Terapia e valës së goditjes për periartritin brachiocephalic

Për shumë vite, duke luftuar pa sukses me dhimbje në nyje.

Shefi i Institutit: «Do të mahniteni se sa e lehtë është të kuroni nyjet duke marrë ilaçin për 147 rubla çdo ditë.

Probleme të ndryshme të nyjeve mund të ndodhin në çdo moshë. Kjo çon në rritjen e stresit ose sëmundjeve infektive të transferuara.

Një nga çrregullimet mjaft të pakëndshme është periartriti shpatullor-shpatull.

Për trajtimin e nyjeve, lexuesit tanë kanë përdorur me sukses Artrade. Duke parë popullaritetin e këtij produkti, vendosëm ta ofrojmë atë në vëmendjen tuaj.
Lexoni më shumë këtu.

Ajo shkakton dhimbje dhe i jep një personi shumë bezdi.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Whatfarë lloj sëmundje është kjo?

Periartriti i nyjes së shpatullave është një proces inflamator që prek jo vetë bashkimin e shpatullave, por indet që e rrethojnë atë.

Në këtë rast, patologjia ndikon në kapsulën e përbashkët, tendinat dhe aparatet ligamentoze, ndërsa indet e kyçeve mbeten të shëndetshme.

Ndonjëherë periartriti çon në ngurtësi të lëvizjeve, por nuk ka dhimbje.

Në këtë rast, sëmundja quhet "sup i ngrirë".

Shkaqet dhe faktorët e rrezikut

Ka mjaft faktorë që mund të çojnë në zhvillimin e këtij problemi:

 1. Lëndimet traumatike të shpatullave. Mund të jenë rezultat i një rënie në shpatull, mbingarkesë gjatë kryerjes së një pune të caktuar, rezultat i një goditjeje.
 2. Sëmundjet e shpinës së qafës së mitrës. Roli kryesor në këtë çështje luhet nga osteokondroza e qafës së mitrës. Zhvendosja e vertebrave dhe hernia intervertebrale gjithashtu mund të çojë në zhvillimin e periartritit.
 3. Patologjia e kraharorit dhe barkut. Shfaqja e sëmundjes mund të jetë rezultat i infarktit të miokardit ose proceseve të tumorit në gjëndrën e qumështit.
 4. Sëmundja e mëlçisë. Në këtë rast, periartriti zakonisht lokalizohet ekskluzivisht në të djathtë.

Simptomat dhe shenjat e sëmundjes

Manifestimet e sëmundjes varen drejtpërdrejt nga forma e patologjisë.

Pra, me periartritit humeroskapular të thjeshtë, shfaqen simptomat e mëposhtme:

 • dhimbje të vogla të shpatullave që shfaqen vetëm me lëvizjet e duarve;
 • kufizim i lehtë i lëvizshmërisë së përbashkët;
 • dhimbje të forta kur përpiqeni të ngrini një dorë lart.

Nëse mjekimi nuk fillon me kohë, një formë e thjeshtë e sëmundjes shndërrohet në periartriti akut të nyjës së shpatullave, kjo gjendje ka simptomat e mëposhtme:

 • dhimbje të mprehtë në shpatull, e cila gradualisht rritet;
 • siklet në rritje gjatë natës;
 • shkelje e lëvizjes së krahut rreth boshtit;
 • shfaqja e ënjtjes në shpatull;
 • një rritje e lehtë e temperaturës;
 • pagjumësi;
 • përkeqësimi i përgjithshëm i shëndetit.

Në rreth gjysmën e rasteve, patologjia bëhet kronike. Për këtë sëmundje, simptomat e mëposhtme janë karakteristike:

 • dhimbje mesatare në shpatull, e cila nuk shkakton shumë siklet;
 • dhimbje të mprehta me lëvizje të pasuksesshme të duarve;
 • dhimbje në shpatulla gjatë natës, gjë që shkakton shqetësim të gjumit.

Metodat diagnostikuese

Për të identifikuar sëmundjen, mjeku kryen një ekzaminim objektiv – kjo ju lejon të përcaktoni praninë e protrusimeve të kockave, simetrinë e nyjeve dhe atrofinë e indeve të muskujve. Pastaj kryhet palpimi i shpatullës dhe zona e tehut të shpatullave.

Lexo artikullin:  Farë është një frakturë e konsoliduar Përshkrimi i hollësishëm i termit

Për të vlerësuar veprimtarinë motorike të nyjes, mjeku kërkon nga pacienti që të marrë dorën mbrapa, ta ngrejë atë, të kryejë lëvizje ekstensori dhe rrotulluese.

Gjithashtu, diagnoza e kësaj patologjie kërkon radiografi, e cila do të bëjë të mundur identifikimin e një lezioni traumatik ose ndryshimeve degjeneruese në nyje.

Për të zbuluar çrregullimet e kockave, bëhet tomografia e llogaritur. Sidoqoftë, metoda më e popullarizuar diagnostikuese aktualisht është ultrazërit.

Cili është kuptimi i terapisë?

Qëllimet kryesore të trajtimit të periartritit brachiocephalic janë:

 • eleminimi i dhimbjes;
 • ndërprerja e procesit inflamator;
 • restaurimi i lëvizshmërisë së përbashkët;
 • parandalimi i komplikimeve.

Trajtimi duhet të fillojë me imobilizimin e gjymtyrëve të prekura. Kjo mund të arrihet duke aplikuar një shirit teli.

Për të përballuar dhimbjen, mjeku përshkruan qetësues kundër ilaçeve dhe ilaçe anti-inflamatore. Ato mund të përdoren për përdorim topik, si dhe në formën e tabletave dhe injeksioneve.

Me dhimbje të forta, tregohet një bllokim i indeve periartikulare me një zgjidhje anestezike.

Hormonet glukokortikoid administrohen gjithashtu, duke pasur një efekt të theksuar anti-inflamator.

Trajtimet efektive për periartritin e nyjës së shpatullave janë metoda të fizioterapisë:

 • terapi e valës së shokut;
 • ultratinguj;
 • lazer dhe magnetoterapi;
 • stimulim elektrik perkutan;
 • terapi manuale.

Në raste të avancuara, operacioni kryhet. Operacioni tregohet për dhimbje të forta, kufizim të rëndë të lëvizshmërisë së shpatullës ose humbje të plotë të aktivitetit të tij motorik.

Procedura përfshin kryerjen e dekompresionit subakromial. Në këtë rast, mjeku heq një pjesë të vogël të skapulës dhe një ligament. Kjo ju lejon të ndaloni traumën në indet përreth.

Me zhvillimin e kontrakturës fibroze, ekziston nevoja për diseksion të kapsulës së përbashkët. Falë kësaj procedure, është e mundur të rivendosni lëvizshmërinë e përbashkët.

Ushtrimet Popov, si një metodë e rehabilitimit

Në rast të periartritit të shpatullave të shpatullave, rekomandohet të kryeni një grup ushtrimesh speciale sipas teknikës së Popov, për shkak të të cilit është e mundur të rivendosni funksionet e gjymtyrëve:

 1. Uluni në buzë të karriges, vendosni duart në gjunjë, drejtoni shpinën. Krijoni një imitim të lëvizjes së këmbëve. Goditje e këmbëve nga ijet deri tek gjunjët – kjo do të ndihmojë në shtrirjen e brezit të shpatullave.
 2. Në të njëjtin pozicion, relaksohuni muskujt e shpatullave. Bëni në mënyrë alternative kthesën në të djathtë dhe të majtë, duke i plotësuar ato duke tërhequr supet.
 3. Kapni duart tuaja dhe shtrini krahët lart. Nga ky pozicion, kryeni tilts lateral lateral të trupit.
 4. Përndryshe ngrini dorën e djathtë dhe të majtë. Në këtë rast, koka duhet të kthehet drejt dorës së ngritur. Shtë e nevojshme të përfshihen në mënyrë aktive muskujt e brezit të shpatullave, duke kryer lëvizje me krahë të përkulur në bërryla.

Një grup ushtrimesh që do t'ju ndihmojnë të harroni atë që është një periartriti i shpatullave të shpatullave:

Relaksim postisometrik

Relaksimi postisometrik në rast të periartritit të shpatullave të shpatullave përfshin punë izometrike afatshkurtër, e cila kryhet nga muskujt e shpatullave me përpjekje minimale për 5-10 sekonda.

Pastaj shtrirja pasive e tyre kryhet gjatë së njëjtës periudhë kohore.

Për të përballuar rritjen e tonit të muskujve dhe dhimbjes, duhet të bëni 3-6 përsëritje.

Përmirësimi i efektivitetit të procedurës ndihmon masazh terapeutik, terapi lazer dhe teknikat e buta të terapisë manuale.

ethnoscience

Për të përmirësuar gjendjen e një personi dhe për të ndaluar dhimbjen, mund të përdorni mjete juridike popullore:

 1. Një zierje e bimëve medicinale. Në pjesë të barabarta, është e nevojshme të përzieni lulet e kamomilit, gjethet e nenexhikut dhe rrënjën e rodheve. Përgatitni një zierje dhe përdorni atë për të fërkuar zonën e prekur.
 2. Kompresa e gjetheve të rodheve. Gjethet e freskëta të kësaj bime duhet të nxehen dhe të aplikohen në shpatullën e prekur. Rekomandohet ta bëni këtë dy herë në ditë.
 3. Tretësirë ​​e kalendulës. Mund ta blini produktin e përfunduar në farmaci ose ta përgatisni vetë. Për ta bërë këtë, derdhni 50 g lule të kësaj bime, derdhni 0,5 l vodka dhe insistoni 2 javë. Përbërja që rezulton përdoret për të fërkuar shpatullën.
 4. Kompresë me kuaj. Bëni mizor nga rrënja e kësaj bime, ngrohni pak nga pak dhe mbështilleni me garzë. Aplikoni në zonën e prekur dy herë në ditë.
 5. Hirudotherapy. Përdorimi i shushunjave ndihmon edhe në periartritin e shpatullave të shpatullave. Për ta bërë këtë, vendosini ato në shpatull në vend të inflamacionit maksimal.
 6. Infuzion Hypericum. Një lugë gjelle e bimëve të copëtuara duhet të derdh 250 ml ujë të valë dhe të lihet të injektohet për gjysmë ore. Merrni produktin katër herë në ditë. Doza e vetme – 1 lugë gjelle.

Komplikimet e patologjisë

Nëse nuk merrni kujdes të duhur mjekësor në kohën e duhur, gjendja e pacientit mund të përkeqësohet seriozisht. Në këtë rast, periartrititi i shpatullave dhe krahëve përparon, dhe simptomat e tij klinike rriten.

Lexo artikullin:  Trajtimi i simptomave të nevralgjisë interkostale në shtëpi

Nëse procesi bëhet kronik, bëhet shumë e vështirë kthimi i nyjës në një gjendje të shëndetshme.

Masat parandaluese

Për të parandaluar zhvillimin e sëmundjes, është e nevojshme të merreni me parandalimin e kësaj patologjie. Për ta bërë këtë, duhet të ndiqni rregulla të caktuara:

 1. Siguroni ushtrime të moderuar. Për të zhvilluar dhe forcuar nyjen, duhet të bëni pak ushtrime çdo ditë.
 2. Ndiqni parimet e ushqimit të shëndetshëm. Ushqimet që përmbajnë kalcium dhe fibra duhet të jenë të pranishme në dietë. Sasia e kripës rekomandohet të kufizohet. Vlen gjithashtu të minimizohet përdorimi i pjatave yndyrore, të skuqura dhe të tymosura.
 3. Mbani qëndrimin e duhur. Shtë shumë e rëndësishme të monitoroni pozicionin e trupit tuaj kur ecni ose uleni në tryezë. Gjithashtu nuk rekomandohet të mbingarkoni supet dhe shpinë gjatë stërvitjes.
 4. Shmangni hartimet dhe ekspozimin ndaj të ftohtit në shpatulla dhe qafë. Me hipotermi të zgjatur, mund të zhvillohet një proces inflamator.

Periartriti brachial është një sëmundje mjaft e pakëndshme që shkakton siklet serioze dhe mund të shkaktojë komplikime të rrezikshme.

Për të mos lejuar që kjo të ndodhë, çdo dhimbje në zonën e shpatullave dhe qafës duhet të jetë një rast për t'u këshilluar me një mjek. Vetëm një specialist do të jetë në gjendje të bëjë një diagnozë të saktë dhe të zgjedhë regjimin optimal të trajtimit.

Trajtimi i periartritit brachiocephalic

Periartriti i shpatullave të shpatullave është një kronik, i prirur për përsëritje periodike të lezioneve degjenerative-distrofike të indeve që rrethojnë nyjen e shpatullave (periosteum, tendin, kapsul i kyçeve, etj.). Manifestimet më tipike të kësaj sëmundje janë një sindromë e theksuar e dhimbjes, për shkak të së cilës është e pamundur të ngresh ose të marrësh dorën pas shpinës, si dhe dhimbje të shtuar kur shtrihet në shpatull të lënduar. Dhimbja mund të jepet në krah dhe në rajonin e qafës së mitrës-okupital. Gradualisht, hipotrofia e muskujve të rajonit të shpatullave mund të zhvillohet. Sëmundja zhvillohet në faza dhe mund të ndikojë shumë në cilësinë e jetës, dhe nëse neglizhohet, mund të çojë në paaftësi, deri në paaftësi. Prandaj, kur ndodhin simptomat e para, menjëherë duhet të kërkoni ndihmë nga një specialist (neurolog, reumatolog, vertebrolog), i cili do t'ju japë mundësinë për të shpëtuar nyjen dhe për t'ju kthyer në jetë të plotë.

Shkaqet e paraqitjes

Ekzistojnë disa faktorë kryesorë dhe shumë shtesë që kontribuojnë në fillimin e sëmundjes, nga të cilët më domethënës janë:

 • prania e çrregullimeve vertebrogjene (si rregull, kjo është qafës së mitrës dhe, në një masë më të vogël, osteokondroza e qafës së mitrës);
 • trauma në nyjen e shpatullës ose mikrotraumatizimin kronik të indeve periartikulare të shoqëruara me punë të zgjatur me krahët e ngritur lart. Në të njëjtën kohë, gjatë orarit të pushimit, nuk ka rikuperim të plotë të indeve pas ushtrimit për një numër arsyesh (më shpesh neurotrofike), gjë që çon në shqetësime në to – së pari funksionale (të kthyeshme), dhe më pas organike – degjenerative-distrofike, etj. të cilat kompensohen në fazat fillestare të sëmundjes, por më vonë, është e mundur një dështim i kompensimit me manifestime klinike të theksuara;
 • një ndryshim në sfondin hormonal, i cili çon në keqfunksionim të proceseve metabolike dhe të restaurimit në trup (shpesh kjo shoqërohet me menopauzë).

Nën ndikimin e faktorëve të mësipërm, kapsula e indit lidhës gradualisht bëhet më e hollë, ajo humbet jo vetëm elasticitetin, por edhe forcën, duke u zëvendësuar në mikrokra dhe mikrodefektet me një ind më të trashë fibroze (mbresë), në të cilën mund të jenë përfshirje të kalcifikuara (kapsulitet) depozituar. Dhe as kapsulat, as çantat artikulare (sinoviale) që e rrethojnë, nuk janë më në gjendje të sigurojnë lëvizje të plotë dhe pa dhimbje të përbashkët. Me kalimin e kohës, këto ndryshime marrin një karakter të pakthyeshëm, zhvillohen kontrata të vazhdueshme – të ashtuquajturat forma "shpatulla të ngrira".

3 faza të rrjedhës së sëmundjes

 1. i dhimbshëm
  Ndodhja e dhimbjes në shpatull. Ndjesitë e dhimbjes shfaqen gradualisht dhe intensifikohen me kalimin e kohës.
 2. Faza e "ngrirjes"
  Dhimbja mund të dobësohet në sfondin e ngurtësisë në rritje dhe lëvizshmërisë së kufizuar të nyjës së shpatullave. Shenja kryesore është një rënie e ndjeshme në amplituda e lëvizjeve.
 3. Faza e ngrirjes
  Kjo fazë karakterizohet nga "shkrirja" spontane e nyjes së shpatullave me një rritje të amplituda të lëvizjeve dhe "përgjegjshmërinë" e saj ndaj trajtimeve dhe ushtrimeve shtrirëse.

Simptomat dhe kursi

Për periartritrin e shpatullave të shpatullave, si rregull, një kurs i ngadaltë dhe i ngadaltë është karakteristik. Ekzistojnë 2 forma të sëmundjes – akute dhe kronike.

Në periudhën akute, sindroma e dhimbjes është e theksuar. Dhimbjet e rraskapitura në rajonin e shpatullave dhe skapulare ndodhin edhe në pushim dhe ndërhyjnë në pushimin dhe gjumin e duhur.

Lexo artikullin:  Epikondiliti medial si të njihen Simptomat, parimet e trajtimit

Me kalimin e kohës, hipotrofia e muskujve në segmentin e prekur mund të vërehet, dhe kripërat e kalciumit fillojnë të depozitohen nën tendons (kjo ndodh në 20% të rasteve).

Me një kurs të gjatë, mund të zhvillohet osteoporoza e humerusit, si dhe spondiloza e shpinës së qafës së mitrës (një patologji e shoqëruar me formimin e rritjeve të ngjashme me shtyllën kurrizore në skajet e rruazave – osteofitet).

Furça gjithashtu preket nga ndryshimet shkatërruese: lëkura përvetëson një nuancë kaltërosh, muskujt gradualisht atrofia, përkulja e gishtërinjve është e vështirë.

Pra, simptomat kryesore të sëmundjes janë shterrja e dhimbjeve në segmentin e prekur dhe kufizimi i lëvizshmërisë së tij. Më shpesh, periartrititi i shpatullave të shpatullave është një sëmundje e njëanshme, manifestimet e vazhdueshme të së cilës janë dhimbje në nyjen e shpatullave, rënduese gjatë natës, veçanërisht nëse shtriheni në anën e lënduar. Këto dhimbje janë dhembje, me intensitet të ndryshëm, ndonjëherë duke i dhënë qafës, shpinës (skapulës), bërrylës, dorës. Shpesh, një përkeqësim provokohet nga dëmtimi mekanik (për shembull, duke rënë me mbështetje në krah), lëvizje të vështirë, ngarkesë të fortë afatshkurtër, etj.

Kalimi i procesit nga akute në kronike (shpesh ndodh në mungesë të trajtimit në kohë dhe adekuat) shoqërohet me dhimbje në rritje, shteruese, duke çuar në pagjumësi kronike, astinë e sistemit nervor. Në të njëjtën kohë, kufizimi i vëllimit të lëvizshmërisë në bashkim është duke u rritur (lëvizjet anësore dhe lart janë të vështira, institucioni pas shpinës dhe rrotullimi), ndërsa personi nuk mund të vishet në mënyrë të pavarur, aftësia e tij për të shërbyer vetëm është zvogëluar.

Diagnostics

Diagnoza e "periartritit të shpatullave të shpatullave" bëhet pas ekzaminimit fillestar dhe ekzaminimit të pacientit, si dhe pas marrjes së rezultateve të studimeve të nevojshme. Në konsultën fillestare, bëhet palpimi i zonës së prekur. Emërimi i radiografisë është i mundur (i cili është veçanërisht i efektshëm në fazën e përparuar të sëmundjes). Nëse është e nevojshme, bëhen studime shtesë: ultratinguj, CT, MRI, elektromografi, etj.

Kur ekzaminoni zonën e përbashkët, dhimbja vërehet në projeksionin e muskulit deltoid dhe fiksimin e tij në pjesën e tretë të sipërme të humerusit. Pas disa muajsh të rrjedhës së sëmundjes, hipotrofia e indit muskulor të brezit të shpatullave të anës së prekur mund të vërehet me atrofinë e tyre të mëvonshme.

Terapi

Diagnoza e saktë aktuale është çelësi për trajtimin e suksesshëm të periartritit humeroskapular. Në periudhën akute të tendinitit të muskulit supraspinatus, tenobursitis, është e mundur të përdoret përmbledhja deri në vendin e dëmtimit të glukokortikideve me novokainë. 2-4 injeksione, me intervale javore, janë të mjaftueshme për të ndaluar procesin. "Shpatulla e ngrirë", e cila është faza përfundimtare me përfshirje të njëkohshme të tendinave (tendinitit), çanta (bursit) dhe kapsulave të përbashkët (kapsulit), është më e vështira për t'u trajtuar me metodat konservative të trajtimit. Terapia lokale është futja e dozave të vogla të diprospanit në të ashtuquajturat vulat e shkaktuar në zonën e brezit të shpatullave dhe shpatullave. Këto injeksione ndihmojnë në uljen e dhimbjes dhe inflamacionit.

 • Trajtimi simptomatik i ilaçeve – NSAID, duke marrë parasysh tolerueshmërinë e tyre, analgjezikë, vazodilues, antispazmatik, etj. Me dhimbje të forta, kryhet bllokada periartikulare, administrimi intra-artikular i glukokortikideve nën kontrollin e ultrazërit;
 • terapi manuale, e cila lejon që disa seanca të lehtësojnë dhimbjen dhe të eleminojnë hipertonitetin e muskujve është e nevojshme për këtë patologji;
 • refleksologjia (akupunkturë, elektro-birë, elektro-akupunkturë, mikro-akupunkturë), e cila ka një efekt relaksues të muskujve, përmirëson mikrocirkulimin e indeve, stimulon proceset trofike dhe rigjeneruese;
 • metoda fizioterapeutike (stimulim elektrik, terapi me lazer, ultratinguj, ESWT, etj.);
 • pas inflamacionit dhe, si rezultat, sindromi i dhimbjes është çliruar, një kurs masazhi është i përshkruar për të përmirësuar mikroqarkullimin dhe brendësinë në segmentin e prekur, eliminuar ndryshimet inflamatore, aktivizoni rigjenerimin dhe parandaloni hipotrofinë e muskujve, zhvilloni kontraktimet dhe ndryshime të tjera distrofike, dhe më vonë një grup ushtrimesh për të rritur gamën e lëvizjeve në nyjen e shpatullave. Në këtë rast, është e nevojshme të shmangni rrëmbimin aktiv dhe ngritjen e krahut për të paktën 4-5 javë, në mënyrë që të mos dëmtoni tendinat e muskujve të supraspinatus në zonën e fokusit të inflamacionit.

Trajtimi i periartritit brachiocephalic

Trajtimi i periartritit të shpatullave dhe krahëve në klinikë për trajtimin e shpinës dhe nyjeve Nr. 1

RECEPTIONI I DOKTOR-REHABILITIZMIT DHE DOKTORIT T T TEKNIKAVE MANUALE

me fitim

Mimet në klinikën tonë janë më të ulëta se ato të konkurrentëve. Ju nuk paguani për markën (emrin e një personi të famshëm) dhe për analizat dhe shërbimet shtesë që janë të panevojshme për shërim,

të qetë

Ne jemi në këmbë largësi të metrosë. Ne kemi punuar në mënyrë të qëndrueshme për 20 vjet, në të njëjtin vend. Ne u rekomandojmë miqve.

efektivisht

Rezultatet e trajtimit me metodën tonë janë përmirësimi pas seancës së parë, rikuperimi i plotë dhe restaurimi i aftësisë së kufizuar.

ExpertNews Shqipëri