Сб. Чер 3rd, 2023

Україна стартувала з реалізації програми “єВідновлення”, яка має на меті почати масову відбудову пошкодженого війною житла. Ця програма надає можливість власникам такого житла отримати фінансову компенсацію на проведення ремонтних робіт. Перші виплати громадянам очікуються в кінці травня. Наше видання дослідило, хто може розраховувати на державну фінансову допомогу та які кроки потрібно зробити для її отримання.

 

В Україні розпочала свою роботу програма “єВідновлення”, яка надає власникам пошкодженого війною житла можливість отримати компенсацію на проведення ремонтних робіт. Перші гроші від цієї програми громадяни зможуть отримати вже наприкінці травня. Журналісти дослідили, хто має право на фінансову допомогу від держави та що потрібно зробити, щоб скористатися цією можливістю.

 

Протягом п’ятнадцяти місяців повномасштабної військової агресії російських окупантів було зруйновано або пошкоджено близько 18,5 тисяч багатоповерхових житлових будинків та понад 142 тисячі приватних будинків українців. За оцінками Світового банку, загальні збитки у житловому секторі країни становлять понад 50 мільярдів доларів.

 

У зв’язку з продовженням війни, постійними обстрілами та ракетними атаками з боку російських сил, ці цифри продовжують зростати. Однак лише перемога України на фронті зможе поставити край цим руйнуванням. Проте держава не може чекати на закінчення конфлікту, щоб розпочати відновлення житлової інфраструктури. Це є однією з основних умов повернення мільйонів українців, які були змушені залишити свої домівки та переселитися за кордон або у безпечніші регіони.

 

Очевидно, що через значні розміри руйнувань та різний ступінь пошкоджень житла, необхідно максимально ефективно використовувати обмежені кошти, що залишаються в бюджеті після витрат на забезпечення наших героїчних захисників та інших оборонних потреб.

 

Оскільки був прийнятий закон, який передбачає надання компенсації за пошкоджене або знищене майно внаслідок війни, державі потрібно було зробити перший практичний крок у підтримці постраждалих громадян.

 

Було розглянуто три основні варіанти вирішення цієї проблеми. Перший варіант – негайно виплачувати компенсацію за знищене житло, щоб українці могли придбати нове. Другий варіант передбачав фінансування капітального ремонту суттєво пошкодженого житла. Однак держава обрала третій, найбільш консервативний і логічний шлях: виплату грошової допомоги, щоб громадяни могли провести поточний ремонт у житлі з незначними пошкодженнями.

 

З 10 травня в Україні розпочалася програма “єВідновлення”, в рамках якої українці можуть отримати до 200 тисяч гривень компенсації. Ці кошти можна витратити на будівельні матеріали або послуги підрядників, які беруть участь у цій програмі.

Планується, що уже в останні дні весни розпочнуться виплати перших компенсацій, на які уряд пропонує виділити з державного бюджету 4,4 мільярда гривень.

Хто може розраховувати на державну підтримку

 

Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури, відповідальне за процес відновлення в країні, повідомило, що потенційні учасники нової програми включають всіх громадян України, які є власниками або співвласниками пошкоджених приватних будинків, квартир або житлових приміщень, пошкоджених внаслідок війни.

 

Першими пріоритетом будуть користувачі, які брали участь у бойових діях, люди з інвалідністю внаслідок війни, ветерани війни, члени сімей загиблих військових, мобілізовані особи, багатодітні родини, люди з інвалідністю, батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу, опікуни та піклувальники, прийомні батьки та патронатні вихователі, діти-сироти.

 

Важливою умовою участі є те, що пошкоджене майно має знаходитися на звільненій території і не повинно бути відновлене власними силами. Про це заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль, додавши, що пізніше до програми можуть приєднатися ті, хто вирішив не чекати на допомогу держави для відновлення житла.

 

Що стосується сімей, які вже провели ремонт своїми силами, то працюється над рішенням надання компенсацій. Відповідне завдання поставлене віце-прем’єр-міністру з питань відновлення, Міністерству інфраструктури та Агентству відновлення, за словами глави уряду.

 

Важливою новинкою є те, що українці матимуть можливість подавати заявки на участь у програмі повторно, якщо після ремонту будівля знову пошкодиться внаслідок російської агресії.

Алгоритм подачі заявки

 

Уряд прагнув зробити процес подачі заявок та отримання коштів максимально простим. По-перше, потрібно подати інформаційне повідомлення про зруйноване майно через додаток “Дія”. Слід зазначити, що на початку, коли надійшло багато заявок, система технічно не була готова їх обробити, тому стався збій. Зараз технічні проблеми вирішені і все працює нормально, на що стверджують посадовці. Подавати такі заявки можна буде також у центрах надання адміністративних послуг, у нотаріусів або у відділах соціального захисту.

 

Після подання заявки необхідно створити спеціальну банківську картку “єВідновлення” в одному з партнерських банків програми

  • “Приватбанк”
  • “Monobank”
  • “Сенс банк”
  • “А-банк”
  • ПУМБ
  • Sportbank або Izibank – офлайн або онлайн

 

Потім настає черга комісій, створених органами місцевого самоврядування. Ці комісії протягом місяця розглядатимуть заявки на компенсацію, здійснюватимуть безпосередній огляд житла заявників і визначатимуть остаточну суму допомоги. Після проведення огляду учасники програми отримають в додатку “Дія” рішення комісії, яке, у разі потреби, можна оскаржити в органах місцевого самоврядування.

 

Як зауважив віце-прем’єр-міністр з питань відновлення Олександр Кубраков, сума компенсації буде визначатися не “на власний розсуд”, оскільки існує чіткий чек-лист, затверджений урядом, за яким комісії оцінюватимуть потребу у ремонті.

 

Створення спеціальних комісій, які будуть розглядати заявки, оглядати пошкоджене житло та визначати розмір фінансової допомоги, буде відповідальністю громад“, – зазначив представник уряду.

 

Ці комісії також будуть реєструвати всі прийняті рішення у Реєстрі пошкодженого та знищеного майна. Міністр закликав місцеві органи самоврядування прискорити створення відповідних комісій та підключення до реєстру.

 

Кошти, виділені для програми, мають бути використані протягом року після нарахування, виключно на будівельні матеріали або послуги підрядників з відповідними дозволами. Продавці таких матеріалів або послуг повинні подати заявку на участь у програмі через портал “Дія”. Перерахування коштів на інші банківські картки або їх витрачання не за призначенням буде неможливим.

Як розв’язати проблеми

 

Програма стикається з певними проблемами, які виникають при виплаті фінансової допомоги великій кількості громадян. Одна з основних проблем – обмежені фінансові ресурси. Вже було подано понад 13 тисяч заявок на допомогу, а кількість заявок зростатиме, оскільки ще з березня минулого року було зареєстровано понад 400 тисяч повідомлень про пошкоджене або знищене майно. Не всі заявки задовольнять вимоги програми “єВідновлення”, але це все одно значна кількість.

 

З урахуванням виділення урядом лише 4,4 мільярдів гривень на програму і максимальної суми допомоги у 200 тисяч гривень, ці кошти зможуть задовольнити потреби лише 22 тисяч заявників. Ймовірно, зараз ми знаходимося на першому етапі програми, і додаткові транші будуть виділятись з держбюджету. Однак, слід мати на увазі, що державний бюджет має свої обмеження.

 

Також не зрозуміло, якими критеріями керувалися розробники програми, встановлюючи граничну суму компенсації у 200 тисяч гривень. Представник Мінрегіону поки що не надав відповідь на запит журналіста щодо цього питання.

 

Також варто відзначити, що в квітні уряд затвердив порядок визначення компенсацій за програмою “єВідновлення”, в якому перелічено 22 групи товарів та 57 видів ремонтних робіт, на які можна витратити отримані кошти. Для кожного виду ремонтних робіт вказана середня вартість станом на лютий цього року. Наприклад, вартість відновлення пошкодженого даху заміною опорних конструкцій та покрівлі металочерепицею становить 3 203 гривні за квадратний метр. Тому навіть при повному отриманні компенсації у 200 тисяч гривень можна відновити не більше 62 квадратних метрів покрівлі. Слід зазначити, що вартість ремонтних робіт постійно зростає через інфляцію.

 

Олександр, мешканець Миколаївщини, якому будинок у селищі Шевченкове постраждав від обстрілу, заявив, що надана державою допомога ймовірно не дозволить повністю відновити його домівку до нормального стану.

У мене будинок площею 100 квадратних метрів, і якщо я отримаю ці 200 тисяч гривень, цього буде замало лише на ремонт частини даху. Треба також замінити вікна, відремонтувати стелі та стіни. Грошей потрібно багато“, – визнав Олександр.

 

Також зараз є незрозумілість щодо того, як місцеві комісії будуть визначати необхідний обсяг будівельних матеріалів для ремонту. Існує й інша проблема: інформація про житло заявників не міститься в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно з певних причин.

 

Я подавав заяву через портал ‘Дія’, але її не прийняли. Причина полягає в тому, що будинок не був зареєстрований в Державному реєстрі речових прав. Він знаходиться на завершальному етапі будівництва і не був зданий в експлуатацію“, – зазначив Віктор з Сум в коментарі нашому журналісту.

Налагодження роботи на місцях

 

Оскільки зарезервованих бюджетних коштів, ймовірно, не вистачить на всіх заявників, важливу роль у розподілі наявних ресурсів відіграють місцеві комісії, які визначатимуть, хто отримає допомогу в першу чергу, а також узгоджуватимуть суми компенсацій. Існує побоювання, що деякі чиновники можуть намагатися скористатися цим у воєнний час.

 

Віце-прем’єр-міністр Кубраков уже нагадав членам комісій про їхню відповідальність та можливі наслідки.

 

Чи є ризик того, що комісії завищуватимуть або занижуватимуть вартість ремонту? Мабуть, як і в будь-якій роботі, де присутній людський фактор. Але варто пам’ятати, що комісія вносить дані в державний реєстр, і якщо буде проведена перевірка, вона несе відповідальність за достовірність даних“, – зазначив міністр.

 

Побачимо, як працюватимуть ці настанови. Також цікаво буде дізнатися, як саме уряд здійснюватиме обіцяну справедливість у виплаті компенсацій для тих українців, які вже самостійно виконали ремонт, не чекаючи допомоги від держави.

 

Незважаючи на можливі ризики, програма “єВідновлення” все ж є першим реальним кроком, коли держава стикається з масовими заявками громадян щодо пошкодженого житла. Ураховуючи плани влади направити сотні мільярдів доларів на відбудову країни протягом наступного десятиріччя, це буде цінним досвідом для державного апарату та місцевої влади. Програма може стати інструментом, який можна буде масштабувати та використовувати в інших напрямах відбудови. Саме зараз настав час розпочати цю роботу.

 

Отже, залишається сподіватися, що урядовці та місцеві чиновники розуміють важливість своєї відповідальності перед співгромадянами, які потребують допомоги. А також перед майбутніми поколіннями українців, оскільки реалізація таких масштабних соціально-економічних ініціатив буде вимірювальним стаканчиком як для власних громадян, так і для потенційних інвесторів, які бажають бачити швидкі та якісні зміни в роботі держави.