lexuar dhe shikuar komente.

Pas përfundimit të një kursi trajtimi për një hernie të shpinës së qafës së mitrës për 3-6 javë, mjekët tanë do të nxjerrin rekomandime parandaluese që do të ndalojnë zhvillimin e hernisë dhe do t'ju lejojnë të harroni për dhimbjen dhe të mohoni simptomat e tjera.

Lista e shërbimevePricemimi, fshij
Pritja (ekzaminimi, konsultimi) i një traumatologu ortopedik, kineziolog, parësor1 500
Pritja fillestare (ekzaminimi, konsultimi) i një profesori neurologjik2 000
Mësim individual me instruktor2 000
Plazma e pasuruar me trombocite3 800
Diagnoza ultratinguj e 1 shpinë2 000
Akupunkturë2 000
FZT Khivamat – terapi1 200
Procedura e valës 1 të goditjes1 900
Seanca Cryosauna1 000
Terapi manuale3 500
Korrigjimi osteopatik5 500
Marrja e shtrojave individuale6 500

Thirrni Qendrën Mjekësore Inovative me telefon: 8 (499) 705-48-54!

Ne do të ndihmojmë për të kuruar një hernie të shpinës së qafës së mitrës pa operacion!

Metodat për trajtimin e një hernieje të shpinës së qafës së mitrës

Hernia e shpinës së qafës së mitrës – zgjatje ose zgjatje e diskut intervertebral të shpinës së qafës së mitrës në kanalin kurrizor. Simptomat e kësaj sëmundje mund të jenë të ndryshme dhe varen nga vendi i formimit të hernisë. Sidoqoftë, simptoma kryesore është dhimbja në qafë.

Për më tepër, si rezultat i mbaresave nervore të përthyer, mund të ketë humbje të vëmendjes, dhimbje koke, marramendje, migrene, koordinim të dëmtuar, mpirje dhe ndjesi shpimi gjilpërash në dorë, dobësi ose spazëm i muskujve në duar. Si mund të kuroni një hernie të shpinës së qafës së mitrës? Le ta marrim si duhet.

Trajtimi i hernisë ndërvertebrale të qafës së mitrës

Shumë janë të interesuar në pyetjen: a është e mundur të kurohet plotësisht një hernie e qafës së mitrës? Por, për fat të keq, nuk ka një përgjigje të saktë për të, pasi efektiviteti i terapisë varet nga shumë faktorë. Midis tyre mund të përmenden: shkaqet e shfaqjes së sëmundjes dhe fazën e saj, moshën e pacientit, lokalizimin e hernisë, praninë e sëmundjeve shoqëruese. Prandaj, regjimi i trajtimit duhet të përshkruhet vetëm nga një mjek pas një ekzaminimi të plotë të pacientit.

Terapia konservatore ende beson se një kurë mund të arrihet pa operacion. Qëllimet kryesore të mjekut vijues janë:

 • eleminimi i dhimbjes;
 • çlirimi i pacientit nga sindromat neurologjike;
 • parandalimi i përparimit të sëmundjes dhe shfaqja e hernies së re.

Metodat pa ilaçe

Nëse ka një hernie në shpinë të qafës së mitrës, është e nevojshme të bëhen ndryshime në jetën e përditshme. Shtë e nevojshme të minimizohen lëvizjet e tilla që mund të provokojnë mbaresa nervore të pincosura. Për shkak të kësaj, në ditët e para me një sindrom të fortë të dhimbjes, rekomandohet të kufizoni lëvizjet në maksimum, deri në pushimin në shtrat. Në këtë rast, është mirë të përdorni dyshekë dhe jastëkë të veçantë ortopedikë që sigurojnë pozicionin fiziologjik të trupit.

Përveç kësaj, pacienti mund të përshkruhet të vesh fashë dhe korse të veçanta për qafën, të cilat e rregullojnë atë në një pozicion në të cilin parandalohen kthesat e mprehta dhe zvogëlohet aktiviteti motorik.

Terapia e mjekimit

Përdorimi i NSAIDs është metoda kryesore e trajtimit konservativ të hernisë së qafës së mitrës. Këto ilaçe kanë efekte analgjezike, anti-inflamatore dhe antipiretike.

Gjatë fazës akute, ilaçet e këtij grupi përshkruhen kryesisht në formën e injeksioneve, dhe në të ardhmen, kalimi në forma të tabletës, kapsulës dhe rektumit është i mundur.

Mjetet e mëposhtme përdoren më së shpeshti:

 • Diklofenac (Diclac, Dicloberl, Voltaren, Diclobene, Feloran, Diclonat P, Ortofen, Diclovit);
 • Naproxen (Apranax, Nalgesin, Sanaprox, Naprobene, Alive);
 • Nimesulide (Nise, Aulin, Nimesil, Sulaydin);
 • Aceclofenac (Aertal, Asinak);
 • Ibuprofen (Nurofen, Pedea, Brufen, Advil, Tsefekon, Ibufen);
 • Dexketoprofen (Dexalgin, Flamadex);
 • Piroxicam (Revmador, Sanikam);
 • Meloxicam (Movalis, Mataren, Oksikamoks, Melox, Meoflam).

Chondroprotectors

Ky grup i barnave është i përshkruar për të parandaluar shkatërrimin e mëtejshëm të kërcit të vertebrave. Ata gjithashtu kanë një efekt rigjenerues, duke rivendosur pjesërisht vertebrën e prekur. Veçanërisht e përshtatshme është përdorimi i tyre në kombinimin e hernisë ndërvertebrale dhe osteokondrozës.

Kondroprotektorët përshkruhen më shpesh në formën e injeksioneve (droga: Alflutop, Mucosat dhe Noltrex). Gjatë periudhës së terapisë së mirëmbajtjes, përdorimi i formave të tabletave është i mundur (Structum, Arthra, Don, Teraflex).

Relaksues të muskujve

Ky grup ilaçesh ka një efekt relaksues në muskujt skeletorë, si rezultat i të cilit spazma e muskujve eliminohet dhe qarkullimi i gjakut përmirësohet. Kjo ju lejon të lehtësoni pak sindromën e dhimbjes. Duhet të kihet parasysh që relaksuesit e muskujve relaksojnë absolutisht të gjitha grupet e muskujve, të cilat në disa raste mund të sjellin pasoja negative.

Më të përdorurit janë Midokalm dhe Sirdalud.

Mjetet për të përmirësuar qarkullimin e gjakut

Prania e një hernie çon në një shkelje të qarkullimit të gjakut në indet ngjitur. Për të eliminuar këtë proces negativ, përshkruhen ilaçe që përmirësojnë qarkullimin e kapilarëve. Këto janë Trental, Cavinton, Eufillin dhe të tjerët.

Vitaminat

Përdorimi i vitaminave B ndihmon për të zbutur ndryshimet neurologjike të shkaktuara nga një hernie. Në të njëjtën kohë, ato zvogëlojnë dhimbjen dhe rivendosin ndjeshmërinë ndaj indeve. Ato mund të përdoren në forma gojore dhe injektuese. Përgatitjet: Neurobeks, Milgama, Neuromultivit, etj.

Në moshë të vjetër, hernia shoqërohet shpesh me osteoporozë. Në këto raste, përdorimi i kalciumit në kombinim me vitaminën D jep rezultate të mira.

Bllokada paravertebrale

Bllokada paravertebrale është mënyra më e fuqishme për të lehtësuar sindromën e dhimbshme. Në këtë rast, ilaçet administrohen drejtpërdrejt në fushën e procesit patologjik. Këto manipulime mund të kryhen vetëm nga një specialist mjaft i kualifikuar në një spital. Në shtëpi, mbajtja e një bllokade është e ndaluar!

Për bllokadën, një analgjezik zakonisht përdoret në kombinim me një kortikosteroide me veprim të zgjatur. Një analgjezik ka një efekt analgjezik, dhe veprimi i hormonit ka për qëllim lehtësimin e inflamacionit.

Përdorimi i ointments

Përdorimi i ointments të ndryshme, krem ​​dhe xhel gjithashtu do të ndihmojë në zbutjen e gjendjes në fazën fillestare të sëmundjes. Në varësi të përbërjes, këto përgatitje aktuale mund të kenë analgjezik, anti-inflamator, ngrohje, ftohje, rigjenerim, irritues, përmirësimin e qarkullimit të gjakut, rivendosjen e efekteve.

Gjithashtu, këto ilaçe përshkruhen në trajtimin kompleks të hernies kurrizore. Duhet mbajtur mend se nëse ka dhimbje në qafë, duhet të kërkoni ndihmë nga një mjek, dhe të mos kandidoni për tubin tjetër të vajit anestezik në farmaci. Kjo do të ndihmojë në parandalimin e zhvillimit të komplikimeve dhe përkeqësimin e sëmundjes.

 • Gourmets xhel;
 • Dolobene;
 • Goditje e thellë;
 • Reef Reep;
 • Ejani në finale;
 • Finalgon;
 • Emulsifikues Voltaen;
 • pjepër
 • Chondrox> Procedurat fizioterapeutike, masazhet, si dhe klasa e terapisë fizike mund të fillojnë vetëm 2 javë pas zhdukjes së dhimbjes.

Nga procedurat fizioterapeutike që përdoren më shpesh:

 • elektroforeza;
 • phonophoresis;
 • trajtimi i baltës;
 • terapi magnetike;
 • procedurat termike dhe të ftohta.

Në secilin rast, zgjidhet një kurs individual i trajtimit, varësisht nga ashpërsia e sëmundjes dhe prania e sëmundjeve shoqëruese.

Terapi manuale

Ky lloj trajtimi është efektiv në rastet kur një hernie është e kombinuar me një zhvendosje të nyjeve ndërvertebrale. Një chiropractor ka një efekt të thellë në rruazat e rajonit të qafës së mitrës me pëllëmbët e tij. Në këtë rast, disqet e rënë janë vendosur, tensioni i muskujve lehtësohet dhe ënjtja e indeve hiqet.

Shtë shumë e rëndësishme të kontaktoni vetëm specialistë të kualifikuar, pasi një qasje joprofesionale ndaj procedurës mund të çojë në dhimbje të shtuar dhe përkeqësim të gjendjes së përgjithshme.

Kirurgji

Në disa raste, kur disku, përkundër trajtimit në vazhdim, vazhdon të zhvendoset, kirurgjia përshkruhet për të trajtuar një hernie.

Operacioni tregohet në raste të tilla:

 • asnjë përmirësim nuk u vërejt brenda 6 muajve të terapisë konservatore;
 • nuk ka ndonjë rezultat të qëndrueshëm të trajtimit: gjendja përmirësohet ose përkeqësohet përsëri;
 • dhimbje të forta të një natyre të vazhdueshme;
 • hernie e sekuestruar;
 • shfaqja e paralizës së pjesshme ose të plotë të këmbëve;
 • përçarje e organeve të legenit.

Më shpesh, kryhet një diskektomi – heqja e një hernie. Sidoqoftë, një operacion i tillë është shumë traumatik dhe mund të provokojë zhvillimin e komplikimeve infektive dhe neurologjike. Prandaj, mikrodisektomia po fiton gjithnjë e më shumë popullaritet. Sjellja e tij kontrollohet plotësisht nën një mikroskop.

Metoda më moderne është heqja e hernisë lazer me implantimin e mëtutjeshëm të një disku të ri.

Pas operacionit, brenda 3 muajve, rregullat e mëposhtme duhet të respektohen pa kushte:

 • mos ngrini më shumë se 5 kg;
 • Ju nuk mund të bëni kthesa dhe lëvizje të mprehta;
 • shmangni pozicionin e zgjatur të ulur;
 • Ndalohet të luani lojëra sportive që kërkojnë lëvizje;
 • hartimet dhe hipotermia duhet të shmangen.

Trajtime alternative

Ekzistojnë trajtime alternative për herninë e qafës së mitrës. Sidoqoftë, vlerësime entuziaste dhe ato negative mund të dëgjohen rreth tyre.

Një shembull i metodave të tilla është kinesitherapy. Përjashton përdorimin e farmaceutikëve dhe konsiston në klasa në simulatorë specialë, përdorimin e fizioterapisë.

ExpertNews Shqipëri