Shqyrtime të trajtimit të përbashkët të artritit të gjurit

Ne ju ofrojmë të lexoni artikullin me temën: "Osteoartriti i simptomave të nyjeve të gjurit dhe rishikimet e trajtimit" nga profesionistë për njerëzit. Ne ofrojmë një përshkrim të plotë të çështjeve dhe metodologjisë.

Arthroza e nyjes së gjurit dhe rishikimi i ilaçit Arthra

Rreth 10 vjet më parë, gjuri i djathtë filloi të "copëtohet".

8 vjet më parë shkova në klinikë, ata bënë atje një rreze x, mjeku, duke vlerësuar testet, duke pyetur dhe ndjerë gjurin, tha që gjithçka ishte normale dhe asgjë nuk ia vlente të bëje.

Me kalimin e kohës, përtypja u intensifikua, e njëjta gjë u shfaq në gjurin e majtë (rreth 3 vjet më parë).

Lëvizja në bashkim duhej të ishte e përmbajtur. Pastaj lëvizshmëria filloi të pakësohej.

Dy vjet më parë ata filluan të lëndohen nën stres të rëndë (nëse do të ishin në këmbët e tyre gjatë gjithë ditës: në tregje, biznes etj.). Më duhej të kontrolloja lëvizjet dhe të shkoja, edhe pse më parë gjithçka bëhej pa vetëdije, por tani ajo ishte përqëndruar në vetvete, dhe kjo sjell siklet.

Ajo ishte gati të shkonte te mjeku. Një vit e gjysmë më parë, një veprim u mbajt në klinikën në Shën Petersburg në formën e mundësisë së një konsultimi falas (për një çështje). U kënaqa me këtë mundësi dhe shkova në pritje.

Një kirurg ortoped, një burrë prej rreth 35, bëri pyetje standarde në lidhje me dëmtimet serioze dhe sëmundjet kronike. Nuk kam asnjë nga këto. Vetëm rreth 4 vjet më parë, ajo ndryshoi punë, dhe e mëparshmja kishte një ngarkesë të madhe në gjunjë (më duhej të mbaja kova, të ecja shumë, ndonjëherë të vrapoja).

Doktori ekzaminoi gjunjët (ai u ul në njërën këmbë, hipi mbi tjetrën, u zhvendos disi). Si rezultat, ai tha që kam artrozë. Mundësia më e mirë ai e quajti një hyrje në spital (natyrisht, të paguar) me përcaktimin e mëvonshëm të ilaçit të nevojshëm, i cili është i përshtatshëm për mua në mënyrë që pastaj ta godas me thikë direkt në gju.

Kjo nuk ishte e mundur, së pari, për shkak të parave, dhe, së dyti, në Shën Petersburg nuk mund të qëndroja më. Ai rekomandoi të pinte artra dhe një ilaç tjetër të quajtur Celebrex, si dhe masazhe. E para ishte forcimi i nyjeve për të pirë gjatë gjithë vitit.

Lexo artikullin:  Cilat janë cistat e shtyllës kurrizore

E dyta është kundër inflamacionit (në mënyrë që dhimbja të lehtësohet ose zhduket). 200 mg dozë 1 tabletë 2 herë në ditë për 10 ditë. Unë ndoqa udhëzimet dhe dhimbjet e dobëta nuk pushuan të më kapërcejnë. Përveç nëse kanë ngarkesa të rralla, ata përsëri mund të paraqiten shkurt.

Pastaj ajo filloi të pijë Arthra, pasi më parë kishte lexuar në lidhje me të në internet. Kam lexuar se ka një mori analoge të tjera që përmbajnë të njëjtët përbërës (chondroitin sulfate dhe glukozaminë).

Pothuajse të gjithë ishin më të lirë, por meqë tha mjeku, atëherë ai e di se çfarë është. Tre muajt e parë dukej se ndihmuan. Epo, thonë ata, dhe gjunjët filluan të plasariten më pak, dhe lëvizshmëria u kthye. Por kur periudha e përdorimit u afrua gjashtë muaj, kuptova se kjo ishte diçka si vetë-hipnozë, por nuk kishte asnjë efekt të vërtetë.

Fillova të lexoja më shumë për ilaçin. Mësova se ndryshimet premtojnë me përdorim të zgjatur dhe vetë ilaçi nuk mund të thuhet se vërteton efektivitetin e tij. Deri në fund të vitit (rreth një muaj para përfundimit të kursit), furça të vogla të kuqe filluan të shfaqen në trup dhe kruarje.

Ata nuk u larguan nëse ndryshova apo jo dietën, pavarësisht nëse ndryshova regjimin ditor apo jo. Pas 3 ditësh, kuptova se arsyeja për këtë ishte ndoshta një kurë. Kur Arthra ndaloi së piruri, alergjia ishte zhdukur, dhe në forume ata shkruan se kjo ndodh. Isha i mërzitur. Jo vetëm vetë alergjia, por fakti që ilaçi, mjerisht, nuk funksionoi.

Mjeku përshkruajti një MRI të nyjeve të gjurit, por për shkak të çmimit, mungesës së simptomave me të vërtetë serioze dhe pranisë së një rreze X, unë nuk e bëra atë.

Disa muaj më parë, përmes të njohurit, unë bëra një takim me një ortopedist në qytetin tim (ai është një sipërmarrës individual), i cili, pasi shikoi mendimin e mjekut, më dërgoi në masazh. Tofarë të bëj, u regjistrova për 10 pritje (5 herë në javë, secila – 500 r). Për habinë e saj, ajo mësoi se ata masazhojnë jo vetëm dhe jo aq shumë gjurin sa gjithë këmbën. Pas procedurave, ndjeva lehtësim dhe një lodhje të vogël në këmbë.

Lexo artikullin:  Diseasesfarë sëmundjesh trajton një neurolog tek fëmijët

Më në fund, kirurgu ortoped këshilloi të bënte gjimnastikë të përbashkët dhe vetë tregoi disa ushtrime. Ai shpjegoi se ato nuk mund të bëhen në temperaturë, fillimin e këtyre ditëve dhe presionin e lartë të gjakut.

Këto ishin ashensorë thembra, këmbë për krijimin e informacionit në një pozitë të ulur dhe ushtrime në bark me këmbë ngritëse (të cilat jepen veçanërisht dobët). Doktori bëri një theks të madh në faktin se për këto ushtrime është e rëndësishme që vazhdimisht t’i përsërisni ato ditë pas dite, të mos jeni dembel dhe të mos harroni, të bëni gjithçka sa më ndërgjegje.

Si përmbledhje, do të them se anti-inflamatori ("Celebrex") më ndihmoi të shpëtoj nga dhimbjet, me sa duket duke hequr inflamacionin. Masazhi solli lehtësim në muskujt, dhe unë ende bëj gjimnastikë. Unë nuk do ta rekomandoja Arturin për askënd.

Sidoqoftë, vërej se me kompleksin e trajtimit gjatë një viti e gjysmë të kaluar, nuk kam vërejtur një përkeqësim. Ndoshta ky është gjithashtu një sukses i veçantë i trajtimit.

Arthroza e gjurit

AleksanderII; 46362 shkroi (a):
ju lutem, sinovioma e gjurit – çfarë e shkakton këtë, cila është mundësia e rikthimit pas artroskopisë, heqjes së sinoviomës dhe cilat masa parandaluese mund të merren për të parandaluar shfaqjen e një sëmundjeje të tillë në të ardhmen?

maska; 30780 shkroi (a):
Përshëndetje, artriti i nyjës së gjurit nuk do të befasojë askënd dhe endoprostetika nuk është një risi, megjithatë, nuk ka para për kirurgji. prisni një kuotë falas për tre vjet. Dhe këto tre vjet ju duhet të jetoni, punoni dhe fitoni protetikë të paguar. Unë kam dy gjunjë dhe të dy mjekët po synojnë.
Unë jam i interesuar për të gjitha metodat e trajtimit të artrozës së nyjës së gjurit, si mund të mbijetoj për tre vjet, në mënyrë që situata të mos përkeqësohet (është më mirë – jo me të vërtetë, e di se) Unë jam i interesuar për gjithçka – specialistë, ilaçe , spitalet. Nëse ju ndihmoni, ju faleminderit shumë.

Olga shkroi (a):
Ivan, nëse jo një sekret, na trego si u shërua arthrosis?

Tatyana shkroi (a):
Unë kam një valvus hallux në të dy këmbët, dhe gonarthrosis të shkallës së tretë. E gjithë kjo kërkon ndërhyrje kirurgjikale. Në cilin sekuencë duhet të bëhen operacionet?
Përshëndetje, Tatiana

Kam shëruar artrozën e nyjës së gjurit falë teknikës së Dr. Bubnovsky. Thelbi i teknikës është të zhvillojë një zonë problemi me ushtrime në një imitues special. Kohëzgjatja e kursit 3 muaj.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri