Artriti i nyjës së gjurit tek fëmijët simptoma dhe metodat e trajtimit

Shenjat e gonartritit përcaktohen nga shkaku i patologjisë. Sidoqoftë, mund të dallohen disa simptoma kryesore karakteristike të çdo forme:

 • Dhimbje të forta në nyjen e prekur.
 • Edemë.
 • Shënuar deformim i jashtëm i këmbëve të fëmijës.
 • Kufizimi i lëvizshmërisë.

Me inflamacion, membrana artikulare bëhet më e trashë, rritet sinteza e lëngut intartartikular, duke rezultuar në ënjtje. Kufizimi i lëvizshmërisë shoqërohet me shkurtimin e muskujve dhe ligamenteve. Për të zvogëluar intensitetin e sindromës së dhimbjes, fëmija mban këmbën e tij në një pozicion të detyruar, gjysëm të përkulur.

Me përparimin e sëmundjes, ndodh atrofia e indeve të muskujve, bëhet shumë e vështirë për foshnjën të përkulet dhe të bashkojë gjymtyrën. Fëmijët e vegjël bëhen me lot, duke kërkuar vazhdimisht duart e tyre, nuk janë të interesuar për lodra. Dukuria duket, fëmijët e moshuar zakonisht shqetësohen nga dalja nga shtrati në mëngjes.

Gonartriti infektiv shoqërohet me ethe, humbje të oreksit (fëmijët e vegjël refuzojnë të japin gji), shfaqen nauze dhe të vjella. Shenjat e theksuara të jashtme të artritit janë karakteristike – hiperemia, ënjtja, shtrëngimi dhe hipertermia e lëkurës mbi gju. Edhe lëvizjet e vogla shkaktojnë dhimbje, e cila është shpërthim akut dhe intensifikohet kur ecni. Me akumulimin e qelbës ose lëngut në zgavrën e përbashkët, është e mundur të identifikohet "varja" e patellës – zhvendoset lehtësisht nga palpimi.

Artriti reaktiv i gjurit tek fëmijët fillon gjithmonë disa kohë pas një sëmundje infektive (përfshirë infeksionet e zorrëve). Në sfondin e mirëqenies së jashtme pas shërimit, artriti fillon papritur me shenja të moderuara të dehje. Në këtë rast, patologjitë shoqëruese të syrit shpesh lindin – konjunktivit, uveitis dhe të tjerët.

Në fëmijëri gonartriti reumatoid në frekuencën e shfaqjes është në vendin e dytë pas formës infektive. Sëmundja ka një fillim akut. Ajo shoqërohet me ethe, dhimbje dhe ngurtësi në nyjen e gjurit, ndërsa simptomat shprehen në mëngjes dhe praktikisht zhduken në mbrëmje. Nyjet reumatike shfaqen në lëkurë. Patologjia ka një kurs kronik me episode të rëndimit dhe përfundimisht çon në deformim të gjurit dhe humbje të funksionit të gjurit tek fëmija.

Cili mjek trajton artritin e gjurit te fëmijët?

Trajtimi i gonartritit në fëmijëri kryhet nga një kirurg ose ortopedist. Për më tepër, kërkohet konsultim me një pediatër, reumatolog, neurolog dhe oftalmolog, në varësi të shkakut të patologjisë.

Diagnostics

Identifikimi i artritit tek fëmijët në disa raste nuk është i lehtë, pasi foshnja nuk mund të përshkruajë në mënyrë objektive ndjenjat e tyre. Kaloni një sërë ngjarjesh:

 • Ekzaminimi me ultratinguj i bashkimit (ndihmon në përcaktimin e sasisë së difuzionit).
 • X-ray e gjurit (tregon çarje të përbashkët).
 • MRI (nëse është e nevojshme, identifikoni dëmtimin e ligamenteve dhe tendinave).
 • Metodat e diagnostikimit laboratorik – një analizë e përgjithshme dhe biokimike e gjakut dhe urinës (tregon shenja të inflamacionit).
 • Ekzaminimi imunologjik (zbulimi i antitrupave).

Për më tepër, fëmijës mund t'i përshkruhet një birë e bashkimit. Ekudati që rezulton dërgohet për ekzaminim mikrobiologjik për të përcaktuar patogjenin.

Trajtim

Tek fëmijët, trajtimi i artritit të nyjes së gjurit gjithmonë përfshin një gamë të tërë masash, qëllimi i të cilave është shtypja e inflamacionit, parandalimi dhe eliminimi i dëmtimeve sistemike, dhe gjithashtu ruajtja e funksionit të përbashkët. Terapia e artritit tek fëmijët është e ngjashme me trajtimin e sëmundjes tek të rriturit dhe përfshin emërimin e disa grupeve të ilaçeve:

 • Ilaçet jo-inflamatore anti-inflamatore (NSAIDs) – lehtësojnë dhimbjen dhe shtypin inflamacionin. Më shpesh përdoren Nurofen, Nimesulide, Diclofenac.
 • Glukokortikosteroidet – përdoren vetëm në mungesë të efektit të NSAIDs ose gjatë një periudhe rëndimi (Prednisolone, Triamcinolone).
 • Imunosupresorët – të aftë të shtypin sintezën e qelizave imunokompetente, duke ndaluar inflamacionin reumatoid (metotreksat). Nuk është e përshkruar për inflamacion reaktiv ose infektiv.
 • Ilaçet antibakteriale – tregohen për format infektive dhe reaktive të artritit pas identifikimit të patogjenit që shkaktoi inflamacion (Gentamicin, Azithromycin dhe të tjerët). Antibiotikët përshkruhen vetëm nga një mjek.
 • Imunomoduluesit – përshkruhen njëkohësisht me antibiotikë në formën reaktive të gonartritit. Ata gjithashtu përzgjidhen individualisht nga mjeku.
Lexo artikullin:  Gjimnastikë me periartritit skapular të shpatullave

Vetëm një specialist duhet ta trajtojë fëmijën, pasi shumica e ilaçeve kanë një listë mbresëlënëse të efekteve anësore. Dozimi llogaritet bazuar në moshën dhe peshën e fëmijës. Në të njëjtën kohë si trajtimi kryesor, fëmijës i jepen komplekse multivitamine.

Gjatë periudhës së faljes ose zbresjes së inflamacionit akut, fillohet fizioterapia. Për fëmijët, më efektivët janë:

 • Fonoforeza me substanca medicinale (zakonisht me hidrokortizon) – ilaçi dorëzohet në bashkim duke përdorur ultratinguj.
 • UHF – nën ndikimin e një fushe elektromagnetike, nxehtësia sintetizohet në indet, gjë që përmirëson furnizimin e gjakut dhe përshpejton rigjenerimin.
 • Terapia me parafinë – parafina e ngrohtë aplikohet në nyjen e sëmurë, duke stimuluar rrjedhën e gjakut në inde.

Fizioterapia është më efektive në ndërthurje me ushtrimet terapeutike. Për të rivendosur lëvizshmërinë dhe për të parandaluar atrofinë e mëtejshme, janë zhvilluar grupe speciale të ushtrimeve. Specialisti mëson prindërit që më pas në mënyrë të pavarur angazhohen me fëmijën.

A mund të shërohet plotësisht sëmundja?

Disa dekada më parë, artriti për të mitur u konsiderua i pashërueshëm dhe pothuajse gjithmonë u shndërrua në një formë kronike. Në praktikën moderne mjekësore me zgjerimin e aftësive diagnostikuese dhe ardhjen e barnave të reja, rreziku i ndryshimeve të pakthyeshme është shumë më i ulët. Mundësia e suksesit rritet me diagnozën e hershme.

Parandalim

Për parandalimin e gonartritit, rekomandimet e thjeshta duhen respektuar:

 • Ushqimi i duhur, duke përjashtuar ushqimet që provokojnë alergji tek fëmija nga dieta.
 • Veshja duhet të zgjidhet në përputhje me kushtet e motit – të dy hipotermia dhe mbinxehja janë të dëmshme.
 • Parandalimi i sëmundjeve virale dhe infektive.
 • Trajtimi i plotë i SARS.
 • Forcimi i imunitetit – forcim gradual, terapi me vitamina.

Si çdo sëmundje tjetër, gonartriti tek fëmijët është shumë më i lehtë për t’u kuruar në fazat fillestare të zhvillimit – kjo rrit në masë të madhe mundësinë e një rikuperimi të plotë. Shtë e rëndësishme të monitoroni me kujdes fëmijën tuaj dhe të mos injoroni simptoma të dyshimta.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri