A mund të shërohet një hernie inguinale pa operacion

Hernia inguinale është më e zakonshme tek burrat sesa tek gratë. Patologjia mund të shërohet pa operacione në fazat e hershme. Sidoqoftë, para fillimit të trajtimit, rekomandohet të studioni problemin, simptomat dhe shkaqet e tij.

Cfare eshte?

Specialistët e quajnë një hernie inguinale një patologji, e cila karakterizohet nga zgjatja e organit të brendshëm përtej zgavrës së barkut. Nga jashtë, defekti është i dukshëm: një gungë e vogël shfaqet në rajonin inguinal. Sëmundja shfaqet për shkak të dobësimit të indeve lidhës, ligamenteve dhe muskujve. Nëse muskujt inguinal janë shumë të dobët, ata nuk mund të mbajnë organin, edhe kur personi është i drejtë.

Kjo patologji është shumë e rrezikshme. Nëse nuk e trajtoni atë në kohën e duhur, mund të ndodhin pasojat e mëposhtme:

 • Coprostasis.
 • Shkelje.
 • Invaliditeti.
 • Dëmtimi.
 • Procesi inflamator më i fortë.
 • Infeksion hernie.

Shkaqet

Patologjia shfaqet më shpesh për këto arsye:

 • Srregullime tretëse.
 • Muskujt janë të dëmtuar.
 • Dobësimi i mureve të përparme dhe të pasme të zonës së ijëve.
 • Kollë e rëndë e një natyre kronike.
 • Mbikëqyrja fizike.
 • Prostatitis.
 • Predispozicioni gjenetik.
 • Ngritje peshe.

Simptomat e sëmundjes dhe diagnoza

Simptomat e mëposhtme ndihmojnë në njohjen e patologjisë:

 • Dhimbje në ijë.
 • Zgjatja e tumorit.
 • Përzier.
 • Kapsllëk.
 • Dobësi.
 • Urinim i shpeshtë.
 • Ndjenja e shqetësimit dhe djegia në ijë.

Si të trajtohet?

Në një fazë të hershme, patologjia mund të shërohet pa operacion. Për këtë, përdoren ilaçe, mjete juridike popullore, masazh, dietë, stërvitje. Sidoqoftë, në një fazë të vonë, metoda të tilla janë joefektive, përdoret një operacion. Ekspertët rekomandojnë me forcë fillimin e mjekimit sa më shpejt të jetë e mundur, në mënyrë që të shpëtoj sëmundjen pa operacion.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ilaç

Për dhimbje në stomak, këshillohet të merrni një ilaç të quajtur No-shpa. Ai lehtëson dhimbjen, shqetësimin, ndihmon pacientin të ndjehet më mirë, por nuk lufton shkakun e sëmundjes. Lejohet të konsumoni deri në dy deri në tre tableta në ditë. Në një kohë, përdoret një tabletë. Lyhet me ujë, nuk përtyp. Ju nuk mund ta merrni ilaçin për më shumë se tre ditë, mund të shfaqen komplikime.

Sëmundja shpesh shkakton kapsllëk. Në këtë rast, rekomandohet të mjekohet me Dufolac. Ky është një laksativ që rikthen funksionimin e duhur të traktit tretës. Pacienti fillon të ndjehet shumë më mirë. Një ilaç bëhet në formën e një shurupi. Ajo merret një ose dy herë në ditë. Dozimi përshkruhet nga një specialist. Zakonisht është 15-20 ml në ditë.

Mjetet juridike popullore

Ekspertët këshillojnë trajtimin e hernies me lakër luledielli. Ajo eliminon dhimbjen, siklet, zvogëlon ndjeshëm madhësinë e gungës. Në një vend të lënduar është e nevojshme të aplikoni një fletë lakër lakër dy herë në ditë. Kohëzgjatja e procedurës është dhjetë minuta.

Uthull musht molle ndihmon për tu rikuperuar. Ai fshihet çdo ditë në një vend të lënduar. Dy procedura në ditë janë të mjaftueshme. Para se të aplikoni në lëkurë, një kafshim i mollës hollohet me ujë, raporti duhet të jetë 1:10. Me përdorim të rregullt, kjo recetë do të ndihmojë në eliminimin e gungës, rikuperimin.

Një vaj bimor me yndyrë derri dhe vezë pule po lufton me një hernie. Shtë përgatitur mjaft thjeshtë. Shtë e nevojshme të shkrihet dhjami i derrit dhe ta derdhni në një kavanoz, në të cilin vendosen më parë një vezë pule dhe një sasi e vogël uthull. Një lugë çaji do të jetë e mjaftueshme. Të gjithë përbërësit janë të përzier. Kavanoza me përmbajtjen është e mbyllur, vendoseni në një vend të errët për një javë. Produkti i përfunduar është përzier përsëri dhe aplikohet si një vaj. Shtë e nevojshme të aplikoni ilaçin në vendin e lënduar një ose dy herë në ditë. Zakonisht pas dy deri në tre javë hernia zhduket.

Ju mund të aplikoni akull me dhimbje të forta. Shtë e nevojshme të mbështillni një sasi të vogël akulli në garzë, një pecetë dhe të aplikoni për një deri në dy minuta tek hernia. Kjo kohë është e mjaftueshme për të lehtësuar dhimbjen. Ju nuk mund të mbani akullin për një kohë të gjatë, komplikimet mund të ndodhin.

Kur luftoni herninë, rekomandohet të përdorni një kompresë të hudhrës së grimcuar. Shtë e nevojshme për të pastruar, grind produktin në një gjendje të rëndë. Një karafil mjafton. Tjetra, një sasi e vogël bukë thekre shtohet në mizori. Përzierja aplikohet në vendin e lënduar një ose dy herë në ditë për dhjetë minuta. Me ndihmën e saj, ju mund të zvogëloni madhësinë e hernisë, ta eliminoni atë, të përmirësoni mirëqenien e një personi.

Bimë medicinale

Infuzion me patëllxhanë ndihmon në kurimin e një hernie. Nuk është e vështirë të përgatitet. Shtë e nevojshme të kombinohen një lugë gjelle gjethe patëllxhani dhe 400 ml ujë. Përzierja injektohet për gjysmë ore, pastaj filtrohet dhe merret në 100 ml katër herë në ditë. Ky ilaç zvogëlon herninë, ndihmon në rikuperimin.

Po aq e efektshme është tretësira e hipës në fushë. Për gatim, duhet të përzieni tre lugë bimë dhe 250 ml ujë të valë. Pastaj përzierja injektohet për gjysmë ore, filtrohet. Përdoret në formën e një komprese në gjendjen e ftohur. Një ditë është e mjaftueshme për të kryer një ose dy procedura për dhjetë minuta. Përmirësim i dukshëm do të vijë brenda dy javësh.

Një dietë do të ndihmojë në shërimin më të shpejtë. Gjatë trajtimit, duhet të merrni ushqim të lëngshëm, gjysëm të lëngshëm. Produktet e mëposhtme duhet të hidhen poshtë:

 • Alkooli.
 • Pije të ëmbla të gazuara.
 • Ushqim i yndyrshem.
 • Mish të tymosur.
 • Ushqim pikant, erëza.
 • Ushqim i Shpejtë.

Ekspertët rekomandojnë të hani fruta, perime, supë, drithëra të lëngshme dhe patate pure. Ju nuk mund të ngarkoni traktin gastrointestinal gjatë kësaj periudhe, kështu që ju duhet të ndiqni një dietë të shëndetshme.

Masazh

Rekomandohet të përdorni masazh terapeutik gjatë trajtimit. Kujdes, përdorimi i duhur i kësaj metode do t'ju ndihmojë të shëroheni më shpejt. Specialistët kanë zhvilluar një teknikë masazh hap pas hapi:

 • Tërheqja e lëkurës në vendin e ënjtjes.
 • Tre gishta të palosur me një majë të butë, duke shtypur me shumë kujdes hernie nga brenda. Lëvizjet duhet të jenë të lëmuara, të lehta.
 • Përsëritni këto hapa dhjetë herë çdo dymbëdhjetë orë.

Ushtrime fizike

Ushtrime të veçanta fizike do të ndihmojnë në rivendosjen e shëndetit dhe shpëtoj nga një hernie. Kryerja e tyre është e lehtë:

 • Njeriu duhet të shtrihet në shpinë. Shtë e nevojshme të vendosni këmbët të përkulura në gjunjë, të ngrini legenin në nxjerrje, ta ulni atë në thithje. Kur kryeni stërvitjen, mund të mbështeteni në supet, këmbët dhe bërrylat e përkulur.
 • Për të kryer ushtrimin, duhet të uleni në një karrige. Burri mbështetet mbrapa, kap duart me duar. Thithja, është e nevojshme të ngrihet legeni, duke pushuar në këmbë dhe krahë. Në zbritje, legeni ulet.
Lexo artikullin:  Shkaqet e fryrjes së gishtit, trajtimi, diagnostikimi, parandalimi

Whatfarë nuk rekomandohet?

Ekspertët thonë se gjatë trajtimit disa veprime janë të ndaluara. Kryerja e tyre, një person mund të dëmtojë veten e tij, gjë që do të çojë në komplikime. Gjatë trajtimit, nuk mund të:

 • Ngrini peshat.
 • Hani ushqime të rënda, alkool.
 • Vishni veshje të ngushta që shtrëngojnë ijën.
 • Pasi të keni ngrënë, nuk mund të shkoni në shtrat, përkuleni.
 • Nopem.
 • Kaloni kohë në saunë, mbinxehni. Subcooling është gjithashtu i ndaluar.

Komplikimet mund të shfaqen, veçanërisht nëse një person nuk është konsultuar me një mjek dhe është duke u trajtuar në mënyrë të gabuar. Komplikimet shfaqen si më poshtë:

 • Inflamacioni i barkut.
 • Dispepsi.
 • Kapsllëk.
 • Dobësi.
 • Lëndimi i një hernie.
 • Bloating.
 • Probleme potenciale.

masat parandaluese

Për të parandaluar shfaqjen e hernisë inguinale do të ndihmojë:

 • Ngarkoni në mëngjes.
 • Modeli i saktë i gjumit.
 • Shëtitjet në ajër të hapur.
 • Pajtueshmëria me dietën.
 • Një vizitë e rregullt te mjeku.
 • Aktiviteti fizik i shtuar duhet të shmanget.
 • Mos i ngrini objektet që janë shumë të rënda.

Shqyrtime të pacientëve

Alexei, 29 vjeç: «Më duhej të ngrisja pesha gjatë punës. Disa ditë më vonë vura re një gungë të vogël në rajonin inguinal. Kuptova që kjo është një hernie. Shkova te mjeku. Ai konfirmoi dyshimet e mia. Ishte urgjente të fillohej mjekimi. Më rekomanduan të përdorja një kompresë të hudhrës së grimcuar. Specialisti tha se përveç kësaj nevojitet masazh. Do ditë i ndiqja udhëzimet e tij. Dy javë më vonë, shisha u zvogëlua në madhësi, kaluan edhe disa ditë kur u shërova. Kompresa dhe masazhi i hudhrës më ndihmuan shumë. "

Eugjeni, 35 vjeç: «Përballuan një hernie pas ditëve të gjata dhe tepër të vështira të punës në kopsht. Më është dashur të ngre peshat. Një gungë e vogël u shfaq në rajonin inguinal, i cili ishte i sëmurë, solli siklet. Shkova te mjeku. Ai këshilloi përdorimin e infuzionit të patëllxhanëve, foli për një dietë terapeutike. Ndiqni të gjitha këshillat. Një përmirësim i dukshëm u shfaq dhjetë ditë më vonë; u kurua plotësisht brenda një javë tjetër. Ilaçet kanë qenë shumë efektive, gjë që jam e kënaqur. "

Sergey, 38 vjeç: «Ushqimi jo i duhur dhe puna e vështirë çuan në një hernie. Në fillim kishte dhimbje në rajonin inguinal, dhe më pas filloi të ndjehej një hernie. Shumë i mërzitur, nxitoi për në spital. Mjeku këshilloi përdorimin e tretësirës së hipës në fushë si ilaç. Ai tha se është e nevojshme të braktisni trajnimin e shtuar fizik, alkoolin. Ndoqi të gjitha rekomandimet, merrte një tretësirë ​​bimor medicinale çdo ditë, shërohej plotësisht pas tre javësh. Unë rekomandoj këto ilaçe për të gjithë. Ata janë shumë efektivë, nuk bëjnë dëm. "

Karakteristikat e trajtimit jo-kirurgjikal të hernisë inguinale tek burrat

Hernia inguinale karakterizohet nga prolapsi i organeve të brendshme përtej zgavrës së barkut. Nga pamja e jashtme, kjo manifestohet në formën e një koni të fryrë. Një patologji e tillë ndodh në çdo moshë dhe nuk varet nga gjinia. Sidoqoftë, burrat në moshë të pjekur kanë më shumë të ngjarë të rrezikojnë.

Sëmundja në 99% të rasteve është e shërueshme, kryesisht kirurgjikale. Përjashtim është një numër i patologjive somatike, për shkak të së cilës operacioni bëhet i pamundur.

Foto 1. Kirurgjia është mënyra më e besueshme për të trajtuar një hernie inguinale. Burimi: Flickr (Omar González).

A mund të shërohet një hernie inguinale pa operacion

Sëmundja përparon ngadalë gjatë disa viteve. Në mungesë të masave terapeutike dhe pranisë së faktorëve provokues, ajo merr një formë (të lënë pas dore).

Zgjatja e peritoneumit në kanalin inguinal te burrat shoqërohet me shqetësime morale dhe një numër simptomash të dhimbshme:

 • vështirësi në urinimin dhe defekimin;
 • shkelja e fuqisë;
 • dhimbja që rrezaton në pjesën e poshtme të shpinës dhe organeve gjenitale;
 • djegia në ijë;
 • një ndjenjë e barkut të plotë;
 • të përzier;
 • siklet gjatë lëvizjes dhe ushtrimit fizik.

Në prani të simptomave të tilla, terapia kryhet vetëm kirurgjikale.

Kur patologjia nuk shkakton shqetësim të prekshëm, trajtimi jo kirurgjik është i mundur, por, si rregull, vetëm në fazën fillestare të sëmundjes.

Shënim! Metodat jo-kirurgjikale janë efektive vetëm si masë ndihmëse, për të parandaluar zhvillimin e mëtutjeshëm të patologjisë. Zgjidhjen e plotë të problemit mund të bëhet vetëm përmes operacionit.

Operacioni është e vetmja rrugëdalje

Kirurgjia është një metodë klasike terapeutike. Avantazhi i metodës kirurgjikale bazohet në 100 vjet praktikë mjekësore. Kirurgët me përvojë rregullojnë organin e precipituar në çdo fazë të sëmundjes duke përdorur metoda të hapura ose endoskopike.

Shënim! Funksionimi i riparimit të hernies në 97-100% të rasteve jep një garanci për eliminimin e plotë të qeses herniale.

Rreziku i ri-zhvillimit të sëmundjes mbetet, por masat parandaluese dhe terapia ndihmëse në periudhën pas operacionit e minimizojnë atë.

Ndërsa refuzimi i ndërhyrjes kirurgjikale në një fazë të avancuar kërkon zhvillimin e komplikimeve: obstruksion të zorrëve, procese inflamatore në ijë, zhvillimin e neoplazmave malinje.

Kur vendosni për një operacion, pacienti duhet të kuptojë që zgjerimi patologjik i kanalit inguinal nuk mund të eliminohet me ndihmën e terapisë ushtrimore ose marrjes së medikamenteve, këtu kërkohet një qasje serioze.

Procedurat dhe masat mbështetëse

Faza fillestare e zhvillimit, prania e sëmundjeve somatike, periudha pas operacionit ose refuzimi i trajtimit kirurgjik, nënkupton përdorimin e masave mbështetëse në trajtimin e hernisë inguinale te burrat.

Kursi mbështetës në fazën fillestare të sëmundjes përfshin:

 • veshja e një fashë speciale;
 • Terapia e ushtrimeve;
 • procedurat fizioterapeutike;
 • kursim i aktivitetit fizik;
 • përdorimi i ilaçeve;
 • metodat e mjekësisë tradicionale.

fashë

Shpesh rripi i fashës është i veshur në periudhën para dhe pas operacionit, si dhe gjatë ushtrimeve fizike. Kjo parandalon zgjatjen e organeve peritoneale. Në të njëjtën kohë, nuk rekomandohet që ta zbatojnë atë vazhdimisht, në mënyrë që të shmanget dobësimi i muskujve të abs.

Karakteristikat e zgjedhjes

Veshja e shpeshtë e fashës kërkon një qasje të kujdesshme ndaj zgjedhjes, e cila merr parasysh pikat e mëposhtme:

 • përputhja e madhësisë;
 • material i rehatshëm dhe lehtësia e mirëmbajtjes (larja dhe pastrimi i produktit);
 • Karakteristikat e produktit – të njëanshme ose të dyanshme, në varësi të vendndodhjes dhe ashpërsisë së patologjisë.

Rregullat e veshjes

Vendoseni produktin në një pozicion të shtrirë. Kjo do të ndihmojë për të shmangur zgjatjen dhe do të bëjë të mundur korrigjimin e organit të rënë. Ata gjithashtu monitorojnë pozicionin e saktë të pllakave mbajtëse, ato duhet të vendosen direkt në vendin e problemit.

Në ato raste kur veshja e një fashë provokon dhimbje, ju duhet ta hiqni dhe vendosni përsëri, duke u përpjekur ta poziciononi produktin në pozicionin më të rehatshëm. Nëse manipulime të tilla nuk ju ndihmojnë, duhet të refuzoni produktin dhe të kërkoni këshillën e një mjeku.

fizioterapi

Stimulimi i tonit të muskujve përmes një grupi të thjeshtë ushtrimesh zvogëlon rrezikun e përsëritjes së patologjisë, dhe është gjithashtu një masë parandaluese në formimin e saj. Gjimnastika terapeutike njihet si metoda më e mirë në trajtimin e sëmundjes.

Rregullat e ngarkesës

Kompleksi i gjimnastikës përshkruhet nga mjeku që merr pjesë.

Qëllimi i gjimnastikës është forcimi i aparateve ligamento-muskulore në bark, gjë që rrit lëvizshmërinë e diafragmës.

Klasat fillojnë me ushtrime që kanë një ngarkesë minimale në zonën e dëmtuar.

Ushtrimet kryhen në një pozicion ulur ose shtrirë, ndërsa përqendrohen në ndjesitë.

Shënim! Nëse dhimbja ose siklet në ijë shfaqen gjatë fizioterapisë, menjëherë duhet të konsultoheni me një mjek.

Kompleksi i ushtrimeve

Detyra kryesore para terapisë stërvitore është normalizimi i frymëmarrjes. Kompleksi kryhet tre herë në ditë: në mëngjes gjysmë ore para një vakt, në drekë dhe në mbrëmje gjysmë ore pas një vakt.

Ushtrimet e mëposhtme përfshihen në grupin standard të ushtrimeve:

 • "Gërshërë" dhe "Biçikletë" në një pozicion horizontal;
 • tërheqje dhe zgjatje e barkut me një ngarkesë (qese rërë, me peshë 1 kg) në një pozicion të prirur;
 • ngritja e legenit në një pozicion të prirur dhe ulur në një karrige;
 • ngritja e topit me këmbë nga një pozicion horizontal;
 • kryerja e përkuljeve të çorapeve ndërsa uleni në një karrige;
 • ulur në një karrige të ngrenë gjunjët në drejtim të torzës.

Shënim! Gjimnastika jep një efekt vetëm në rast të zbatimit të rregullt dhe respektimit të rreptë të të gjitha rekomandimeve mjekësore.

Gjithashtu, dinamika pozitive në trajtimin e zgjatjes herniale japin: gjimnastikë të moderuar, not, vrapim i lehtë. Gjatë orëve të mësimit, nuk duhet të harroni të vishni një rrip fashë.

Mjetet juridike popullore

Mjekësia tradicionale përdoret si një terapi shtesë për të lehtësuar proceset inflamatore dhe dhimbjen.

fasha

Kompresat përgatiten në bazë të zierjeve: eshtrave, pelinave, lëvores së lisit, aloe, hithrës, hernisë, kuajve.

Parimi i përgatitjes së zierjeve të tilla është i thjeshtë: 2-3 lugë bar të thatë derdhen me një gotë ujë të valë, insistojnë për gjysmë ore dhe ftohen në temperaturën e dhomës.

Lexo artikullin:  Trajtimi i deformimit të gishtit të këmbës së artritit

Aplikoni një pecetë të lagur në supë në vendin e problemit, rregulloni atë me një copëz ose fashë dhe lini një kompresë të tillë për natën.

Reagime pozitive në terapinë e hernies gjithashtu mori një kompresë me shëllirë lakër turshi dhe gjethe lakre.

Infuzione dhe zierje

Përdorimi i infuzioneve dhe zierjeve të bimëve (meadowsweet, larsh, tërfili, larkspur, luledielli) ka për qëllim lehtësimin e dhimbjes dhe inflamacionit.

Zierje përgatiten në masën 1-2 lugë gjelle për 1 gotë ujë të valë. Merrni ato 3 herë në ditë në sasinë 10-50 g.

Në praktikën mjekësore, shpesh përdoren ointments shtëpi, të bazuara në badger dhe yndyrë derri:

 1. Për një kile dhjam derri merrni një vezë pule dhe 100 g uthull, të gjithë përbërësit përzihen dhe hiqen për 5-7 ditë. Pas kohës së caktuar, përzierja nxirret dhe në të shtohen 10-15 g yndyrë më të mirë dhe 2 vezë të thajthit. Ointment përdoret dy herë në ditë.
 2. 50 g mustaqe të artë, gjethe delli dhe qepë indiane i shtohen një kile yndyrë derri. Përzierja rrihet në një masë homogjene dhe përdoret një herë në ditë.

Para se të përdorni ndonjë ilaç, duhet të konsultoheni me një mjek.

Parandalimi i komplikimeve

Për parandalimin e hernisë inguinale, sigurohet një sërë rregullash. Ai përfshin:

 • aderimi në një dietë menuja e së cilës është e pasuruar me përmbajtje të fibrave bimore;
 • normalizimi i peshës;
 • PROV>

Një hernie inguinale është një gjendje në të cilën ndodh një dobësim ose dëmtim i murit të zgavrës së barkut, dhe një pjesë e peritoneumit bie në rajonin inguinal. Në shikim të parë, krijohet një mendim se nuk ka asgjë të keqe me një gjendje të tillë. Por në realitet, njerëzit me një hernie ndjejnë siklet, dhe vetë sëmundja mund të çojë në pasoja të rënda.

Përmbledhje

Si rregull, një hernie në ijë ndodh më shpesh tek burrat, por ka raste të shfaqjes së sëmundjes tek gratë. Faktorët kryesorë për zhvillimin e hernisë inguinale janë:

 • lindja e një fëmije;
 • lindje e komplikuar;
 • tendosje e tepruar fizike (ngritje peshe, ushtrime barku);
 • pesha e tepërt e trupit;
 • kapsllëk kronik;
 • periudha të kollitjes së rëndë.

Ekziston edhe një hernie kongjenitale kongjenitale, e cila zhvillohet me dobësi anatomike të muskujve të barkut dhe për shkak të defekteve në kanalin inguinal.

Hernia inguinale tek gratë

Shenjat kryesore të një hernie në ijë tek gratë janë dhimbja dhe edukimi vëllimor. Simptomat mund të përkeqësohen në varësi të fazës së sëmundjes (hernia fillestare ose e formuar).

Therapies

Metodat më të njohura për trajtimin e hernisë inguinale janë laparoskopia dhe kirurgjia e hapur. Kirurgjia e hapur konsiderohet standardi i artë në trajtimin e hernisë në ijë për më shumë se njëqind vjet. Kirurgjia lejon përdorimin e qetësuesve dhe anestezisë lokale. Një mundësi e tillë është një avantazh, pasi anestezia e përgjithshme mund të jetë kundërindikuar për disa pacientë. Sidoqoftë, ekziston një anë e dytë e medaljes – pas operacionit tradicional, plagët me madhësi mjaft të mëdha mbeten. Për më tepër, pacientët pësojnë dhimbje mjaft të forta për disa ditë sesa pas laparoskopisë.

Llojet e ndërhyrjeve kirurgjikale:

Hernioplastia e shtrirë kryhet për shkak të kombinimit të indeve të tyre (aponeuroza). Ky lloj plastike më parë ishte mënyra e vetme për të trajtuar herniet. Kjo procedurë përfshin një prerje të murit anterdominal të sipërm mbi masën herniale, ulje të indit të zgjatur në pozicionin e saktë në zgavrën e barkut, dhe sutimin e prerjes. Me riparimin e shtrirjes së hernisë, aplikohen qepje për të mbyllur defektin.

Kjo metodë e ndërhyrjes kirurgjikale mund të shkaktojë siklet dhe dhimbje. Ky fakt shpjegon pse kirurgët rrallë rekomandojnë këtë teknikë të veçantë trajtimi. Hernioplastia e tensionit ka një ritëm të lartë të relapsit me hernie inguinale – 15-30%.

Riparimi i hernisë inguinale

Hernioplastia e ngushtë përfshin përdorimin e një protezë rrjetë. Kjo metodë është më e popullarizuara dhe më e efektshmja. Kirurgët amerikanë rekomandojnë hernioplastikë jo të shtrirë si një standard në trajtimin e hernisë inguinale. Gjatë operacionit, skajet e defektit hernial janë të lidhura duke përdorur një rrjetë të veçantë kirurgjikale të bërë nga polipropileni. Një rrjet i tillë shërben si një kornizë që indet e saj të mbin, e cila lidhet dhe parandalon humbjen e organeve të brendshme nga zgavra e barkut. Kategoria e çmimit të operacionit varet nga materiali, por në çdo rast, probabiliteti i rikthimit do të jetë i ulët.

Riparimi i tensionit inguinal të tensionit

Kirurgjia laparoskopike hernioplastike është një metodë minimale traumatike për trajtimin e hernisë inguinale që ka fituar popullaritet gjatë dhjetë viteve të fundit. Gjithnjë e më shumë kirurgë janë duke mësuar dhe praktikuar trajtimin laparoskopik. Procedura e hernioplastisë laparoskopike gjatë një hernie përfshin prerje të vogla në 3-4 vende në murin e barkut, përmes të cilit futen tubat. Pastaj përmes tubave futet një endoskop dhe instrumente të tjerë të nevojshëm. E gjithë kursi i operacionit mund të vërehet në ekranin e monitorit.

Falë laparoskopisë, ndodh një trajtim efektiv për zgjatje herniale dhe indet e murit të barkut dëmtohen minimalisht. Kjo metodë e trajtimit ju lejon të rikuperoheni në kohën më të shkurtër të mundshme dhe siguron një kthim të shpejtë në jetën aktive.

Sidoqoftë, duhet të merren parasysh disa faktorë në të cilët laparoskopia është kundërindikuar:

 • intoleranca individuale ndaj anestezisë së përgjithshme;
 • shtatzënisë;
 • sëmundje e rëndë e mushkërive;
 • pesha e rritur e trupit;
 • çrregullime të gjakderdhjes me një prirje të gjakderdhjes;
 • marrja e ilaçeve kundër mpiksjes së gjakut;
 • ndërhyrjet e mëparshme kirurgjikale në zgavrën e barkut.

Përdorimi i një lazeri gjatë trajtimit të hernisë inguinale është i papërshtatshëm, pasi lazeri është i nevojshëm për të shkatërruar tumoret. Hernia nuk është shkatërruar, por kthehet vetëm përmes portës së hernisë në zgavrën e barkut.

Shtë e rëndësishme të dini! Nuk ka trajtim të ilaçeve për hernie. Shtë e pamundur të kurohet një hernie duke marrë vitamina, pasi nuk do të ketë rritje të zhvillimit të kolagjenit në indin lidhës. Nga ana tjetër, vitamina C dhe vitaminat e tjera do të përmirësojnë cilësinë e indit mbresë që zhvillohet. Marrja e shtuar e vitaminave është shumë e dobishme në parandalimin e relapsit.

A janë të vlefshme mjetet juridike popullore?

Shpesh, mund të hasni në një dëshirë për të kuruar një hernie inguinale në shtëpi. Por përdorimi i ointments sipas recetave popullore nuk do të sjellë rezultate. Wasshtë zbuluar gjithashtu se përdorimi i infuzioneve të luleve të lulediellit, gjetheve të arrës së arrës, tërfili dhe metodat e tjera nuk do të ndikojnë në gjendjen e zgjatjes herniale në ijë. Veprime të tilla të mjekësisë tradicionale vetëm do të vonojnë ndërhyrjen e pashmangshme kirurgjikale për trajtimin e hernisë inguinale.

I vetmi trajtim që është i pranueshëm pa operacion është të veshësh fashë. Kjo metodë ka të ngjarë vetëm në rastet kur ka kundërindikacione për kirurgji:

 • fëmijët;
 • të moshuar (60-70 vjeç);
 • relapsa e hershme e zgjatjes herniale;
 • sëmundje të rënda pulmonare dhe kardiovaskulare.

Fragra hernie inguinale për gratë

Shtë e rëndësishme të mbani mend se veshja e një fashë nuk do t'ju ndihmojë të heqni qafe plotësisht problemin, por vetëm do të lehtësojë gjendjen e pacientit dhe do të parandalojë një rritje të formimit të hernisë dhe dëmtimit të saj.

Ushtrimi i stresit

Ushtrimi mund të shkaktojë një hernie në ijë tek gratë. Sidomos një problem i tillë mund të shfaqet tek ata që janë të angazhuar në mënyrë aktive në stërvitje në peshë ose në ngritjen e barbellëve dhe peshave. Nëse ushtrimet aktivizojnë muskujt e barkut, atëherë presioni brenda peritoneumit rritet, dhe kjo mund të shkaktojë një zgjatje herniale.

Për më tepër, në trajtimin e hernisë inguinale, mund të përdorni ushtrime fizike që nuk ndikojnë në muskujt e barkut. Midis tyre, konsiderohet metoda më e efektshme e notit, e cila lejohet nga mjekët. Isshtë në kohën e notit që një grua mund të forcojë muskujt e shtypit, gjë që ka një efekt pozitiv në parandalimin e hernisë inguinale. Fizioterapia gjithashtu përfshin:

 • një udhëtim në biçikletë;
 • gjimnastikë me ngarkesë të moderuar;
 • në këmbë;
 • vrap i lehtë

Anydo ngarkesë fizike duhet të jetë dakord me mjekun tuaj paraprakisht. Nëse specialisti lejon, atëherë mund të përdorni grupin e mëposhtëm të ushtrimeve:

 1. Kryeni ushtrimin “biçikletë” – pedale.
 2. Në pozicionin e shpinë, vendosni duart pas kokës dhe përkulni gjunjët. Tërhiqni gjunjët e majtë dhe të djathtë në bërryl të kundërt. Numri maksimal i lejueshëm i kohërave nuk duhet të kalojë 15 herë. Një ushtrim i tillë mund të kryhet gjatë gjithë ditës.
 3. Në pozicionin e shpinë, ulni krahët përgjatë trupit dhe bëni lëkundje me këmbët e tyre. Ky veprim njihet më mirë si "gërshërë".

Pas operacionit, aktiviteti fizik është gjithashtu i nevojshëm, por vetëm për të filluar ushtrimin lejohet pas një periudhe të caktuar rehabilitimi. Kohëzgjatja e periudhës së rehabilitimit varet nga metoda e zgjedhur e trajtimit. Si rregull, disa muaj pas operacionit, mund të filloni të bëni ushtrime të dobëta fizike, duke futur gradualisht sportin në stilin e jetës tuaj të zakonshme për të parandaluar rikthimin. Në fillimin e ushtrimeve rehabilituese, ata nuk rekomandojnë që të mbështeteni ashpër dhe të bëni mbledhje të thella.

Karakteristikat e trajtimit në gratë shtatzëna

Gjatë periudhës së mbajtjes së fëmijës, ndodh një rritje e shumëfishtë e presionit në murin e barkut dhe, si rezultat, mund të zhvillohet hernie inguinale. Gratë shtatzëna duhet të ekzaminohen menjëherë nga një gjinekolog dhe specialistë të tjerë nëse ndodhin edhe simptoma të vogla të një hernie në rajonin inguinal.

Në rast se një grua shtatzënë ka një zgjatje herniale në ijë, rekomandohet të vishni një fashë të veçantë. Përveç kësaj, ekziston nevoja për të ngrënë siç duhet, në mënyrë që të shmanget shtimi i tepërt i peshës. Gratë duhet të shmangin stresin e çdo natyre, gjatë së cilës hernia e bën veten të ndjehet me një rritje dhe dhimbje të fortë.

Në shumicën e rasteve, prania e një hernie nuk ndikon në zhvillimin e fëmijës. Kjo është arsyeja pse mjekët nuk janë me nxitim me operacionin dhe rekomandojnë heqjen e tij pas lindjes. Nëse hernia inguinale është e vogël, atëherë lindja natyrale e fëmijës është e lejueshme, por ndonjëherë ka situata në të cilat një seksion cezarian është i pashmangshëm. Rregulli kryesor është të kontaktoni një specialist me përvojë në kohën e duhur.

Metoda e vetme për heqjen e një hernie në ijë është operative, kështu që ata nuk do të pësojnë ndërhyrje kirurgjikale gjatë mbajtjes së fëmijës. Një përjashtim mund të jetë vetëm shkelja e një hernie. Operacioni zakonisht kryhet tre deri në gjashtë muaj pas lindjes së foshnjës, kur trupi ka kohë të shërohet për veprim kirurgjikal.

Trajtimi për hernie inguinale është pothuajse i njëjtë si për burrat ashtu edhe për gratë. Si dhe procedurat përgatitore para trajtimit, periudha e operacionit dhe rikuperimit në shumicën e pacientëve kalon pa ndonjë dallim të veçantë, pavarësisht nga gjinia.

Mirupafshim vizitor!

Faleminderit që na vizituat!

Trajtimi i hernisë inguinale pa operacion

Hernia inguinale zë 75% të të gjitha zgjatjeve të murit anterior të barkut, sepse kjo sëmundje është studiuar mirë, si dhe metodat për eliminimin e saj. Kirurgjia për hernie nuk është e vetmja mundësi e vërtetë, dhe nganjëherë është e rrezikshme, veçanërisht për burrat, pasi ekziston rreziku i dëmtimit të kordonit spermatik. Trajtimi i hernisë inguinale pa operacione përfshin veshjen e fashës, fizioterapinë, gjimnastikën, notin dhe mjekësinë tradicionale. Nxjerrja tek të sapolindurit duhet të mjekohet para moshës 6 vjeç, atëherë mund të korrigjohet në mënyrë natyrale. Në të rriturit është më e vështirë të kurosh patologjinë inguinale, dhe kjo zgjat nga 2 javë deri në disa muaj.

Para se të trajtoni zgjatjet inguinale, është e nevojshme të ekzaminohen për të përjashtuar komplikimet dhe për të identifikuar kundërindikacionet ndaj metodave individuale, mbase përfundimi do të tregojë vetëm një rrugëdalje në operacion. Shtë e rëndësishme të kuptohet që metodat konservatore mund të rregullojnë përkohësisht defektin, por sëmundja nuk do të përjashtohet. Një hernie e vogël mund të bjerë në vend, dhe forcimi i murit të muskujve do t'i mbajë organet në vendin e tij anatomik, por sa më shpejt që stimuli në formën e një ngarkese të lartë ose lëndimi të aplikohet në trup, defekti do të kthehet.

Indikacionet për trajtimin jo-kirurgjikal të hernisë inguinale tek të rriturit:

• një defekt i lehtë në zonën e ijëve;
• mosha deri në 7 vjet;
• kundërindikacionet për operacionin;
• infeksion i traktit gjenitourinar.

E rëndësishme! Specialistët nuk e aprovojnë trajtimin jo kirurgjik të një defekti inguinal, të gjitha metodat kanë për qëllim heqjen e kompleksit simptomatik dhe ruajtjen e gjendjes deri në operacion, si dhe në rast të pamundësisë së heqjes radikale.

Fashë inguinale

Një rrip mbështetës për patologji inguinale përdoret për kohëzgjatjen e aktivitetit fizik, kur është e mundur që të drejtohet hernie në mënyrë të pavarur. Ka rripa për fëmijë, burra, gra, si dhe fashë për gratë shtatzëna. Kjo pajisje përdoret ekskluzivisht për parandalimin e përparimit të sëmundjes dhe dëmtimit të organeve. Rekomandohet të vishni një rrip të tillë për të gjithë pacientët me hernie inguinale, por sa më pak të jetë e mundur, pasi ajo çon në dobësim të muskujve, gjë që vetëm përkeqëson sëmundjen.

Fashë mbështetëse janë shumë të njohura, por ia vlen të merret parasysh që kjo është vetëm një metodë parandaluese me një defekt të vogël, por është e pamundur të kurohet hernia dhe ekziston rreziku vetëm për të përkeqësuar gjendjen.

Ushtrimi i stresit

Ndër të gjitha metodat e trajtimit të një defekti inguinal pa kirurgji, gjimnastika është mënyra më racionale dhe efektive. Forcimi i muskujve, ndryshe nga metodat e tjera, ju lejon të mbani një hernie vazhdimisht pa pajisje shtesë.


Mjekët rekomandojnë llojet e mëposhtme të aktivitetit fizik:

1. Not në pishinë: duke qenë në ujë është e vështirë të lëndoni veten dhe të bëni lëvizjen e gabuar të rrezikshme, e cila do të komplikojë herninë inguinale, por muskujt do të jenë vazhdimisht në gjendje të mirë;
2. Shëtitja dhe vrapimi i lehtë në një shtrëngim kanë një efekt pozitiv në gjendjen e murit të përparmë të barkut;
3. Ushtrimet në muskujt e barkut stërviten muskujt e zhdrejtë dhe të rektusit, dobësia e të cilave bëhet shkaku i hernies, veçanërisht te burrat.

Gjimnastika terapeutike kryhet për herë të parë nën mbikëqyrjen e një mjeku, pasi të keni studiuar të gjitha tiparet, mund të vazhdoni mësimet në shtëpi.

Edukimi fizik ndihmon për të hequr qafe shkakun kryesor të sëmundjes, dhe së bashku me fizioterapinë dhe ilaçet eliminon plotësisht të gjitha manifestimet klinike të hernisë inguinale.

Metodat fizioterapeutike

Me hernie inguinale, mund të shfaqen komplikime të tilla si infeksioni ose gëlbazë, në këtë rast është e nevojshme të trajtohet me një lazer dhe UHF. Rrezatimi ultraviolet nxit shërimin e indeve, i cili tregohet gjithashtu pas një operacioni në një hernie inguinale. Me sëmundje shoqëruese të traktit gastrointestinal, mund të kryhet terapi diadinamike, induktotermi, baltë dhe parafinë për të përmirësuar peristaltikën.

Banjat e parafinës rekomandohen të merren për një muaj së bashku me ozokeritoterapinë.

Me çdo hernie, tregohet masazh terapeutik, i cili ndikon pozitivisht në qarkullimin e gjakut dhe parandalon ngecjen. Me një defekt inguinal, masazhi mund të kryhet vetëm nga një specialist, duke vepruar në muskujt e murit andominal të barkut. Në fëmijët e vegjël nën 5 vjeç, është e mundur të kurohet një hernie, duke përdorur vetëm masazhe dhe teknika popullore.

ethnoscience

Një metodë jokonvencionale përdoret nga pacientët për të trajtuar një hernie në fazën fillestare të formimit tek fëmijët. Në shtëpi, ju mund të përgatisni një vaj, një kompresë, të bëni banjot terapeutike.

Një ilaç efektiv për ilaçin bimor është një vaj terapeutik i bërë nga dhjami i derrit dhe veza e pulës. Për ta bërë këtë, vlim ujë, shkrihet 500 g yndyrë derri në të. Vendoseni vezën në një enë të veçantë dhe derdhni uthull, duke shtuar yndyrë në të. Lëreni përzierjen që rezulton për një javë në një vend të errët dhe të freskët. Pas 7 ditësh, ngrohni yndyrën dhe shtoni dy vezë thëllëze në të. E gjithë kjo zbret në një masë homogjene dhe vaji që rezulton ruhet në frigorifer. Kjo vaj është fërkuar në zonën e prekur, dhe më pas mbulohet me fashë për 2 orë. Trajtimi i hernisë inguinale pa operacion mund të kryhet edhe me një vaj të përgatitur nga gjethet e gjetheve, mustaqeve të artë, qepës indiane.

Yndyra më e keqe është gjithashtu efektive në trajtimin e hernisë inguinale, ajo depërton në indet e buta dhe frenon procesin patologjik, duke çuar në aparate normale të muskujve-ligamentozë.

Ju mund të trajtoni një defekt inguinal me metodat e mëposhtme popullore:

1. Kompresoni nga lëvorja e lisit: derdhni 200 ml ujë në një lugë çaji lëvore lisi, insistoni në një banjë me avull për 15 minuta, pastaj lagni garzën në një zgjidhje dhe aplikojeni në një hernie inguinale. Kjo metodë ndihmon për të hequr qafe dhimbjen;
2. Kompresa e bukës së thekës dhe drurit të krimbit ndihmon në kurimin e një hernie pa komplikime, duke parandaluar rikthimin. Shtë e nevojshme të bluaj bukë, qepë dhe t'i përzieni, pastaj t'i bashkëngjitni një hernie inguinale;
3. Infuzionet e bimëve përgatiten në mënyrë që të heqin qafe simptomat e përgjithshme të sëmundjes dhe të forcojnë sistemin imunitar. Mjekësia bimore mund të kurojë sëmundjet shoqëruese të sistemit gjenitourinar.

ExpertNews Shqipëri