Si të zgjidhni dhe si të vishni një korse për shpinë me një hernie lumbare

Një korse me një hernie të mesit, ose më saktë, veshja e saj, është vetëm një procedurë shtesë në të gjithë kompleksin e masave terapeutike. Sidoqoftë, ai ka një funksion shumë të rëndësishëm. Ne do të flasim për të, për rregullat për zgjedhjen dhe veshjen e një fashë më tej.

Pak rreth hernies

Hernia lumbare: lloji më i “njohur” i hernisë: vërehet në 80% të pacientëve. Si eshte ajo? Për ta bërë këtë, thjesht mbani mend anatominë e diskut intervertebral. Përbëhet nga një "mbushje" e butë – bërthama pulpoze dhe guaska e fortë – unaza fibroze.

Për të dëmtuar unazën fibroze, nuk është e nevojshme shumë: mjafton një lëvizje e pakujdesshme. Acksarje shfaqen në unazë, lëngu i bërthamës pulpoze rrjedh jashtë, nervat zvarriten në palcën kurrizore, dhe vetë disku shtrihet në anët si një top i ngjeshur. E gjithë kjo shoqërohet me dhimbje në lumbale, dhimbje në këmbë dhe mollaqe, mpirje të ekstremiteteve të poshtme. Sëmundja është e mbushur me komplikime dhe sëmundje serioze, deri në paralizë.

Në trajtimin e hernies, detyra kryesore është të zhvilloni korse muskulare të shpinës, në mënyrë që të mund të bëni pa pajisje mbështetëse. Ndonjëherë, vetëm një operacion hernie do të ndihmojë për të shpëtuar situatën, por shpesh trajtimi konservator është i mjaftueshëm.

Farë është ai i aftë

Para së gjithash, një pajisje e tillë ortopedike zvogëlon ngarkesën në shpinë të dëmtuar dhe zvogëlon aktivitetin motorik. Kjo është shumë e rëndësishme për formimin e një hernie, prandaj, pavarësisht se çfarë trajtimi ju përshkruani, kërkohet një fashë.

Në mënyrë tipike, pajisje të tilla janë të pajisura me brinjë të ngurtë. Detyra e tyre kryesore është të lehtësojnë presionin që ndikon negativisht në hapësirën ndërdisike. Për shkak të kësaj, proceset e deformimit në rruazat ndalojnë. Me kalimin e kohës, mbaresat nervore lëshohen dhe me këtë dhimbja zvogëlohet.

Rripat ortopedike dhe korse kanë funksione të tjera:

 1. Zbutja e dhimbjes (korset zvogëlojnë presionin në disqet ndërvertebral);
 2. Një ekstrakt i secilës prej rruazave;
 3. Fiksimi korrekt i një disku të dëmtuar;
 4. Kontrolloni vendndodhjen e saktë të të gjitha rruazave, përmirësoni qëndrimin;
 5. Parandalimi i tendosjes së muskujve;
 6. Normalizimi në shpinë të qarkullimit të gjakut (kjo është veçanërisht e rëndësishme për segmentin e dëmtuar);
 7. Parandalimi i mbikëqyrjes së muskujve të shpinës.

Pas një operacioni për të hequr një hernie, rripi zvogëlon mundësinë e kthimit të sëmundjes dhe ngarkesës në zonën e operuar. Rripi mbron qepjet, parandalon shpërndarjen e tyre dhe eliminon komplikimet pas operacionit.

Lexo artikullin:  Simptomat e displazisë së hip, shkaqet, diagnoza, trajtimi

Kështu, korse ndalon zhvillimin e hernies, lehtëson komplikimet dhe e bën trajtimin më efektiv, duke përshpejtuar shërimin.

Llojet, modelet dhe çmimet

Së pari, të gjitha korseet ortopedike ndahen në tre grupe të mëdha:

 1. Mbështetje torakolumbare dhe rregulloni qëndrueshmërisht të ulët mbrapa dhe gjoksin;
 2. Fiksimi i përhapjes lumbosakrale në pjesën e poshtme të shpinës dhe pjesën e legenit;
 3. Lumbale kapni shpinën e poshtme, shpinë të poshtme të kraharorit dhe pjesën e legenit;
 4. Me një hernie lumbare, lumbosakrale ose lumbale zakonisht përshkruhen.

Përveç kësaj, ato ndahen në bazë të butësisë. Ndoshta:

 • Soft. Më e nevojshme për të lehtësuar procesin inflamator në nervat e palcës kurrizore. Përveç kësaj, ata ngrohen. Ato nuk ndikojnë në shpinë, por mund të jenë të nevojshme për parandalimin ose rishfaqjen e një hernie pas një kursi trajtimi. Atletët kanë nevojë për to, ata që janë vazhdimisht ose periodikisht të angazhuar në punë fizike, ata që detyrohen të qëndrojnë ose të ulen pa lëvizje për një kohë të gjatë. Shtë gjithashtu e dobishme t'i vishni ato gjatë stërvitjes në mënyrë që të mos dëmtohen disqet ndërvertebral dhe çdo pjesë tjetër e shtyllës kurrizore. Këtu nuk ka asnjë fiksim të veçantë. Mund të bëhet nga qentë ose flokët deve;
 • Gjysmë-rigon>

Përveç kësaj, korse mund të pajisen me pajisje për trajtimin e parafinës (forcon ligamentet dhe takni), pulset elektrike dhe një fushë magnetike. Ekzistojnë gjithashtu orthoses me futje të veçantë shtrënguese që rrisin hapësirën ndërvertebrale. Modelet gjysmë të ngurtë me një jastëk masazh janë gjithashtu të njohura.

Sa për çmimin, më të lirë janë zakonisht rripat e korse dhe fashat. Ata kushtojnë deri në 4,5 mijë rubla. Më të shtrenjtë janë zakonisht korse me korniza të bëra prej plastike dhe orthoses me një korse. Mund të kushtojnë nga 15 mijë rubla. dhe deri në 30.000. Më të shtrenjtat që bëhen për të porositur. Prodhuesit më të ndërgjegjshëm janë kompani të tilla si Orlet, Oppo dhe Medi. Ata ofrojnë dhjetëra kategori të ndryshme të fashave.

Rripat dhe sistemet ortopedike universale mund të kushtojnë nga 5 mijë rubla. dhe deri në 11.000r. Mos harroni se modele të ngjashme mund të jenë mashkull, fëminorë dhe femra.

Si të zgjidhni

Rregulli kryesor këtu është një: vetëm mjeku përcakton llojin e rripit dhe pavarësia është madje e rrezikshme këtu. Shtë mirë nëse shkoni për të blerë një pajisje me mjekun tuaj. Pjesa tjetër varet nga ju.

Më e rëndësishmja është madhësia e produktit dhe përshtatja e tij e ngushtë. Sigurohuni që të provoni fashë para se të blini. Ne kemi nevojë për një fashë shumë të gjerë, pasi është e padobishme, dhe shumë e shtrënguar do të çojë në edemë dhe çrregullime të qarkullimit të gjakut në pjesën e prapme të dhimbshme.

Pika e dytë më e rëndësishme. Cilësia e materialit. Modeli duhet të lejojë që ajri të kalojë, por nuk duhet të provokojë alergji. Opsioni ideal është pëlhura e butë dhe natyrore. Kushtojini vëmendje pjesës së brendshme të korse: duhet të mbulohet me materiale pambuku. Ju duhet ta vishni atë në trupin tuaj!

Nëse ju rekomandohet një korse që ka ngurtësues, është mirë të zgjidhni atë që ka një rregullim. Ajo do t'ju ndihmojë të lidhni rripin ashtu siç ju nevojitet. Sigurohuni që të kontrolloni për të parë nëse të gjitha kapëset janë të rehatshme, nëse ka dëmtime dhe sa fort janë të fiksuara.

Epo, natyrisht, nuk mund të bësh një korse vetë. Kjo është një pajisje mjekësore, jo një copë veshje.

Si t’i veshësh siç duhet

Efektiviteti i trajtimit varet nga kjo. Ekzistojnë disa rregulla:

 • Megjithëse rripat e butë, edhe rrobat e forta vishen më së miri mbi një këmishë të bërë nga pëlhura natyrale. Shtë më mirë nëse është një pëlhurë pambuku. Sidoqoftë, disa modele mund të vishen direkt në trup. Kontrolloni me konsulentët;
 • Cilindo mundësi të zgjidhni, ai duhet të përshtatet në mënyrë të shkëlqyeshme kundër belit. Për këtë, nuk ka nevojë të lirohet ose shtrëngohet shumë. Kjo në përgjithësi është kushti dhe rregulli kryesor i veshjes.
 • Vishni vetëm ndërsa shtriheni. Në fillim, do t'ju duhet udhëzimi dhe ndihma e një punonjësi shëndetësor. Më tej, të afërmit mund të kenë nevojë për ndihmë.
 • Si ta rregulloni atë në mënyrë të saktë, mund të tregohet vetëm nga mjeku që ka përshkruar korse. Nëse nën strukturë ndjeni një gurgullimë, menjëherë lirojeni atë. Nëse ajo është fiksuar shumë e shtrënguar gjatë gjithë kohës, kjo mund të çojë në probleme me qarkullimin e gjakut dhe ënjtje.
 • Hiqeni korsetin me një hernie lumbare gjatë natës. Ky është gjithashtu një rregull i detyrueshëm. Trupi i tij duhet të pushojë rregullisht. Alternoni përdorimin e ortozës gjatë pushimit dhe punës, dhe gjithashtu – mos vishni më shumë se një çerek në ditë, domethënë gjashtë orë me radhë.
 • Vishni atë vetëm kur jeni në një pozicion të drejtë ose bëni ndonjë punë që shtrëngon shpinën e poshtme.
 • Mos e përdorni korse vazhdimisht. Kjo është e mbushur me varësi dhe dobësim të muskujve kurrizorë. Po, korse merr një ngarkesë serioze, por puna e pavarur e muskujve pas dëmtimeve është gjithashtu e nevojshme. Përndryshe, hernias dhe zgjatjet e reja janë duke pritur për ju.

Mos prisni një mrekulli nga një korse. Rezultati do ta bëjë veten të ndjehet jo më parë se gjashtë muaj më vonë.

Shtë e rëndësishme jo vetëm për të kryer të gjithë trajtimin e nevojshëm, por edhe për të kryer një kompleks të ushtrimeve të fizioterapisë, të cilat u rekomanduan nga një mjek që trajton hernie.

Kjo duhet të bëhet çdo ditë dhe të rritet ngarkesa. Ju mund ta kryeni atë në pishinë, dhe në të vërtetë, keni nevojë për not. Epo, mos abuzoni me fiksimin nëse doni të rivendosni shëndetin dhe forcën në shpinë.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri