Farë është një frakturë e konsoliduar Përshkrimi i hollësishëm i termit

Fraktura e konsoliduar është pasojë e dëmtimit serioz të integritetit të indit kockor. Ky fenomen karakterizohet nga rritja e eshtrave të dëmtuar dhe formimi i palcës së eshtrave ndërmjet tyre. Për të përshpejtuar shërimin e frakturës dhe restaurimin e eshtrave pas saj, duhet të respektohen një numër rekomandimesh. Vetëm një qasje e integruar do të ndihmojë në parandalimin e zhvillimit të komplikimeve, do t'ju kthejë në një kohë të shkurtër aktivitetin e plotë motorik.

Karakteristikat e konsolidimit

Konsolidimi – shkrirja e fragmenteve të eshtrave. Ajo sigurohet nga një proces i fuqishëm shërimi që aktivizohet nga qarkullimi i gjakut. Trupi kupton se ku është dëmtuar, dhe shkakton qarkullim më të shpejtë atje. Agjentët që janë të pranishëm në gjak kontribuojnë në aktivizimin e rigjenerimit të indeve të dëmtuara. Vitamina dhe komplekset minerale do të ndihmojnë në përshpejtimin e procesit të rikuperimit. Ata grumbullohen rreth mbeturinave dhe formojnë një callus osteoid.

Fazat e shërimit

Konsolidimi është një proces i gjatë, i cili është i ndarë me kusht në 4 faza. Secila ka karakteristikat e veta dhe udhëzimet kryesore. Ato mund të karakterizohen si më poshtë:

 1. Autoliza – ndodh 4-5 ditë pas frakturës. Trupi aktivizon hyrjen e qelizave të shumta të bardha të gjakut në zonën e dëmtuar, për shkak të së cilës qelizat e dëmtuara janë hequr.
 2. Përhapja – ndodh 2-3 javë pas inc>

Perzierja e kohes

Përcaktimi se sa shpejt shërohet fraktura është mjaft e vështirë. Kjo ndikohet nga shumë faktorë. Sigurohuni që ta kontrolloni këtë mundësi me profesionistin tuaj të kujdesit shëndetësor. Kohëzgjatja e periudhës së rimëkëmbjes ndikohet nga:

 • Mosha e pacientit – tek fëmijët dhe të rinjtë, frakturat rriten së bashku më shpejt sesa tek njerëzit e moshuar;
 • Statusi shëndetësor – prania e sëmundjeve kronike ose autoimune përkeqëson periudhën e rikuperimit, për shkak të së cilës vonohet;
 • Mënyra e jetesës – te njerëzit që hanë të drejtën, vizitojnë rregullisht ajrin e pastër, nuk kanë zakone të këqija, dëmtimi i kockave rritet shumë më shpejt;
 • Metoda e trajtimit – falë taktikave të zgjedhura siç duhet të ekspozimit, është e mundur që të përshpejtohet ndjeshëm procesi i rimëkëmbjes;
 • Së pari a>

Acceleration of the recovery period

To significantly accelerate the restoration of a consolidated fracture, the patient must adhere to a number of rules. First of all, he should start taking a number of drugs. They will be aimed at producing more collagen and elastin, which contribute to the formation of cartilage. Vitamin and mineral complexes are needed that accelerate the formation of bone marrow.

Many doctors recommend phosphorus-based medications to patients. They have a positive effect on the speed of consolidation. Try to follow a special diet for recovery time. Your diet should have as many foods as possible that are rich in calcium. These include seafood, skim milk, kefir, vegetables and fruits, and cereals. Refuse the use of alcoholic beverages, which slow down the metabolic processes in the body.

Shtë shumë e rëndësishme të merrni pjesë në të gjitha procedurat fizioterapeutike të përcaktuara nga mjeku juaj. Ato kanë për qëllim përshpejtimin e rrjedhës së gjakut dhe përmirësimin e trofizmit të indeve. Kjo përshpejton fluksin e elementeve të dobishëm në zonën e dëmtuar, në mënyrë që të rritet më shpejt. Me një qasje të integruar, ju mund të shpejtoni ndjeshëm procesin e rimëkëmbjes.

Arsyeja për konsolidimin e ngadaltë të frakturave

Në mungesë të një qasje të integruar, një frakturë e konsoliduar mund të rikthehet me kalimin e kohës. Shumë pacientë që hasin këtë problem vuajnë nga ky fenomen – kjo sjell shumë siklet. Arsyet e mëposhtme mund të provokojnë një ngadalësim në procesin e konsolidimit:

 • Rrjedha e dëmtuar e gjakut;
 • Përdorimi i pijeve alkoolike, drogës, pirjes së duhanit;
 • Prania e sëmundjeve kronike dhe autoimune;
 • Mosha e përparuar;
 • Periudha e menopauzës;
 • E pabalancuar dhe kequshqyerja;
 • Dëmtime të rënda të indeve të buta;
 • Infeksion i një plage me një infeksion.

Njohja e një ngadalësimi në periudhën e rimëkëmbjes është shumë e thjeshtë. Një person për një kohë të gjatë nuk shpëton nga dhimbja në zonën e frakturës, dhe fragmentet e kockave kanë rritur lëvizshmërinë.

Në radiografinë, hendeku midis eshtrave është qartë i dukshëm. Nëse nuk merrni masa në kohën e duhur, ekziston rreziku i komplikimeve.

Trajtim

Trajtimi i një frakture të konsoliduar duhet të ketë për qëllim restaurimin e plotë dhe gjithëpërfshirës të indit kockor. Pacienti është përshkruar një numër i ilaçeve që e lehtësojnë atë nga dhimbja dhe siklet. Janë përshkruar komplekse të vitaminave dhe mineraleve që përshpejtojnë restaurimin e indeve të eshtrave. Format e hapura të frakturave që duhet të trajtohen rregullisht me antiseptikë kërkojnë vëmendjen më të madhe.

Shtë shumë e rëndësishme të merren përgatitjet e kondroitinës dhe glukozaminës që kontribuojnë në formimin e përshpejtuar të kërcit. Më të njohurit në mesin e këtyre ilaçeve janë Osteogenon, Teraflex, Chondroitin. Me ndihmën e tyre, një frakturë e konsoliduar po shërohet shpejt. Shtë shumë e rëndësishme të merret vitamina D, e cila rrit thithjen e kalciumit.

Folk methods of exposure

Traditional medicine has provided many prescriptions that help accelerate the healing of a consolidated fracture. We strongly recommend that you consult with a specialist in advance who will tell you whether it is permissible to use certain recipes or not. Some products contain substances that you may be allergic to. This will lead to a powerful inflammatory process, which can affect the condition of the joints. Certain components may react with the drug, which will lead to poisoning of the body. The most popular recipes for fast bone growth are:

 1. Pomë për fërkim – për ta përgatitur atë, merrni disa degëza dëllinjë, presini së bashku me hala. Masën që rezulton përzieni me të njëjtën sasi gjalpë, dhe më pas vendoseni në furrë për disa orë. Derdhni produktin që rezulton në një enë të përshtatshme, përdorni si një vaj.
 2. Zjarri me qepë është një ilaç që do të ndihmojë në marrjen e r>

The consequences of improper treatment

Consolidated fracture is a condition that indicates the successful recovery of damaged bone fragments. If any processes are disturbed in the body, serious complications can occur. Among them:

 • Excessive mobility of bone fragments;
 • Soreness on palpation of the damaged area;
 • The formation of a gap between individual bone structures;
 • The appearance of a false joint.

With an integrated approach, you will quickly get rid of the consequences of a fracture.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri