Deformimi i spondilarthrosis shkaqet kryesore, simptomat dhe trajtimi

Spondylarthrosis deformuese i referohet sëmundjeve të shtyllës kurrizore, të karakterizuara nga shpërthime të dhimbjes akute, aktivitet të dëmtuar motorik, probleme me qarkullimin e gjakut në palcën kurrizore dhe tru. Nëse nuk mjekohet, pacienti humbet aftësinë e tij për të punuar dhe bëhet i paaftë. Problemet me koordinimin e lëvizjeve, periudhat e dhimbjes së kokës, pamundësinë për të ndalur janë ndër shfaqjet simptomatike të sëmundjeve kurrizore.

Cfare eshte?

Ndryshimet distrofike në nyjet e shtyllës kurrizore fillojnë nga momenti i shkeljes së ciklit standard të jetës së kërcit. Ekziston një mungesë e zhvillimit të strukturave të reja qelizore, një aktivitet i dobët i mekanizmave të pjekurisë. Veshja dhe loti i qelizave të vjetra dhe mungesa e qelizave të freskëta çon në rrallimin e kërcit, shfaqjen e deformimeve.

Kjo veçori fillon të funksionojë te njerëzit pas 50 vjeç, sëmundjet kronike, funksionaliteti i ulët i sistemit imunitar dhe rritja e aktivitetit fizik shërbejnë si një shtysë ndihmëse për zhvillimin.

Spondylarthrosis deformuese mund të formohet në çdo pjesë të shtyllës kurrizore, duke kapur kërc, ligamente, ind muskulor. Tek gratë, sëmundja formon gjatë menopauzës për shkak të ekuilibrit të paqëndrueshëm hormonal. Si rezultat i çekuilibrit, vërehet një ulje e densitetit të kërcit, në vend të tyre ka osteofite të ngjashme me njolla që provokojnë dhimbje, reaksione inflamatore, probleme me lëvizjet e lira. Sëmundja është regjistruar si në pacientë të moshuar ashtu edhe në të rinj.

Të dhënat mesatare raportojnë se patologjia ndodh:

 • 20% – në mesin e të rinjve;
 • 15% – tek njerëzit e moshës së mesme;
 • 65% – tek njerëzit mbi 55 vjeç.

Simptomatologjia

Manifestimet klinike të spondylarthrosis varen nga vendndodhja e zonave të dëmtuara të shtyllës kurrizore, niveli i dëmtimit. Prania e sëmundjeve sekondare merret parasysh.

Në shpinë të qafës së mitrës – simptoma kryesore është dhimbja, që shfaqet periodikisht ose paraqitet vazhdimisht. Dëmtimet provokojnë formimin e kompresimit të rrugëve arteriale, të ndjekura nga dëmtimi i qarkullimit të gjakut në palcën kurrizore, trur.

Patologjia çon në formimin e:

 • periudha të dhimbje koke akute, marramendje;
 • problemet me koordinimin e lëvizjeve, kumbimin e jashtëligjshëm në vesh;
 • humbje e ndjesisë në rajonin e qafës së mitrës dhe shpatullave.

Pacienti mund të regjistrojë nevuralgji interkostale, me dhimbje që pengon frymëmarrjen e lirë. Dhimbja rrezaton në zonën skapulare, okupitale, gjymtyrët e sipërme. Pacienti me zor rrotullohet kokën, bën përkulje. Në fazat fillestare të zhvillimit, manifestimet negative zhduken më afër darkës.

Lexo artikullin:  Shqyrtime të pacientëve në lidhje me ilaçin Flexen dhe metodat e përdorimit të tij

Në lumbosacral – dhimbjet e dhembjes lokalizohen në rajonin e mesit, mund të ndikojnë në mollaqe, këmbë. Me shëtitje të gjata, shpate, një qëndrim të gjatë në një pozicion statistikor, vërehet një rritje e intensitetit të tyre. Zhvillimi i mëtutjeshëm i sëmundjes provokon një humbje të ndjesisë në pjesën e poshtme të shpinës. Spondilarthrosis deformuese nuk është shkaku i mpirjes së ekstremiteteve të poshtme ose dobësisë së tyre. Në gjoks, kjo variant i patologjisë është më pak e zakonshme se të tjerët.

Simptoma kryesore mbetet e njëjtë, ato dytësore paraqiten:

 • një ndjenjë presioni në gjoks;
 • gulçim, spazëm i muskujve të gjoksit, lëvizje e kufizuar;
 • lakim progresiv i shpinës – kyfozë;
 • siklet në stomak;
 • dhimbje në zemër, mushkëri, mëlçi.

Shpina e kraharorit ka më pak të ngjarë të lëndohet, më pak e lëvizshme.

Shkaqet

Specialistët identifikojnë burimet individuale të procesit patologjik:

 • keqformim kongjenital i vertebrave;
 • osteokondrozë, rritje e ngarkesës në shtyllën kurrizore;
 • ndryshime në proceset metabolike të shoqëruara me plakjen natyrale të trupit;
 • punoni në tryezën e zyrës për një kohë të gjatë – në të njëjtin pozicion;
 • lakimi, trauma në shpinë, këmbët e pjerrëta të lindura ose të fituara;
 • sëmundjet endokrine;
 • aktiviteti i zvogëluar i motorit.

Diagnostics

Kur viziton një klinikë rrethi me ankesa për dhimbje, pacienti dërgohet për konsultim me një neurolog. Mjeku mbledh një anamnezë: specifikon kohën e shfaqjes së simptomave, nivelin e ashpërsisë së saj, kryen një ekzaminim vizual, ekzaminimin e palpacionit.

Pas bërjes së një diagnoze të supozuar, pacienti merr një kërkesë për një ekzaminim diagnostik: radiografi, CT, MRI, ekografi, skintigrafi e indit kockor. Në rastet e përjashtimit, atij mund t'i rekomandohet të kalojë një bllokadë diagnostike.

Trajtim

Koha më e mirë për terapi është fazat e para të zhvillimit të sëmundjes. Në formimin e osteofiteve, trajtimi konsiston në ndalimin e rritjes së tyre të mëtejshme, shtypjen e sindromës së dhimbjes dhe kthimin e funksionalitetit të humbur.

Zona e ilaçeve përfshin përdorimin e disa nëngrupeve të pavarura farmakologjike nga mjeku juaj:

 1. NSAIDs dhe qetësuesit e ilaçeve – ilaçet zgjidhin problemin e inflamacionit, lehtësojnë dhimbjen. Terapia kryhet nga Diclofenac, Movalis, Ketorol, Nimesulide, Revmoxicam, Ibuprofen, Nimesil, Meloxicam, Naproxen, Indomethacin, etj.
 2. Relaksuesit e muskujve – mund të zvogëlojnë tonin e indeve të muskujve. Me spondilarthrosis deformuese, rekomandohet të merrni Midokalm, Baclofen, Tizanidine, Sirdalud.
 3. Komplekset multivitamine – janë të domosdoshme për të përmirësuar funksionimin e sistemit autoimun, përshpejtimin e proceseve të rigjenerimit, sigurimin e trupit me substanca të nevojshme të dobishme. Pacientëve u caktohet një kurs i Centrum, Vitrum, Complivit, Alfabeti.
 4. Enzimat janë proteina specifike që përshpejtojnë proceset metabolike në trup: Caripain, Papain, acid Hyaluronic.
Lexo artikullin:  Si ta trajtoni osteoartrozën e gjurit

Me format e përparuara të sëmundjes, përdoren dhimbje të forta, bllokues të dhimbjes – në fushën e dëmtimit, futjen e një nëngrupi të kortikosteroideve në zgavrën e përbashkët.

Gjatë procedurave të rehabilitimit, pacientët u përshkruhet një kurs i gjatë trajtimi me kondroprotektorët. Ilaçet ndihmojnë në përshpejtimin e rigjenerimit të indeve të dëmtuara të kërcit dhe rivendosin lëvizshmërinë e humbur në nyje. Përzgjedhja e ilaçeve kryhet individualisht për secilin pacient sipas rezultateve të ekzaminimeve diagnostike. Barnat e përshkruara shpesh përfaqësohen nga Arthra, Chondroxide, Structum, Glondosamine Chondroitin, Teraflex Advance.

Problemet me qarkullimin e gjakut zgjidhen me ndihmën e Trental, Agapurin, Wasonite, Pentoxifylline.

Drejtimi jo-ilaç

Ai përfshin një numër procedurash fizioterapeutike që përshpejtojnë proceset e rikuperimit që forcojnë shtyllën kurrizore, segmentet e saj strukturore, duke parandaluar zhvillimin e mëtejshëm të patologjisë, duke parandaluar relapsin e saj. Metodat e zakonshme janë paraqitur:

 • terapi manuale – në procesin e trajtimit, rruazat janë ulur, indekset e lëvizjes së shtyllës kurrizore janë rritur, spazmat e muskujve lehtësohen
 • seanca masazhesh – ekspozimi ndaj indeve të muskujve përmirëson qarkullimin e gjakut, përshpejton rrjedhën e ushqyesve dhe oksigjenit në zonat problematike;
 • akupunkturë – akupunktura përmirëson funksionimin e fibrave nervore, kthen ndjeshmërinë e humbur;
 • ushtrime të terapisë ushtrimore – trajnime të vazhdueshme ndihmojnë për të përmirësuar gjendjen e përgjithshme, rritjen e parametrave të fleksionit, shtrirjes;
 • magnetoterapi – ndikimi në trupin e fushave magnetike për të zvogëluar inflamacionin, dhimbjen, etj.

Procedurat e ndara mund të kryhen në shtëpi me pajisje të specializuara.

Ndërhyrja operative

Manipulimet kirurgjikale përshkruhen me kompresion të fortë që është shfaqur për shkak të rritjes së rritjeve të kockave. Nëse problemi çon në funksionimin e dëmtuar të palcës kurrizore, trurit dhe organeve të brendshme, atëherë operacioni përshkruhet sa më shpejt që të jetë e mundur dhe kryhet duke përdorur metoda minimale invazive.

Në një rast, hapësira e ngushtë ndërvertebrale zgjerohet duke përdorur një shpërqendrues që rregullon zonën e problemit në pozicionin e dëshiruar. Nëse është e nevojshme, masat radikale përdoren për të akcizuar zonën e shkatërruar dhe zëvendësuar atë me një bashkim artificial.

Parandalim

Ekspertët këshillojnë zgjedhjen e dyshekëve dhe jastëkëve të duhur – nëse është e mundur, blini produkte ortopedike. Ndalohet bërja e lëvizjeve të papritura, pacientët duhet të monitorojnë vazhdimisht gjendjen e tyre, të përpiqen të mbajnë shpinën në një pozicion të drejtë. Nëse një person i përket punonjësve të zyrës, atëherë rekomandohet të bëni një pushim pesë-minutësh për një ngrohje të shkurtër çdo orë.

Lexo artikullin:  Zhvendosja kongjenitale e nyjës së hip në trajtimin dhe parandalimin e fëmijëve dhe të rriturve

Për të parandaluar zhvillimin e spondilarthrosis deformuese, duhet të respektoni vazhdimisht standardet e peshës – çdo kilogram shtesë ndikon negativisht në gjendjen e shtyllës kurrizore. Ushtrime të mundshme, noti bëjnë një program javor.

Shëndeti i sistemeve dhe organeve të brendshme varet nga shëndeti i shtyllës kurrizore. Injorimi i simptomave parësore të sëmundjes mund të çojë në probleme serioze, në rastin më të keq – në paaftësi dhe paaftësi pasuese. Diagnoza në kohë do të shmangë operacionet e transplantimit, do të ndihmojë në heqjen e plotë të sëmundjes. Deformimi i spondilarthrosis në shumicën e pacientëve bëhet kronik për shkak të një qëndrimi indiferent ndaj shëndetit të tyre.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri