Epikondiliti medial si të njihen Simptomat, parimet e trajtimit

Epikondiliti medial manifestohet me inflamacion të muskujve të parakrahut në rajonin e nyjës së bërrylit. Shkaku i sëmundjes është ngarkesa dinamike e shoqëruar me lëvizjet e përkuljes në nyjen e bërrylit. Patologjia përcaktohet duke përdorur teste provokuese. Simptoma kryesore është dhimbja në pjesën e brendshme të parakrahut, e cila shfaqet kur përpiqeni të bëni një lëvizje. Trajtimi konsiston në imobilizim, përdorimin e të ftohtit dhe ushtrime për të rikthyer muskujt e prekur.

Pse shfaqet inflamacioni

Epikondiliti medial ose “bërrylja e lojtarit të golfit” është një sëmundje inflamatore që shtrihet në muskujt flexor dhe pronatorët, të cilët bashkëngjiten epikondilit medial të humerusit (kockat e brendshme të bërrylës). Aktiviteti i tepërt fizik është provokatori kryesor i zhvillimit të sëmundjes.

Inflamacioni, që mbulon muskujt e parakrahit, të cilat janë përgjegjëse për përkuljen dhe lëvizjet rrotulluese në nyjen e bërrylës, quhet epikondiliti medial. Aktiviteti i shtuar fizik i gjymtyrëve të sipërme me të njëjtin lloj lëvizjesh të përsëritura provokon sëmundjen. Pushimi dhe të ftohtit do të ndihmojnë të heqni qafe patologjinë me restaurimin e mëpasshëm të qëndrueshmërisë së muskujve me ndihmën e ushtrimeve të fizioterapisë.

Muskujt që drejtojnë gishtërinjtë dhe kyçin e dorës janë të përqendruar në pjesën e brendshme të parakrahut dhe janë ngjitur nga një tendë në zonën e nyjës së bërrylit. Aktivitetet sportive ose profesionale që kërkojnë kryerjen e lëvizjeve të duarve ndërsa mbajnë një objekt të rëndë në dorë çojnë në dëmtimin e muskujve.

Mikrotrauma e fibrave të muskujve në nyjen e bërrylit shfaqet pas:

 • lëvizjet e përsëritura me forcë që veprojnë në nyjen e bërrylit u kthyen jashtë;
 • gjatë fleksionit maksimal të gjymtyrëve me fiksimin e saj afatshkurtër.

Në vend të dëmtimit mekanik, zhvillohet inflamacioni traumatik, i manifestuar nga ënjtje dhe dhimbje.

 1. Golfistët me teknikën e gabuar të kryerjes së lëvizjeve;
 2. Tenistë që përdorin rekorde dhe topa të rëndë;
 3. Hedhësit e diskutimit;
 4. Masonët gjatë shtrimit të tullave;
 5. Blacksmiths;
 6. Punonjësit e zyrës në punë në kompjuter.

Ndryshimet shkatërruese në fibrat e kolagjenit janë shkaku i dytë i epikondilitit medial. Proceset distrofike i paraprijnë sintezës së rritur të qelizave specifike – fibroblast, të cilat çojnë në varfërim dhe shkatërrim të indeve të kolagjenit.

Lexo artikullin:  Simptomat kryesore të artrozës së këmbës dhe trajtimi i patologjisë

Trashja e tendinave me formimin e plagëve mbi to, trupi reagon ndaj ndryshimeve në strukturën e muskujve. Zëvendësimi i fibrave lidhës me qeliza më pak të qëndrueshme çon në shfaqjen e lotëve të shumtë që nuk mund të restaurohen.

Në këtë rast, simptomat karakteristike të epikondilitit nuk shoqërohen me inflamacion.

Fotografia klinike e sëmundjes

Një fillim gradual me mungesën e manifestimeve të gjalla komplikon diagnozën në fazën e parë të zhvillimit të patologjisë. Ndërsa ndryshimet degjenerative përparojnë, shfaqen shqetësime të pakëndshme dhe dhimbje gjatë lëvizjeve të zakonshme. Zhvillimi aktiv i reaksionit inflamator shoqërohet me shfaqjen e dhimbjes, intensiteti i së cilës rritet me ngarkesë në rritje.

Shenjat kryesore të epikondilititit medial:

 • dhimbja buron nga kocka mediale e bërrylit dhe përhapet poshtë anës së brendshme të parakrahut në dore;
 • një përpjekje për të shtrënguar gishtat në grusht ose përkuljen e një dore në nyjen e kyçeve çon në dhimbje të shtuar;
 • një person ka vështirësi në kapjen e objekteve për shkak të zhvillimit të atrofisë së fibrave të muskujve.

Diagnostics

Vështirësitë në kryerjen e lëvizjeve të duarve ju bëjnë të drejtoheni tek një ortoped për të përcaktuar shkakun e ndryshimeve patologjike. Në pritje, mjeku mbledh një histori mjekësore, duke vlerësuar llojin e veprimtarisë profesionale, hobi sportiv, informacione për dëmtimet e vjetra.

Nëse dyshohet inflamacioni i muskujve të parakrahit, kryhet një provë provokuese për të ndihmuar në vendosjen e diagnozës së saktë. Pacienti ulet në një karrige, duke e vendosur dorën me pjesën e pasme të parakrahut të tij në countertop, pëllëmba u ngrit.

Mjeku mban parakrahun me dorën e tij dhe i kërkon pacientit të përkulë dorën në grusht dhe ta heqë nga tavolina. Kur dhimbja shfaqet në epikondilin medial, diagnostikohet inflamacioni i muskujve të parakrahit.

Ngjashmëria e madhe e figurës klinike me sëmundjet e tjera dikton nevojën për diagnozë diferenciale:

 • Ekzaminimi me rreze X është përshkruar për të përjashtuar sëmundjet e nyjeve, dëmtimet e ligamenteve dhe indit kockor
 • Imazhe rezonancë magnetike për të përcaktuar integritetin e tendinave
 • Elektromografia studion gjendjen e fibrave të muskujve
 • Konsultimi neurologjik ndihmon për të përjashtuar anomalitë neurologjike
Lexo artikullin:  Shkaqet e dhimbjes në këmbë nga gjuri në këmbë

Trajtimi epikondiliti medial

Shkalla e rikuperimit me epikondilitin medial varet nga kohëzgjatja e patologjisë. Nëse dhimbja shqetëson personin për jo më shumë se një muaj e gjysmë, do të duhen katër javë trajtim për të rikthyer tendinën. Kur sëmundja bëhet kronike, kohëzgjatja e trajtimit rritet në gjashtë muaj.

Masat terapeutike fillojnë me imobilizimin e gjymtyrëve të sipërme. Për të siguruar një gjendje pushimi, mjafton të përdorni një ortozë të ngurtë ortopedike në nyjën e bërrylës ose një mbajtëse për nyjen e shpatullave, sipas llojit të fashës Deso, e cila do të rregullojë krahun në një kënd të duhur, duke e shtypur fort në trupi. Ftohtë aplikohet në zonën e prekur për të zvogëluar dhimbjen dhe për të parandaluar ënjtjen e indeve të buta të parakrahut.

Trajtimi i drogës konsiston në përshkrimin e ilaçeve nga grupi NSAID (Ketorolac, Diclofenac, Ibuprofen, Nemisil), të cilat janë të përshkruara nga mjekët, ata ndalojnë dhimbjen dhe inflamacionin. Me dhimbje të forta ose mungesë të një efekti terapeutik nga ilaçet jo-steroide, bllokada e dhimbjes kryhet duke përdorur glukortikosteroide (Diprospana, Dexamethasone) në tre faza për shtatë ditë.

Metoda e terapisë me valë shoku do të jetë një shtesë e shkëlqyeshme për ilaçet. Seancat fizioterapeutike me ndihmën e valëve të shokut përmirësojnë qarkullimin e gjakut në zonën e epikondilit të dëmtuar, i cili kontribuon në vetë-shërimin e indeve. Kundërindikimi për procedurën është inflamacion në nyjet e bërrylit dhe neoplazmat malinje.

Terapia kirurgjikale

Në mungesë të efektit, rivendosni bërrylën duke përdorur metoda konservative, e vetmja mundësi për të arritur një rikuperim të qëndrueshëm do të jetë operacioni. Nxjerrja e një pjese të tendinit, e cila është e mbuluar me ind mbresë, dhe fiksimi i mëtutjeshëm i pjesëve të shëndetshme kryhet me anestezi lokale.

Në raste të rënda, tendoni është prerë nga epikondili medial dhe është ngjitur në indin magjik të muskujve. Operacioni quhet një "lëshim i tendinit". Periudha e rehabilitimit pas operacionit ka për qëllim zhvillimin dhe trainimin e muskujve të parakrahut duke përdorur një grup të veçantë ushtrimesh. Seancat e terapisë fizike kryhen për të shtrirë dhe rritur qëndrueshmërinë dhe forcën e fibrave të muskujve.

Lexo artikullin:  Shenjat karakteristike të 1 shkallë të skoliozës dhe metodave themelore të trajtimit

Parandalim

Për të mos provokuar zhvillimin e epikondilitit medial, mjafton të vëzhgoni disa masa paraprake:

 • kufizoni ngarkesën në nyjen e bërrylit;
 • nëse është e nevojshme, kryeni lëvizje aktive, vendosni një ortozë parandaluese në nyjen e bërrylit;
 • kryeni ngrohjen para ngarkesave dinamike;
 • t'i përmbahen teknikës korrekte gjatë kryerjes së detyrave profesionale;
 • vetë-masazh i gjymtyrëve të sipërme;
 • në manifestimet e para të shqetësimit, konsultohuni me një specialist mjekësor për trajtimin në kohë të inflamacionit fillestar.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri