Arthrosis trajtim 3 shkallë, simptoma të shpeshta, parandalim

Në një formë të komplikuar, artriti i shkallës 3 mund të jetë i përshtatshëm ndaj metodave moderne të trajtimit terapeutik. Format e lënë pas dore të patologjive të artikulacionit janë një privim nga lëvizshmëria, aftësia e punës dhe gëzimi i jetës, por kjo është larg nga një fjali! Plotësisht të heqësh qafe pasojat nuk do të funksionojë, por ndalimi i komplikimeve të mëtejshme dhe përparimi është mjaft e mundur. Ajo që do të ndihmojë në këtë është një njohuri e saktë e shenjave të sëmundjes, diagnozës së tyre në kohë dhe metodave të trajtimit produktiv.

Farë është artroza e shkallës së 3-të

Kjo patologji është pasojë e zhvillimit të ndryshimeve patologjike në indet e nyjes, duke filluar që në fazën e parë. Arthoza, e cila arriti në fazën e tretë në përparimin e saj, mund të lokalizohet në nyje të ndryshme të gjymtyrëve të poshtme dhe të sipërme. Sidoqoftë, ato diagnostikohen tradicionalisht në zonën e nyjës së gjurit.

Sëmundja është karakteristike për njerëzit mbi 45 vjeç. Rreth 12-18% e njerëzve mbi 50 vjeç përballen me këtë problem, duke mos qenë në gjendje të kryejnë diagnostikime në kohë ose të kryejnë trajtim cilësor.

Ndërkohë, rreziqet e zhvillimit të kësaj sëmundje janë mjaft të mëdha – në disa raste, me rritje të dinamikës së përhapjes së artrozës në fazën 3, ajo çon në paaftësi.

Por edhe nëse kjo nuk ndodh, procesi i artikulimit është i pakthyeshëm. Dhe kjo do të thotë që pacienti rrezikon të sigurojë një gjymtyrë për jetën, të humbasë lëvizshmërinë me 30-50%, të humbasë aftësinë për të punuar plotësisht, dhe madje edhe më shumë për t'u angazhuar në kohën e lirë aktive dhe sportet.

Causesfarë shkakton rreziqe të tilla dhe çfarë është artriti që ka arritur në shkallën 3?

Në fakt, kjo është vazhdimi dhe faza përfundimtare e atyre ndryshimeve degjenerative destruktive që ndodhën në fazën e parë. E gjithë kjo do të thotë që indi i kërcit është pothuajse plotësisht i varfëruar, struktura e tij ka humbur densitetin fiziologjik dhe forcën.

Shtresa e kërcit të bashkimit bëhet shumë e hollë për të përballuar streset natyrore. Në të njëjtën kohë, për shkak të gërryerjes së kërcit, përbërësit e eshtrave fillojnë të vijnë në kontakt më shpesh dhe më afër, gjë që shoqërohet me veshin e tyre.

Për shkak të ndikimeve mekanike, rritjet e kockave formohen në formën e neoplazmave të dendura në ekstremitetet e eshtrave – osteofiteve.

Lexo artikullin:  Shqyrtime të pacientëve në lidhje me ilaçin Flexen dhe metodat e përdorimit të tij

Ata, nga ana tjetër, dëmtojnë indet strukturore të buta të nyjes dhe provokojnë zhvillimin e dhimbjes.

Kjo situatë e pafavorshme shoqërohet me një rënie të vëllimit të lëngut synovial në zgavrën e përbashkët, nga e cila varet cilësia e lubrifikimit të indit të kërcit dhe ngopja e tij. Një ndryshim në strukturën e lëngut synovial çon në dehidrim të të gjitha indeve të artikulacionit, humbje të cilësive të amortizimit të nyjes, palëvizshmërinë e tij (ose palëvizshmëri të plotë në 3 fazat e sëmundjes). Kjo provokon një sëmundje edhe më të frikshme – ankylosis. Një patologji e tillë zhvillohet më shpesh dhe më intensivisht te gratë mbi moshën 65 vjeç. Për më tepër, preken kryesisht nyjet e gjurit dhe hip.

Si shfaqet sëmundja

Për artrozën në shkallën e tretë, një shfaqje e papritur është jokarakteristike. Ajo zhvillohet në faza, duke qenë, në të vërtetë, pasojë e artrozës jo të kuruar plotësisht në fazat fillestare.

Kjo shoqërohet nga disa faktorë të një natyre të brendshme, për shembull:

 • Mosfunksionime patologjike në sistemin endokrin – dëmtim i tiroides, gjëndrës paratiroide, anomalitë në gjëndrën e hipofizës;
 • Disordersrregullime të qëndrueshme në strukturën e sfondit hormonal, veçanërisht mungesa ose vëllimi kritikisht i lartë i disa hormoneve që ndikojnë në formimin e kolagjenit dhe elastinës, strukturën e kërcit. Si rezultat i kësaj, kërc në fazën e tretë të sëmundjes humbet butësinë dhe fleksibilitetin, duke u bërë i ashpër dhe i brishtë;
 • Hipotermia e shpeshtë, madje edhe me zhvillimin e ndaluar të fazës së parë dhe të dytë të sëmundjes, mund të provokojë fazën 3, duke prishur strukturën e indeve të artikulacionit;
 • Anomalitë e proceseve metabolike që çojnë në mungesë të kalciumit, magnezit, kaliumit, fosforit, elementeve të vitaminave në indet e kyçit;
 • Dehidratimi ose çekuilibri i ujit, duke provokuar degjenerimin strukturor të indeve;
 • Mbikëqyrja fizike e indeve të kyçeve për shkak të punës së vështirë fizike, stërvitjes intensive;
 • mbipesha;
 • Patologjitë degjeneruese të indeve të muskujve, moszhvillimi i muskujve;
 • Shkelje të fluksit lokal të gjakut në nyje, probleme me mikrokirulimin e limfës dhe gjakut;
 • Dëmtimi strukturor i enëve të gjakut në zonën e lokalizimit të artrozës.

Përveç kësaj, shkaqet e përparimit të artrozës në shkallën e tretë shpesh janë pasojat e lëndimeve, komplikimet pas operacioneve kirurgjikale në gjymtyrët dhe përhapjen e sëmundjeve parësore. Njëri prej tyre – artriti – më shpesh se të tjerët bëhet shkaku rrënjësor i fillimit të artrozës, e cila shpejt kalon në fazën 3.

Shenjat klinike të sëmundjes

Në këtë fazë të përparimit, sëmundja shprehet vetëm me disa simptoma karakteristike. Duken jashtëzakonisht të ndritshme. Para së gjithash, një person fillon të përjetojë dhimbje të forta dhe të qëndrueshme. Dhe nëse në dy shkallët e para të artrozës ata po tërhiqen në natyrë me një manifestim periodik gjatë ushtrimit fizik, atëherë në këtë fazë dhimbja ndihet edhe në pushim. Në rrethana të caktuara, sindroma e dhimbjes kujton veten edhe gjatë natës së gjumit.

Lexo artikullin:  Si të trajtoni osteofitet

Dhimbjet bëhen intensive, duke depërtuar akute.

Në të njëjtën kohë, nyja e prekur pothuajse plotësisht humbet lëvizshmërinë. Testet diagnostikuese krijojnë një amplitudë jashtëzakonisht të ulët të përkuljes dhe zgjatjes së nyjës – jo më shumë se 15%.

Shpesh, në prekje, mund të shihni se vula që zgjaten nën lëkurë nga rritjet e kockave – ato provokojnë dhimbje të forta në nyje. Vetë kyçja gjithashtu është rritur në vëllim, ndonjëherë lëkura e saj ka skuqje. Në vendndodhjen e sëmundjes, zbulohet një rritje në temperaturën lokale të trupit.

Edhe me lëvizjen më të vogël në nyje, një krismë e fortë është qartë e dëgjueshme.

Kur kryeni rreze x, e cila është një procedurë e detyrueshme në këtë fazë të artrozës, deformimet e kockave dhe mungesa pothuajse e plotë e kërcit të kyçeve janë qartë të dukshme.

Metodat e diagnostikimit

Përveç këtyre shenjave klinike, shfaqja e artrozës së përbashkët të shkallës 3 tregohet nga rezultatet e ekzaminimeve diagnostike. Nëse është e nevojshme, bëhet një ekzaminim me ultratinguj, përdoren metodat e diagnostikimit kompjuterik:

 • Skanimi i CT;
 • Imazhe rezonancë magnetike.

Për të identifikuar me saktësi burimin dhe karakteristikat e lëngut synovial, përshkruhet birë e bashkimit të dëmtuar. Elektroneurografia zbulon anomalitë në indet e muskujve artikular dhe çrregullimet e brendësisë.

Dhe metoda më efektive deri më tani është studimi i rezultateve të një radiografie, në të cilën shkalla e tretë është e dukshme nga një deformim i ashpër i indeve të kockave artikulare, nga ngushtimi i dukshëm i hapësirës së përbashkët, nga lokalizimi dhe numri te neoplazmave kockore.

Si të trajtoni një sëmundje

Duhet përmendur menjëherë se vetëm terapia komplekse ka kuptim me artrozën, duke u zhvilluar në shkallën e tretë. Një kurs i tillë përfshin ilaçe, fizioterapi, përdorimin e recetave nga përbërësit natyrorë, ndonjëherë kërkohet ndërhyrje kirurgjikale.

Si me të gjitha patologjitë e tjera, me këtë sëmundje, është e nevojshme të eliminohen shkaqet fillestare dhe provokuese. Në të njëjtën kohë, është jashtëzakonisht e nevojshme të lehtësoni pacientin nga dhimbjet e nyjeve dhe, nëse është e mundur, të lokalizoni rrezikun e përhapjes së inflamacionit. Për këtë qëllim, përdoren medikamente me veti analgjezike dhe efekt anti-inflamator nga një numër i anestezikëve dhe ilaçeve jo-steroide:

 • diklofenak;
 • Diclogen;
 • Ortofen;
 • Dicloberl;
 • ketoprofen;
 • fenilbutazon;
 • naproxen;
 • Ibuprofen.

Normalizimi i proceseve fiziologjike në nyje do të promovohet me ilaçe kortikosteroide. Ato injektohen direkt në nyje ose në mënyrë intramuskulare:

Lexo artikullin:  Simptomat kryesore të artrozës së këmbës dhe trajtimi i patologjisë

Për të ruajtur strukturën e mbetjeve të kërcit dhe prodhimin e acidit hialuronik ose kolagjenit, ilaçet kondroprotektive janë të përshkruara:

Me dhimbje të forta të forta, rekomandohet përdorimi i Ketorol, Dexalgin. Për më tepër, duhet të përdoren mjetet juridike lokale – Fast-gel, Voltaren, vaj hidrokortizoni, përbërës më të fortë lokalë.

Së bashku me procedurat mjekësore, duhet të përdoren metodat e terapisë manuale, masazh terapeutik, ushtrime fizioterapie dhe akupunkturë.

Procedurat fizioterapeutike janë efektive:

 • Terapi mikrokrente;
 • Rrezatimi me lazer;
 • Ekspozimi i mikrovalës;
 • Terapia UHF;
 • electrosleep;
 • Electrophoresis.

Parandalimi i sëmundjes

Vetëm diagnoza në kohë dhe një kurs i plotë i trajtimit të shkallëve 1 dhe 2 të artrozës mund të parandalojnë 3-të. Normalizimi i dietës, heqja dorë nga pesha e tepërt dhe aktiviteti i duhur fizik kontribuojnë në të njëjtin qëllim.

Dhe ajo që është veçanërisht e rëndësishme – madje edhe me shenjat më të vogla të artrozës ose artritit, me zbehje të lehtë ose dhimbje në nyje, menjëherë duhet të shkoni për ekzaminim në një qendër diagnostike.

Dhe për të eleminuar më tej gjasat e kësaj patologjie, që nga mosha 45 vjeç këshillohet të bëni ekzaminime të rregullta klinike dhe diagnostikuese.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri