Glukozamina ose Kondroitina Cila është statistikat më të mira të rikuperimit

Për korrigjimin terapeutik të patologjive artikulare dhe parandalimin e tyre, përshkruhen barna kondroprotektive, të cilat bazohen në glukozaminë dhe kondroitinë. Për të kuptuar se si ato janë të dobishme për sistemin muskulor, ju duhet të kuptoni vetitë e tyre farmakologjike.

Burimet e prodhimit dhe vetitë e glukozaminës

Ekzistojnë disa burime të kësaj substance. Forma të ndryshme të glukozaminës janë renditur më poshtë, në varësi të burimit të veçantë.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Glukozamina me origjinë shtazore

Hidroklorur i glukozaminës ose sulfate glukozamine merret nga ushqimi i kafshëve. Ato janë bërë nga karapati i gaforreve, karkalecave, karkalecave, karavidhe, karavidhe. Hidroklorur i glukozaminës është një formë e zakonshme dhe e arritshme e një substance. Sidoqoftë, mund të përmbajë papastërti të substancave alergjike. Prandaj, shtojcat me glukozaminë të bëra nga lëndët e para shtazore nuk duhet të merren për njerëzit alergjikë ndaj produkteve të detit.

Sulfati i glukozaminës është më pak i qëndrueshëm, prandaj kërkon stabilizim me kalium ose klorur natriumi gjatë prodhimit. Këto shtesa janë të sigurta, por nëse konsumoni sulfat të stabilizuar me klorur natriumi, duhet të rregulloni dietën tuaj dhe të zvogëloni marrjen e ushqimeve të kripura.

Pak më rrallë në përbërjen e mono – dhe ilaçeve komplekse kondroprotektive mund të gjenden N-acetilglukozaminë. Përftohet gjithashtu nga krustaceve. Substanca karakterizohet nga bio-disponueshmëria e mirë, ka një efekt pozitiv në sistemin muskulor, strukturën e enëve të gjakut, lëkurës dhe mukozës.

Glukozamina bimore

Hidroklorur i glukozaminës merret gjithashtu nga materialet bimore. Burimi i substancës aktive është lëvorja e misrit, e cila është tokë dhe e fermentuar. Teknika e prodhimit lejon të marrë hidroklorur glukozaminë shumë të pastruar, i cili nuk mund të shkaktojë reaksione të mbindjeshmërisë. Kjo formë e substancës konsiderohet të jetë më e mira, por ka një kosto më të madhe.

Lexo artikullin:  Thyerje degjenerative e meniskut medial të nyjes së gjurit

Karakteristikat e ilaçeve që përmbajnë glukozaminë

Glukozamina është një pjesë e barnave të vetme dhe komplekseve (zakonisht në kombinim me kondroitin). Lista e ilaçeve që përmbajnë ekskluzivisht glukozaminë si përbërës aktiv përfshin:

Format e prodhimit të produkteve që përmbajnë glukozaminë:

 • zgjidhje injeksioni;
 • pilula;
 • pluhur për zgjidhje për përdorim të brendshëm.

Substanca aktive ka spektrin e mëposhtëm të efekteve:

 • mbushja e mangësisë së glukozaminës endogjene;
 • stimulimi i proceseve të biosintezës së acidit hialuronik;
 • normalizimi i reaksioneve metabolike në qelizat e indit kërc;
 • nxitimi i reaksioneve të kalcifikimit të strukturave artikulare të kockave.

Glukozamina pengon proceset e degjenerimit dhe përshpejton reaksionet e rimëkëmbjes në indet kërc të nyjeve.

Burimet e Kondroitinës

Kondroitina merret nga lëndët e para shtazore. Kjo substancë gjendet në lëkurë, tendona, kërc dhe palcë kockore të bagëtive, derrave, dhe në kërc të peshkut: salmon, salmon, peshkaqen, stingray dhe të tjerë. Në varësi të burimit të përgatitjes, substanca aktive në formën e kondroitinës sulfate mund të ketë pastërti dhe disponueshmëri të ndryshme bio.

Karakteristikat e përgatitjeve që përmbajnë kondroitinë

Kondroitina sulfati do të përfshihet në përbërjen e monopreparacioneve dhe aditivëve komplekse. Ndër ilaçet e vetme janë:

 • Chondroflex;
 • Mucosate;
 • Arthron Hondrex;
 • Artiflex Chondro;
 • Llogaritë.

Format e lëshimit të ilaçeve me përfshirjen e substancës aktive:

Gama e efekteve biologjike të sulfurit të kondroitinës mund të përfshijë:

 • stimulimi i biosintezës së acidit hialuronik dhe proteoglikaneve;
 • frenimi i degjenerimit në matricën e kërcit;
 • korrigjimi i manifestimeve të procesit inflamator në nyje.

Droga komplekse

Glukozamina ose kondroitina: cili është më mirë? Përgatitjet e preferuara komplekse, të cilat përfshijnë të dy përbërësit aktiv:

 • Arthra
 • Teraflex;
 • Teraflex Advance (përmban gjithashtu ibuprofen);
 • Doppelherz Asset Glukosamine + Kondroitin;
 • Kondronova;
 • Inoltra (gjithashtu përfshin vitaminat E dhe C, mangan, acide yndyrore omega-3>

Ilaçet e listuara ndryshojnë në përmbajtjen e përbërësve aktiv, vendin e prodhimit, çmimin. Zgjedhja e një kompleksi specifik varet nga doza e kërkuar dhe niveli i preferuar i kostove. Para se të vizitoni një farmaci, është më mirë të konsultoheni me një mjek.

Rekomandime për dozimin e substancave bioaktive

Para se të merrni ilaçe që përfshijnë glukozaminë, kondroitinë ose të dy, së bashku, ju duhet të këshilloheni me një specialist për regjimin më të përshtatshëm të dozave, i cili varet nga karakteristikat individuale të rastit klinik.

Dr Jason Theodosakis sugjeroi të përshkruani ilaçe me kondroitinë dhe glukozaminë, bazuar në peshën trupore të pacientit:

Masa e trupitDoza e rekomanduar (në ditë)
më pak se 55 kg800 mg kondroitinë, 1000 mg glukozaminë
55-90 kg1200 mg kondroitinë, 1500 mg glukozaminë
më shumë se 90 kg1600 mg kondroitinë, 2000 mg glukozaminë

Edhe problemet e "neglizhuara" të përbashkëta mund të kurohen në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Këto rekomandime bazohen në rezultatet e studimeve të kryera nga ky specialist. Doza ditore mund të ndahet në 2 ose 3 doza. Merrni ilaçe brenda me ushqim.

Kohëzgjatja e kursit të marrjes së ilaçeve kondroprotektive nuk duhet të jetë më pak se 3 muaj. Mjekët këshillojnë që të bëni një pushim për 3-4 muaj pas 2-2,5 muajve të pranimit, pastaj të rifilloni kursin.

Në mënyrë që aplikimi i kursit të kondroprotektorëve të jetë sa më efektiv që të jetë e mundur, duhet të hani siç duhet, të konsumoni një sasi të mjaftueshme lëngjie, të mos mbingarkoni trupin si një e tërë dhe sistemin muskuloskeletor në veçanti, por të ushtroni rregullisht në mënyrë të butë.

Droga me kondroitinë dhe glukozaminë nuk mund të merret në rast të mbindjeshmërisë ndaj përbërësve, me prirje të gjakderdhjes, tromboflebitit, funksionit të dëmtuar të veshkave dhe fenilketonurisë.

Për çfarë studimesh klinike po flitet

Për të konfirmuar efektivitetin e barnave të ndryshme chondroprotective në lidhje me korrigjimin dhe parandalimin e patologjive të sistemit muskuloskeletor, janë kryer studime të shumta. Më poshtë do të rishikojmë rezultatet e disa prej tyre.

Ilaçi Arthra në trajtimin e osteokondrozës dhe osteokondrozës intervertebrale

Autor – VV Badokin, botim 2012, revista "Neurologji, Neuropsikiatri, Psikosomatikë". Punimi rishikon rezultatet e një numri të provave klinike që konfirmojnë efektivitetin e këtij mjeti gjithëpërfshirës për rivendosjen e funksionalitetit të përbashkët, pengimin e proceseve degjenerative, parandalimin e patologjive të sistemit muskuloskeletor dhe përmirësimin e cilësisë së jetës së pacientëve në tërësi.

Përfundime nga analiza e rezultateve të përdorimit të drogës Arthra:

 • agjenti është një ilaç efektiv i simptomave që modifikojnë simptomat;
 • efekt i konfirmuar analgjezik, anti-inflamator;
 • marrja e kompleksit përmirëson funksionalitetin e nyjeve;
 • siguri dhe transportueshmëri e mirë;
 • marrja e kompleksit Arthra krijon mundësinë për të zvogëluar dozën ditore të ilaçeve anti-inflamatore jo-steroide.

Për të konfirmuar karakteristikat strukturore modifikuese të drogës, studime të mëtejshme afatgjata me analizën e rezultateve të rrezeve x, imazhit të rezonancës magnetike, sonografisë dhe testeve laboratorike janë të nevojshme.

Efektiviteti i ilaçit Teraflex në pacientët që nuk marrin NSAID

Autorët e veprës janë IZ Gaidukova, IA Romanova, AP Rebrov. Rezultatet u botuan në revistën Modern Rheumatology, 2015.

Punimi shqyrton dhe analizon të dhënat e një studimi klinik, në të cilin 84 pacientë me një diagnozë të "artrozës së nyjës së gjurit", të moshës 47 deri në 62 vjeç, me një kohëzgjatje të sëmundjes nga 5 deri në 7 vjet, duke përfshirë 78 gra dhe 6 burra , mori pjesë Pacientët u randomizuan verbërisht në dy grupe. Pacientët nga grupi kryesor morën Teraflex me / pa acetaminofen, pacientët nga grupi i krahasimit morën vetëm acetaminofen. Në fillim të studimit, dhe pastaj pas 3 muaj e gjashtë muaj, ashpërsia e artrozës u vlerësua duke përdorur indekse të ndryshme, një shkallë analoge. Occurshtë marrë parasysh shfaqja e reaksioneve anësore.

Studimi na lejoi të nxjerrim përfundimet e mëposhtme:

 • në pacientët që morën Teraflex për gjashtë muaj, vërehet një ulje në indekset Leken, WOMAC, lehtësim dhimbjeje, një ulje e nevojës për analgjezikë;
 • gjatë marrjes së Teraflex nuk u manifestuan asnjë reagim negativ, përfshirë në mesin e pacientëve që kishin diagnostikuar sëmundje të veshkave, sistemit tretës dhe hipertensionit.

Dinamika e mbrojtjes antioksiduese kundër sfondit të glukozaminës dhe kondroitinës

Autorët e veprës janë ES Elovikova, OV Bugrova, VG Leiserman, SI Krasikov. Rezultatet e studimit u botuan në botimin "Kazan Medical Journal" në 2009.

Dinamika e mbrojtjes antioksiduese u vlerësua në 34 pacientë me glukozaminë hidroklorur dhe kondroitin sulfat. U zbulua se përdorimi i këtyre substancave normalizon aktivitetin e enzimave antioksiduese si katalaza dhe superoksid dismutaza.

Vlerësimi i efektivitetit dhe sigurisë së administrimit të njëkohshëm të Arthradol dhe Arthracam

Autorët e veprës janë SA Lapshin, MA Afanasyev, EV Sukhorukov, IF Akhtyamov, LI Myasoutova. Rezultatet e testit u botuan në revistën "Buletini i mjekësisë moderne klinike" në vitin 2016.

Një studim u krye nga 30 pacientë të cilët u diagnostikuan me osteoartritin e nyjeve të gjurit me dhimbje të forta. Mosha e pacientëve shkonte nga 53 në 63 vjet, kohëzgjatja e kursit të patologjisë ishte nga 3 deri në 9 vjet. Ilaçet Artradol (përbërësi aktiv është kondroitina sulfat) dhe Arthracam (përbërësi aktiv është sulfat i glukozaminës) u përshkruan përveç kursit të terapisë me ilaçe anti-inflamatore jo-steroide. Efektiviteti i trajtimit u vlerësua pas 1 dhe 2 muajve të pranimit sipas indeksit WOMAC, intensitetit të dhimbjes, nevojës për NSAIDs dhe një numri të treguesve të tjerë.

Përfundimet e mëposhtme u bënë:

 • gjatë marrjes së Artradol dhe Arthracam, u vërejt një rënie e ndjeshme e intensitetit të sindromës së dhimbjes;
 • ulje fikse e indeksit WOMAC;
 • koha e ulur e udhëtimit prej 15 metrash;
 • nevoja e zvogëluar për ilaçe jo-steroide.

Pacientët dhe mjekët e vlerësuan efektivitetin e korrigjimit terapeutik si "të mirë" ose "të kënaqshëm". Studimi konfirmoi efektivitetin e kombinimit të Artradol dhe Arthracam në trajtimin e osteoartritit të gjurit.

Kështu, provat klinike konfirmojnë se substanca të tilla si glukozamina, kondroitina kanë një efekt pozitiv kur është e nevojshme të trajtohen patologji të ndryshme artikulare. Vetëm një mjek i kualifikuar mund të zgjedhë një kombinim të barnave dhe dozën e tyre. Rekomandohet të kombinoni përdorimin e agjentëve kondroprotektivë me ushqimin e duhur dhe aktivitetin e moderuar fizik, atëherë efektiviteti i trajtimit dhe parandalimit të sëmundjeve të sistemit muskulor dhe skeletit do të jetë maksimal.

ExpertNews Shqipëri