Diagnoza, trajtimi dhe pasojat e zhvendosjes së dorës tek një fëmijë

Fëmijët janë njerëz aktivë që shpesh janë të prirur ndaj lëndimeve. Përveç mavijosjeve të shpeshta, shpesh vërehet zhvendosja e fëmijës, të cilën secili prind duhet të jetë në gjendje të njohë.

Zakonisht, kjo patologji është menjëherë e vështirë të njihet, pasi eshtrat dhe ligamentet e fëmijës që përbëjnë nyjet janë mjaft elastike kur lëndohen, kjo çon në humbjen e nyjes nga çanta e përbashkët ose në shtrirjen e saj. Shtë e pamundur të vërehet menjëherë një zhvendosje, por dhimbja e fortë tek fëmijët bëhet arsyeja për të shkuar në një institucion mjekësor.

Përshkrimi i patologjisë

Zhvendosja e krahut është zhvendosja e bashkimit të krahut nga pozicioni i tij natyror, i cili formohet për shkak të lëndimeve ose proceseve patologjike në nyje. Ky fenomen është i mundur edhe me zhvillimin intrauterine.

Gjatë zhvendosjes, integriteti i bashkimit, si dhe funksionaliteti i tij, është i dëmtuar. Në raste të rënda, këputja e kapsulës ndodh me dëmtimin e nervave dhe enëve të gjakut. Më shpesh, kjo patologji vërehet si rezultat i një ndikimi ose rënie në gjymtyrën e sipërme. Duhet të korrigjohet duke e kthyer bashkimin në vendin e tij origjinal.

Zhvendosja e dorës tek fëmijët është një nga dëmtimet më të zakonshme që vijnë nga një rënie.

Në shumicën e rasteve, në fëmijëri ka një zhvendosje të dorës, bërrylës dhe shpatullës, si dhe parakrahut dhe gishtit. Më shpesh, kyçi i dorës (dora) është dëmtuar për shkak të vendndodhjes së një madhësie të vogël të eshtrave dhe ligamenteve të hollë në të, dëmtimet e nyjës së bërrylit janë në vendin e dytë. Shumë rrallë ka një zhvendosje të shpatullës, zakonisht është e paplotë, prandaj, në këtë rast, diagnostikohet një subluksim i duarve në një fëmijë. Me këtë patologji, ligamentet që lidhin humerusin dhe kolarbonin shpesh ndodhin, lezione deformohet, dhe hemoragjia formon nën lëkurë.

Lexo artikullin:  Shkaqet e sëmundjes së hip, llojet dhe trajtimi

Në këtë rast, vetë-trajtimi është i ndaluar për shkak të rrezikut të lartë të frakturës ulnar.

Klasifikimi dhe shkaqet e patologjisë

Në mjekësi, dallohet një zhvendosje e plotë, në të cilën vërehet një zhvendosje e plotë e bashkimit, dhe jo e plotë ose subluxation, si rezultat i së cilës nyjet prekin pjesërisht njëri-tjetrin.

Gjithashtu, patologjia mund të jetë kongjenitale, e formuar në barkun e nënës për shkak të një shkelje të zhvillimit të fetusit, dhe të fituara, që lind si rezultat i traumës ose disa sëmundjeve, për shembull, osteomieliti, poliomieliti, artriti.

Dëmtimi i dorës mund të mbyllet, në të cilin nuk ka dëmtime në lëkurë, inde muskulore dhe të hapura, kur zhvendosja është e ndërlikuar nga dëmtimi i enëve, nervave, eshtrave dhe tendinave.

Në shumicën e rasteve, gjymtyrët e dëmtuara janë ata fëmijë që janë shumë aktiv dhe shpesh bien. Ata janë në rrezik.

Lëndimi është i mundur gjatë sportit, ushtrimeve fizike, lëvizjeve të papritura, si dhe në dimër me akull, me goditje të forta. Në disa raste, patologjia mund të veprojë si një ndërlikim pas sëmundjeve infektive.

Simptomat e sëmundjes

Pavarësisht nga lloji i bashkimit të prekur, simptomat e zhvendosjes janë gjithmonë të njëjta.

Zhvendosja e krahut të një fëmije tregon simptoma në vijim:

 1. Dhimbje në zonën e prekur;
 2. Deformimi i një nyje të dëmtuar;
 3. Ellingnjtje dhe hematoma në nyje;
 4. Pozicioni jo natyral i kyçit të dorës;
 5. Kufizimi i lëvizshmërisë së gjymtyrëve;
 6. Pulsi i ngadaltë ose i shpeshtë në rast të dëmtimit të nyjës së shpatullës;
 7. Humbja e ndjesisë në duar për shkak të çrregullimeve të qarkullimit të gjakut.

Me një zhvendosje të dorës, shpesh vërehet një frakturë kockore. Në këtë rast, do të shfaqen dhimbje të forta të mprehta, ënjtje, pamundësi për të lëvizur kyçin e dorës.

Shpesh, prindërit nuk mund të kuptojnë menjëherë se çfarë shqetëson fëmijën, veçanërisht në moshë të re.

Në këtë rast, simptomat e mëposhtme mund të tregojnë një zhvendosje:

 • Ellingnjtje dhe deformim i nyjes;
 • Pamundësia për të bërë lëvizje dore;
 • Ndodhja e një krize në vendin e dëmtimit;
 • Ndjesi të dhimbshme me forcë të madhe;
 • Rritja e temperaturës së trupit;
 • Nxehtësia, e cila zëvendësohet nga të dridhura;
 • Zhvillimi i shokut traumatik.
Lexo artikullin:  Shqyrtime të trajtimit të bursitit në bërryl

Komplikimet dhe pasojat

Në rast të trajtimit të parakohshëm, dëmtimi mund të eliminohet vetëm me metodën kirurgjikale. Për më tepër, simptoma të tilla si këputja e ligamenteve, muskujve, nervave dhe enëve të gjakut mund të vërehen si komplikime. Kur një fëmijë rritet, ai mund të zhvillojë artrit për shkak të një dëmtimi në fëmijëri që nuk është trajtuar siç duhet.

Së pari a> Ndihma e parë është e njëjtë si me frakturat e gjymtyrëve. Së pari, fëmija duhet të sigurojë pushim. Rekomandohet që krahu i dëmtuar të jetë i fiksuar në mënyrë që të jetë imobilizuar. Isshtë vendosur në çdo lartësi ose ngritur lart për të zvogëluar rrjedhjen e gjakut në mënyrë që të zvogëlojë ënjtjen dhe të parandalojë fryrje.

Aplikoni një kompresë të ftohtë në zonën e dëmtuar për dhjetë minuta, pastaj bëni një pushim për një kohë dhe aplikoni përsëri të ftohtë. Kjo procedurë ndihmon për të zvogëluar dhimbjen, për të eleminuar ënjtjen dhe fryrje.

Diagnoza e dëmtimit

Vetëm një mjek mund të diagnostikojë saktë. Pas ekzaminimit dhe palpimit të gjymtyrës së dëmtuar, ai do të studiojë funksionin motorik të dorës, ndjeshmërinë e lëkurës, praninë e patologjive të sistemit nervor dhe vaskular. Gjatë ekzaminimit të një dëmtimi, mjeku do të përcaktojë shkallën e deformimit të nyjeve. Pastaj ai përshkruan radiografi në disa projeksione për të identifikuar zhvendosjen dhe dëmtimet e tjera.

Trajtimi mjekësor

Nëse u vendos diagnoza e një fëmije, traumatologu do t'ju tregojë se çfarë të bëni. Së pari, ai përshkruan ilaçe desalination, dhe pastaj ai kryen një ulje të nyjes. Në këtë rast, anestezia përdoret për të relaksuar plotësisht muskujt e dorës. Pas procedurës, dora është e fiksuar me gips, të cilën fëmija do ta vesh për rreth dy javë. Pas heqjes së kastit, mjeku përshkruan një kurs rehabilitimi për të rikthyer lëvizshmërinë e krahut. Për këtë, terapia e ushtrimeve, fizioterapia përdoret për të normalizuar qarkullimin e gjakut, forcimin e nyjeve.

Lexo artikullin:  Shkaqet e artrozës gjatë shtatëzanisë dhe trajtimi i saj

Nëse fëmija është dorëzuar në një institucion mjekësor disa javë pas lëndimit, trajtimi kryhet sipas skemës së mëposhtme:

 • Sferë e përbashkët;
 • Ulje kirurgjikale e nyjes;
 • Fiksimi i bashkimit me hala të thurjes;
 • Mbivendosja e gipsit
 • Fizioterapi e gjatë pas heqjes së suvasë.

Prognoza dhe parandalimi

Me qasjen në kohë në spital, prognoza do të jetë e favorshme. Në raste të avancuara, do të kërkohet një operacion kirurgjik dhe një periudhë e gjatë rehabilitimi. Për qëllim të parandalimit, prindërit duhet të monitorojnë shëndetin e fëmijëve të tyre, dietën dhe aktivitetin e tyre. Nëse fëmija tashmë kishte një krah të zhvendosur, rekomandohet të kryejë ushtrime terapeutike për të parandaluar ri-patologjinë.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri