Receta efektive të gjetheve të gjirit për trajtimin e përbashkët

Gjethi i gjirit është i dobishëm për nyjet: receta për të bërë një zierje bazuar në të mund të gjendet lehtësisht në hapësirat e Rrjetit Botëror. Bima përmban mjaft vajra esencialë. Gjethja e dafinës është e pajisur me veti të theksuara rigjeneruese, anti-inflamatore dhe antiseptike.

Mjetet në të cilat bima medicinale është e pranishme kontribuojnë në heqjen e kripërave të metaleve të rënda. Gjethja e dafinës ndihmon për të përballuar edemën, që shpesh shfaqet te pacientët që vuajnë nga artriti.

Cilat janë shenjat e sëmundjes së përbashkët?

Me artrit, vërehet një proces inflamator në nyje. Patologjia karakterizohet nga simptomat e mëposhtme:

 • Shfaqja e dhimbjes në zonën e nyjeve.
 • Siklet zakonisht përkeqësohet gjatë lëvizjes;
 • Skuqje e lëkurës;
 • Kufizimi i lëvizshmërisë së nyjeve.

Shkaqet kryesore të artritit përfshijnë:

 1. Lëndimi i nyjeve;
 2. Prania e patologjive të sistemit nervor në pacient;
 3. Sasi e pamjaftueshme e lëndëve ushqyese në dietën e pacientit;
 4. Sëmundjet infektive;
 5. Sëmundja metabolike.

Përveç artritit, ekziston edhe bursiti. Me këtë patologji vërehet inflamacioni i qeses periartikulare. Shkaku kryesor i bursit është lëndimi. Një ënjtje zakonisht formohet pranë nyjes.

Me artrozën preken muskujt periartikularë, ligamentet dhe kërc. Patologjia karakterizohet nga simptomat e mëposhtme:

 • Ngurtësia e lëvizjeve;
 • Shfaqja e një krizë në nyje;
 • Prania e dhimbjes, madje edhe me një ushtrim të lehtë fizik.

Shkaqet kryesore të artrozës përfshijnë:

 1. Kirurgjia e mëparshme në nyje;
 2. Një ulje e përmbajtjes së estrogjenit në trupin e një gruaje me menopauzë;
 3. Pesha e tepruar e trupit
 4. Predispozita gjenetike;
 5. Loadshtë rritur ngarkesa në nyje.

Përbërja e bimëve

Karakteristikat shëruese të gjetheve të gjirit për nyje janë kryesisht për shkak të përbërjes së pasur të bimës medicinale.

 • Vitamina A;
 • paqëndrueshme;
 • kalciumi;
 • taninet;
 • Magnezi;
 • Acidet organike;
 • Vitamina C;
 • bakri;
 • Fosfori.

Bima medicinale ka një efekt dezinfektues. Kjo ju lejon të zvogëloni nivelin e glukozës në trup. Gjethi i gjirit ndihmon nëse pacienti ka tumore me cilësi të dobët në mëlçi. Përdoret gjithashtu në trajtimin e sëmundjeve gjinekologjike. Bima medicinale përdoret gjithashtu në trajtimin e sëmundjeve të fshikëzës.

Recetë vaji

Trajtimi i nyjeve me gjethe gjiri në shtëpi mund të kryhet duke përdorur vaj special. Mjeti zvogëlon ashpërsinë e dhimbjes. Kjo lejon nyjet të kthejnë lëvizshmërinë. Vaj shërimi mund të përdoret gjatë një seance masazhi në shtëpi. Pas procedurës, rivendoset qarkullimi i gjakut i dëmtuar, procesi i depërtimit të ushqyesve në nyje përshpejtohet.

Lexo artikullin:  Sa zgjat trajtimi intervalal i nevralgjisë

Për të përgatitur vajin do t'ju duhen përbërësit e mëposhtëm:

 1. Një pako me gjethe gjiri;
 2. 0,2 l vaj ulliri.

Së pari ju duhet të bluajni gjethet e bimës medicinale. Masa që rezulton derdhet me vaj ulliri. Produkti duhet të mbahet në një enë me kapak të mbyllur me kujdes për shtatë ditë. Pas kësaj, vaji i gjetheve të gjirit, i cili ndihmon me dhimbjen e nyjeve, ruhet në një dhomë me një temperaturë të ajrit jo më shumë se 20 gradë.

Përgatitja e një zierje për patologjitë e përbashkët

Ekziston edhe një recetë për një zierje me gjethe gjiri për sëmundjet e kyçeve. Për të bërë ilaçin, keni nevojë për përbërësit e mëposhtëm:

Gjethet e dafinës janë të mbushura me ujë të pastër. Tigan është vendosur në një furrë me gaz. Produkti duhet të zihet për pesë minuta. Kur përgatitni një zierje, tigan lihet e hapur. Në këtë rast, kur ziejnë nga ena, disa nga vajrat thelbësorë do të avullojnë, gjë që mund të ndikojë negativisht në funksionimin e veshkave.

Pas pesë minutash, produkti derdhet në një termos dhe lëreni të piqet për rreth 20 orë. Pas kësaj, pija filtrohet. Supë konsumohet e freskët. Kohëzgjatja e kursit të trajtimit është tre ditë. Në këtë rast, një supë e re duhet të përgatitet çdo ditë.

Pas përfundimit të kursit të plotë, duhet të bëni një pushim për tre javë. Pastaj trajtimi lejohet të rifillojë. Një zierje e gjetheve të gjirit përdoret gjithashtu për të parandaluar shfaqjen e sëmundjeve të nyjeve.

Në disa raste, pasi i nënshtrohet trajtimit me një zierje, përdoren produkte të pasura me kalcium. Kjo substancë përthithet më mirë në kombinim me lëngun e limonit. Prandaj, mund t’i bluajni me kujdes tabletat, të cilat përmbajnë kalcium, dhe shtoni pak lëng limoni.

Barnat e blera në farmaci zëvendësohen me mjete efektive shtëpiake. Ekziston një recetë kaq e efektshme:

 • Hiqni filmin e brendshëm nga lëvozhga e vezëve;
 • Pastaj duhet të dezinfektohet me kujdes me ujë të valë;
 • Predha është tharë;
 • Lëndët e para duhet të grimcohen në një mulli kafeje.
Lexo artikullin:  Trajtimi i ilaçeve të kyçeve të bërrylave, llojet, mjetet juridike popullore

Pluhuri i marrë nga guaska e vezëve duhet të merret një herë në ditë. Doza e rekomanduar është 1/2 lugë çaji. Për të përmirësuar shijen, mund të përzieni pluhurin e bërë nga lëvozhga e vezëve me një majë xhelatine.

Nga cilat përbërës përbëhet infuzioni medicinal i sëmundjeve të kyçeve?

Një infuzion i gjetheve të gjirit për nyje përgatitet nga përbërësit e mëposhtëm:

 • 10 gjethe gjiri;
 • 700 ml ujë të valë;
 • 2 lugë mjaltë.

Së pari, gjethet e gjirit vendosen në një tigan smalt. Ata derdhen me ujë të valë. Pjatat janë të mbuluara. Ilaçi duhet të insistohet për katër orë. Pas kësaj kohe, tendosni pijen.

Mjaltit i shtohet infuzioni i përfunduar. Duhet të pini 100 ml ilaç tre herë në ditë, përpara se të hani. Kohëzgjatja mesatare e një kursi trajtimi është tre ditë.

Përdorimi i tretësirës së alkoolit

Tinktura e gjethes së gjirit për nyje përgatitet në sekuencën vijuese:

 1. Duhet të marrim 50 gjethe gjiri;
 2. Materialet bimore janë hedhur me kujdes;
 3. Masa që rezulton transferohet në një enë me gotë të errësuar. Gjethet e gjelit të grimcuar derdhen me alkool, ndërsa pesë pjesë të pijeve alkoolike përbëjnë një pjesë të materialit bimor;
 4. Enë mbyllet fort me al>

Petë e shëndetshme

Orere dafine mund të konsiderohet universale. Ndihmon për të luftuar patologjitë e mëposhtme:

Një vaj i dobishëm përmirëson mirëqenien në prani të një procesi inflamator në nyje. Mjeti përgatitet si më poshtë:

 1. Së pari ju duhet të bluajni gjethet e gjirit në një pluhur;
 2. Lëndët e para të thata kombinohen me gjalpë në një raport 1: 2;
 3. Enë me produktin vihet në gaz;
 4. Tigan nxehet në një banjë me ujë për 30 minuta;
 5. Masa homogjene që rezulton transferohet në një enë qelqi.

Një vaj i bërë nga gjethet e gjirit ruhet për një kohë të gjatë. Në mënyrë që produkti të mos humbasë pronat e tij të dobishme, ai duhet të mbahet në një vend të freskët.

Efektet anësore të produktit

Gjethi i gjirit në mjekësinë popullore për trajtimin e nyjeve përdoret mjaft aktivisht. Por vlen të kujtojmë se kur përdorni mjetin, mund të shfaqen efekte të tilla anësore:

 • Shfaqja e dhimbjes në bark;
 • kruajtje;
 • Mërzitje e tretjes;
 • Shfaqja e skuqjeve në lëkurë.

Kundërindikimet për përdorimin e produktit

Para fillimit të trajtimit të nyjeve me gjethe gjiri, duhet të konsultoheni me një mjek. Pacienti duhet të respektojë në mënyrë rigoroze dozën e rekomanduar. Kur përdorni gjethe gjiri në sasi të pakufizuar, mund të ndodhin reaksione alergjike. Bima është e ndaluar për përdorim ndërsa fëmija po pret. Gjethet e gjirit mund të shkaktojnë kontraktime të mitrës, gjë që çon në abort.

Kur gëlltitet, gjethet e gjirit mund të shkaktojnë gjakderdhje nga organet e brendshme. Si rezultat i kësaj, përgatitjet e bëra në bazë të një bime të dobishme nuk rekomandohen nëse pacienti ka ulcera peptike, sëmundje të tëmthit, pankreatit të rëndë, kolecistit dhe patologji të sistemit hematopoietik.

Gjatë trajtimit me gjethe gjiri, konsumi i produkteve të mishit duhet të jetë i kufizuar. Nëse një person ka konstipacion kronik, bima përdoret me kujdes. Nënat infermiere duhet të përmbahen nga përdorimi i produkteve që përmbajnë gjethe gjiri.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri