Tavolina në gju me artroza të llojeve të nyjeve të gjurit, rregulla për çorape dhe kundërindikacione

Tavolinat e gjurit tregohen për artrozën e nyjës së gjurit në periudhën pas operacionit dhe gjatë aktivitetit sportiv. Në varësi të qëllimit, zgjidhen grilat e konfigurimeve të ndryshme dhe shkallët e ngurtësisë. Kjo merr parasysh madhësinë individuale. Orthoses janë kundërindikuar në pacientët me plagë të hapura në gju, sëmundje varikoze të ekstremiteteve të poshtme, si dhe me sëmundje dermatologjike në fazën akute. Gjithashtu, formatimet e teksteve kanë terma të përdorimit, duke përfshirë veshin e duhur, kujdesin për pajisjen dhe jetën individuale.

Whatfarë është kjo pajisje?

Niveli modern i mjekësisë ka ecur shumë përpara. Pra, anatomistët, me ndihmën e fiziologëve, biomekanikës dhe inxhinierëve, krijuan një pajisje të veçantë për nyjet e prekura – një orthosis.

Një mekanizëm përdoret për lëndime dhe patologji të ndryshme të nyjeve, megjithatë, përdorimi i tij në rast të artrozës së nyjes së gjurit është më domethënës.

Kjo sëmundje karakterizohet nga një kurs i zgjatur me një varfërim gradual të kërc intraartikular, i cili shpesh deformon gjurin dhe e çon pacientin në paaftësi.

Prandaj, për të stabilizuar nyjen dhe shkarkimin e saj, përdoret një jastëk i veçantë në gju për artrozën e gjurit, i cili mund të ngadalësojë sëmundjen dhe të rrisë standardin e jetës së pacientit.

Një orthosis ose fashë është një mekanizëm për fiksimin e jashtëm të nyjeve të kockave. Pajisja është krijuar për të forcuar lidhjen, për të zvogëluar presionin dhe ngarkesën në të. Mekanizmi gjithashtu ju lejon të aktivizoni dhe rregulloni lëvizjet si në vetë nyjen, ashtu edhe në të gjithë gjymtyrën.

Rekomandohet të përdorni pads gju për artrozën e nyjës së gjurit, artritin, dëmtimet sportive, dëmtimet ose paqëndrueshmërinë e kornizës ligamentoze. Sidoqoftë, orthoses më të njohura dhe efektive janë të njohura në mesin e pacientëve me gonarthrosis.

Pra, me manifestimet fillestare të artrozës, orthosis është i aftë:

 • parandalimin ose ngadalësimin e rrallimit të mëtejshëm të kërcit artikular;
 • ul dhimbjen;
 • aktivizoni rrjedhën e gjakut në zonën e prekur, duke përmirësuar furnizimin me gjak të kërcit;
 • stabilizoni lëvizjet anësore në nyje (paqëndrueshmëria);
 • parandaloni inflamacionin dhe ënjtjen.

Në fazat e mëvonshme të sëmundjes, pajisja nuk është aq e efektshme, por ndihmon për të hequr qafe dhimbjen e vazhdueshme të nyjeve, duke rritur standardin e jetës së pacientëve.

Sot, bëhen orthoses të klasave të ndryshme të ngurtësisë dhe konfigurimit. Në praktikën moderne mjekësore, përdoren llojet e mëposhtme të orthozave:

 1. E hapur, që ka një vrimë – një "dritare" për bashkimin, si dhe nëntipin e saj – e hapur me tension të rregullueshëm (me shirita të veçantë-kapës). Pads të ngjashme me gjunjë përdoren për artrozën e nyjës së gjurit të shkallëve të para për të zvogëluar dhimbjen gjatë lëvizjeve (ngjitja e shkallëve ose mbledhje).
 2. Një version i mbyllur që mbulon plotësisht gjurin, si dhe një pjesë të këmbës dhe kofshës së poshtme. Kjo ortozë ka për qëllim fiksimin e plotë të nyjës, stabilizimin e saj, si dhe zvogëlimin e ngarkesës gjatë aktivitetit fizik.
 3. Një nyje varet është një jastëk gju me mekanizma të integruar të llojit të nyjeve artificiale – varet. Një pajisje e tillë lejon që orthosis të shkarkojë gjurin sa më shumë që të jetë e mundur, si dhe të ruajë aktivitetin motorik.
Lexo artikullin:  Simptomat dhe mjekimi i gishtave të këmbëve

Ndër orthoses me aftësi të veçanta janë:

 • magnetike, në modelin e së cilës është ndërtuar një burim i vazhdueshëm i fushës magnetike, e cila stimulon qarkullimin e gjakut në zonën e prekur – indin kartilaginoz;
 • ngrohje, e cila është e pajisur me një emetues infra të kuqe që ka një efekt termik të prekshëm ("ngrohja") në sipërfaqet artikulare të dëmtuara.

Nga vetitë e fiksimit, dallohen orthozat:

  Fiksim i lartë me ngurtësues të veçantë dhe varet për të simuluar lëvizjet në nyje. Zakonisht behet nga neoprene dhe i veshur nga ins>

Cilat materiale të preferoni?

Një orthosis është një pajisje fiksuese serioze që duhet të ketë një numër karakteristikash. Pra, një fashë e zgjedhur siç duhet e bërë nga materiale cilësore përshtatet mirë në këmbë, duke siguruar kompresim, por jo duke shtrydhur gjymtyrën. Pengimi i lëvizjeve, si dhe fërkimi me orthosis është i përjashtuar. Për ta bërë këtë, jastëku i gjurit duhet të jetë prej materiali superelastik me cilësi të lartë që mund të shtrihet në të gjitha drejtimet: elastan, lycra, spandex ose najlon.

Komponenti i dytë mund të jetë pambuku me fije qeramike, poliester ose lesh. Pra, pëlhurat natyrore sigurojnë thithjen e duhur të lagështirës së tepërt, ndërsa pëlhurat sintetike karakterizohen nga forca e rritur dhe hipoallergjiciteti. Në të njëjtën kohë, leshi në përbërje (zakonisht deve) siguron efektin e duhur të ngrohjes, por shpesh shkakton reaksione alergjike.

Bej kujdes! Kur përdorni pads për gjunjë bazuar në lesh, përdorimi shtesë i kremrave, ointimeve ose xhelave në këtë zonë është i ndaluar.

Sigurisht, ekspertët rekomandojnë një rreshtim natyral të sipërfaqes së brendshme të orthoses, e cila përmirëson rehati kur përdorni pajisjen. Sidoqoftë, zgjedhja përfundimtare varet gjithmonë nga pacienti.

Madhesia e tabeles

Madhësia në zgjedhjen e pads gju për artrozën e nyjës së gjurit luan një rol jashtëzakonisht të rëndësishëm. Pra, duke fituar një ortozë të vogël me qëllim, pacienti me siguri do të hasë në kompresim të indeve të buta dhe siklet të vazhdueshëm në çorap. Nëse orthosis është e kundërt, fiksimi i gjurit do të jetë i pamjaftueshëm, dhe përdorimi i pajisjes është i kotë.

Ekzistojnë katër madhësi kryesore, në varësi të gjatësisë së gjarpërit të gjurit:

 • S – i vogël – i vogël (me një vëllim prej 30-35 centimetra);
 • M – e mesme – e mesme (me një pauzë prej 36-40 centimetra);
 • L – i madh – i madh (rrethimi 41-45 centimetra);
 • XL – ekstra-e madhe – shumë e madhe (vëllimi 46-50 centimetra).

Rrjeti dimensionale në varësi të modeleve dhe prodhuesve mund të ndryshojë. Pra, madhësitë shumë të mëdha shpesh gjenden, për shembull, XXL. Për më tepër, nëse zgjedhja e ortozave të fabrikës është e vështirë, është e mundur që në mënyrë individuale të prodhohen kapëset. Disavantazhi i një shërbimi të tillë është vetëm kostoja e tij e lartë.

Si të zgjidhni?

Kur zgjidhni llojin e jastëkut të gjurit, është e nevojshme të merret parasysh shkalla e sëmundjes, intensiteti i dhimbjes, si dhe prania e reaksioneve alergjike më herët.

Lexo artikullin:  Diagnoza, trajtimi dhe pasojat e zhvendosjes së dorës tek një fëmijë

Pra, në fazën e parë të gonarthrosis, mund të përdoret një lloj i hapur i ngurtësisë së ulët. Fazat e ardhshme të sëmundjes zakonisht tregojnë ortozë të ngurtë, të dizajnuara në mënyrë të mbyllur.

Nëse më parë ishte vërejtur një alergji ndaj proteinave shtazore (flokët e kafshëve shtëpiake, etj), rekomandohet të jepni përparësi për pads gju të bëra nga materiale sintetike. Në këtë rast, modelet me emetues infra të kuqe mund të përdoren për ngrohje shtesë.

Tavolinat e gjurit duhet të zgjidhen vetëm nga madhësia e tyre. Në këtë rast, rregulli zbatohet: "Nuk është më mirë sesa në një farë mënyre." Prandaj, nëse nuk do të mund të gjenit një pjesë të madhësisë suaj, ia vlen të mendoni për prodhimin individual të një orthosis.

Mos harroni! Vetëm një ortoped mund të përshkruajë llojin e nevojshëm të ortozës. Vetë-zgjedhja e fiksuesve kërcënon me komplikime në formën e përshpejtimit të shkatërrimit të kërcit dhe çrregullimeve të qarkullimit të indeve të buta.

contraindications

Përdorimi i jastekëve të gjurit është i kundërindikuar për venat me variçe të ekstremiteteve të poshtme, praninë e plagëve të hapura në gju, pezmatimet ose neoplazmat e tumorit. Përdorimi i fiksuesve është gjithashtu i kufizuar në patologjitë dermatologjike në periudhën e tyre akute.

Në lidhje me markat e orthoses

Ndër prodhuesit modern, produktet me cilësi të lartë dallohen nga:

 • Orlett (Gjermani), duke prodhuar orthoses elastike dhe të ngurtë me një çmim 6 mijë rubla *;
 • Orliman (Spanjë), i specializuar në orthoses universale, çmim nga 10 mijë rubla;
 • Optio (Lituani), duke prodhuar pads gju me fuqi të ndryshme fiksimi nga 4 mijë rubla.

* Tregohet kostoja e përafërt e klipeve. Si rregull, çmimi rritet me klasën e ngurtësisë së orthosis.

Më shumë mundësi buxheti janë M-Polza (Bjellorusi), si dhe firmat vendase Unga-Rus dhe Trives.

Teknologjitë moderne gjithashtu bëjnë të mundur prodhimin e orthoses në printera 3D nga polimere ose plastikë. Kjo specializohet në kompaninë holandeze T Tare Company, si dhe kompaninë ruse Zdravprint.

Kushtet e përdorimit

Kështu që pads e gjurit me artrozë të gjurit të kenë efektin më të madh terapeutik, është e nevojshme:

 • kombinoni ato me terapi standarde për artrozën (ilaçe anti-inflamatore dhe kondroprotektorë);
 • vishni jo më shumë se tre orë në ditë (si në pushim, ashtu edhe gjatë aktivitetit fizik – gjimnastikë ose ecje);
 • rregulloni ortozën me ndihmën e fasteners speciale, pa u shtrënguar shumë, në mënyrë që të parandaloni kompresimin vaskular, shqetësimin e qarkullimit të gjakut lokal dhe edemën;
 • për të shmangur përshtatjen e lirshme të jastëkut të gjurit, për shkak të të cilit fiksimi i nyjës mund të jetë i pamjaftueshëm;
 • Mos vish mbajtësen mbi veshje (vetëm në një trup të zhveshur, të pastër!);
 • hiqni ortozën dhe jepni këmbën pushim nëse ka siklet në çorap.

Në mënyrë që produkti të zgjasë sa më shumë që të jetë e mundur, është e nevojshme të kujdeseni për të në përputhje me rrethanat:

 • lani vetëm me dorë në ujë të ngrohtë (deri në 45 ° C);
 • Mos e shtrembëroni ose shtrydhni jastëkun në gju, në mënyrë që të shmangni prishjen e pjesëve ose deformimin;
 • thani sipërfaqen e leckës me një peshqir të butë të thatë;
 • thani produktin në një formë të drejtuar larg nga pajisjet e ngrohjes;
 • Ruani mbajtësen vetëm kur është shpalosur (ose në paketimin e saj origjinal).
Lexo artikullin:  Farë është sëmundja e përdhes

Mos harroni, çdo model i jastëkut të gjurit ka jetën e vet. Në të njëjtën kohë, përparimi i sëmundjes kërkon një zgjedhje të përsëritur të mbajtësit dhe zëvendësimin e saj të mëvonshëm!

Parandalim

Parandalimi i artrozës konsiston në ndryshime në stilin e jetës: pacientët duhet të ulin peshën e trupit në normale; normalizoni ushqimin duke shtuar ushqime që përmbajnë kolagjen (aspik, vaj peshku, pelte); hiqni dorë nga zakonet e këqija – pirja e duhanit dhe alkooli.

Njerëzit në rrezik (mbi 30 vjeç, të prirur ndaj ushtrimeve fizike) duhet të parandalojnë dëmtimet e gjunjëve (fraktura, dëmtim të ligamenteve dhe meniskit); për të kontrolluar patologjitë kongjenitale të nyjeve dhe dobësinë e aparatit ligamentoz.

Shtë gjithashtu e nevojshme që të diagnostikohen në kohë dhe të trajtohen çrregullimet metabolike dhe endokrine (diabeti, përdhes), kushtet e imunitetit (reumatizmi, lupus) dhe sëmundjet e gjakut (hemofili). Rekomandohet të shmangni jo-specifike (artritin purulent) dhe inflamacionet infektive specifike (tuberkulozi, gonorrea, sifilisi).

Vëmendje e veçantë për gjendjen e nyjeve të tyre duhet t'u jepet personave me operacion në gju, mikrotrauma të shpeshta dhe një predispozicion trashëgues (raste të artrozës në familje).

Faktorët rëndues mund të jenë kequshqyerja me mungesë të kalciumit dhe elementëve të tjerë gjurmë, dehje në kushte industriale ose shtëpiake (përfshirë alkoolin), klimë të nxehtë ose shumë të ftohtë, dhe gjithashtu situatë të përgjithshme të pafavorshme mjedisore.

Mos harroni, pads e gjurit me artrozë të gjurit janë pjesë e trajtimit dhe nuk mund të zëvendësojnë terapi konvencionale konzervative!

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri