Si të kurohet një hernie kurrizore mesit pa operacion në shtëpi

Përshëndetje të dashur lexues. Sot do të flasim për hernie ndërvertebrale – një ndërlikim i rrezikshëm që është më mirë të parandalohet ose të fillojë të luftojë me të në një fazë të hershme. Do të mësoni se si të trajtoni një hernie të shtyllës kurrizore në shtëpi.

Të gjithë e mbajmë mend frazën e Aristotelit: "Lëvizja është jetë". Dhe, megjithëse shkencëtari grek investoi në të një kuptim përgjithësues filozofik, për ne ndonjëherë tingëllon si një kusht themelor për një jetë të plotë.

Dhe është turp kur një person modern privohet nga mundësia për të lëvizur lirshëm jo si rezultat i një aksidenti, operacionesh ushtarake ose tragjedish të tjera, por për shkak të mos vëmendjes ndaj trupit të tij, dembelizmit banal dhe shpresës për fat.

Ju mund të kuroni një hernie pa operacion, gjëja kryesore është një qasje sistematike, Alexey Mamatov do të flasë për të në uebfaqe të hapura, ejani!

Shkaqet e hernisë ndërvertebrale

Hernia ndërvertebrale është një sëmundje në të cilën ndodh një zhvendosje ose ndryshim degjenerues në disk intervertebral: këputje e unazës fibroze dhe zhvendosje e bërthamës pulpoze.

Një hernie intervertebrale është zakonisht një ndërlikim i problemeve të tjera të shpinës (shpesh osteochondrosis), prandaj është më e lehtë për ta parandaluar atë sesa ta trajtoni atë.

Shkaqet e hernies janë të ndryshme, por ato janë të gjitha të ngjashme me shkaqet e problemeve të tjera të sistemit muskuloskeletor:

 • predispozicion gjenetik;
 • jetesa e ulur, sjellje e dobët;
 • ngarkesa të tepërta në shpinë (mbajtja e ngarkesave të rënda, puna në këmbë, dyshek dhe jastëk i pakëndshëm, etj.);
 • sëmundje metabolike;
 • mbipesha;
 • dëmtimet kurrizore;
 • zakone të këqija, kequshqyerje, etj.

Simptomat e një hernie ndërvertebrale

Meqenëse shumë njerëz përjetojnë dhimbje prapa, pacientët janë të interesuar për simptomat dalluese të një hernie ndërvertebrale, veçanërisht se si manifestohet hernia intervertebrale e palcës lumbare.

 1. Dhimbje shpine. Dhimbja mund të jetë paroxysmal, mbart një karakter "valë", rrjedh dhe rrjedh, përkeqësohet me ushtrimin fizik dhe lëvizjet e papritura.
 2. Ngurtësia e lëvizjeve. Numësia e gjymtyrëve është e mundur.
 3. Me lokalizimin e një hernie në rajonin e qafës së mitrës – marramendje, një ndryshim në presionin e gjakut, një "ulje" pulsuese të dhimbjes në shpatull dhe krah.
 4. Simptomat e një hernie lumbare i shtohen dhimbje në rënie në mollaqe dhe këmbë, mpirje, dobësi dhe “gunga të patave” në gishtërinjtë dhe këmbët, dhe në fazat e mëvonshme, çrregullimet e urinimit dhe paralizë e pjesshme.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Cili mjek trajton një hernie të shtyllës kurrizore

Nëse mendoni se keni një hernie, nuk duhet të filloni menjëherë vetë-mjekimin. Shpina është një çështje serioze, sepse diagnoza e saktë është e rëndësishme, dhe vetëm një specialist do ta bëjë këtë. Atëherë, në cilin doktor duhet të shkoj?

Terapist. Filloni duke vizituar mjekun tuaj lokal ose mjekun e familjes. Ai do t'ju dëgjojë, ju përshkruaj testet e nevojshme dhe do të kuptojë trajtimin e mëtutjeshëm.

Vertebrologist. Vertebrolog (ortoped) – specialist në trajtimin e sistemit muskuloskeletor. Ai do të përshkruajë studimet e nevojshme dhe protokollet e trajtimit.

Ju mund të keni nevojë për konsulta shtesë nga specialistë të tjerë: një traumatolog (nëse ka pasur probleme me dëmtimet e shtyllës kurrizore) dhe një neurolog, sepse një hernie mund të fiksojë mbaresat nervore, të prishë qarkullimin e gjakut, prandaj do të jetë e nevojshme trajtimi paralel nga një neurolog.

Osteopath. Ky është një specialist që pranon vetëm në klinika të specializuara. Nëse jeni dërguar në një osteopat, kjo duhet të jetë një sinjal: ju duhet të ushtroni të gjithë forcën tuaj dhe të përdorni mundësinë e fundit për të kuruar një hernie në një mënyrë jo kirurgjikale.

Surgeon. Ky specialist sigurisht që do t'ju ndihmojë. Por ka shumë të ngjarë, kirurgjikale. Prandaj, detyra juaj nuk është të arrini në këtë fazë.

Si ta trajtoni herninë kurrizore pa operacion

Pse disa arrijnë të heqin qafe hernie nën mbikëqyrjen e mjekëve apo edhe në mënyrë të pavarur në shtëpi (pasi të vendosni një diagnozë të saktë), ndërsa të tjerët ende përfundojnë në departamentin kirurgjikal pas një trajtimi të zgjatur nga specialistët

. Sepse të heqësh qafe një hernie ndërvertebrale është një punë sistematike që përfshin të gjithë gamën e detyrave: trajtimin e ilaçeve, terapinë alternative, terapinë e ushtrimeve, ushtrimet speciale dhe teknikat eksperimentale.

Ndonjëherë njerëzit që nuk duan të tendosin veten, kërkohet që vetë të kryejnë operacione për ta që të harrojnë shpejt gjithçka.

Por mbani mend: operacioni është gjëja e fundit. Trupi ynë mund të "hakmerret" për çdo shkelje të integritetit të tij, madje edhe më të padëmshmit.

Dhe akoma më shumë – operacioni kurrizor. A është vërtet e vështirë të punosh për të ndihmuar veten? A nuk e do veten vërtet kështu? Nuk e besoj.

Pra, cilat janë përbërësit e trajtimit të hernisë ndërvertebrale të shtyllës kurrizore.

 1. Trajtimi i drogës. Mos u vetë-mjekoni dhe mos humbni para për drogat në bazë të parimit "kjo e ndihmoi mikun tim, kështu që do të më ndihmojë". Ilaçet përshkruhen individualisht nga një specialist, në varësi të karakteristikave të gjendjes tuaj dhe testeve laboratorike. Më shpesh ata përdorin ilaçe anti-inflamatore dhe analgjezikë, barna për të mbrojtur rrënjët e palcës kurrizore, chondroprotectors për të përmirësuar elasticitetin e kërcit dhe vitaminat B për të rivendosur fibrat nervore.
 2. Fizioterapi. Shtë më mirë nëse kompleksi i ushtrimeve zhvillohet nga një vertebrolog ose fizioterapist posaçërisht për ju, por mund të gjeni një kompleks të pranueshëm për veten tuaj në internet duke u këshilluar me një specialist. Përveç terapisë ushtrimore, duhen ngarkesa të tjera sportive, për të cilat do të flasim më vonë.
 3. Masazh. Shtë mirë nëse një masazh do të bëhet nga një specialist, por vetë-masazhi është gjithashtu i mundur. Vetëm mos harroni: ne masazhojmë muskujt, jo kockat dhe nyjet.
 4. Fizioterapi dhe refleksologji. Veprimi i synuar në pjesë të caktuara të trupit ndihmon në lehtësimin e spazmës së muskujve, përmirësimin e qarkullimit të gjakut dhe lehtësimin e ënjtjes së indeve.
 5. Terapia manuale ju lejon të rregulloni diskun në fazat e hershme të sëmundjes. Por vetëm një specialist mund ta bëjë këtë.
 6. Hirudotherapy. Lëkura ka një efekt të dobishëm në restaurimin e indeve të dëmtuara dhe kontribuon në hollimin e gjakut dhe restaurimin e kërcit.
 7. Vetë tërheqje e shtyllës kurrizore. Kjo lehtësohet nga një gjumë i shëndetshëm në një dyshek ortopedik (nëse nuk është e mundur, thjesht në kompensatë të trashë ose një derë të hequr) dhe ushtrime speciale.
Lexo artikullin:  Shkaqet e fryrjes së gishtit, trajtimi, diagnostikimi, parandalimi

Ushtrime për hernie ndërvertebrale të shtyllës kurrizore

Ekzistojnë shumë metoda të ushtrimeve për herninë ndërvertebrale, por zgjedhja e tyre është individuale. Kur zgjidhni ushtrime për klasa, sigurohuni që të këshilloheni me një specialist.

Duke folur relativisht, nëse nuk ka kundërindikacione të tjera, pacientët me hernie ndërvertebrale mund të rekomandohen:

 • not;
 • joga, palestër e lehtë, Pilates (nën mbikëqyrjen e një specialisti të paktën në klasat e para);
 • ushtrime në bordin e VV Evminov;
 • një grup ushtrimesh SM Bubnovsky;
 • grup ushtrimesh VI Dikul;
 • varur në shiritin horizontal.

Kur hernia intervertebrale është kundërindikuar:

 • vrapimi, kërcimi
 • Ngritje peshe,
 • stërvitje për peshë (sidomos në këmbë),
 • duke kryer lëvizje të mprehta, të mprehta.

Kur kryeni ushtrime, duhet të kontrolloni mirëqenien tuaj, të monitoroni frymëmarrjen dhe rrahjen e zemrës.

Shtë mjaft e vështirë të përshkruani të gjitha komplekset e ushtrimeve me hernie ndërvertebrale të shtyllës kurrizore në një artikull, veçanërisht pasi që ka shumë manuale speciale, por duhet të dini se preferenca u jepet lëvizjeve të mëposhtme në variacione të ndryshme:

 • varje dhe shtrirje të shpinës (shtrirë në dysheme, duke qëndruar drejt dhe në të katër anët);
 • hapat e shtrirjes;
 • pompimi i bagazhit dhe mbrapa;
 • tërheqje e barkut
 • shtrirje e trupit,
 • ngritës i legenit;
 • varur në shiritin horizontal ose ushtrime në tabelën Evminov.

Efekti i mrekullueshëm në sëmundjet e shtyllës kurrizore prodhon not. Kur notoni, të gjithë muskujt e nevojshëm funksionojnë në mënyrë të barabartë, dhe uji ndihmon të mos ndjeheni të rëndë dhe të largoni ngarkesën nga shtylla kurrizore, duke e shpërndarë atë në të gjithë trupin.

Përveç kësaj, uji masazhon trupin dhe përmirëson qarkullimin e gjakut. Nëse i kushtoni vetëm gjysmë ore çdo ditë notit, shtylla kurrizore do t'ju falënderojë pa masë.

Sigurohuni që lëvizjet të mos jenë të mprehta, të mprehta, por të matura dhe të lëmuara.

Duhet mbajtur mend se mbipesha “rëndon” shtyllën kurrizore me një ngarkesë të padurueshme, prandaj, ushqimi i duhur dhe humbja e peshës duhet të përfshihen në kompleksin e masave për trajtimin e hernisë ndërvertebrale.

Gjatë periudhës së përkeqësimit të sëmundjes, ushtrimet fizike duhet të braktisen ose (me lejen e mjekut) disi të kufizuara duke kryer vetëm në një korse të veçantë. Dhe mos harroni për sjelljen e saktë gjatë gjumit.

Mjetet juridike popullore për trajtimin e hernisë ndërvertebrale

Në momentet e përkeqësimit të sëmundjes, së bashku me ilaçet, mund të përdorni mjete juridike popullore:

 • tinkturat dhe zierjet e vitheve të trëndafilit, sabelnikut, prodhuesve të fijeve, hithrave dhe xhupit – për të ruajtur imunitetin dhe për të përmirësuar qarkullimin e gjakut;
 • fasha nga aloe me mjaltë (1: 1), nga mumje me mjaltë (5 g mumje, 1 lugë gjelle ujë, 4 lugë gjelle mjaltë), nga argjila e kuqe me lëng kolanjë – për të zvogëluar dhimbjen;
 • kompresa alternative të hudhrës së grimcuar të futur në vodka, dhe banja me terpentinë;
 • lubrifikimi i shtyllës kurrizore me yndyrë, kalë ose qengj (nëse nuk ngatërroheni nga një erë jo shumë e këndshme);
 • Produktet e bletarisë – propolisi, dylli i bletës, zabrus dhe të tjerët – veprojnë si qetësues dhe ilaçe anti-inflamatore.

Nëse jeni të qëndrueshëm, të qëllimshëm dhe të durueshëm, rezultati me siguri do t'ju pëlqejë. Ji i shendetdhem!

Gjithçka për nyjet

Shpina konsiderohet themeli i shëndetit të njeriut. Dhe funksionimi normal i rruazave individuale varet drejtpërdrejt nga gjendja e disqeve ndërvertebrore, të cilat luajnë rolin e jastëkëve karakteristik. Me çdo ushtrim fizik, distanca midis vertebrave duhet të ruhet. Gjatë kërcimit ose ngritjes së peshave, disku vepron si amortizues.

Farë është një disk intervertebral?

Distanca midis vertebrave individuale është e mbushur me një ind të veçantë kartilaginoz. Ky është disku intervertebral. Brenda saj ka një bërthamë pulpoze të një konsistence pelte. Substancat që përbëjnë bërthamën e bëjnë diskun elastik dhe elastik.

Shkaqet e problemit

Jo vetëm mënyra e jetesës së gabuar, por edhe një predispozicion gjenetik mund të çojë në pasoja të pakëndshme. Shpesh, një shkelje e metabolizmit të kripës në aparatin kockor çon në zhvillimin e hernisë ndërvertebrale. Gjumi i keq dhe situatat stresuese, ushqimi i dobët dhe zakonet e këqija gjithashtu mund të bëhen një shkas për zhvillimin e sëmundjes.

Burimi kryesor i të ushqyerit për disk intervertebral janë muskujt. Në mungesë të aktivitetit fizik, substanca të vlefshme hyjnë në shpinë në sasi të pamjaftueshme. Si rezultat, disku bëhet i lirshëm dhe më pak elastik. Së shpejti ekziston një hernie ndërvertebrale (fotot e njerëzve që vuajnë nga kjo sëmundje janë paraqitur në artikull).

Faktorët kryesorë të rrezikut

Një person që udhëheq një mënyrë jetese të shëndetshme, më shpesh nuk ka probleme as me shpinë, as me organe të tjera. Por, për fat të keq, ka faktorë që nuk mund të ndikohen. Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet kurrizit të njerëzve që kanë vuajtur sëmundje të rënda virale. Lëndimi në shpinë mund të çojë gjithashtu në një hernie.

Mosha konsiderohet një tjetër faktor rreziku. Pas 50 vjetësh, disqet ndërvertebral bëhen më pak të qëndrueshëm. Muret e organit pushojnë të rregullojnë përmbajtjen. Si rezultat, zhvillohet një hernie ndërvertebrale. Arsyet për këtë mund të jenë plotësisht të palidhura me stilin e jetës së pacientit.

Parandalim

Do sëmundje është shumë më e lehtë për t'u parandaluar sesa ta trajtoni atë për një kohë të gjatë. Asnjë përjashtim dhe probleme me shtyllën kurrizore. Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet korse muskulore, e cila është përgjegjëse për funksionimin normal të organit në fjalë. Ushtrimet e thjeshta fizike do të kontribuojnë në funksionimin e tij normal, dhe një hernie nuk do të jetë e frikshme.

Në mënyrë që të mos mësoni se si të trajtoni një hernie të shtyllës kurrizore pa operacion, duhet të monitoroni vazhdimisht gjendjen tuaj. Kjo është veçanërisht e vërtetë kur punoni në një kompjuter. Mbrapa duhet të jetë vazhdimisht drejt. Vendi i punës duhet të jetë i pajisur me një tavolinë të veçantë kompjuteri dhe karrige.

Simptomat

Shpesh, shumë njerëz ia atribuojnë dhimbjen e shpinës një tendosje të ftohtë ose muskuj. Në fakt, ndjesitë e pakëndshme që shkaktohen me shfaqjen e një hernie, vështirë se mund të ngatërrohen me ndonjë gjë tjetër. Siklet mund të shfaqet pas një rritje të mprehtë të peshës ose në pozicion të gabuar në desktop. Edhe një dhimbje e shurdhër, e zgjatur mund të tregojë se është shfaqur një hernie ndërvertebrale. Trajtimi, rishikimet e të cilave janë shumë të ndryshme, zakonisht kërkon shumë kohë. Kjo është arsyeja pse kur ndodh një ndjesi e pakëndshme, duhet të këshilloheni me një specialist.

Siklet i madh sjell hernie lumbare të shtyllës kurrizore. Në çdo rast, trajtimi duhet të fillohet menjëherë në mënyrë që të mos përkeqësohet situata.

komplikimet

Përveç manifestimeve të drejtpërdrejta të sëmundjes, mund të shfaqen simptoma të tilla si ndjeshmëria e zvogëluar në zonën e prekur ose mungesa e plotë e saj. Një person mund të vëzhgojë punën e rritur të gjëndrave të djersës. Lëkura bëhet e thatë dhe irritohet. Temperatura e trupit do të ulet dhe do të shfaqen ënjtje të vogla.

Një sëmundje në një fazë të rëndë do të kërkojë shpenzime të konsiderueshme financiare, pasi nuk do të jetë e mundur të trajtoni një hernie të shtyllës kurrizore pa operacion. Vetëm një vizitë në kohë tek një specialist do të ndihmojë për të shmangur ndërhyrjen kirurgjikale.

Localization

Mjeku mund të fillojë trajtimin e sëmundjes vetëm pas një ekzaminimi të plotë dhe diagnozës. Para së gjithash, specialisti duhet të përcaktojë ashpërsinë e sëmundjes, si dhe lokalizimin e saj. Dalloni herninë ndërvertebrale të qafës së mitrës, kraharorit dhe mesit.

Më e zakonshme është hernia lumbare e shtyllës kurrizore. Trajtimi i sëmundjes në shumicën e rasteve nuk përfshin ndërhyrje kirurgjikale. Muskujt e shpinës së poshtme përjetojnë një ngarkesë të madhe kur mbajnë ngarkesa të rënda. Nuk është rastësi që disqet në këtë departament lodhen së pari. Probleme lindin edhe te njerëzit me mbipesha. Një shumë e peshës mund të quhet faktori kryesor i rrezikut për zhvillimin e sëmundjes.

Një ngarkesë e tillë si heqja e kokës dhe pjerrësia e saj kontribuon në zhvillimin e një hernie në shpinë të qafës së mitrës. Më shpesh, një lezion në këtë vend rezulton nga një dëmtim. Lartësia e rruazave të qafës së mitrës kryesisht mbizotëron mbi gjerësinë e tyre. Përveç kësaj, elementët individualë të shtyllës kurrizore në vendin e treguar kanë një formë të veçantë anatomike. Prandaj, shpina në këtë zonë është më e brishta.

Lexo artikullin:  Karakteristikat e zhvillimit dhe trajtimit të sklerozës subkondrale

Pyetja se si të trajtohet një hernie e shtyllës kurrizore pa operacion në rajonin e kraharorit është mjaft e rrallë. Kjo zonë është e stabilizuar më tej nga kafazi i brinjëve. Disqet këtu praktikisht nuk lodhen. Një hernie mund të ndodhë vetëm në rast të një dështimi hormonal ose si rezultat i një dëmtimi serioz.

Trajtimi i shtyllës kurrizore pa operacion

Para së gjithash, riparimi i hernisë do të ketë për qëllim parandalimin e zhvendosjes vertebrale. Mjeku duhet të heq dhimbjen dhe të kontribuojë në kthimin e pacientit në një mënyrë jetese normale. Në fazat e hershme, sëmundja eliminohet pa ndërhyrje kirurgjikale. Një specialist mund të përshkruhet ilaçe, terapi manuale, masazh, si dhe një grup i veçantë ushtrimesh fizike.

Një hernie e vogël ndërvertebrale, shkaqet e së cilës janë shumë të ndryshme, eliminohet lehtësisht falë ngarkesave statike. Duke përdorur një pajisje të veçantë, shtylla kurrizore shtrihet përgjatë boshtit. Kjo ju lejon të vendosni rruazat dhe të zvogëloni manifestimet e sëmundjes.

Nëse nuk mund të bëni pa operacion

Rastet e vrapimit kërkojnë ndërhyrje kirurgjikale. Falë teknikave moderne, hernia intervertebrale hiqet mjaft thjesht dhe shpejt. Lazeri ju lejon të kryeni operacionin sa më efikas të jetë e mundur. Gjilpëra futet në diskun e prekur, dhe pastaj është instaluar një udhëzues i dritës lazer. Me ndihmën e kësaj të fundit, lëngu brenda diskut kthehet në avull. Operacioni ndihmon për të zvogëluar presionin brenda diskut.

Kjo eliminon herninë ndërvertebrale. Trajtimi, rishikimet e të cilave janë vetëm pozitive, zgjat vetëm 30-40 minuta. Afati i shtrimit në spital të pacientit pas operacionit nuk i kalon tre ditë. Komplikimet kur përdorni teknika moderne pothuajse kurrë nuk lindin.

Ndryshimi i stilit të jetës

Në mënyrë që të mos pyesni veten se si të trajtoni një hernie të shtyllës kurrizore pa operacion, duhet së pari të rishikoni stilin e jetës tuaj. Humbja e peshës, ecja në ajër të pastër dhe ushqimi i duhur do të kontribuojnë në shëndetin e jo vetëm të shtyllës kurrizore, por edhe të gjithë trupit.

Duhet mbajtur mend se sëmundja e konsideruar nuk shfaqet menjëherë. Dhimbja dhe simptomat e tjera të pakëndshme shfaqen vetëm kur problemi tashmë po funksionon. Një parandalim i shkëlqyeshëm mund të jetë një ekzaminim vjetor nga një specialist dhe aktivitet fizik i moderuar.

Si të kuroni një hernie të shtyllës kurrizore pa operacion

Trajtimi i hernies së shtyllës kurrizore pa operacion është një përparësi për zgjedhjen e trajtimit për këtë sëmundje. Kombinimi i metodave të provuara heq dhimbjen, siguron rikthimin më të shpejtë të mundshëm të lëvizshmërisë kurrizore. Për të kuptuar se si të trajtoni një hernie të shtyllës kurrizore pa operacion, duhet të konsultoheni me një mjek që është specialist në trajtimin e osteokondrozës, si dhe për komplikimet e shkaktuara prej saj.

Terapia komplekse e kësaj sëmundje

Metodat e trajtimit kanë për qëllim rivendosjen e integritetit, funksionet e diskut intervertebral. Pacienti përjeton dhimbje prapa, në zonën ku formohet hernia, lëvizja e tij kurrizore është e dëmtuar. Kjo sëmundje karakterizohet nga fakti se dhimbja rrezaton në ekstremet, organet e tjera. Për të hequr qafe simptoma, rivendosni funksionin, ofrohen metodat e mëposhtme të trajtimit.

Para së gjithash, pacienti kërkon një mënyrë të butë lëvizjeje. Të gjitha lëvizjet, përfshirë ato të njohura, bëhen me kujdes, me kujdes. Shtë e nevojshme të heqësh qafe lëvizje të shpejta dhe të mprehta. Shkaqet më të zakonshme kur shfaqet një hernie e shtyllës kurrizore, trajtimi kryhet pa operacion, kjo është një ngarkesë e shtuar në shpinë, çrregullime metabolike, lëndime. Trajtimi jo-kirurgjikal i hernies kurrizore përfshin restaurimin e metabolizmit të duhur me metoda të ndryshme, eliminimin e simptomave të dhimbjes.

Medikamente

Mjeku pjesëmarrës përshkruan ilaçe anti-inflamatore, analgjezikë. Për të rritur efektin e trajtimit të drogës, përdoren vitamina:

Emri i drogësMekanizmi i veprimitdëshmi
Barnat jostoidale anti-inflamatore (NSAIDs)Osteokondrozë, ndryshime degjenerative në kërc, dhimbje
DiclofenacRedukton prodhimin e lirë radikalArtriti, nervi shiatik, osteoartroza, dhimbja
IbuprofenFrenon aktivitetin e enzimave që shkaktojnë inflamacionOsteoartroza, mialgjia, inflamacioni
indomethacinShtyp aktivitetin e ciklooksigjenazës, zvogëlon inflamacionin

Degjenerimi i kërcit, inflamacioni i nyjeve, artroza dhe artriti
Oortofen, xhelFrenon aktivitetin e enzimave inflamatoreOsteokondrozë, dhimbje, mialgji
Ngjitësit e dhimbjeve dhe antispasmodics
diazepamQetësues, antikonvulsant, qetësuesNeuroza, mioziti, tensioni i muskujve
Diklofenac – OintmentAjo vepron në mbaresat nervore të lëkurës, zvogëlon intensitetin e impulseve të dhimbjesArtriti, myalgjia, dhimbja
indomethacinRedukton dhimbjenNeuralgjia, mialgjia, artroza, dhimbja
ketorolacInxhinier i fortë analgjezik, frenues prostaglandinSindromi i dhimbjes, proceset inflamatore
MidokalmEfekt anestezik, pengon kryerjen e impulseve nervoreRritje e tonit të muskujve, artrozë, dhimbje
MovalisShtyp sintezën e prostaglandinave, anestezonArtriti, proceset degjeneruese në kërc
naproxenRedukton dhimbjenArthrosis, myalgia, dhimbje
SirdaludAnestetizues, relaksues i muskujveDhimbje muskulore, sindroma të qafës së mitrës dhe lumbare
TizanidineRelaksues muskulor, shprehur ilaçe për dhimbjenMe spazma të muskujve të shtyllës kurrizore
fenilbutazonRedukton sintezën e prostaglandinës, anestezonArthroza, nevralgjia, dëmtimet e nyjeve
Vitaminat e grupit B
Vitaminat B1, B6, B12Stimuloni proceset e rimëkëmbjesPërmirësimi i funksionimit të sistemeve nervore dhe muskulore

bllokadë

Për analgjezi efektive, përdoren bllokada novokainë, kur injektohet novokaina në zonën e prekur, atëherë efekti i analgjezisë zgjat nga një deri në 3 javë. Novocaine ose lidocaine bllokojnë kryerjen e një impulsi nervor, arrihet një efekt analgjezik i menjëhershëm

Korse

Rekomandohet të vishni një korse të butë, e cila kufizon lëvizjet e mprehta të panevojshme dhe më pas disku intervertebral do të rivendosë formën e tij, si dhe funksionet në tërësi. Korset mendohet të ndryshohen çdo vit nëse fenomenet degjeneruese të indit kartilaginoz të diskut nuk janë zhdukur.

Terapi manuale

Terapia manuale e shpinës së qafës së mitrës, kraharorit, lumbarit. Kiropraktori eliminon zhvendosjen e rruazave; pas seancave të para, gjendja e pacientit përmirësohet. Terapia manuale ndihmon për të rivendosur furnizimin me gjak në pjesët e poshtme të shtyllës kurrizore, në ekstremet e poshtme.

Masazh dhe edukim fizik

Masazhi i muskujve të qafës dhe shpinës ju lejon të relaksoni muskujt, t'i tonifikoni ato, të lehtësoni stresin ekzistues pas shfaqjes së një hernie ndërvertebrale. Masazhi nuk rekomandohet për rrjedhën akute të sëmundjes.

Masazh terapeutik i detyrueshëm, si dhe ushtrime të fizioterapisë sipas një programi të veçantë. Terapia fizike kryhet nga një trainer me përvojë në një dhomë të pajisur posaçërisht.

collars

Përdorimi i kollareve të qafës së mitrës dhe fashave të mesit, ju lejon të relaksoheni tensionin e muskujve, ndihmon për të zvogëluar dhimbjen. Përveç kësaj, jakë dhe fashë zvogëlojnë ngarkesën në disqet e dëmtuar, ndoshta për shkak të kësaj, rimëkëmbja është më e shpejtë.

Cryotherapy

Metoda e kimioterapisë, ftohja me azot të lëngshëm, përmirëson qarkullimin e gjakut të zonave të prekura në shpinë dhe qafë, përshpejton shërimin. Procedura kryhet në një spital.

Tërheqja e shtyllës kurrizore

Seancat shtrirëse të shtyllës kurrizore përshkruhen në pajisje. Efektiviteti i shtrirjes është më efektiv për rajonin e qafës së mitrës, megjithatë, për rajonin e mesit, për shkak të ngarkesës më të madhe në shpinë, seanca të tilla janë më të gjata. Shtrirja është një nga metodat më efektive që trajton një sëmundje.

fizioterapi

Ofrohet një kurs i fizioterapisë, me ngrohjen e zonave të prekura të trupit. Ngrohja bëhet duke përdorur rrymat UHF, rrezatimin infra të kuq.

Trajtimi gjithëpërfshirës, ​​me përdorimin e ilaçeve, fizioterapia japin rezultate pozitive, domethënë, vetë-shërimi i diskut bëhet pa operacion. Një trajtim kompleks mund të përfshijë një spa turistik, me procedura, fizioterapi.

Metodat alternative për trajtimin e hernisë vertebrale

A është e mundur që me ilaçin tradicional të heqin qafe një sëmundje siç është një disk hernizues? Hernia ndërvertebrale mund të mjekohet në shtëpi, nëse ndiqni rregulla të thjeshta:

 • modaliteti i butë i motorit me shmangien e ngritjes së peshës, lëvizjet e lëmuara, të kujdesshme dhe kthesat e trupit është e nevojshme për tu rikuperuar nga një disk hernie;
 • pushimi i shtratit me lëvizshmëri të kufizuar është i lejueshëm për një kohë të shkurtër, me dhimbje të shtuar;
 • përdorimi i kompresave të nxehta dhe të ftohta në zonën e lënduar të shtyllës kurrizore dhe alternimi i tyre relakson muskujt dhe ka një efekt analgjezik;
 • këshillohet të vishni fashë, jakë dhe korse, gjë që zvogëlon ngarkesën në shpinë dhe ndihmon për të rivendosur diskun;
 • në varësi të vendndodhjes së saj, është e mundur të heqësh qafe një hernie të shtyllës kurrizore duke përdorur ushtrime nga arsenali i yogas, të cilat bëhen nën drejtimin e një instruktori;
 • për të kuruar sëmundjen dhe pasojat e saj, siç tregon praktika, është e mundur me ndihmën e akupunkturës në shtëpi, por nën mbikëqyrjen e mjekut që ndjek;
 • seancat e terapisë fizike dhe ushtrimet që synojnë forcimin e muskujve dhe ligamenteve do të ndihmojnë në rivendosjen e integritetit të strukturave kockore dhe kërc të shtyllës kurrizore;
 • si të shpëtoni nga stereotipet e dëmshme motorike që çojnë, në shumicën e rasteve, në sjellje të dëmtuar dhe herniation të shtyllës kurrizore do t'ju them të shikoni në videot mjekësore, duke shpjeguar shkaqet dhe pasojat e kësaj mënyre lëvizjeje.

Si të kurojmë një hernie të shtyllës kurrizore, nëse është formuar si rezultat i pozicioneve të zgjatura statike të trupit në punë për shkak të specifikave të punës? Ekziston një seri rekomandimesh parandaluese që duhet të ndiqen për të forcuar muskujt përgjegjës për pozicionin vertikal të trupit.

Drejtimi kryesor i trajtimit për hernie të shtyllës kurrizore është konservatore, operacionet janë të nevojshme vetëm kur ekziston një kërcënim për palcën kurrizore dhe dhimbja bëhet aq e padurueshme sa që mjeku përshkruan ilaçe kundër dhimbjes opioide. Karakteristikat e indit kërc në disqet ndërvertebrale janë të tilla që ato janë në gjendje të rikuperohen në përputhje me regjimin e trajtimit të përshkruar nga mjeku.

Si të trajtoni një hernie të shtyllës kurrizore pa operacion në shtëpi

Hernia kurrizore është një defekt në strukturat e kockave që rrethojnë kanalin kurrizor, dhe membranat e palcës kurrizore ose elementët e saj dalin përmes hapjes patologjike.
Shpesh një hernie intervertebrale zhvillohet me osteokondrozë të përparuar. Trajtimi i hernisë ndërvertebrale në shtëpi dhe pa operacion është i mundur vetëm nën mbikëqyrjen e një specialisti. Për të parandaluar shfaqjen e kësaj sëmundje, është e nevojshme që të filloni trajtimin e osteokondrozës dhe sëmundjeve të tjera shoqëruese të shpinës sa më shpejt të jetë e mundur. Trajtimi i hernisë kurrizore me mjete popullore zakonisht rekomandohet në kombinim me medikamente që lehtësojnë simptomat kryesore.

Arsyet e hernies

Hernia më e zakonshme e qafës së mitrës dhe e mesit, më rrallë – sakrale. Kjo për shkak se barra kryesore bie posaçërisht në këto departamente. Anydo ushtrim fizik, veçanërisht ai i rëndë, kryhet për shkak të muskujve të rajoneve të qafës së mitrës dhe mesit, të cilat mund të provokojnë shfaqjen e një hernie. Zhvillimi i osteokondrozës u ndikua kryesisht nga evolucioni, personi u bë i drejtë dhe u rrit ngarkesa në rajonin e mesit.

 • Me osteokondrozën, disku intervertebral është shkatërruar, dhe si rezultat i këputjes së tij.
 • Atrofia e muskujve vertebral, përfshirë. cervikale dhe lumbare.
 • Sëmundjet metabolike në të cilat vuan kyçja e diskut intervertebral.
 • Hernia e trashëguar manifestohet si një predispozitë ndaj osteokondrozës. Një shembull është hernia e Schmorl, e cila është përshkruar si shpuarje anormale e kërcit të diskut intervertebral në kanalin vertebral.
 • Jeta e ulur: atrofia e indeve të muskujve, një shkelje e të ushqyerit të saj. Muskujt që mbështesin shtyllën kurrizore në pozicionin e duhur, dobësohen, ushqyerjen e jashtme të indit kockor, proceset metabolike të tij.
 • Barra të tepërt, përfshirë dhe statikë: pesha që mbajnë, punoni "në këmbë": parukierë, roje sigurie, mësues.
 • Këmbët e sheshta, këpucë të pakëndshme me takë të lartë – krijojnë një ngarkesë edhe më të madhe, e cila bie në rajonin e mesit.
 • Pesha e tepërt krijon një ngarkesë shtesë: tek njerëzit që janë obez, zona e qafës së mitrës gjithashtu vuan.
 • Lëndimet kurrizore.
 • Mosha e moshuar është një faktor rreziku, sepse indet e eshtrave bëhen më pak të forta, dhe ndryshimet distrofike fillojnë në sipërfaqet e saj artikulare – kërc.
 • Futje e pamjaftueshme e vitaminave dhe mineraleve të nevojshme për indet e eshtrave dhe të kërcit.

Simptomat

Simptoma kryesore e një hernie ndërvertebrale është dhimbja. Pamja e saj mund të shkaktohet nga një sjellje e pakëndshme, ngritja e peshave, ndryshimi i motit, etj. Zakonisht dhimbjet lokalizohen në një vend specifik, mund të jenë të dhimbshme në natyrë. Gjithashtu, me një hernie të shpinës së qafës së mitrës ose të mesit, mund të ndodhin të ashtuquajturat simptoma radikulare. Nëse disku intervertebral është i dëmtuar, përmbajtja e kanalit kurrizor ngjesh rrënjët nervore motorike ose shqisore. Kjo mund të manifestohet me ndjesi shpimi gjilpërash në ekstremitetet, humbje të ndjeshmërisë, ulje të reflekseve të tendinit. Me patologji të shpinës së qafës së mitrës, përveç simptomave të mësipërme në gjymtyrët e sipërme, mund të ketë dhimbje koke dhe dhimbje koke. Një hernie e shtyllës lumbale ose lumbosakrale mund të shkaktojë, respektivisht, mpirje ose ndjesi shpimi gjilpërash në ekstremitetet e poshtme, si dhe çrregullime të ndryshme në funksionimin e organeve të legenit, për shembull, shkelje të lëvizjeve të zorrëve.

Trajtim

Rekomandohet të trajtoni herninë ndërvertebrale pa iu drejtuar operacionit me terapi manuale, ilaçe, fizioterapi, terapi fizike, etj. Më poshtë ne shqyrtojmë në detaje secilën nga metodat.

Medikamente

Qëllimi kryesor i terapisë farmakologjike është heqja e dhimbjes dhe simptomave të tjera të lidhura. Grupe të tilla të barnave përshkruhen:

  anti-inflamator jo-stero> Metodat e tilla duhet të përdoren për të trajtuar herninë ndërvertebrale vetëm në mungesë të kundërindikacioneve: mund të jenë procese inflamatore, si dhe neoplazma të ndryshme. Terapia manuale përfshin uljen e një hernie me duart e një specialisti pa kirurgji. Masazhi ka për qëllim përmirësimin e trojkës së muskujve dhe kërcit, është shumë efektiv në osteokondrozën si parandalim i shfaqjes së një hernie. Masazhi tregohet si para dhe pas operacionit.

Operacionet

Ndërhyrja kirurgjikale ju lejon të kuroni plotësisht herninë ndërvertebrale të shpinës së qafës së mitrës ose të mesit, megjithatë, megjithatë, kjo është një masë ekstreme. Operacionet u përshkruhen pacientëve me komplikime të tilla, në të cilat funksionimi normal i organeve fqinje është i ndërprerë.

Fizioterapia, si metodat e tjera të trajtimit të një hernie lumbare, ka për qëllim përmirësimin e trofizmit të disqeve ndërvertebrale dhe muskujve paravertebral. Shtë gjithashtu një parandalim i osteokondrozës dhe përdoret në kombinim me ushtrime terapeutike.

Ushtrimi terapeutik

Isshtë përshkruar vetëm për herniet e pakomplikuara. Ushtrimi ka për qëllim kryesisht forcimin e muskujve të shpinës, veçanërisht paravertebral, i cili gjithashtu ndihmon në trajtimin e osteokondrozës.

 1. Shtrirë në bark, këmbët në krah për krah me gjerësinë e shpatullave larg. Në të njëjtën kohë, ngrini trupin dhe secilën këmbë në mënyrë alternative. Shtë e rëndësishme të tendosni muskujt e barkut. Duhet të filloni nga 20-30 herë, duke u rritur gradualisht në 100. Lëvizjet e bagazhit dhe këmbëve duhet të jenë të ngadalta, me një amplituda maksimale. Këto ushtrime forcojnë muskujt e shpinës, rajonit të qafës së mitrës dhe barkut.
 2. Në pozicionin e shpinë, ngrini trupin lart, mbërthyer në krahë të shtrirë, duke mos e hequr legenin nga dyshemeja. Ju duhet të "përkulni shpinën" sa më shumë që të jetë e mundur, ta mbani për rreth një minutë.
 3. Ulur në këmbë, prapa drejt, duart në pjesën e prapme të kokës. Ngadalë duke u ulur, duhet të prekni kokën e gjunjëve. Kur ngjiteni, thithni thellë (shtrëngoni muskujt) dhe nxjerrni (pushoni). Këto ushtrime japin një zgjatje të lehtë të rruazave.
 4. Pozicioni mbledhje, këmbët së bashku dhe gjunjët e divorcuar. Duart të kapni thembrat dhe ngadalë shtrini kokën drejt këmbëve gjatë thithjes, ndërsa thithni – në pozicionin e fillimit. Ushtrime të tilla kanë për qëllim forcimin e muskujve të barkut dhe mesit.
 5. Pozicioni fillestar: gjunjëzimi. Torso pushoni në krahët e shtrirë në dysheme. Bëni lëvizje rrotulluese të ngadalta të legenit – alternuar majtas dhe djathtas, ndërsa koka kthehet në drejtim të kundërt. Kryeni ushtrime 30 herë në secilin drejtim. Kjo forcon muskujt e palcës lumbale të kraharorit.
 6. Pozicioni fillestar: shtrirë në stomakun tuaj. Këmbët veç e veç. Mbajeni njërën dorë para jush, dhe hiqni tjetrën mënjanë. Bëni rotacionin maksimal të trupit. Këmbët nuk duhet të copëtohen nga dyshemeja, këmbët mbesin të kryqëzuara. Shtë e nevojshme të kryeni ngadalë, mos harroni për mbytjen dhe nxjerrjen në fund.

Pas të gjitha ushtrimeve të mësipërme, rekomandohet të përfundoni ushtrime terapeutike me ushtrime në shiritin horizontal. Përveç efektit forcues në muskujt paravertebral, kjo do të ndihmojë në shtrirjen pak të shtyllës kurrizore, e cila plotëson trajtimin e hernies.

Duke përdorur metoda të tilla mjaft të thjeshta, nuk mund të kuroni vetëm një hernie ndërvertebrale. Sidoqoftë, është mirë që ta parandaloni atë duke kryer profilaksinë e osteokondrozës dhe ekzaminimet e rregullta. Kur identifikoni simptoma të tilla, mos e lini të shkoni te një specialist në një kuti të gjatë dhe të kujdeseni për shëndetin tuaj.

ExpertNews Shqipëri