Rehabilitimi pas operacionit të meniskut

Rehabilitimi rikonstruktiv pas operacionit në meniskun e nyjes së gjurit lejon një person të shmang komplikimet në periudhën pas operacionit dhe shpejt të rivendosë funksionimin e një gjymtyrë të dëmtuar. Shtë e nevojshme të filloni të rikuperoni tashmë 2-3 ditë pas operacionit. Për të normalizuar gjendjen, përshkruhen terapi me ilaçe, ushtrime fizioterapie dhe një kurs i procedurave fizioterapeutike.

Llojet e operacioneve

Nëse një gju dhemb pas dëmtimit të një personi, mund të ketë ndodhur dëmtim i meniskut të jashtëm ose të brendshëm. Me dëmtimin e dritës, problemi mund të kurohet në mënyrë konservative, me ndihmën e ilaçeve kërc dhe shërohet dhe rigjenerohet shpejt. Por në rast të një këputje të meniskut, është e nevojshme urgjentisht një operacion, sepse trajtimi i parakohshëm mund të çojë në zhvillimin e komplikimeve të rrezikshme.

 • Artroskopia menisk. Gjatë procedurës, kryhet riparimi dhe restaurimi i kërcit të dëmtuar nga dëmtimi ose kontuzioni.
 • Meniskektomia përshkruhet kur është e nevojshme të hiqni menisk ose pjesën e dëmtuar të saj.
 • Transplantim. Një implant artificial është instaluar në vend të kërcit të hequr gjatë një meniskektomie, e cila do të shërbejë si menisk.

Për të normalizuar performancën e bashkimit të dëmtuar dhe të operuar, për një kohë të caktuar, do të kërkohet rehabilitimi i meniskut. Duke respektuar të gjitha rekomandimet dhe këshillat e një mjeku në periudhën e rimëkëmbjes, do të jetë e mundur të shmangni pasojat negative. Për periudhën kur pacienti do të mjekohet, lëshohet një certifikatë pushimi nga sëmundja.

komplikimet

Pasojat e operacionit mund të jenë të ndryshme, por më shpesh ka komplikime të tilla:

 • dëmtimi i ligamenteve dhe enëve të gjakut;
 • bashkimi i një infeksioni bakterial;
 • hemarthrosis;
 • tromboza;
 • arthrosis;
 • thyerje mjetesh;
 • një reaksion alergjik ndaj një ilaçi anestezik.

Trajtimi kirurgjik i meniskut mund të provokojë përparimin e artritit, dhe në periudhën pas operacionit, një person shqetësohet nga dhimbja e gjurit për ca kohë. Në rast të komplikimeve inflamatore, lëngu patologjik grumbullohet në hapësirën ndër-artikulare, gjuri fryhet nga jashtë, për shkak të të cilit lëvizshmëria e këmbëve është e kufizuar. Në këtë rast, do të jetë e nevojshme me një metodë birë për të hequr eksudatin dhe për të trajtuar inflamacionin.

Periudha pas operacionit

Nëse operacioni për të hequr meniskën është kryer sipas të gjitha rregullave, atëherë jeta e një personi nuk do të ndryshojë ndjeshëm. Në periudhën e hershme pas operacionit, është e rëndësishme të merren të gjitha masat falë të cilave do të jetë e mundur të parandalohet zhvillimi i pasojave negative. Rehabilitimi i vonshëm nuk është më pak i rëndësishëm, sepse falë tij, do të jetë e mundur kthimi i gjurit në funksionimin normal dhe parandalimi i zhvillimit të patologjive degjenerative.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Në një ambient spitalor

Një pacient i cili i nënshtrohet një reeksioni të meniskut rekomandohet të qëndrojë në spital për 3-5 ditë, ku mjeku do të jetë në gjendje të vëzhgojë pacientin në periudhën e hershme pas operacionit. Periudha e hershme e rehabilitimit përfshin procedurat dhe aktivitetet e mëposhtme:

 • Trajtimi i drogës. Pas heqjes së meniskit lateral ose medial, një infeksion bakterial është i mundur, prandaj, përshkruhet një kurs i terapisë antibakteriale. Nëse gjuri është i fryrë dhe i lënduar, përdoren qetësuesit e dhimbjes dhe NSAIDs.
 • Përdorimi i të brendshmeve me kompresim. Ndërsa rehabilitimi i hershëm pas heqjes zgjat, në 3 ditët e para një fashë elastike ose ortozë aplikohet në gju.
 • Kryerja e kimioterapisë.

Për të parandaluar trombozën, 2-3 orë pas operacionit, pacienti do të këshillohet që të shëtisë në repart. Kur rreziku i komplikimeve ka mbaruar, përshkruhen masazh dhe fizioterapi. Ushtrime të dobishme pas heqjes së meniskut të nyjës së gjurit. Nëse gipsi aplikohet në gjymtyrë, si ngrohje, mund të shtriheni në shtrat dhe të lëvizni gishtërinjtë, rrotulloni këmbët. Dhe gjithashtu ushtrimet terapeutike në periudhën e hershme përfshijnë ushtrime të tilla:

 • ngritja dhe ulja e këmbëve;
 • flexion-zgjatje e gjymtyrëve;
 • tension-relaksim i katërkëndësave.

Rimëkëmbja në një datë të mëvonshme

përgatitjet

Pas heqjes ose qepjes së kërcit të grisur, një person për një periudhë të caktuar do të shqetësohet për dhimbjen, inflamacionin, ënjtjen. Për të lehtësuar këto simptoma, ilaçet janë të përshkruara për të ndihmuar shërimin e shpejtë pas operacionit. Përdoren grupet e mëposhtme të ilaçeve:

  Nonstero>Terapia e drogës duhet të plotësohet duke veshur një jastëk gju.

Në mënyrë që ilaçet anti-inflamatore të funksionojnë sa më efikasisht të jetë e mundur, përshkruhen injeksione. Për të imobilizuar gjymtyrën gjatë periudhës së terapisë me ilaçe, rekomandohet të përdorni një jastëk gjuri ose ortozë. Shtë e rëndësishme të monitoroni vazhdimisht mirëqenien tuaj dhe, në rast të përkeqësimit, të mos vetë-mjekoni, por menjëherë të konsultoheni me një mjek.

Terapia komplekse e ushtrimeve

Një grup i ushtrimeve të zgjedhura si duhet pas një dëmtimi të meniskut dhe trajtimit kirurgjikal do të ndihmojë në shërimin më të shpejtë dhe normalizimin e punës së një nyje të dëmtuar. Së pari, terapia stërvitore për dëmtimin e meniskut të nyjes së gjurit duhet të bëhet nën mbikëqyrjen e një mjeku, kur gjendja normalizohet, dhe rreziku i ndërlikimeve të kalojë, do të jetë e mundur të praktikohet në shtëpi.

Terapia themelore e ushtrimeve për një dëmtim të meniskut të gjurit përfshin ushtrime të tilla të dobishme:

 • mbledhje me top;
 • lakimi-zgjatja e këmbëve;
 • rrotullimi i gjymtyrëve në nyjet e gjurit në drejtim të akrepave të orës dhe në të kundërt;
 • duke ecur zbathur mbi thembrat dhe gishtërinjtë;
 • ushtrime me një stepper;
 • biçikleta r>Pas kësaj procedure, ju mund të bëni joga.

Pas heqjes së meniskut, ndalohet kontakti, traumatik ose ngritja e peshave. Sportet e lehta janë të mirëseardhura, për shembull, llojet e mëposhtme:

fizioterapi

Për të përshpejtuar restaurimin e funksionalitetit të gjymtyrëve, përveç terapisë së ilaçeve dhe kompleksit të terapisë së ushtrimeve për një dëmtim të meniskut të nyjës së gjurit, një kurs i procedurave fizioterapeutike është i detyrueshëm. Falë fizioterapisë, furnizimi i gjakut dhe ushqimi në nyjen e sëmurë normalizohen, pas 2-3 procedurave pacienti ndjen lehtësim dhe përmirësim të konsiderueshëm. Procedura të tilla fizioterapeutike janë efektive:

Aplikimet Ozokerite do të ndihmojnë gjurin të shërohet më shpejt.

 • terapi lazer;
 • magnetotherapy;
 • elektroforeza;
 • stimulim elektrik;
 • aerotherapy;
 • Terapia UHF;
 • hirudotherapy;
 • banjot e baltës;
 • aplikime parafine dhe ozokerite.

Si trajtohet masazhi?

Procedurat e masazhit ndihmojnë për të përmirësuar ushqimin dhe normalizimin e qarkullimit të gjakut në strukturat e prekura të nyjes së gjurit.

Në periudhën e hershme të rehabilitimit, çdo lloj masazhi është kundërindikuar, kur situata normalizohet dhe rreziku i shfaqjes së pasojave negative minimizohet, pacientit rekomandohet të regjistrohet për një kurs masazhi manual. Procedura duhet të kryhet nga një terapist i trajnuar i cili ka njohuri për diagnozën. manipulimet joprofesionale mund të dëmtojnë gjurin dhe të përkeqësojnë gjendjen.

Si është rikuperimi pas operacionit të meniskut?

Rehabilitimi pas operacionit në meniskun e nyjës së gjurit bëhet në disa faza. Rezultati i ndërhyrjes kirurgjikale në masë të madhe varet nga një program kompetent për restaurimin e funksioneve motorike, prandaj është e rëndësishme të njiheni me tiparet e masave terapeutike.

Farë përcakton rëndësinë e rehabilitimit

Gjatë artroskopisë, kirurgët injektojnë lëng ujitje në zgavrën e përbashkët, e cila përdoret për të ndarë nyjet dhe për të organizuar hapësirën për operacionin. Ndonjëherë ky lëng mund të rrjedh në indet e buta përreth dhe të shkaktojë hemoragji dhe ënjtje.

Nuk është për t'u habitur që pas operacionit ka ënjtje të indeve, pacienti përjeton dhimbje të forta. Gjatë procedurës kirurgjikale, dëmtimet mbaresa nervore dhe enët e gjakut dëmtohen, gjë që kontribuon në zhvillimin e procesit inflamator.

Dhimbja dhe ënjtja shkaktojnë frikë tek një person për të lëvizur një gjymtyrë. Pacienti mund të zhvillojë artrozë. Prandaj, thelbi i rehabilitimit pas rezeksionit të meniskut është si më poshtë:

 • eliminojnë dhimbjen;
 • përshpejtoni procesin e rigjenerimit të indeve;
 • normalizoni lëshimin e gripit artikular>

Rimëkëmbja pas artroskopisë së meniskut përbëhet nga një numër procedurash trajtimi:

 • terapia e ilaçeve;
 • fizioterapi;
 • fizioterapi.

Vetëm një mjek mund të përcaktojë fizibilitetin e kryerjes së procedurave të caktuara terapeutike, kështu që mos e lini pas dore këshillën e një specialisti.

Periudha e hershme dhe vonë pas operacionit

Shërimi i parakohshëm pas operacionit të meniskut ka për qëllim:

 • eleminimi i procesit inflamator;
 • përmirësimi i proceseve të qarkullimit të gjakut;
 • parandalimi i atrofisë së muskujve.

Menjëherë pas operacionit, nyja e gjurit është imobilizuar. Mjekët përshkruajnë ilaçe jo-steroide, të cilat merren si anestetikë lokale.

Në rast të grumbullimit të lëngjeve në nyje, duhet të bëhet një birë në mënyrë që të parandalohen proceset infektive. Agjentët baktericidë janë të detyrueshëm.

Pas rezeksionit të meniskut, mjeku përshkruan kondroprotektorë, të cilët kontribuojnë në restaurimin e indit të dëmtuar të kërcit. Por medikamente të tilla duhet të merren për të paktën 3 muaj. Specialistët shpesh përshkruajnë ilaçe të injektueshme.

Në periudhën pas operacionit, procedurat fizioterapeutike janë të nevojshme. Terapia e ushtrimeve është një përbërës i rëndësishëm i kursit të rehabilitimit.

Periudha e vonë pas operacionit gjithashtu ka karakteristikat e veta. Kirurgjia e meniskut përfshin një rritje graduale të ngarkesës në nyje. Për 20 minuta, pacientët bëjnë ushtrime speciale 3 herë në ditë. Terapia e ushtrimeve kryhet deri në zhdukjen e plotë të simptomave të dhimbshme.

Ushtrimet pas heqjes së meniskut të gjurit përfshijnë:

 1. Lëvizjet aktive të natyrës së ndryshme me përdorimin e sigurimit.
 2. Squats.
 3. Duke ecur me çarje këmbësh mbrapa.
 4. Ushtrime të qëndrueshmërisë.

Gjatë periudhës së rehabilitimit lejohet masazh. Por është e rëndësishme të kuptohet se menjëherë pas operacionit, procedura e mësipërme e trajtimit është e ndaluar nëse ndërpritet indi. Në fund të fundit, një manipulim i tillë mund të shkaktojë dëme në kapsulën e përbashkët. Masazhoni zonën e këmbës dhe kofshës së poshtme në mënyrë që të përmirësohen proceset e rigjenerimit të indeve.

Mjekët besojnë se programi më i mirë i rehabilitimit është zhvilluar në sanatoriume, kështu që ata rekomandojnë që pacientët e tyre të shërohen atje.

Kohëzgjatja e periudhës së rikuperimit varet nga ashpërsia e dëmit. Për më tepër, është e rëndësishme të njiheni me llojet ekzistuese të ndërhyrjes kirurgjikale për këputjen e meniskut.

Lot plastik

Nëse menisk është dëmtuar, mjekët përdorin metodën e qepjes. Operacioni kryhet duke përdorur artroskopinë.

Pacientët ndodhen në klinikë jo më shumë se 2 ditë në rast të ndërhyrjes kirurgjikale. Terapia pas operacionit zgjat jo më shumë se 3 javë. Shtë e rëndësishme të ndiqni një numër rekomandimesh gjatë periudhës së rehabilitimit:

 1. 2 ditë pas operacionit, tashmë mund të ecni duke përdorur mbështetjen. Por vetëm një mjek mund të përcaktojë se në çfarë mase lejohen shëtitjet.
 2. Brenda 21 ditëve pas operacionit duhet të zhvendoset me paterica. Ju duhet të përpiqeni të mos e përkulni gjurin.
 3. Gjatë muajit tjetër, ju duhet të vishni një orthosis. Mjeku tashmë lejon që në këtë fazë të përkulet gju.
 4. Pas 2 muajsh, tashmë mund të ecni pa mbështetje.
 5. Pas gjashtë muajsh, mjeku mund të lejojë disa sporte.

Gjatë një viti, rikuperimi i plotë është i mundur nëse ndiqni rekomandimet e specialistëve.

Meniscectomy

Rezeksioni i meniskut është një lloj operacioni më i butë për gjurin, pasi rehabilitimi zhvillohet në një kohë më të shkurtër se në rastin e procedurës së staplingut.

Shtë e nevojshme të merret në konsideratë se si procesi i rimëkëmbjes pas meniskektomisë vazhdon normalisht:

 1. Në ditën e tretë, për të parandaluar atrofinë e muskujve, kryhen një seri ushtrimesh. Kompleksi zhvillohet në baza individuale, duke u përqëndruar në karakteristikat fiziologjike të secilit pacient, si dhe praninë e dinamikës pozitive të simptomave klinike pas operacionit. Ushtrimi mund të rregullohet gjatë rehabilitimit.
 2. Në fillim të javës së 2, qepjet hiqen.
 3. Gjatë 2 javëve të ardhshme, gjuri i nënshtrohet ngarkesave motorike. Në këtë periudhë rehabilitimi, pacientët përdorin paterica. Ata janë larguar nga spitali, kështu që të gjitha procedurat mjekësore tashmë duhet të kryhen në shtëpi derisa simptomat e dhimbshme të zhduken plotësisht.
 4. Pas 1,5 muajsh, pacientët mund të shkojnë me siguri në punë.
 5. Pas 2 muajve, njerëzve u lejohet të luajnë sport.

Rezultati pozitiv i operacionit dhe kohëzgjatja e periudhës së rehabilitimit varen kryesisht nga lloji i zgjedhur i ndërhyrjes kirurgjikale, profesionalizmi i mjekut, gjendja shëndetësore e pacientit dhe mosha e tij. Prandaj, për të shmangur pasojat katastrofike, i nënshtrohen një ekzaminimi të plotë diagnostikues dhe me përgjegjësi i drejtohen programit të rimëkëmbjes pas operacionit.

Rimëkëmbja dhe rehabilitimi në rast të heqjes së meniskut

Menisku është shtresa e kërc në nyjen e gjurit që vepron si amortizues. Shtë menisku që mbron nyjen nga shkatërrimi. Shpesh, me një rënie ose një ushtrim serioz fizik, këputja e meniskut ose dëmtohet. Simptomat e një dëmtimi të meniskut janë:

 • shfaqja e dhimbjes së mprehtë në gju;
 • ënjtje e nyjes së gjurit;
 • ndonjëherë në nyje mund të grumbullohet gjaku ose lëngu synovial;
 • lëvizjet në gju janë shumë të kufizuara.

Nëse dyshoni për një dëmtim të ngjashëm, duhet të kontaktoni traumatologun tuaj sa më shpejt të jetë e mundur. Imazhe me rezonancë magnetike ose radiografi më pak të saktë përdoret për të përcaktuar shkallën e dëmtimit. Për lëndime të vogla bëhet trajtimi konservator, me lëndime serioze që ndodhin shumë më shpesh, është i nevojshëm trajtimi kirurgjikal.

Gjatë operacionit kryhet heqja e plotë ose e pjesshme e meniskut. Rimëkëmbja pas operacionit është e nevojshme serioze dhe mjaft e gjatë, rehabilitimi pas rezeksionit të meniskut është një kusht shumë i rëndësishëm për një shërim të plotë.

Si t’i nënshtrohet rehabilitimit pas operacionit

Meqenëse nyja është imobilizuar pas operacionit, pas heqjes së veshjes së imobilizimit është e domosdoshme të rivendoset ecja e zakonshme, t’i kthehet pacientit mundësinë për të kandiduar dhe angazhuar në sporte të preferuara.

Programi i rehabilitimit pas rezeksionit të meniskut përfshin masazh, procedura fizioterapeutike, terapi ushtrimesh. Zgjedhja e një grupi masash është individuale dhe varet nga kompleksiteti i ndërhyrjes kirurgjikale. Thyerja, heqja dhe instalimi i implanteve të meniskut përfshin periudha të ndryshme dhe grupe të masave rehabilituese.

Kompleksi fizioterapeutik pas operacionit ju lejon të eliminoni puffiness dhe të përshpejtoni shërimin në fazat e hershme, masat pasuese zakonisht synojnë përmirësimin e lëvizshmërisë së nyjes së gjurit dhe parandalimin e komplikimeve të mundshme.

Procedurat e para fizioterapeutike përshkruhen kur nyja është ende imobilizuar. Ata stimulojnë rigjenerimin e indeve dhe përmirësojnë qarkullimin e gjakut në nyje, zvogëlojnë inflamacionin. Pas heqjes së gipsit, procedurat e përcaktuara të fizioterapisë rivendosin tonin e muskujve, rrisin efektivitetin e masazheve dhe ushtrimeve të fizioterapisë.

Masazhi normalizon rrjedhën e gjakut, lehtëson shpeshtë, në rast dëmtimesh të ngjashme, spazma e muskujve, veprimi i duhur manual përmirëson ndjeshëm gjendjen e nyjes, rrit gamën e lëvizjes, ndihmon në uljen e dhimbjes dhe ënjtjes.

Meqenëse dëmtimet në nyjen e gjurit shpesh janë të mbushura me komplikime, rehabilitimi është i nevojshëm nën drejtimin e një specialisti të mirë, duke ndjekur rreptësisht rekomandimet e tij. Periudha e rehabilitimit zgjat rreth 2 muaj dhe varet nga karakteristikat individuale të trupit të njeriut dhe mosha e tij. Sigurisht, trupi i ri shërohet shumë më shpejt dhe pa pasoja të rënda për pacientin.

Barërat duhet të dozohen rreptësisht, ulja e ngarkesës, si dhe të rritet, pa u konsultuar me mjekun tuaj mund të çojë në rezultate të paparashikueshme dhe të pakëndshme. Rehabilitimi pas rezeksionit artroskopik të meniskut është i mundur tashmë 2-3 ditë pas operacionit. Meqenëse ndërhyrja është më pak traumatike dhe kryhet nga disa punksione, periudha e rikuperimit pasi është shumë më e lehtë dhe kërkon shumë më pak kohë.

Për rehabilitimin, një profesion në pishinë është i shkëlqyeshëm, shpesh përdoret një rutine dhe një biçikletë stërvitje.

A është e mundur ta bëj atë vetë ose më mirë nën mbikëqyrje

Lidhjet e gjurit të një personi po përjetojnë stres serioz pothuajse vazhdimisht, kjo është arsyeja pse pas vuajtjes së dëmtimeve, gjasat e zhvillimit të sëmundjeve degjenerative rrit ndjeshëm. Për të mos lejuar që kjo të ndodhë, është më mirë të kryeni rehabilitimin nën mbikëqyrjen e profesionistëve.

Një terapist me njohuri i masazhit do të bëjë manipulimet e nevojshme shumë më mirë sesa vetë pacienti ose një nga të afërmit e tij që nuk kanë edukimin e duhur. Përfitimet e një procedure të tillë gjithashtu do të jenë dukshëm më të mëdha. E njëjta gjë mund të thuhet për kompleksin e ushtrimeve të fizioterapisë. Mjeku di të bëjë ushtrime dhe ngarkesa me dozë.

Sidoqoftë, nëse nuk ka mundësi për të tërhequr një specialist, mos e humbni shpresën. Shpjegoni situatën te mjeku pjesëmarrës dhe kërkoni që të tregoni se si të masazhoni siç duhet dhe cilat ushtrime për të kryer gjatë periudhës së rehabilitimit pas rezeksionit të meniskut të nyjës së gjurit. Ju mund të vizitoni disa seanca masazhesh për të kujtuar se çfarë veprimesh dhe në çfarë sekuence kryen mjeku.

Masat e rikuperimit duhet të jenë sistemike dhe të kryhen 2-3 herë në ditë. Për qetësimin e dhimbjes mund të përdoren qetësues të ndryshëm kundër qetësuesve. Ushtrime në ujë të ngrohtë, 36-40 ° C, përmirësojnë rrjedhën e gjakut, rrisin efikasitetin, megjithatë, duhet të mbahet mend se është më mirë të mos përdorni ujë shumë të nxehtë. Kontradiktore janë pretendime për përfitimet e banjës ose saunës gjatë periudhës së rimëkëmbjes. Ndihmon për të zhvilluar ecjen e përbashkët prapa në një rutine.

Me kalimin e kohës, dhimbja do të ulet domosdoshmërisht, ecja do të shërohet, dhe të gjitha pasojat e lëndimit do të zhduken.

Kompleksi i ushtrimeve

Nëse është e mundur, ushtrimet mund të kryhen në pishinë. Uji jo vetëm që mund të zvogëlojë dhimbjen, karikimi i kryer në ujë është më efektiv për nyjet e dëmtuara.

Kryer ulur në një karrige. Këmba e sëmurë ngrihet ngadalë, ndërsa nuk lëkundet.

Duke u mbështetur në murin suedez, pjesën e pasme të karriges ose pragun e dritares, duhet të rrëshqiteni ngadalë nga thembra në këmbë dhe nga këmbët në thembra.

Shtrihet në shpinë, kryeni lëvizje rrotulluese të këmbëve, zakonisht ky ushtrim quhet "biçikletë".

Ulur në dysheme, drejtojeni këmbën e lënduar dhe ngadalë, përkulni me kujdes trupin drejt tij.

Squat, duke mbajtur në mbështetje. Ushtrimi fillon me mbledhje të cekëta. Kaloni gradualisht në mbledhje të rregullt.

Ushtrimet kryhen me një ritëm të rehatshëm; nga 7-10 përsëritje gradualisht arrijnë në 15-20. Kompleksi kryhet 2-3 herë në ditë. Gjatë orëve të mësimit, mund të përdorni një shirit gome ose një litar. Klasa duhet të jetë e ngrohtë, nyjet e dëmtuara janë shumë të ndjeshme ndaj të ftohtit. Humbja e peshës së tepërt zvogëlon ndjeshëm ngarkesën në bashkim.

përfundim

Rehabilitimi pas artroskopisë dhe reseksionit të meniskut kërkohet. Në mënyrë që të mos kujtoni më vonë dëmtimin, duhet të ndiqni me kujdes rekomandimet e mjekut.

Shëtitjet sistematike, noti do të ndihmojë të rikuperoni shumë më shpejt. Ngjarjet nuk duhet të detyrohen shumë, pasi ngarkesa e tepërt në një nyje të dobësuar mund të çojë në gonarthrosis. Në këtë rast, mungesa e ngarkesës dhe dëshira për të "shpëtuar" një këmbë të lënduar çojnë në pasoja të ngjashme.

Nëse, pas një dëmtimi, shërimi ishte i suksesshëm, dhe pas disa kohësh dhimbja dhe ngurtësia e nyjes papritmas u kthye, mos vononi, këshillohuni me një mjek.

Rehabilitimi pas operacionit në meniskun e nyjës së gjurit

Falë zhvillimit të mjekësisë moderne, heqja dhe rehabilitimi i meniskut pas operacionit në klinikën TOP FIZIO në Moskë zgjat mesatarisht rreth 2 muaj. Profesionalizmi i lartë i specialistëve tanë bën të mundur kthimin tek pacientët mundësinë për të lëvizur përsëri normalisht. Emërimet bëhen në faqen tonë të internetit ose me telefon.

Duke klikuar në butonin "Bëni një takim", ju pranoni politikën tonë të privatësisë

Procedura e heqjes dhe rehabilitimit të meniskut

Kartilagjet e brendshme dhe të jashtme janë një lloj shtrese midis kokat e tibisë dhe femurit. Ata veprojnë si një tampon dhe shpërndajnë në mënyrë të barabartë aktivitetin fizik në të gjithë bashkimin.

Rreth 20% e të gjitha patologjive të sistemit muskuloskeletor janë shkaktuar nga dëmtimi i meniskut:

 • Lot
 • degjenerimi i kërcit;
 • shkatërrimi.

Më parë, kërc i dëmtuar u hoq plotësisht. Dhe periudha e rehabilitimit pas rezeksionit të meniskut u konsiderua shumë e vështirë. Pacienti eci në paterica për një kohë të gjatë për të minimizuar presionin në gjymtyrë.

Tani kryhet një meniskektomia artroskopike, kur vetëm pjesa jo e zbatueshme është eleminuar, dhe pacienti mund të qëndrojë në këmbët e tij në disa orë. Kjo ju lejon të shkurtoni periudhën e rimëkëmbjes dhe të ruani lëvizshmërinë e përbashkët.

Çmimet

Konsultimi fillestar i mjekut (falas kur paguani një kurs / program)5 000
Këshillë për ushqimin7 000
Konsultimi i specialistëve (i shkurtuar)1 500
Konsultimi i mjekut përsëritet sipas rezultateve të trajtimit
Konsultime me një specialist në Klinikën Villa Stuart (Romë, Itali) (telemjekësia)9 500
Seanca e rehabilitimit (koha e parashikuar 1,5 orë)7 200
Watsu7 200
Seanca e rehabilitimit në pishinë (kohë – deri në 1 orë)7 200
Masazh i përgjithshëm Ku-Nye (masazh tradicional Tibet, 120 minuta)9 000
Masazh i gjymtyrëve të poshtme dhe të shpinës së poshtme3 500
Masazh koke2 500
Masazh i gjoksit2 500
Masazh mbrapa (të gjitha pjesët e shtyllës kurrizore)3 600
Masazh i kurrizit të kraharorit dhe i mesit3 000
Masazh i shpinës së qafës së mitrës2 500
Masazh i përgjithshëm4 800
Masazh i një zone1 800
Masazh mbrapa Ku Nye (masazh tradicional Tibet, 40 minuta)2 800
Shërbim gjithëpërfshirës i korrigjimit të deformimit të këmbës7 000
Korrigjimi i deformimit të pjesshëm të këmbës2 500
Masazh Ku Nye i një zone të veçantë (Masazh tradicional Tibet, 30 minuta)2 400
Konsultimi i neurologut3 000
Ultratinguj kompleks i mëlçisë, fshikëzës së tëmthit, pankreasit, shpretkës2 500
Ekografia e integruar e veshkave, ureterëve, fshikëzës2 000
Ultratinguj i veshkave1 500
Ultratinguj i veshkave, ureterë1 500
Ultratinguj i veshkave (kontrolli i trashësisë së parenkimës)1 500
Ultratinguj – monitorimi i shkarkimit të gurëve në veshka, ureterëve1 300
Ultratinguj i gjëndrës mbiveshkore1 000
Ultratinguj i fshikëzës me matjen e vëllimit të urinës së mbetur1 200
Ultratinguj i lezioneve sipërfaqësore1 000
Ultratinguj i gjëndrave të pështymës: parotide1 000
Ultratinguj i gjëndrave të pështymës: submandibular dhe sublingual1 000
Ultratinguj komplekse të mëlçisë, fshikëzës së tëmthit, pankreasit, shpretkës, veshkave3 000
Ultratinguj i nyjeve limfatike regjionale (1 grup)1 000
Ultratinguj i mëlçisë dhe traktit biliare dhe fshikëzës së tëmthit1 700
Ultratinguj i pankreasit1 000
Ultratinguj të funksionit të tëmthit dhe tëmthit1 500
Ultratinguj i shpretkës1 000
Ultratinguj i gjëndrave gjitare1 500
Ekografia tiroide1 500
Ekzaminimi gjithëpërfshirës me ultratinguj për gratë6 000
Ekzaminimi i integruar me ultratinguj4 500
Seanca e terapisë fizikale (pa fizioterapi) (koha – deri në 1 orë)4 600
Fushë magnetoterapi 11 200
Magnetoterapi 2 fusha1 600
Rrymat elektroterapike galvanike / elektroforeza1 200
Terapia me lazer (lazer me frekuencë të ulët)1 200
Rrymat elektroterapike galvanike / elektroforeza1 200
Rrymat elektroterapike galvanike / elektroforeza1 600
TECAR-terapi, 1 zonë2 500
TECAR-terapi, 2 zona3 700
Terapia e valës së goditjes së 1 zonës2 500
Terapia e valës së goditjes së 2 zonës3 700
Terapi HILT (lazer me frekuencë të lartë YAG me gjatësi vale 1064 nm)2 500
Terapia infra të kuqe1 200
Ngrohja e pikave refleksi me mjaltin e Mox2 500
Ngrohja e vajit me mjaltin Jorma2 500
Terapia me vakum me kanaçe bakri Me-Boom2 500
Fushë SMT 11 200
SMT 2 fusha1 400
Pyjet SMT1 200
Terapia e ndërhyrjes1 200
Terapia aktuale diadinamike1 200
Elektromostimulimi i 1 zone1 200
Elektromostimulimi i 2 zonave1 500
Elektromostimulimi i 3 zonave dhe më shumë1 700
Terapi me ultratinguj / fonoforezë1 200
Kinesioterapia e një rajoni anatomik1 200
Kinesioterapia e dy zonave anatomike2 300
Kinesioterapia e tre zonave anatomike3 000

Kursi i rehabilitimit pas operacionit në meniskun e nyjës së gjurit

Kjo fazë është shumë e rëndësishme për shkak të komplikimeve të mundshme të shkaktuara nga ndërhyrja kirurgjikale. Prandaj, në periudhën e rimëkëmbjes, është e rëndësishme të dëgjoni me kujdes rekomandimet e mjekut dhe të ndiqni metodikisht të gjitha udhëzimet e specialistëve TOP FIZIO.

Programi i rehabilitimit pas rezeksionit të meniskut në klinikën tonë përfshin procedurat e mëposhtme:

 • trajtimi i fizioterapisë;
 • fizioterapi;
 • hydroceniotherapy;
 • masazh, etj.

Ushtrimet në pishinë dhe sallë kryhen nën mbikëqyrjen e një specialisti me një rritje graduale të ngarkesës.

Pas heqjes kirurgjikale të meniskut, si rregull, deri në javën e gjashtë të rehabilitimit, një plagë e ngushtë formohet në nyjen e operuar. Gjatë gjithë kësaj kohe, gjymtyrja zhvillohet me kujdes nën mbikëqyrjen e një instruktor klinike. Një nga qëllimet është kthimi i shëtitjes natyrore, dhe më pas mund të filloni stres më serioz në nyje. Duhen 3 deri në 12 muaj për tu rikuperuar plotësisht.

Si kryhet rehabilitimi pas heqjes së meniskut?

Rehabilitimi pas heqjes së meniskut të gjurit nënkupton rikthimin e lëvizshmërisë dhe funksionalitetin normal të nyjes pas operacionit, ky është një aspekt i rëndësishëm i trajtimit. Një operacion i heqjes së meniskut tregohet nëse restaurimi i lëvizshmërisë me anë të metodave konservatore nuk është i mundur. Kjo është një procedurë komplekse kirurgjikale, pas së cilës kërkohen masa komplekse rehabilitimi që përbëhen nga disa komplekse.

Pse është i nevojshëm rehabilitimi?

Menisci janë shtresa të vogla të indit kërc, të vendosura në nyjen e gjurit që mbajnë funksione të rëndësishme, siç është thithja e shokut dhe stabilizimi i tërë nyjes, e cila parandalon traumën dhe veshin e parakohshëm të rreshtës së kërcit të sipërfaqeve artikulare. Ndërhyrjet kirurgjikale për dëmtimin e meniskut luajnë një rol të rëndësishëm, pasi ato shërohen vetëm me pushime të vogla, dhe meniski pas një operacioni shërimi shërohet për një kohë shumë të gjatë.

Por nëse dëmtimi është serioz, duke çuar në këputje të konsiderueshme të meniskut, atëherë kjo zakonisht çon në bllokadë, domethënë lëvizje të kufizuar në nyje, shfaqjen e një sindromi të fortë të dhimbjes. Gjendja nuk është e pranueshme për masat konservative terapeutike, përveç kësaj, ekziston një ndjenjë e paqëndrueshmërisë, lirisë së përbashkët.

Këto fenomene shërbejnë si indikacione të drejtpërdrejta për një meniskektomi, pasi që kur këputjet e meniskut, dëmtimet e rënda dhe shkëputja e trupave nuk shërohen më vete, dhe dhimbja dhe aftësitë motorike të dëmtuara të bashkimit ndikojnë fuqimisht në cilësinë e jetës së pacientit.

Ekzistojnë dy mënyra për të hequr meniskun:

E para nuk përdoret në mjekësinë moderne, arsyeja për këtë është një sëmundshmëri e lartë, si rezultat i hapjes së zgavrës së përbashkët. Një meniskektomia e kryer nga artroskopia i lejon kirurgut të kryejë operacion me dëmtim minimal të strukturave dhe të minimizojë rrezikun e pasojave të pakëndshme.

Artroskopi ju lejon të ndriçoni dhe transmetoni në monitor një imazh të asaj që po ndodh në nyje, multifunksionaliteti dhe monitorimi i videos lejojnë që kirurgu të dëmtojë me saktësi strukturat aty pranë, të akcizojë pjesën, të rregullojë defektin ose të heqë plotësisht meniskun e dëmtuar nga kyçja zgavër me saktësi të lartë. Një ndërhyrje kirurgjikale e mbyllur minimizon rrezikun e infeksionit, i cili nuk e komplikon rehabilitimin dhe shërimin.

Rimëkëmbja pas operacionit

Masat për të rivendosur fushën e operimit të meniskut kanë për qëllim kthimin e hershëm të aktivitetit të plotë te pacienti, kështu që rehabilitimi është një komponent shumë i rëndësishëm i trajtimit. Një rikuperim i shpejtë dhe kthimi në aktivitet normal është i pamundur pa pjesëmarrjen e vetë pacientit, i cili kërkon një qëndrim të përgjegjshëm ndaj të gjitha kërkesave dhe zbatim të rreptë të të gjitha rekomandimeve dhe masave.

Per referim! Mesatarisht, pas heqjes së meniskut, rehabilitimi zgjat rreth 3-4 muaj, por më e vështira, zakonisht javët e para, kur pacienti nuk është në gjendje që plotësisht, në mënyrë të pavarur të lëvizë.

Periudha postoperative

Ndërsa është në spital pas operacionit, pacienti i nënshtrohet grupeve të ndryshme të procedurave, kryesisht për qëllim heqjen e ënjtjes, zvogëlimin e dhimbjes, parandalimin e kontraktimeve dhe normalizimin e qarkullimit të gjakut:

 1. Janë të përshkruara masazhe të ndryshme për nyjën.
 2. Pothuajse menjëherë, ju duhet të filloni të bëni ushtrime për të ruajtur tonin e muskujve, kryesisht katërkëmbëshet.
 3. Për zhvillimin e hershëm të përbashkët, mund të përdoret një pajisje e veçantë që përkul gjymtyrën në gju në këndin e kërkuar, të vogël.

Rehabilitimi i parakohshëm pas operacionit të meniskut përfshin dy lloje ushtrimesh, isometrike dhe ato në të cilat vetë kyçja është e përfshirë. Ushtrimet izometrike quhen ushtrime për të ruajtur tonin e muskujve, derisa lejohet lëvizja në nyje:

 1. Kur shtriheni ose uleni në shtrat, pacienti me një periodicitet prej dhjetë sekondash shtrëngon muskulin kuadratik të kofshës, në mënyrë që patella të rritet pak. Gjithashtu, në një pozicion të ngjashëm, muskujt e kofshës së pasme, të cilat janë përgjegjëse për përkuljen e këmbës së poshtme, janë të tensionuara.
 2. Pasi të keni marrë një pozicion ulur ose shtrirë në shtrat, duhet të ngrini thembrën dhe të merrni këmbën tuaj 30-40 centimetra, dhe pastaj të ktheheni në pozicionin e tij origjinal, ky është gjithashtu një ushtrim efektiv për stërvitjen e muskujve.
 3. Një ushtrim tjetër kryhet si më poshtë. Shtë e nevojshme të ngrini një këmbë të drejtuar me 15 – 20 centimetra dhe ta mbani në këtë pozicion për disa sekonda. Më vonë, në ditën e dytë ose të tretë pas operacionit në meniskun e nyjës së gjurit, mjekët lejojnë ushtrime të përkuljes së gjurit në mënyrë që të zhvillohet vetë kyçja nëse nuk është fizikisht e vështirë.
 4. Në pozicionin e shpinë në shtrat, pacienti, duke përkulur këmbën, tërheq thembra lart drejt vetes, nëse kjo nuk është e dhimbshme, atëherë mund ta ngrini.
 5. Një efekt i mirë jepet duke u përkulur në gju nën peshën e vetë të këmbës së poshtme. Për ta bërë këtë, ju duhet të uleni në skajin e shtratit dhe, duke relaksuar ngadalë muskujt e femurit, të përkulni gjymtyrën në gju, mund të bëhet gjithashtu gjatë qëndrimit në këmbë, duke zhbllokuar diçka.

Të gjitha aktivitetet duhet të kryhen me kujdes, duke vënë në një jastëk gju për fiksim. Ky kompleks i ushtrimeve të fizioterapisë do të ndihmojë në zhvillimin e gjurit dhe rivendosjen e tonit të muskujve, ai duhet të kryhet 5-6 herë në ditë, pas së cilës nyja e zhvilluar mund të bëjë normalisht lëvizje, dhe pacienti shkarkohet.

Kompleksi kryesor i masave rehabilituese kërkon trajtim të duhur, pasi neglizhimi i tij mund të ndikojë negativisht në performancën e mëvonshme të një personi. Me një dinamikë pozitive të periudhës së rehabilitimit, pacientët pas 1-5 muajsh lejohen të kryejnë veprimet e mëposhtme:

 • Squatting
 • duke ecur lart shkallëve;
 • ngarkesa e plotë në këmbë.

Lexoni për trajtimin në shtëpi në një artikull tjetër.

Pas 2 muajsh, mjekët rekomandojnë të përdorni llojet e mëposhtme të aktivitetit fizik për shërimin e plotë të të gjithë gamës së lëvizjeve:

 • udhëtim me biçikletë;
 • gjimnastikë;
 • vraponte për sport
 • hedhje;
 • mbledhje mbipeshe4
 • mësimet e notit.

Terapia e ushtrimeve për dëmtimin e meniskut dhe ushtrimet e tjera do të ndihmojnë në rivendosjen në mënyrë efektive të veprimtarisë funksionale në nyje, tonin e grupeve të muskujve që sigurojnë lëvizje në të, dhe eliminojnë ose parandalojnë zhvillimin e kontraktimeve.

Parashikim

Prognoza për operacionin dhe rikuperimin pas rezeksionit të meniskut është e favorshme për të gjithë pacientët.

E rëndësishme! Heqja e meniskut nuk do të shkaktojë komplikime dhe aftësi motorike të dëmtuara të bashkimit, do të kthejë aktivitetin e plotë funksional. Nëse trajtimi ishte me kohë, operacioni ishte i suksesshëm, rehabilitimi adekuat ka përfunduar pas heqjes së meniskut, prognoza është e favorshme.

Periudha e rehabilitimit varet kryesisht nga cilësia e operacionit, përvoja e kirurgut operativ, ashpërsia e dëmtimit dhe aspektet e tjera. Teknologjitë moderne mjekësore e bëjnë më të mundur përdorimin e teknikave minimale invazive për heqjen e meniskut, të cilat mund të lehtësojnë dhe shkurtojnë ndjeshëm periudhën e shërimit pas operacionit. Kjo mundëson që pacientët të kthehen në jetën e përditshme sa më shpejt të jetë e mundur.

Nëse gjeni një gabim, ju lutemi zgjidhni një pjesë të tekstit dhe shtypni Ctrl + Enter.

Kirurgjia e meniskut të gjurit: tiparet, rehabilitimi, kostoja

Dëmtimi i meniskut është problemi më i zakonshëm i personave që dëmtuan një gju. Lëndime të ngjashme ka më shumë të ngjarë të ndodhin tek burrat sesa tek gratë. Problemi me dëmtimin e meniskut është se ata nuk mund të shërohen. Në këtë jastëk kërc nuk ka enë gjaku. Ajo ha nga kapsula e nyjes, dhe nëse është shumë larg, menisku nuk rigjenerohet. Kjo është arsyeja pse shpesh është e nevojshme të trajtohen lëndimet e tij me metoda kirurgjikale.

Therapies

Kur menisku humbet, rreziku i artrozës së gjurit rritet. Prandaj, ata përpiqen ta ruajnë atë kur është e mundur. Menisku kryen një numër funksionesh të rëndësishme në gju. Shpërndan ngarkesën boshtore në sipërfaqet artikulare, stabilizon nyjen, zbut shokun kur ecën, shpërndan lëngun sinovial.

Kur një pacient viziton një mjek, ai përpiqet të zgjedhë taktikat optimale terapeutike në secilin rast. Ka mundësi të tilla trajtimi:

 • terapi konservatore – e mundur vetëm me dëme të vogla;
 • meniscectomy – operacioni kryesor që synon heqjen e meniskut;
 • qepje – vitet e fundit shpesh përdoret për lëndime të freskëta;
 • meniskus plastik – përdoret për trauma të konsiderueshme.

Me dëmtim të vogël të meniskut, nëse këputja ka ndodhur afër kapsulës, një trajtim konservator është i mundur. Në këtë rast, artroterapia përdoret për të përshpejtuar rigjenerimin e kërcit. Acidi hialuronik dhe plazma e pasur me trombocitet injektohen në gju. Thekson faktorët e rritjes që stimulojnë rimëkëmbjen e meniskut.

Shumë shpesh, vërehet trauma e kombinuar. Në rreth një në tre pacientë, përveç meniskut, strukturat e aparatit ligamentoz janë dëmtuar gjithashtu. Me një dëmtim të tillë, brenda një operacioni, mjeku qep ligamentet, heq plotësisht ose pjesërisht meniskun.

Karakteristikat e trajtimit kirurgjik

Para operacionit, bëhet një studim i përbashkët. MRI preferohet – siguron informacion më të saktë. Edhe pse mund të bëhet një skanim me ultratinguj. Pastaj kryeni artroskopinë diagnostikuese dhe trajtuese.

Gjatë artroskopisë, mjeku heq mpiksjen e gjakut, fragmentet e kërcit dhe shpëlan zgavrën e përbashkët. Ai ekzaminon meniskun. Nëse dëmtohet në zonën "e bardhë", e cila nuk furnizohet me gjak, kryhet një reseksion – heqja e pjesshme e jastëkut të kërcit. Nëse dëmtohet në zonën "rozë" ose "të kuqe", mund të rigjenerohet. Në këtë rast, mjeku qep meniskun, dhe fijet shfaqen në kapsulën e përbashkët. Hendeku mund të mbyllet me një fletë sinoviale, e cila zvogëlon kohën e rikuperimit. Mesatarisht, menisku rritet së bashku 1 muaj pas operacionit.

Kostoja e operacionit për reseksionin e meniskut është rreth 1 mijë dollarë. Një qepje e meniskut duke përdorur operacionin artroskopik kushton 50-60% më shumë.

Riaftësim

Faza e parë e rehabilitimit zgjat deri në shërimin e indeve të buta. Kohëzgjatja e saj është rreth 2 javë. Mund të mbështeteni në këmbën e operuar që nga dita e parë.

Qëllimet kryesore të rehabilitimit të hershëm janë të eliminojnë dhimbjen, ënjtjen dhe simptomat e tjera. Ekziston një studim i vëllimit të lëvizjeve pasive të përbashkët. Përgatitjet janë duke u zhvilluar për rehabilitim të mëtutjeshëm duke përdorur terapi fizike.

Faza e dytë zgjat një muaj e gjysmë. Ushtrime të ndryshme kryhen nën drejtimin e një specialisti të fizioterapisë. Objektivat e fazës së dytë të rehabilitimit:

 • formimi i ecjes;
 • kthimi i kontrollit të plotë mbi muskujt e ekstremiteteve të poshtme;
 • zhvillimi i forcës dhe qëndrueshmërisë së muskujve;
 • rritja e vëllimit të lëvizjeve aktive në nyje.

Ushtrimet e fizioterapisë plotësohen me fizioterapi. Përmirëson qarkullimin e gjakut në gju. Kjo ndihmon për të eleminuar puffiness, dhe gjithashtu përshpejton rigjenerimin e meniskut.

Kjo pasohet nga faza e tretë e rehabilitimit. Mund të zgjasë disa muaj. Pacienti vazhdon trajnimin, nëse është e nevojshme, merr masazh dhe fizioterapi. Njeriu tashmë po kthehet në mënyrën e tij të zakonshme të jetës. Detyra e saj është të sigurojë që gjymtyra e operuar të jetë më afër një e shëndetshme në funksionalitet.

Sot, kirurgjia e meniskut është bërë shumë më kursyese dhe më pak traumatike. Ndërhyrjet kirurgjikale kryhen përmes prerjeve minimale, gjë që zvogëlon kohën e rikuperimit. Një operacion me cilësi të lartë i kryer nga një mjek me përvojë do të shpëtojë meniskun dhe do të arrijë shërimin e plotë.

ExpertNews Shqipëri