Trajtimi i deformimit të gishtit të këmbës së artritit

Eachdo artrit ka karakteristikat e veta, por këto sëmundje bashkohen nga simptomat e zakonshme:

Dhimbje nate. Për të gjitha llojet e artritit, një regjim i veçantë i dhimbjes është karakteristik: dhimbja në nyjet e përflakur ndodh gjatë pushimit gjatë natës – zakonisht në intervalin midis 3 dhe 5 orëve të natës;

Ellingnjtje e nyjeve. Inflamacioni i ndonjërës nga katër gishtërinjtë, përveç atij të madh, më së shpeshti shfaqet me artrit reumatoid. Në këtë rast, nyjet e ekstremiteteve të ulëta gjithmonë fryhen në mënyrë simetrike (për shembull, të dy gishtat e vegjël);

Artriti reaktiv, i cili fillon me inflamacion të nyjeve të gishtërinjve ose gishtërinjëve të dytë fqinjë;

Artriti i përdhes, një nga shenjat e para të të cilit është dhimbja e padurueshme në gishtërinjtë;

Në psoriatik dhe më rrallë në artritin reaktiv, gishtat e lënduar fryhen nga maja në bazë dhe bëhen si salcice;

Ndryshimet e lëkurës mbi nyjet e lënduara. Pothuajse gjithmonë, lëkura mbi nyjet e prekura kthehet e kuqe ose fiton një ngjyrë të kaltërosh dhe bëhet e nxehtë në prekje.

Në disa raste, simptoma të tjera shoqëruese të artritit të shputës mund të shfaqen edhe tek pacientët:

Një rritje e moderuar e temperaturës së trupit në 38C (zakonisht me artrit reumatoid ose reaktiv);

Konjunktiviti (një simptomë shtesë e artritit reaktiv);

Gjumë i shqetësuar, pagjumësi;

Humbje e oreksit, humbje peshe (me artrit reumatoid).

Ndërsa çdo artrit zhvillohet pa trajtim adekuat, pacientët pësojnë deformim të pakthyeshëm të nyjeve të gishtërinjve.

Shkaqet e artritit të shputës

Në varësi të llojit të artritit, një ose disa arsye mund të shërbejnë si një shtysë për zhvillimin e saj:

Faktori trashëgues. Kjo predispozitë ndaj sëmundjes është karakteristike për artritin psoriatik dhe përdhes. Por, pavarësisht kësaj, në pacientët me përdhes, sëmundja mund të mos ndodhë fare nëse ato udhëheqin një mënyrë jetese të shëndetshme. Dhe ato mund të provokojnë zhvillimin e abuzimit të artritit të dhjamosur të alkoolit ose produkteve "purine" (mish, supa mishi, rrushi, fasule, çokollatë, verë);

Infeksionet Ky faktor në zhvillimin e sëmundjes është karakteristik për artritin reaktiv dhe reumatoid. Më shpesh, artriti reaktiv është rezultat i infeksioneve gjenitale latente. Baza e zhvillimit të artritit reumatoid është edhe infeksioni, por këtu më së shpeshti provokuesit janë gripi, bajamet, infeksione akute të frymëmarrjes;

Dëmtimet. Shkaku i artritit në gishtin e këmbës mund të transferohet lëndime shtëpiake – dislokime, fraktura. Artriti "profesional" mund të ndodhë tek atletët, valltarët, etj .;

Ngarkesa në këmbë. Artriti mund të shkaktohet nga presioni i shtuar në nyje për shkak të mbipeshes, ngritjes së rregullt të peshës, këpucëve të zgjedhura në mënyrë jo të duhur, këmbëve të sheshta;

Stresi kronik Së bashku me një sëmundje infektive ose traumë, stresi mund të jetë një nxitës në zhvillimin e artritit psoriatik ose reumatoid.

Trajtimi i artritit të shputës

Për trajtimin e artritit, përdoret një gamë e tërë ilaçesh:

Ilaçet jo-inflamatore anti-inflamatore (NSAIDs) (ibuprofen, diklofenak, indomethacin, etj). Këto ilaçe ndihmojnë në uljen e inflamacionit dhe dhimbjes në nyje;

Kondroprotektorët (glukozamina, kondroitina sulfati, arta, arthroflex, chondro, etj). Këto ilaçe përmbajnë substanca që ndihmojnë në rivendosjen e strukturës së nyjeve të dëmtuara të kërcit;

Kompresat (dimexide, bischofite, biliare mjekësore). Ato përdoren për përdorim të jashtëm për të zvogëluar inflamacionin në nyje, për një efekt analgjezik të moderuar dhe si agjentë ngrohjeje.

Gjatë trajtimit për artrit të caktuar, mjeku juaj mund të përshkruaj ilaçe shtesë: për shembull, kortikosteroide, imunosupresantë ose ilaçe të tjera.

Me artrit reumatoid dhe përdhes të gishtërinjve, një dietë e veçantë është e detyrueshme përveç ilaçeve. Me këto sëmundje, ekziston një lidhje e qartë midis përdorimit të llojeve të caktuara të produkteve dhe përkeqësimit të procesit inflamator.

Me artrit reumatoid, mjekët rekomandojnë të kufizoni, ose, më mirë, eliminimin e grurit, misrit, agrumeve dhe produkteve të qumështit nga dieta. Pacientët përfitojnë nga ngrënia e peshkut, ushqimet e detit, perimet, frutat, hikërror dhe disa produkte të tjera.

Pacientët me përdhes rekomandohen fuqimisht të përjashtojnë ose kufizojnë ashpër përdorimin e mishit, salciceve, ushqimit të konservuar, çdo supë (përveç perimeve), peshkun me vaj, bishtajoret, varietetet e thartuara të perimeve, çokollatën, kafenë, çajin, pijet alkoolike.

Pas heqjes së inflamacionit, me qetësim të vazhdueshëm për pacientët me artrit të këmbëve, mund të rekomandohen disa lloje të fizioterapisë: baltë terapeutike, terapi parafine, etj. Në mungesë të kundërindikacioneve, masazh terapeutik dhe / ose gjimnastikë terapeutike gjithashtu mund të përshkruhen.

Artriti është një sëmundje e rëndë inflamatore që, nëse nuk mjekohet, mund të çojë në paaftësi. Diagnostifikimi në kohë, kërkimi i këshillave nga një reumatolog dhe trajtimi i përshkruar siç duhet, lejojnë pacientët të ndalojnë sëmundjen dhe të udhëheqin stilin e jetës së tyre të zakonshme për shumë vite.

Edukimi: diploma në "Mjekësinë e Përgjithshme" është marrë në vitin 2009 në Akademinë e Mjekësisë. IMSechenova. Në vitin 2012, ai mbaroi studimet pasuniversitare në specialitetin "Traumatologji dhe Ortopedi" në Spitalin Klinik të Qytetit, të quajtur pas Botkin, në Departamentin e Traumatologjisë, Ortopedisë dhe Kirurgjisë Disaster.

Artriti në gishtërinjtë

Artriti është një sëmundje inflamatore e nyjeve me shkatërrimin e tyre gradual. Lloji më i pakëndshëm i patologjisë është artriti i këmbëve, i cili çon në paaftësi. Në shenjat e para karakteristike të shkatërrimit në kërc, duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek. Fazat fillestare janë të lehta për tu kuruar me ilaçe dhe fizioterapi, dhe vetëm operacioni do të ndihmojë në një formë të lënë pas dore.

Pse nyjet dështojnë?

Artriti dhe artroza e këmbëve shfaqen në shumicën e rasteve te njerëzit e moshuar për shkak të veshin në nyje, megjithatë, ekzistojnë forma të sëmundjes që prekin edhe fëmijët. Rreziku i deformimit të artikulacioneve u është ekspozuar njerëzve, këmbët dhe gishtat e të cilëve mbingarkohen sistematikisht, për shembull, me peshë të tepërt të trupit ose aktivitet profesional. Një faktor i rëndësishëm është trashëgimia, por me një mënyrë jetese të shëndetshme, sëmundja mund të mos shfaqet. Faktorët e mëposhtëm provokojnë ndryshime:

 • hiperfunksioni i sistemit imunitar provokon artritin reumatoid të gishtërinjve: trupi reagon ndaj indeve të veta si agjentë të dëmshëm;
 • sëmundjet infektive – gripi, bajamet, infeksionet e zonës gjenitale: mikrobet që qarkullojnë përgjatë rrjedhës së gjakut futen në zgavrat e kyçeve;
 • dështimet metabolike çojnë në depozitimin e kripërave të acidit urik;
 • dëmtimi i gishtit, përdorimi i vazhdueshëm i këpucëve të pakëndshme shkaktojnë artrit deformues.

Artriti i gishtave është një patologji shoqëruese në sëmundjet autoimune dhe sistemike.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Simptoma për t'ju ndihmuar të njohni sëmundjen

Humbja e një nyje quhet monoartriti, dhe më shumë se dy – poliartriti. Në ekstremet e poshtme, procesi i shkatërrimit shpesh ndodh në mënyrë simetrike, por poliartriti mund të mbulojë nyjet e lokalizimit të ndryshëm. Më shpesh, zbulohen lezione të shputës së madhe, dhe me artrit reumatoid, procesi zbulohet në gishtin e vogël. Ekziston një formë akute dhe kronike. Do lloj sëmundje ka një numër karakteristikash të tij, megjithatë, ekzistojnë simptoma të zakonshme të artritit:

 • artralgjia në pushim, gjatë natës, pas stërvitjes;
 • nyjet bëhen të përflakur dhe të fryrë;
 • lëkura mbi fokusin e patologjisë është e kuqe dhe e nxehtë;
 • ndjenja e këmbëve të kufizuara gjatë zgjimit;
 • dridhura, ethe;
 • humbje e oreksit, humbje peshe;
 • gishtat në një pozicion të përkulur, përkuluni njëri-tjetrit.
Lexo artikullin:  Si të trajtoni një hernie kërthizore tek një fëmijë

Testet thelbësore të diagnostikimit

Shenjat e patologjisë janë specifike, ato janë të lehta për tu zbuluar në mënyrë vizuale, prandaj, në simptomat e para të inflamacionit të çdo gishtërinje, duhet të konsultoheni urgjentisht me një mjek të përgjithshëm, reumatolog ose artrolog. Pas studimit dhe inspektimit, identifikohen shkaqet e mundshme të procesit shkatërrues. Për të konfirmuar diagnozën dhe fillimin e shpejtë të terapisë, përshkruhen studimet e mëposhtme:

 • testet e urinës dhe gjakut;
 • studimet e biokimisë së gjakut dhe testet reumatike vlerësojnë punën e imunitetit;
 • radiografi;
 • kockave testi densitet – densistometry;
 • grumbullimi i gjilpërës synoviale të lëngjeve – biopsi.

Trajtimi më efektiv

Qëllimi i terapisë së artritit është të ndalojë përkeqësimin e mëtutjeshëm të një problemi në nyje dhe të ruajë funksionalitetin e tij, të eliminojë simptomat e pakëndshme dhe të rivendosë metabolizmin mineral. Manifestimet fillestare të sëmundjes do të ndihmojnë në eliminimin e marrjes së ilaçeve, masave fizioterapeutike dhe korrigjimin e ushqimit. Kur nyja tashmë është deformuar dukshëm, kërkohet ndërhyrja e një kirurgu. Gjatë operacionit, kërci i dëmtuar zëvendësohet ose vendoset një endoprostezë.

Sëmundja shkakton deformim të pakthyeshëm të nyjeve të gishtit, e bën të pamundur mbështetjen e këmbëve, gjë që çon në paaftësi.

Droga konservatore

Ilaçet për artritin e shputës tregohen për lehtësimin e inflamacionit dhe periudhave të dhimbjes së fortë, për të rivendosur indin e dëmtuar të kërcit. Ilaçet përshkruhen në formë tabletash, injektohen në zgavrat artikulare, të aplikuara në formën e ointments të jashtëm. Kompleksi përfshin ilaçe të tilla:

 1. Ilaçet josteroide anti-inflamatore shuajnë fokusin inflamator dhe eleminojnë dhimbjen:
  • indomethacin;
  • ibuprofen;
  • Meloxicam.
 2. Chondroprotectors:
  • Kondroitina Sulfate;
  • "Glucosamine."
 3. citostatikët:
  • "Methotrexate."
 4. kortikosteroidet:
  • "Prednisolone".

Dietë mbështetëse e përbashkët

Dieta për artrit nuk duhet të përmbajë produkte që rrisin aciditetin: enët e ëmbla, tepër pikante, të kripura, të tymosura, ushqim të konservuar, salcice, agrumet. Shtë e nevojshme të zvogëlohet fraksioni i yndyrës dhe proteinave, dhe të rritet konsumimi i kalciumit. Mos pini pije alkoolike. Produkte të rekomanduara të qumështit, bukë me krunde, fruta dhe perime të ziera dhe të freskëta, një sasi e moderuar e peshkut me pak yndyrë dhe mish. Shtë më mirë të hani më shpesh, në pjesë të vogla, të pini më shumë ujë të pastër, çajra bimorë, lëngje.

Aktivitetet fizioterapeutike

Procedurat e fizioterapisë do të ndihmojnë në konsolidimin e rezultateve të trajtimit dhe gjatë periudhës së heqjes në formën kronike të artritit të shputës së madhe. Masat e tilla terapeutike do të ndihmojnë në zvogëlimin ose shmangien plotësisht të sulmeve të dhimbjes dhe ënjtjen, ngadalësimin e artritit progresiv në gishtërinjtë dhe ndalimin e shkatërrimit të kërcit. Me inflamacion të nyjeve efekt të dobishëm:

 • terapi me ultratinguj;
 • elektroforeza;
 • banjot parafine dhe mbështjelljet;
 • aplikacione për baltë;
 • magnetotherapy;
 • fizioterapi.

A do të ndihmojë trajtimi alternativ?

Për të arritur shpejt efektin e dëshiruar terapeutik, së bashku me ilaçet është e dobishme të përdorni ilaçin tradicional. Kompresat, mbështjelljet dhe vajrat, të cilat përgatiten në shtëpi, do të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjes. Përdoren substanca të tilla si argjila blu, një përzierje e terpentinë, vodka dhe vaj luledielli, shkumës-kefir, lëng rrepkë të zi me alkool dhe mjaltë, dhe biliare derri. Kompresa aplikohet në gishtin e vogël të prekur ose gishtin tjetër dhe lihet për ca kohë.

Artriti i nyjeve të gishtave të këmbëve ndihmon për të trajtuar fërkimin e gishtit të madh apo gishtin e vogël me përzierje të infektuara me kamfër, yndyrë derri, uthull molle, lëng patatesh, aloe. Kripërat dhe banjat me këmbë halore me tretësirë ​​të hithrës, rrënjët e misrit do të jenë të dobishme. Brenda, ju mund të merrni zierje të lehut të shelgut, lisit, kuajve, lëngut të lingonberry, zierje të manave të mjedrës. Nga lëngjet, molla, karrota, panxhar, kastravec dhe lakër do të ndihmojnë.

Orthoses, futjet në hapësirën interdigitale, këpucët ortopedike me shtrojë të veçantë do të ndihmojnë në uljen e ngarkesës në këmbët e pacientit kur ecni.

Parandalimi i artritit të shputës

Për të parandaluar shkatërrimin e përbashkët, duhet të përpiqeni të mos i ekspozoni gishtërinjtë tuaj ndaj dëmtimeve, ftohjes së fortë. Këpucët duhet të zgjidhen në madhësi dhe të monitorohen në mënyrë që të mos krijojnë një ngarkesë të panatyrshme në këmbë. Për të parandaluar artritin e këmbëve do të ndihmojë në trajtimin në kohë të sëmundjeve infektive. Masat parandaluese përfshijnë gjithashtu vëzhgimin e higjenës së këmbës, banjot parandaluese me zierje të një vargu, kamomilët, masazh të rregullt të lehtë të këmbëve dhe gishtërinjve. Mungesa e zakoneve të këqija dhe ushqimi i mirë do të ndihmojë në mirëmbajtjen e nyjeve të shëndetshme dhe trupin në tërësi.

Simptomat dhe trajtimi i artritit të këmbëve

Kur një person ndjen një ndryshim të motit në nyjet e tij, mund të dyshoni për zhvillimin e një sëmundjeje siç është artriti i gishtërinjëve. Ka dhimbje të forta në gishtin e madh, si dhe ënjtje, skuqje dhe ethe të gishtërinjve të prekur. Le të hedhim një vështrim më të afërt se cilat janë simptomat e sëmundjes, pse ato shfaqen dhe si kryhet trajtimi.

Pse shfaqet artriti

Artriti i nyjeve të këmbëve mund të shfaqet për shkak të faktorëve të ndryshëm.

Shkaqet kryesore të zhvillimit të sëmundjes janë si më poshtë:

 1. Pas gripit ose SARS, imuniteti i një personi është ulur, kjo është arsyeja pse çdo infeksion është i lehtë për të dëmtuar trupin. Për të neutralizuar mikroorganizmat e dëmshëm, sistemi imunitar fillon t'i luftojë ata, gjë që çon në zhvillimin e proceseve inflamatore në nyje. Fëmijët pas helmimit nga ushqimi janë të ndjeshëm ndaj artritit reaktiv, gjë që e bën veten të ndjehet 7 ditë pas helmimit;
 2. Sëmundja shpesh provokohet nga sëmundje specifike, për shembull, gonorrea, sifilisi ose tuberkulozi;
 3. Gjatë përdhes, metabolizmi shqetësohet, pasi depozitohen kristale të acidit urik në nyje. Pas grumbullimit, ata fillojnë të dëmtojnë indin lidhës, i cili shkakton inflamacion. Më shpesh, artriti në këtë rast prek zonën e gishtit të madh;
 4. Artriti reumatoid zhvillohet për shkak të faktit se sistemi imunitar percepton indin lidhës si antigjen, për shkak të kësaj, antitrupat sintetizohen me qelizat e trupit. Për shkak të këtij fenomeni, indi lidhës fillon të prishet dhe të bëhet i përflakur. Për të kuruar artritin reumatoid, pacientët janë të përshkruar që vazhdimisht të marrin imunosupresivë, të cilat shtypin aktivitetin e imunitetit;
 5. Sëmundja mund të shfaqet për shkak të dëmtimeve të shpeshta dhe bruizave.

Nëse artriti prek vetëm një të përbashkët, kjo sëmundje quhet monoartriti. Nëse preken më shumë se dy nyje, specialistët diagnostikojnë poliartritin. Me poliartritin, jo i njëjti lloj nyjesh mund të dëmtojë. Për shembull, inflamacioni i nyjeve vërehet njëkohësisht në shputë dhe në nyjen e shpatullave.

Simptomatologjia e sëmundjes

Fillimisht, ka dhimbje në gishtin e madh, i cili mund të shkojë në gishtat ngjitur dhe të gjithë këmbën në tërësi. Pastaj ka një ënjtje, skuqje të lëkurës. Temperatura e trupit të pacientit rritet. Nëse nuk këshilloheni me mjekun në kohën e duhur, gishtat tuaj fillojnë të humbasin aftësinë e tyre për të lëvizur dhe kryer funksionet e tyre.

Lexo artikullin:  Trajtimi i DOA - osteoartroza deformuese e nyjës së hip të shkallës së 2-të

Simptomat e artritit sipas llojeve të sëmundjes:

 • Me osteoartritin, kërci artikular është shkatërruar, gjë që shkakton ndjesi të dhimbshme dhe procese inflamatore. Një person vështirë se mund të lëvizë gishtat e këmbëve. Do lëvizje të çon në dhimbje. Kur ecni, dhimbja dhe ënjtja intensifikohen, dhe pas gjumit, lëvizjet bëhen të kufizuara;
 • Me artritin e përdhes, pacienti ndjen dhimbje të forta që shfaqen gjatë ushtrimit;
 • Me artrit reumatoid, të gjitha nyjet fillojnë të vuajnë për shkak të inflamacionit. Nëse artriti reumatoid nuk mjekohet, nyjet deformohen, dhe një person mund të bëhet i paaftë. Me deformimin e këmbës ose këmbëve, pacienti nuk është në gjendje të lëvizë normalisht pasi ndjehen dhimbje të forta.

Nëse gjeni simptomat e përshkruara në veten tuaj, nuk duhet të vetë-mjekoni në mënyrë që të mos përkeqësoni situatën. Shtë e rëndësishme të shkoni në takimin e mjekut dhe të bëni të gjitha ekzaminimet e nevojshme në mënyrë që mjeku të mund të përshkruajë trajtimin e saktë dhe efektiv.

Diagnoza e sëmundjes

Shtë e rëndësishme të vizitoni një terapist dhe një reumatolog. Këta specialistë do të emërojnë që t'i nënshtrohen provimit vijues gjithëpërfshirës:

 1. Pacienti duhet të kalojë teste biokimike dhe teste që do të përcaktojnë gjendjen e imunitetit;
 2. Pacienti është caktuar të bëjë një test të gjakut dhe urinës;
 3. Me artrit reumatoid, është i nevojshëm një studim imunologjik;
 4. Lidhjet e prekura gjithashtu i nënshtrohen ekzaminimit me rreze x.

Mjeku, pasi të marrë rezultatet e të gjitha studimeve të përfunduara dhe të marrë parasysh të gjitha simptomat dhe gjendjen e pacientit, do të përshkruaj një trajtim që do të ndihmojë në përballimin e artritit të këmbëve.

Trajtimi tradicional i sëmundjes

Shtë e rëndësishme të përcaktoni saktë llojin e artritit në mënyrë që të filloni një trajtim efektiv. Artriti mund të mjekohet me metodat e mëposhtme të mjekësisë tradicionale:

 • Të gjitha llojet e artritit trajtohen me ointments anti-inflamator jo-steroide ose hormonal, tableta ose injeksione intraartikulare që eliminojnë dhimbjen dhe inflamacionin;
 • Artriti infektiv trajtohet me antibiotikë, të cilët atribuohen në formën e tabletave ose injeksioneve;
 • Ndërsa procesi inflamator gjatë formës akute të artritit hiqet, mjeku përshkruan marrjen e kondroprotektorëve, të cilët rigjenerojnë indin e kërcit dhe e rivendosin atë;
 • Trajtimi pas heqjes së të gjitha kushteve akute gjatë artritit të këmbëve kryhet në të ardhmen me procedura termike, masazh, baltë terapeutike, banja, terapi fizike ose gjimnastikë të specializuar;
 • Nëse sëmundja është në formë të përparuar dhe nyja fillon të deformohet, mjeku do të detyrohet t'i nënshtrohet operacionit për të riparuar defektin. Mjekësia moderne ju lejon të zëvendësoni bashkimin me një artificial. Një operacion i tillë do të lejojë që pacienti të vazhdojë ecjen si më parë.

Përveç trajtimit të mësipërm, duhet të zgjasni gishtërinjtë çdo ditë, të bëni ushtrime dhe të ndiqni me përpikëri të gjitha rekomandimet e mjekut tuaj. Shtë gjithashtu e rëndësishme të zëvendësoni këpucët e zakonshëm me ortoped.

Metodat tradicionale të trajtimit

Në mënyrë që të kuroni artritin e këmbëve sa më shpejt që të jetë e mundur, përveç terapisë kryesore të ilaçeve, kryeni trajtim me metoda alternative. Ju mund të trajtoni sëmundjen e gishtërinjve me mjete të tilla popullore:

 1. Rrihni të verdhën e vezës me terpentinë (një lugë çaji). Shtoni uthull molle (15 gram) dhe përzieni plotësisht. Thyejmë vajin mbi gishtërinjtë e dëmtuar. Ky mjet do të ndihmojë për të përballuar çmendurinë;
 2. Simptomat e artritit reumatoid mund të eliminohen me vaj bredhi. Zona e prekur e gishtit të madh duhet të lubrifikohet me një agjent të nxehtë. Mbi vajin duhet të vendosni një kompresë me rërë ose kripë të ngrohtë;
 3. Përzieni lëngun e rrepkës së zezë me mjaltë dhe vodka. Llokoçis dhe zbatohet përzierja në gishtat e prekur me lëvizje fërkimi. Pastaj mbështillni këmbët në një batanije të ngrohtë ose vendosni çorape të leshta. Do tre javë ju duhet të bëni një tretësirë ​​të re.

Artriti tek fëmijët

Sëmundja mund të prekë këmbët dhe gishtat e fëmijëve. Prandaj, me vagina të vazhdueshme, ulje të oreksit, çoroditje gjatë ecjes dhe refuzimit të ecjes në distanca të gjata, është e rëndësishme të vizitoni një mjek për të përjashtuar zhvillimin e artritit. Nëse sëmundja zbulohet ende, mjeku do të përshkruajë trajtim për pacientin e vogël. Dhe sa më shpejt të bëhet, aq më shpejt fëmija juaj do të shërohet.

Ushqyerja gjatë Sëmundjes

Dieta për këtë sëmundje duhet të zvogëlojë inflamacionin dhe të përmirësojë riparimin e indeve të përbashkët.

Shtë e rëndësishme të përjashtoni ushqimin e rafinuar, artificial dhe të konservuar nga dieta. Prandaj, nën një ndalim të rreptë enët pikante, të tymosura, të kripura dhe të konservuara. Shtë e rëndësishme të zvogëloni marrjen e ushqimeve me sheqer. Ndalohet pirja e kafesë, çajit, kakaos, pijeve të gazuara dhe alkoolike.

Dieta për artritin rekomandon përdorimin e produkteve të qumështit të fermentuar – kefir, salcë kosi me pak yndyrë dhe gjizë. Especiallyshtë veçanërisht e dobishme të shijoni perime dhe fruta të freskëta, manaferrat me lëng. Shtë mirë të hani oriz dhe qull hikërror. Dy herë në javë mund të kënaqeni me makarona me qumësht. Rekomandohet të shuani etjen me ujë të pastër, çajra bimorë, lëngje, pije frutash dhe pelte. Nga mishi lejohet të konsumohet në moderim mishi i shpendëve me pak yndyrë, viçi, mishi i lepujve. Përfshini peshkun dhe ushqimet e detit në dietën tuaj. Mundohuni të hani në mënyrë të pjesshme, në pjesë të vogla, dhe sa më shpesh që të jetë e mundur. Dieta e saktë dhe ngrënia e ushqimeve të freskëta të shëndetshme do t'ju ndihmojë të rikuperoni shumë më shpejt.

parandalimi i sëmundjes

Për të parandaluar zhvillimin e artritit në gishtërinjtë, është e rëndësishme të kujdeseni për këmbët tuaja, të vishni këpucë të rehatshme dhe të përpiqeni të mos dëmtoni gishtat dhe këmbët. Shtë gjithashtu e dobishme për qëllime parandaluese të bëni banjë me këmbë dhe masazh me gisht. Nëse është e nevojshme, përdorni vaj për të lehtësuar tensionin dhe lodhjen e këmbëve.

Tani e dini se çfarë është artriti i këmbëve, cilat janë simptomat e tij dhe si ta trajtoni këtë sëmundje. Drejtoni një mënyrë jetese të shëndetshme dhe kujdesuni për shëndetin tuaj.

Artriti i shputës së madhe: shkaqet, shenjat, trajtimi

Edhe me simptomat e para të artritit të shputës së madhe, trajtimi duhet të jetë gjithëpërfshirës dhe, nëse është e mundur, të synojë eliminimin e faktorëve që çuan në inflamacion të nyjes. Kjo sëmundje gjendet kryesisht tek gratë nga mosha dyzet vjeç.

Ajo manifestohet nga dhimbje, skuqje e lëkurës në zonën e përbashkët, ënjtje e indeve periartikulare. Ecja ose ndonjë aktivitet tjetër fizik në këmbë çon në një rritje të konsiderueshme të dhimbjes. Nga mjekët, trajtimi i artritit të shputës së madhe bëhet nga një traumatolog ortopedik, reumatolog, mjek i përgjithshëm ose mjek familjar.

Kur nyjet e këmbëve lëndohen

Ekzistojnë disa lloje të sëmundjeve që prekin nyjet e vogla të këmbës, përfshirë nyjet e gishtit të madh.

Shumë shpesh, shenja e parë e përdhes që është e dukshme për vetë pacientin është dhimbje e fortë në gishtin e madh. Kjo është për shkak të zhvillimit të artritit të gjendrës, në të cilën ndodh shkatërrimi i indeve periartikulare dhe kartilaginoze nga akumulimet e kristaleve të acidit urik. Përdhes është një sëmundje kronike që kërkon një dietë të veçantë dhe ilaçe që largojnë acidin urik nga trupi.

Artrit rheumatoid

Sëmundja prek të gjitha nyjet e gishtërinjve, përfshirë edhe gishtin e madh. Inflamacioni është i vazhdueshëm, progresiv, pa trajtim adekuat çon në paaftësi. Sëmundja ka një natyrë autoimune, kërkon një qasje serioze ndaj trajtimit dhe përdorimit afatgjatë të të ashtuquajturës terapi themelore.

psoriasis

Inflamacioni i nyjeve në psoriasis zakonisht shoqërohet me ndryshime të lëkurës karakteristike të kësaj sëmundje – të ashtuquajturat pllaka psoriatike. Sidoqoftë, në 12-25% të rasteve, është artriti që mund të bëhet simptoma e vetme e sëmundjes.

Lexo artikullin:  Lëngu sinovial

Në raste të rënda dhe të avancuara, inflamacioni është aq i fortë sa çon në një shkurtim të ndjeshëm të gishtërinjve. Kjo është për shkak të shkatërrimit të indit kockor dhe kërc të nyjeve, i cili kontribuon në deformime serioze, shformim të gjymtyrëve.

Osteoarthritis

Osteoartriti zakonisht zhvillohet për shkak të veshjes së vazhdueshme të këpucëve të ngushta me takë të lartë, një predispozicion gjenetik, mbipeshes, pas një dëmtimi në këmbë, etj. Gjithashtu, nyjet e eshtrave të këmbëve mund të bëhen të përflakur në sëmundje të ndryshme infektive. Në trajtimin e osteoartritit, detyra kryesore është të eliminoni infeksionin dhe inflamacionin, si dhe ndryshimet në stilin e jetës.

Si është artriti i nyjës së shputës së madhe

Simptomat tipike të artritit akut janë simptomat e mëposhtme:

 • dhimbje me karakteristika të ndryshme – të moderuar, intensiv, dhemb, akut, konstant, periodik;
 • skuqje e lëkurës mbi bashkim – pak e dukshme ose e theksuar;
 • rritje e temperaturës lokale – zona e nyjës ndihet më e nxehtë në prekje se pjesa tjetër e sipërfaqes së këmbës;
 • ënjtje (ënjtje) – mund të jetë minimale ose domethënëse;
 • funksioni i dëmtuar – nyja e sëmurë përkulet më keq, lëvizjet në të shoqërohen me dhimbje të shtuar.

Format kronike të inflamacionit të gishtit të madh janë të ngjashme me valën. Në këtë rast, relapset zëvendësohen me remeksione. Gjatë një përkeqësimi, simptomat ngjajnë me një pamje të artritit akut (sa më e theksuar të jetë, aq më e fortë është acarimi i sëmundjes), dhe gjatë një periudhe të recensionit, një person mund të ndihet pothuajse i shëndetshëm, dhimbja në këmbë nuk e shqetëson atë .

Duhet mbajtur mend se kursi kronik i sëmundjes me relapsa të shpeshta gradualisht çon në ndryshime organike në indet e kyçeve. Më shpesh, kjo shoqërohet nga ndryshimet patologjike në vijim:

 • përhapja e indit lidhës (indi "dredha-dredha" në nyje, kur vërehen deformime dhe trashje të gishtërinjve);
 • kufizimi i diapazonit të lëvizjes në të përbashkët, duke përparuar me kalimin e kohës.

Shenjat e inflamacionit të nyjeve mund të jenë simetrike, domethënë vërehen në të dy gjymtyrët (për shembull, me poliartrit). Manifestimet e poliartritit mund të jenë vetëm brenda të njëjtës këmbë, për shembull, pas një dëmtimi.

Si për të trajtuar artritin në gishtërinjtë me metoda tradicionale

Në trajtimin e inflamacionit të nyjeve, është e nevojshme, para së gjithash, të eleminohen faktorët që përkeqësojnë rrjedhën e sëmundjes, dhe të përputhen me rekomandimet e mëposhtme:

 1. Vishni këpucë të rehatshme me takë të ulët. Veshja e gjatë e thembra mbi 4 cm, sipas traumatologëve, në vetvete mund të provokojë një "rritje të kockave" të gishtit të madh dhe të çojë në inflamacionin e saj. Për shembull, kur një person qëndron i zbathur, më pak se gjysma e peshës trupore të një personi bie në bashkimin e gishtit të madh, dhe në këpucë me takë të lartë, ngarkesa rritet në pothuajse 90% të peshës trupore, gjë që shkakton një deformim gradual të kockave.
 2. Normalizoni peshën e trupit. Sa më i madh të jetë pesha e trupit të një personi, aq më i lartë është ngarkesa në të gjitha nyjet e ekstremiteteve të poshtme, përfshirë nyjet e gishtërinjve të mëdhenj.
 3. Luftoni këmbët e sheshta. Për ta bërë këtë, duhet të bëni rregullisht ushtrime të veçanta, të cilat instruktori i ushtrimeve të fizioterapisë do t'ju rekomandojë, të vishni këpucë të rehatshme, të përdorni shtrojë ortopedike.
 4. Për artritin kronik përdorni terapinë me baltë.
 5. Përjashtoni mbingarkesën nervore. Vihet re se shpesh dhimbja në nyje përkeqësohet pas stresit të rëndë, kështu që çdo masë që synon uljen e stresit, gjithashtu do të kontribuojë në shërim. Zierjet e bimëve qetësuese janë të dobishme, në disa raste, një vizitë në kurse psikoterapeutike do të ndihmojë.

Për të përmirësuar qarkullimin e gjakut dhe për të përshpejtuar rigjenerimin e indeve artikulare, është e nevojshme të ndaloni pirjen e duhanit, ngrënien e ushqimeve të yndyrshme dhe pikante, pije të forta alkoolike dhe kafeinë. Masazhi i këmbës është gjithashtu i dobishëm, teknikat kryesore të të cilave pacienti do t'i mësojë pacientit.

Terapitë e ilaçeve

Nëse artriti shkaktohet nga një sëmundje kronike sistemike, atëherë duhet të merren ilaçe të përshtatshme që do të ndihmojnë në lehtësimin e inflamacionit dhe fillimin e remisionit. Kur zgjidhni ilaçe, ju duhet të udhëhiqeni nga recetat mjekësore. Për të lehtësuar gjendjen e përgjithshme dhe lehtësimin e dhimbjes, mund të merren hapat e mëposhtëm:

 1. Merrni ndonjë ilaç anti-inflamator jo-steroidal (NSAID), për shembull, Diclofenac, Ketanol, Ibuprofen, Nimesulide, Movalis.
 2. Përdorni ointments që përmbajnë NSAIDs të ngjashme ose hormonet glukokortikoid.
 3. Në varësi të natyrës dhe ashpërsisë së procesit inflamator, aplikoni nxehtësi ose të ftohtë. Për shembull, me një dëmtim në orët e para, ju duhet të aplikoni të ftohtë në nyjen e dëmtuar, dhe në ditët në vijim bëni procedurat e ngrohjes, duke përfshirë banjot e nxehta ose të kontrastit.

Trajtimi i artritit të shputës së madhe me mjete juridike popullore

Mjetet juridike popullore janë shumë efektive nëse përdoren në kombinim me llojet e tjera të trajtimit. Zgjedhja dhe mënyra e aplikimit të tyre duhet të bien dakord me mjekun. Për nyjet, fërkimet e jashtme, kompresat përdoren më shpesh, dhe ato gjithashtu marrin infuzione dhe zierje brenda. Këtu janë disa nga recetat e njohura:

 1. Shkrihet parafina në mikrovalë ose në një banjë me ujë (mund të shtoni pluhur mustardë në të). Aplikojeni atë në zonën e nyjeve të sëmura, mbështilleni me film ngjitës dhe vishni çorape pambuku dhe leshi. Me një tolerancë të mirë, mund ta lini brenda natës.
 2. Merrni 100 gr. vodka dhe terpentinë, shtoni 3 lugë gjelle. l vaj vegjetal, përzieni. Përdorni si fërkim. Vendosni gjithashtu çorape të ngrohta në fund të procedurës.
 3. Bërja e mbështjellësve prej balte blu për 7-10 ditë rresht, mundësisht gjatë natës.
 4. Brenda, merrni zierje dhe infuzione nga bimë të tilla si një mustaqe e artë, gjethe vjollce me tre ngjyra, gjethe lingonberry.

Karakteristikat e efektit terapeutik në disa forma të artritit

Trajtimi i inflamacionit të nyjeve të vogla me përdhes, psoriasis dhe artritin reumatoid ka karakteristikat e veta.

e ënjtur nga cerma

Si terapi themelore, është e nevojshme të merrni ilaçe që largojnë kripërat e acidit urik nga trupi – allopurinol dhe analogët e tij. Doza ditore zgjidhet nga mjeku. Me administrim të rregullt të allopurinol, niveli i acidit urik fillon të ulet pas 2-3 ditësh nga fillimi i trajtimit, dhe normalizohet nga mesi ose fundi i javës së dytë të marrjes së barit. Sidoqoftë, në mënyrë që depozitat e kripërave të acidit urik të fillojnë të shpërndahen, kërkohen të paktën gjashtë muaj terapi të vazhdueshme.

Ushqimi për përdhes rekomandohet kryesisht vegjetarian, me një kufizim të enëve të mishit. Ushqimet e mëposhtme duhet të jenë të kufizuara: pasta, mish dhe salcice, bishtajore, djathë, vaj i butë, jeshile, kafe.

Rheumatoid

Baza e trajtimit janë ilaçet bazë të terapisë – metotreksat, hormonet glukokortikosteroide, përgatitjet e arit, etj. Ilaçi vetë dhe doza zgjidhen nga reumatologu. Këto ilaçe nuk e lehtësojnë dhimbjen, por parandalojnë shkatërrimin e mëtejshëm të nyjes dhe imobilitetin e plotë të saj. Trajtimi është i gjatë, për disa vjet ose dekada. Në rastin e imobilitetit të plotë të nyjeve të kockave të vogla të këmbës, tregohet endoprostetika.

Një dietë e veçantë për këtë sëmundje nuk ofrohet, megjithatë, u vërejt një përmirësim me përjashtim të dietës ose një rënie të mprehtë të konsumit të produkteve shtazore.

Psoriatic

Trajtimi i gishtit të madh të përflakur në psoriasis përfshin masat e mëposhtme të trajtimit:

 • rrezatimi ultravjollcë;
 • përdorimi aktual i vajit salicilik dhe agjentëve hormonalë;
 • qetësues, NSAID, imunosupresant oral.

Ashtu si me artritin reumatoid, protetika tregohet në rast të humbjes së lëvizshmërisë.

përfundim

Trajtimi i artritit të shputës së madhe është në të shumtën e rasteve, duke kërkuar durim dhe përpjekje nga ana e pacientit. Ajo sjell rezultatet e saj nëse i përmbaheni një stili jetese të shëndetshëm dhe përdorni tërë gamën e mjekësisë klasike dhe tradicionale, duke ndjekur rekomandimet mjekësore.

ExpertNews Shqipëri