Si të merrni allopurinol për indikacione të përdhes, kundërindikacione, dozim

Parimi kryesor i terapisë së përdhes është monitorimi i vazhdueshëm i niveleve të acidit urik duke shtypur prodhimin e tij dhe duke rritur shkallën e sekretimit të pacientit. Kjo ju lejon të ndaloni sulmet akute të patologjisë, të parandaloni shfaqjen e tyre dhe të parandaloni depozitimin e uratit në strukturat renale dhe artikulare. Allopurinol është një ilaç që zvogëlon përqendrimin e acidit urik dhe kripërave të tij në çdo medium të lëngshëm të trupit të njeriut. Ilaçi në mënyrë aktive pengon prodhimin e tyre, duke parandaluar shfaqjen e simptomave të dhimbshme të përdhes.

Por Allopurinol ka një listë të gjerë të kundërindikacioneve, dhe nëse përdoret gabimisht, gjasat e efekteve anësore të tij sistemike rrit ndjeshëm. Të minimizohet rreziku i zhvillimit të çrregullimeve dispeptike dhe neurologjike do të lejojë konsultimin e mjekut. Një reumatolog do të përcaktojë regjimin e dozave duke marrë parasysh ashpërsinë e patologjisë, shkallën e dëmtimit të nyjeve dhe numrin e komplikimeve që janë zhvilluar.

efekti farmakologjik

Në rast të përdhes në fazën fillestare të kursit, zakonisht është e mjaftueshme për të përjashtuar ushqime me një përmbajtje të lartë purine nga dieta për të parandaluar relapsin. Por me forma të rënda të patologjisë, kjo nuk është e mjaftueshme. Allopurinol, një izomer strukturor i hipoksantinës, një purinë natyral që gjendet në trup, u përshkruhet pacientëve.

Hipoksantina oksidohet në kantantinë, nga e cila prodhohet acidi urik. Një enzimë specifike, xanthine oxidase, është përgjegjëse për këtë proces. Allopurinol bllokon atë, duke thyer zinxhirin e shndërrimeve të padëshiruara të hipoksantinës.

Bllokimi i enzimës shkakton një ulje të prodhimit të acidit urik dhe një rritje të njëkohshme të përqendrimit të hipoksantinës dhe xanthine. Ato metabolizohen në monofosfatet e adenozinës dhe guanozinës në lidhje me purinën. Këto ribonukleotide provokojnë frenim të kthyeshëm të enzimës (amidofosforibosiltransferaza), e cila katalizon sintezën e parë specifike të nukleotideve të purinës. Si rezultat, niveli i acidit urik dhe kripërat e tij zvogëlohet, dhe depozitat e urateve në trup shpërndahen. Kursi i allopurinolit me përdhes parandalon formimin e uratit në veshkat dhe indet e buta. Prandaj, ilaçi u përshkruhet pacientëve jo vetëm për të ndaluar sulmet e artritit përdhes, por edhe për të eleminuar simptomat e sëmundjes së veshkave.

Përbërja dhe forma e lëshimit

Allopurinol prodhohet nga shumë fabrika farmaceutike vendase dhe të huaja në doza prej 100 dhe 300 mg. Paketohet në 30 ose 50 tableta në shishe plastike. Farmacitë gjithashtu shesin ilaçin në kuti kartoni me 3 ose 5 flluska fletë metalike. Në paketimin sekondar, përveç tabletave, ekziston një udhëzim për përdorim. Përbërësi aktiv në ilaç është Allopurinol. Përbërja ndihmëse e barit në një dozë prej 300 mg përfaqësohet nga përbërësit e mëposhtëm:

 • monohidrat laktoze (sheqer qumështi);
 • celuloza mikrokristaline;
 • niseshte karboksimetil natriumi, ose primogel;
 • xhelatinë ushqimore;
 • stearat magnezi;
 • dioksid silikoni koloidal, ose aerosil.

Prodhuesit përdorin saharozë, niseshte patate, xhelatinë të ngrënshme dhe stearat magnezi si përbërës shtesë për formimin e tabletave 100 mg. Komponentët sigurojnë thithjen optimale të Allopurinol, zgjasin efektin e tij terapeutik.

Farmakokinetika

Pas marrjes së pilulës, afërsisht 90% e përbërësit aktiv thithet nga trakti gastrointestinal dhe shndërrohet në oxynopurinol. Kjo substancë ekskretohet shumë ngadalë nga strukturat e veshkave (nga 18 deri në 30 orë) dhe është përgjegjëse për shumicën e efekteve terapeutike të barit.

Efekti klinik i ilaçit manifestohet pas 1,5 orësh pas marrjes së pilulës dhe vazhdon gjatë gjithë ditës. Shumica e metabolitëve evakuohen nga trupi nga veshkat dhe vetëm 20% përmes zorrëve.

Si të merrni allopurinol për përdhes

Një reumatolog i përshkruan pacientit Allopurinol, duke marrë parasysh praninë e një historie të patologjive kronike, moshës, peshës, fazës së rrjedhës së përdhes. Në mënyrë tipike, ilaçi merret një herë në ditë me ushqime me një sasi të madhe të ujit të pandryshuar. Por nëse ka shenja të intolerancës ndaj Allopurinol nga sistemi tretës, një dozë e vetme është e ndarë në disa pjesë. Intervali kohor midis marrjes së tyre është 3-4 orë ose më shumë. Ndërsa mirëqenia e pacientit përmirësohet, simptomat artikulare të përdhes zhduken ose ashpërsia e tyre zvogëlohet, doza ditore gradualisht zvogëlohet.

Lexo artikullin:  Trajtimi i zhvendosjes së gjurit në ndihmën e parë në shtëpi dhe mjetet juridike popullore

Kohëzgjatja e kursit terapeutik është nga 1-3 muaj deri në disa vjet. Shpesh, ilaçi anulohet nëse pacienti vazhdimisht mban një nivel optimal të acidit urik me ndihmën e një diete terapeutike. Por me një kurs të rëndë të patologjisë, Allopurinol duhet të merret për jetën.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Të rritur

Për të zvogëluar mundësinë e efekteve anësore sistemike të Allopurinol, mjeku e përshkruan atë në një sasi prej 100 mg një herë në ditë. Nëse kjo dozë fillestare është e pamjaftueshme, kërkohet një dozë shtesë e barit për të ulur përqendrimin e acidit urik. Sasia e saj ditore rritet gradualisht për të arritur efektin më të mirë terapeutik:

 • përdhes të butë – 100-200 mg;
 • shkalla mesatare e përdhes është 300-600 mg;
 • përdhes të rëndë – 600–900 mg.

Në të njëjtën kohë, bëhet një monitorim i vazhdueshëm (një herë në 10-20 ditë) i nivelit të acidit urik në serumin e gjakut.

Mosha e moshuar

Testet klinike nuk janë kryer për të identifikuar efektin e Allopurinol në trupin e pacientëve të moshuar. Në lidhje me një rënie graduale të aktivitetit funksional të sistemeve vitale, duke ngadalësuar proceset metabolike, kërkohet një llogaritje e kujdesshme e dozës së barit. Përfshihet në regjimet terapeutike në një sasi minimale prej 100 mg në ditë. Pacientit rekomandohet që të përmbahet vazhdimisht në një dietë të rreptë terapeutike, veçanërisht kur diagnostikon patologjitë e veshkave tek ai.

Fëmijë dhe adoleshentë

Allopurinol përdoret për trajtimin e përdhes te fëmijët në raste të jashtëzakonshme. Kjo është e nevojshme kur të merrni ilaçe të tjera, më të sigurta nuk funksionojnë. Doza ditore për një fëmijë nën 10 vjeç është 5-10 mg për kilogram peshë. Për fëmijët, këshillohet të blini një ilaç në një dozë 100 mg. Tabletdo tabletë është e pajisur me një rrezik për ndarjen e tij të përshtatshme dhe llogaritjen e sasisë së dëshiruar të substancës aktive. Për fëmijët nën 15 vjeç, Allopurinol është përshkruar në një dozë prej 10-20 mg për kilogram peshë në ditë. Fëmija nuk duhet të marrë më shumë se 0,4 g ilaç në ditë.

Lexo artikullin:  Trajtimi i artritit të përdhes me mjete juridike popullore

Patologjia e veshkave

Metabolitet dhe Allopurinol jo i transformuar evakuohen nga trupi kryesisht nga veshkat, kështu që nëse funksionimi i tyre është i shqetësuar, mund të shfaqen probleme me eliminimin e ilaçit. Ai mbetet në trup, dhe strukturat renale i ekspozohen stresit. Kjo merret parasysh nga mjeku kur llogaritni dozat e vetme dhe ditore. Pacientët këshillohen të marrin më pak se 100 mg ilaç në ditë ose 100 mg çdo ditë tjetër. Nëse është e mundur, kontrollohet përqendrimi i oksipurinolit. Doza e kërkuar e barit përcaktohet gjithashtu nga niveli i tij në serumin e gjakut.

Edhe problemet e "neglizhuara" të përbashkëta mund të kurohen në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Në patologjitë e rënda renale, metabolitët Allopurinol hiqen duke përdorur metodën e pastrimit të gjakut ekstrenal – hemodializës.

Shumësia e seancave varet nga sëmundja e zbuluar e veshkave. Por nëse pacienti detyrohet t’i nënshtrohet një procedure pastrimi disa herë në javë, kërkohet një regjim alternative trajtimi. Menjëherë pas hemodializës, pacienti merr 0,3-0,4 g Allopurinol. Midis seancave, ilaçi është i ndaluar.

Pacientët me sëmundje serioze të veshkave duhet të jenë të kujdesshëm për të kombinuar diuretikët allopurinol dhe tizid. Nëse shfaqet ndonjë efekt anësor, duhet të ndaloni marrjen e ilaçeve dhe të këshilloheni me mjekun tuaj për të hartuar një regjim tjetër terapeutik.

Patologjia e mëlçisë

Në rast të mosfunksionimit të mëlçisë, doza e barit zvogëlohet në varësi të sëmundjes së diagnostikuar. Nga ditët e para të terapisë, monitorimi laboratorik i treguesve të funksionit të mëlçisë është i detyrueshëm. Përqendrimi i kripërave të acidit urik në serumin e gjakut dhe niveli i acidit urik, dhe uratet në urinë, përcaktohen rregullisht.

Parimet themelore të trajtimit dhe udhëzimet speciale

Nëse pacienti ndalon marrjen e Allopurinol pa rekomandimin e një mjeku, atëherë pas 3 ditësh, niveli i acidit urik merr vlera të njëjta, të rritura. Kjo në mënyrë të konsiderueshme rrit mundësinë e një rikthimi tjetër të artritit të gjendrës. Prandaj, reumatologët paralajmërojnë pacientët me patologji me ashpërsi të moderuar dhe të lartë në lidhje me papranueshmërinë e ndërprerjes së rrjedhës së trajtimit edhe për 2-3 ditë.

Gjatë terapisë, të paktën 2 litra lëng në ditë duhet të konsumohen në mungesë të kundërindikacioneve. Një regjim i tillë i pirjes do të ruajë vazhdimisht diurezën optimale, parandalon ilaçin të vonojë trupin dhe zhvillimin e efekteve anësore të padëshiruara.

Monitorimi i rregullt i parametrave laboratorik të urinës është i nevojshëm. Reagimi i saj duhet të jetë pak alkalik ose asnjanës. Vetëm me këto vlera nuk formohen gurët (gurët). Marrja e ilaçeve që alkalizojnë urinën gjithashtu ndihmon për të zvogëluar rrezikun e formimit të tyre.

Në fazën fillestare të trajtimit, Allopurinol merret në doza minimale. Për të parandaluar një sulm të artritit të përdhes, pacientët përshkruhen ilaçe anti-inflamatore jo-steroide. Shpesh, në vend të NSAIDs, kolchicina (alkaloidi tropolon, përfaqësuesi kryesor i familjes homomorfina) përfshihet në regjimet terapeutike të pacientëve të rritur.

Allopurinol rrit veprimin e ilaçeve hipoglikemike. Kur kombinohet me metotreksate, mercaptopurine, azathioprine, metabolizmi pengohet dhe toksiciteti i këtyre ilaçeve rritet. Nëse pacienti merr disa antibiotikë (Amoxicillin, Ampicillin dhe analoge të tyre të importuar) gjatë trajtimit të përdhes me Allopurinol, atëherë gjasat e zhvillimit të një reaksioni alergjik lokal rritet.

contraindications

Kundërindikimet absolute për përdorimin e Allopurinol përfshijnë dështimin kronik të veshkave në fazën e azotemisë, intolerancën individuale ndaj përbërësit aktiv ose përbërësve ndihmës. Ilaçi nuk është i përshkruar gjatë ushqyerjes me gji dhe lindjes së një fëmije, hemokromatoza.

Nëse hiperuricemia është asimptomatike, atëherë marrja e barit nuk konsiderohet e nevojshme. Allopurinol nuk ka një efekt analgjezik, kështu që nuk është e përshkruar për të lehtësuar dhimbjet në sulmet e përdhes.

Lexo artikullin:  Farë është një frakturë e konsoliduar Përshkrimi i hollësishëm i termit

Kundërindikimet relative për marrjen e drogës janë diabeti mellitus, hipertensioni arterial. Allopurinol rekomandohet për pacientët me këto patologji në doza minimale nën mbikëqyrje të rreptë mjekësore.

Efektet anësore

Lista e efekteve anësore të mundshme të trajtimit me Allopurinol është mjaft e gjerë. Mundësia e shfaqjes së tyre rritet me një shkelje të regjimit të dozimit të përcaktuar nga reumatologu, ose duke marrë ilaçin pa recetën e mjekut. Efektet anësore të drogës janë të mundshme si sistemike ashtu edhe lokale.

Shpesh, terapia është e ndërlikuar për shkak të intolerancës së pacientit ndaj një prej përbërësve të ilaçeve. Një reaksion alergjik zhvillohet, i shfaqur klinikisht në ënjtje dhe skuqje të lëkurës, kruajtje, formimin e skuqjeve. Por shfaqja e patologjive të ndjeshme më të rënda të lëkurës është gjithashtu e mundur:

 • eritema multiforme eksudative;
 • pezmatim i lëkurës;
 • dermatiti eksfoliativ;
 • purpura
 • ep toksike>

Janë vërejtur raste të bronkospazmës, hundëve të hundës, etheve, bajametit nekrotik, alopecisë, limfadenopatisë, furunculozës. Ndonjëherë, ndërsa merrni Allopurinol, niveli i lipideve në gjak rritet.

Sistemet vitale që reagojnë negativisht në trajtimin e përdhes me AllopurinolNgjarje të pafavorshme individuale
shqisatUlje e vazhdueshme e njëanshme ose e dyanshme e shikimit, një ndryshim në shijen ose humbje e plotë e tij, katarakt, konjuktivit, shqetësim vizual
Sistemi nervorPërgjumje, depresion, dhimbje koke, nevrite, neuropati periferike, ndjesi djegieje spontane, ndjesi shpimi gjilpërash, zvarritje të rrëshqitshme, parezë
Sistemi i tretjesRritje të fryrjes, diarre, dhimbje epigastrike, të vjella, vjellje, verdhëzë kolestatike, rritje të vlerave laboratorike të enzimave të mëlçisë, hepatit granulomatoz, rritje të bilirubinës në gjak
Sistemi kardiovaskularVaskuliti (pezmatimi imunopatologjik i mureve vaskulare), bradycardia, hipertensioni arterial, perikarditi
Aparatet lokomotoreDhimbje të muskujve dhe nyjeve, miopati (ulje e forcës së muskujve)
Sistemi gjenitourinarEdemë periferike, zmadhim i gjirit, infertilitet, shfaqja e gjakut në urinë, një nivel i rritur i proteinave në urinë, ulje e dëshirës seksuale, nefrit intersticial, dështim akut renal
Organet hematopoietikeEozinofili, anemi, duke përfshirë aplastikë, agranulocitozë, një ulje në nivelin e leukociteve në gjak

Efektiviteti i allopurinol në trajtimin e përdhes

Para emërimit të Allopurinol, një reumatolog merr parasysh se si trupi i pacientit do t'i përgjigjet efekteve anësore të mundshme të drogës. Nëse ekziston rreziku i një përkeqësimi serioz në mirëqenien e pacientit, zhvillimi i komplikimeve, përkeqësimi i patologjive kronike ekzistuese, atëherë ilaçi nuk përdoret.

Marrja e Allopurinol në doza të rekomanduara nga mjeku juaj ul ndjeshëm rrezikun e efekteve anësore. Dhe kur njëra prej tyre shfaqet, regjimi i dozës rregullohet, zakonisht në drejtim të zvogëlimit të numrit të tabletave të marra.

Në shumicën e rasteve, allopurinol tolerohet mirë. Por në disa pacientë, një rënie në nivelin e acidit urik është e ngadaltë, dhe nganjëherë nuk ka asnjë efekt pozitiv të terapisë. Një reumatolog me përvojë nuk është në asnjë nxitim të anulojë një ilaç. Ai e zëvendëson atë me një analog, dhe strukturor, domethënë, që përmban të njëjtin përbërës aktiv. Allopurinol nga prodhues të ndryshëm (Aegis, Nycomed) shitet në barnatore. Pavarësisht përbërjes identike, një ilaç i prodhuar nga një fabrikë e veçantë farmaceutike ndihmon shumë pacientë.

Analogët strukturorë të ilaçit – Zilorik, Sanfipurol. Nëse Allopurinol është intolerant ose joefektiv, një nga këto ilaçe mund t'i përshkruhet pacientit. Por vetëm mjeku që merr pjesë duhet të zëvendësojë Allopurinol me një analog.

Duhet të merret në konsideratë efekti kumulativ i substancës aktive. Karakteristikat anti-përdhes të ilaçit manifestohen me marrje të rregullt, duke ju lejuar të mbani një nivel konstant të Allopurinol në trup. Terapia duhet të shoqërohet me një dietë dhe përdorimin e një sasie të mjaftueshme të lëngjeve. Ilaçi shumë i efektshëm anti-përdhes Allopurinol nuk do të përballojë detyrën nëse mishi i yndyrshëm dhe alkooli janë të pranishëm në menunë ditore të pacientit.

ExpertNews Shqipëri